Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτά τα video που εξηγούν την υπηρεσία onlive (1o video, 2o video).

    Στην ουσία, κάποιος θα συνδέεται σε servers οι οποίοι θα τρέχουν τα games και το μόνο που χρειάζεται θα είναι ένα απλό pc ή μία τηλεόραση (ok, και ένα controller ή keyboard-mouse ). Με λίγα λόγια, κάποιος θα μπορεί να παίξει Crysis σε έναν pentium 3 με onboard κάρτα γραφικών χωρίς install.

    Το μόνο θέμα που με παραξενεύει, είναι η σύνδεση. Από τη μία πώς θα γίνεται να μην υπάρχει lag (γιατί προφανώς μέχρι να πάει η οδηγία στον server, να γίνει και να ξανάρθει, θα υπάρχει ένα delay) και από την άλλη, πόσο μπορεί να πιάσει από τη στιγμή που κάποιοι providers έχουν cap στη σύνδεση (με το σκεπτικό πως αυτή η υπηρεσία θα λειτουργεί ακριβώς σα να βλέπει κάποιος HDtv online); Αν έχει νοικιάσει κάποιος ένα game για 5 μέρες και τις 3 έχει πρόβλημα με τη γραμμή του (αυτό για όταν έρθει εδώ );

    Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  2. #2
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Καλόοοοο

    Κάτσε να βάλω να φορτώσει τα video, να τα δω σε κανα μισάωρο... forthnet

    Λες αν τελικά γίνει να έχω ελπίδα να δουλεύει??

    Το μόνο θέμα που με παραξενεύει, είναι η σύνδεση.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Linus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε να βάλω να φορτώσει τα video, να τα δω σε κανα μισάωρο... forthnet

    Λες αν τελικά γίνει να έχω ελπίδα να δουλεύει??
    Τα video μου τα έπαιξε σε HD χωρίς καμία καθυστέρηση σήμερα. Ούτε καν περίμενα να bufferιάσει...

    Θα κυκλοφορήσει το φθινόπορο πάντως. Περιμένω να διαβάσω εντυπώσεις από Ελλάδα και κυρίως με Forthnet. Προβλέπω θέματα "5 δευτερόλεπτα delay στο onlive με forthnet!!!11!!!1111!!1oneone!!!zomg".
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  4. #4
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Πολύ έξυπνο σαν ιδέα (cloud gaming?), αλλά μπορεί να δουλέψει μόνο με servers που βρίσκονται σχετικά κοντά στον ISP (ή ακόμα καλύτερα collocated μέσα στον ISP).

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άπατο θα πάει όπως και το awomo.com ...
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άπατο θα πάει όπως και το awomo.com ...

    Δεν είμαι σίγουρος... Μην ξεχνάς οτι έχουμε πλέον μια καινούρια γενιά casual social gamer απο τον καναπέ του που δεν συχνάζει σε σκοτεινά δωμάτια με τασάκια γεμάτα καμένα τσιγάρα, μπουκάλια ουίσκια και χαρτιά απο πιτόγυρα...

    Αυτοί θέλουν την ευκολία τους, και αν υπάρχει το bandwith (που σε μερικές χώρες υπάρχει) και είναι 5 click υπόθεση (ή πέντε κουμπάκια απο την ψηφιακή τηλεόραση) θα πιάσει σίγουρα... Ειδικά αυτό το διάστημα που ο κόσμος κάθεται σπίτι του όλο και περισσότερο.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι αδύνατο να προσφέρεις το επιθυμητό "latency" να το πω απλοϊκά, σε κάποιον απαιτητικό gamer μέσω ενός "remote desktop".

    Ο gamer κυνηγάει και το τελευταίο fps της κάρτας του για να μην του κάνουν κόλπα τα βαριά games. Πως να μπορέσεις να προσφέρεις κάτι κοντά στις επιδόσεις έστω και ενός μικρού (απο πλευράς επιδόσεων) PC, μέσα απο μια ADSL 1,5Mbps που λέει και ο CEO της εταιρίας?
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αδύνατο να προσφέρεις το επιθυμητό "latency" να το πω απλοϊκά, σε κάποιον απαιτητικό gamer μέσω ενός "remote desktop".

    Ο gamer κυνηγάει και το τελευταίο fps της κάρτας του για να μην του κάνουν κόλπα τα βαριά games. Πως να μπορέσεις να προσφέρεις κάτι κοντά στις επιδόσεις έστω και ενός μικρού (απο πλευράς επιδόσεων) PC, μέσα απο μια ADSL 1,5Mbps που λέει και ο CEO της εταιρίας?
    Μα δεν νομίζω οτι απευθύνεται στον απαιτητικό gamer... έτσι και αλλιώς ο απαιτητικός gamer δεν ξοδεύει όσο ο casual.... και μετά τον θρίαμβο του wii, ο απαιτητικός gamer μπήκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας... Βλέπεις πόσο πέφτει η ποιότητα στα PC games, η μάχη κατά της πειρατίας που διώχνει όλο και περισσότερους casuals απο τα PC games, και η καταναγκαστική στροφή στα mmo και online pc games για τους απαιτητικούς.

    Οι υπόλοιποι μαζεύονται με φίλους και με φίλες, και φυσικά δεν έχουν απαιτήσεις για fps... δεν ξέρουν κάν τι είναι αυτό, και αν κάποια στιγμή κολλήσει απλά βρίσκουν αφορμή να φάνε πατατάκια απο το μπωλ δίπλα τους

    Νομίζω οτι αυτή η υπηρεσία απευθύνεται σε αυτούς τους παίκτες, τους dvdακηδες του gaming (για να χρησιμοποιήσω έναν άλλο όρο απο το home entertainment). Αν φυσικά απευθύνεται σε απαιτητικούς gamers, συμφωνούμε οτι έχει αποτύχει.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος... Μην ξεχνάς οτι έχουμε πλέον μια καινούρια γενιά casual social gamer απο τον καναπέ του που δεν συχνάζει σε σκοτεινά δωμάτια με τασάκια γεμάτα καμένα τσιγάρα, μπουκάλια ουίσκια και χαρτιά απο πιτόγυρα...
    Πανέμορφη εικόνα. Ειδικά όταν σε κάποια φάση συνειδητοποιήσεις πως είναι ο χώρος γύρω σου και λες "θα καθαρίσω αύριο, έχω μερικά level να βγάλω ακόμη".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο gamer κυνηγάει και το τελευταίο fps της κάρτας του για να μην του κάνουν κόλπα τα βαριά games. Πως να μπορέσεις να προσφέρεις κάτι κοντά στις επιδόσεις έστω και ενός μικρού (απο πλευράς επιδόσεων) PC, μέσα απο μια ADSL 1,5Mbps που λέει και ο CEO της εταιρίας?
    Για μικρές ταχύτητες, ανέφερε για σήμα SD. Οπότε πιστεύω θα δίνει εικόνα τύπου 800x600. Έτσι και αλλιώς, το "βάρος" του να τρέξει το game θα το τραβάει ο server, oπότε θα είναι στην ουσία όσο βαρύ είναι και ένα video.


    Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω κατά πόσο μου αρέσει ή κατά πόσο είναι εφικτό... Αν για παράδειγμα πάει κάποιος να παίξει ένα τελευταίο game το οποίο crashάρει και χρειάζεται patch, τι μπορεί να γίνεται; Να "πιστώνεται" η ώρα;
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  10. #10
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Τις τελευταίες μέρες που διαβάζω για αυτό το θέμα, έχω ποστάρει επιθετικά και αρνητικά posts κατά της υπηρεσίας. Σήμερα θα κάνω μια εξαίρεση γιατί συμπάθησα τον CEO!

    Πραγματικά σαν ιδέα είναι πολύ καλή. Το θέμα είναι όμως οτι προσωπικά το 720P το βλέπω σαν βήμα προς τα πίσω και όχι προς τα εμπρός. Το 60fps όμως είναι ενδιαφέροντα.

    Επειδή σε κάποια μας ποστ, δεν μπορούμε παρα να εκφράσουμε υποκειμενικά πως θα μας επιρέαζε το topic, δεν βλέπω το λόγο που θα με τράβαγε να παρατήσω την 1080P ανάλυση μου. Όπως όμως σωστά είπε ο KLG, δεν νομίζω να απευθύνεται σε high end χρήστες η υπηρεσία. Φυσικά ας μην ξεχάσουμε και το θέμα συμπίεση. Gaming με bitrate? Αντίθετες έννοιες! Σε αργές σκηνές η εικόνα θα είναι καθαρότερη απο τις γρήγορες αλλά πάντα μα πάντα θα υπάρχει compression noise!

    Απο την άλλη όμως, με κατάλληλα φίλτρα και αν δεν κάθεσαι και πολύ κοντά στην οθόνη, με την δύναμη του cloud, θα μπορούσαν να κατασκευαστούν games με απίστευτα γραφικά που δεν θα μπορούσε να τα τρέξει και ο πιο high end υπολογιστής. Αυτός δεν θα είναι αρχικά ο στόχος τους όμως.

    Στο τεχνικό θέμα, το πρόβλημα με την χώρα μας, πέρα απο το Bandwidth, είναι τα Ping. Και όχι μόνο στη δική μας χώρα, εδώ που τα λέμε. Για να έχεις 60fps interactive εμπειρία, θα πρέπει να έχουμε 1000ms/60=16.66ms ping! ΓΙα πείτε μου εσείς τώρα, πότε ήταν η τελευταία φορά που είδατε τόσο χαμηλό Ping? Αυτή η υπηρεσία, χρειάζεται πάραυτα fiber, και έτσι θα μπορούσαμε να δούμε αργότερα, ακόμα και 1080P με 10mbit περίπου!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #11
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχεις 60fps interactive εμπειρία, θα πρέπει να έχουμε 1000ms/60=16.66ms ping! ΓΙα πείτε μου εσείς τώρα, πότε ήταν η τελευταία φορά που είδατε τόσο χαμηλό Ping?
    Εγώ έχω δει με forthnet!!!

    Spoiler:
    Στο πρώτο hop τόσο κάνει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antre : 30-03-09 στις 20:26.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι καλη ιδεα αλλα δυσκολο να υλοποιηθει
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  13. #13
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η υπηρεσία OnLive κατάργησε την συνδρομή των $4.95, και τώρα μπορούμε όλοι να κάνουμε sign up.
    Και το σημαντικότερο, free demos παιχνιδιών!! Χωρίς να περιμένεις να κατεβούνε, χωρίς installations. Κάνεις 2-3 κλικς και παίζεις!
    Δυστυχώς, οι ευρωπαϊκοί servers θα έρθουν το 2011...

    Source: http://www.downloadsquad.com/2010/10...e-is-now-free/
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Οντως, δε συνδεεται.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-07, 21:37
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 10:46
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-03, 09:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας