Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28

Θέμα: Open ports

  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    1.Με ποιόν τρόπο μπορώ να δω ποιά ports μου είναι ανοιχτά σε ένα Unix σύστημα?
    2.Με ποιόν τρόπο μπορώ να κλείσω τα ports αυτά?
    3.Με ποιόν τρόπο μπορώ να ανοίξω κάποιο port?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lobo : 28-03-09 στις 04:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    netstat & nmap (με gui το zenmap)
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    ZTE H108ns
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lobo Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Με ποιόν τρόπο μπορώ να δω ποιά ports μου είναι ανοιχτά σε ένα Unix σύστημα?
    2.Με ποιόν τρόπο μπορώ να κλείσω τα ports αυτά?
    3.Με ποιόν τρόπο μπορώ να ανοίξω κάποιο port?
    iptables ειναι το firewall που ελέγχει ποια port ειναι ανοικτά η κλειστά
    αλλα πριν το κανεις edit διάβασε να μάθεις πως λειτουργεί.
    αν έχεις κάποια διανομή με γραφικό περιβάλον(πολύ πιθανόν) τώτε υπάρχουν και εργαλία που σου δίνουν πρόσβαση από γραφικό περιβάλον.

  4. #4
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    nmap --> the best!
    Tα ports τα ανοίγεις και κλείνεις αντίστοιχα με κάποιο firewall (πχ firestarter)

  5. #5
    Εγγραφή
    24-03-2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    τα ports κανονικά δεν τα ανοίγω ή τα κλείνω από τη σελίδα του router μου?

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Άλλο τα ports στο router και άλλο τα ports στον υπολογιστή (ανεξαρτήτως λειτουργικού).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #7
    Εγγραφή
    24-03-2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο τα ports στο router και άλλο τα ports στον υπολογιστή (ανεξαρτήτως λειτουργικού).
    αν μπορείς κάνεις ένα διαχωρισμό γιατί έχω μπερδευτεί?

  8. #8
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    1. Το ubuntu (και άλλες διανομές) δεν έχουν από προεπιλογή ενεργοποιημένο τον ενσωματωμένο firewall (ονομάζεται iptables) γιατί δεν χρειάζεται


    2. Με την παρακάτω εντολή βλέπεις τα ανοικτά ports που ακούνε στο μηχάνημά σου (localhost) και τα ανοικτά ports που ακούν στο internet, καθώς και τα προγράμματα που τρέχεις και αντιστοιχούν σε αυτά.
    Κώδικας:
    sudo netstat -tupl

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lobo Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορείς κάνεις ένα διαχωρισμό γιατί έχω μπερδευτεί?
    3. Τα ports που ανοίγεις στον router είναι σε άλλο μηχάνημα. Το router έχει ενσωματωμένο και ενεργοποιημένο firewall, για να προστατέψει (κυρίως) τον χρήστη windows που το μηχάνημά του είναι γεμάτο τρύπες. (Guess what) το router τρέχει linux.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 28-03-09 στις 16:18.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-03-2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    οπότε τα ports που είναι ανοιχτά στο router τα διαχειρίζομαι από τη σελίδα του router σωστά?
    όσον αφορά τώρα τα ports του συστήματος με ένα scan βλέπω π.χ. το port 22 ανοιχτό
    αυτό πως το κλείνω?

  10. #10
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lobo Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε τα ports που είναι ανοιχτά στο router τα διαχειρίζομαι από τη σελίδα του router σωστά?
    όσον αφορά τώρα τα ports του συστήματος με ένα scan βλέπω π.χ. το port 22 ανοιχτό
    αυτό πως το κλείνω?
    1. δεν νομίζω να έχεις το 22 ανοικτό στο μηχάνημά σου. Όταν έχεις κάποιο port ανοικτό, σημαίνει ότι τρέχεις κάποιο πρόγραμμα που επιτρέπει απομακρυσμένη πρόσβαση.

    2. με το netstat -tupl θα δεις το πρόγραμμα που αντιστοιχεί.

    3. Μάλλον το router σου έχει το port 22 ανοικτό για διαχείριση. Αυτό βλέπεις με το portscan, όχι το pc σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 28-03-09 στις 15:41.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Μάλλον το router σου έχει το port 22 ανοικτό για διαχείριση. Αυτό βλέπεις με το portscan, όχι το pc σου.
    Το πιθανότερο είναι να είναι ενεργοποιημένος ο ssh server στο μηχάνημα σου. Είναι από default σε πολλές διανομές, γι' αυτό βλέπεις την TCP 22 πόρτα ανοιχτή.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  12. #12
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lobo Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορείς κάνεις ένα διαχωρισμό γιατί έχω μπερδευτεί?
    Στην ουσία ένα application layer firewall, όπως για παράδειγμα το zonealarm στα windows ή το firestarter στις λινουξ διανομές, είναι το ίδιο πράγμα με ένα integrated broadband router firewall, καθώς και το hardware firewall πάνω σε software βασίζεται. Με λίγα λόγια είναι παραπλανητική η ορολογία hardware firewall. Επίσης, ένας cisco router πάνω στο IOS (λειτουργικό της CISCO) βασίζεται για να μπλοκάρει επιθέσεις, δηλαδή επίσης σε software.

    Οι routers που χρησιμοποιούμε εμείς στο σπίτι, όπως σωστά είπε και ο γιώργος από πάνω, τρέχουν μια παραμετροποιημένη έκδοση λινουξ.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ουσία ένα application layer firewall, όπως για παράδειγμα το zonealarm στα windows ή το firestarter στις λινουξ διανομές, είναι το ίδιο πράγμα με ένα integrated broadband router firewall, καθώς και το hardware firewall πάνω σε software βασίζεται. Με λίγα λόγια είναι παραπλανητική η ορολογία hardware firewall. Επίσης, ένας cisco router πάνω στο IOS (λειτουργικό της CISCO) βασίζεται για να μπλοκάρει επιθέσεις, δηλαδή επίσης σε software.

    Οι routers που χρησιμοποιούμε εμείς στο σπίτι, όπως σωστά είπε και ο γιώργος από πάνω, τρέχουν μια παραμετροποιημένη έκδοση λινουξ.
    Μου επιτρέπετε να κάνω μια παρένθεση. Προφανώς όλα τα firewalls βασίζονται σε λογισμικό. Απλά όταν αναφερόμαστε σε hardware firewall, εννοούμε εξειδικευμένη συσκευή που λειτουργεί ως firewall. Δηλαδή, δεν μπορείς να θεωρήσεις πχ. τα Windows με ένα software firewall ως hardware firewall, γιατί ένα PC είναι μια συσκευή γενικής χρήσεως. Υπάρχουν όμως εξειδικευμένες δικτυακές συσκευές (πχ. η σειρά PIX της Cisco) που φτιάχτηκαν για να λειτουργούν ως firewalls. Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ hardware και software firewall.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #14
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου επιτρέπετε να κάνω μια παρένθεση. Προφανώς όλα τα firewalls βασίζονται σε λογισμικό. Απλά όταν αναφερόμαστε σε hardware firewall, εννοούμε εξειδικευμένη συσκευή που λειτουργεί ως firewall. Δηλαδή, δεν μπορείς να θεωρήσεις πχ. τα Windows με ένα software firewall ως hardware firewall, γιατί ένα PC είναι μια συσκευή γενικής χρήσεως. Υπάρχουν όμως εξειδικευμένες δικτυακές συσκευές (πχ. η σειρά PIX της Cisco) που φτιάχτηκαν για να λειτουργούν ως firewalls. Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ hardware και software firewall.
    Kαι εγώ το μηχανάκι λινουξ που τρέχω, μπορώ να το μετατρέψω σε firewall (iptables) και να λέω ότι έχω hardware firewall. Δε μου λέει κάτι αυτό.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγώ το μηχανάκι λινουξ που τρέχω, μπορώ να το μετατρέψω σε firewall (iptables) και να λέω ότι έχω hardware firewall. Δε μου λέει κάτι αυτό.
    Μια εξειδικευμένη συσκευή firewall λειτουργεί μόνο ως firewall, δεν μπορεί πχ. να λειτουργήσει ως web ή file server. Το Linuxάκι σου μπορεί να κάνει και καφέ εκτός από το να λειτουργήσει ως firewall. Αν χαλαρώσεις λίγο την έννοια του hardware firewall, τότε ναι, και το PCάκι σου με το Linux μπορεί να θεωρηθεί ως hardware firewall, αλλά κατά βάση δεν είναι.

    Το hardware/software αφορά το υλικό πάνω στο οποίο τρέχει το λογισμικό του firewall και αν είναι μόνο για αυτή τη χρήση ή όχι.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Help Open Ports From Router
    Από henry στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-10, 20:10
  2. [3Com] How To Open Ports in 3CRWDR200A
    Από kal1mera στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 19:52
  3. Ports Open!!!!? [solved]
    Από kinezos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-06, 03:02
  4. Open Ports ....
    Από RaNd στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-05, 10:56
  5. How can I open ports for e-mule???
    Από Kostas_crete στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-05, 04:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας