Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: LAN - dsl problem

  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)
    Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω 2 υπολογιστές με κάρτες δικτύου ενσύρματες και ένα switch. To δίκτυο δούλευε μια χαρά μέχρι που έβαλα dsl (forthnet adsl in a box).
    Από τη στιγμή που εγκαταστάθηκε το modem (crypto f200 usb) αφενός δεν μπορώ να κάνω disable καμιά σύνδεση (δηλ. το Local Area Network ή το 1394) και αφετέρου ο ένας υπολογιστής δεν μπορεί να δει τον άλλο. Μόλις κάνω uninstall το dsl τότε όλα μια χαρά. Σκέφτηκα ότι το dsl έστω και έμμεσα θα χρησιμοποιεί την κάρτα δικτύου. Οπότε και αγόρασα μια απλή PCI κάρτα δικτύου και την έχω ως δεύτερη. Από τότε δουλέυει κανονικά το δίκτυο. Αλλά μόλις μπω στo Ιnternet κολλάει και μόλις πατήσω disconnect ξεκολλάει πλήρως. Το κόλλημα αυτό αφορά τον πρώτο υπολογιστή (που έχει και το dsl modem). O δεύτερος κινείται κανονικά. (όταν λέω κολλάει εννοώ ότι όταν πάω από το my network places, view workgroup computers αρχίζει και βγαίνει μια κλεψύδρα και κάνει 2 λεπτά να μπει στον οποιοδήποτε φάκελο του δικτύου) Πιο αναλυτικά τα στοιχεία του δικτύου:

    PC1:
    a. κάρτα δικτύου ενσωματωμένη στη μητρική ΝVidia nForce Networking Controller (ακόμα και disable να την κάνω από το disable manager δεν αλλάζει τίποτα στο όλο σύστημα, το internet μπαίνει κανονικά και το δίκτυο δουλεύει άψογα όσο βέβαια είμαι εκτός Internet, αφού συνδέομαι με την 2η κάρτα δικτύου στο LAN)
    b. κάρτα δικτύου D-Link DFE538TX 10/100 συνδεδεμένη με το switch (στοιχεία: IP 192.168.0.1 subnet mask 255.255.255.0 , default gateway και τα δύο DNS Server άδεια, firewall windows on αλλά απενεργοποιημένο και στους 2 υπολογιστές για το τοπικό δίκτυο)
    c. AccessRunner DSL (IP automatically, DNS server address automatically)

    PC2:
    a. κάρτα δικτύου Realtek 8139/810x ...(IP: 192.168.0.6, τα υπόλοιπα όπως και στον πρώτο υπολογιστή)
    Για το firewall ισχύει το ίδιο.
    Και οι δύο υπολογιστές έχουν Windows XP Pro SP2.
    Έχω κάνει share σκληρούς και γενικά όλα κανονικά (απόδειξη το ότι όταν δεν μπαίνω internet το δίκτυο δουλεύει άψογα)

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη και χίλια συγγνώμη αν έγινα κουραστικός.

    Σ.Σ. Πιστεύω ότι αν φτιάξει αυτό μετά θα είναι εύκολο να φτιάξω και το Internet Connection Sharing που όσο είχα ISDN δούλευε μια χαρά με το default gateway και το share connection της σύνδεσης με την οποία μπαίνει το pc1 στο internet.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)
    Και καλή χρονιά σε όλους!

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Χρονια πολλα
    Για ξαναπεστα πως ακριβως ειναι η συνδεσμολογια δηλ. ειναι με usb or ethernet η συνδεση με τον router. Τι ip εχει το ethernet του router;
    Γιατι δεν χρησιμοποιεις τον dhcp του router δηλαδη να μην ορισεις ip στα pc και να λαβουν αυτοματα απο τον router οποτε και δικτυο τοπικο θα εχεις και inernet

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alter
    Χρονια πολλα
    Για ξαναπεστα πως ακριβως ειναι η συνδεσμολογια δηλ. ειναι με usb or ethernet η συνδεση με τον router. Τι ip εχει το ethernet του router;
    Γιατι δεν χρησιμοποιεις τον dhcp του router δηλαδη να μην ορισεις ip στα pc και να λαβουν αυτοματα απο τον router οποτε και δικτυο τοπικο θα εχεις και inernet
    Δεν έχω router αλλά usb modem (crypto f200). H σύνδεση του pc1 με το Internet έχει IP automatically. Μήπως αν το αλλάξω να μην μπερδεύεται με το LAN; Τα usb modem έχουν dhcp; (δεν ξέρω τι είναι αυτό)

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)

    Την δοκίμασα τη μέθοδο που λέει στο αντίστοιχο υπόμνημα, αλλά τζίφος. Άλλωστε, το modem είναι usb και όχι ethnernet modem-router. Βασικά κάτι παράξενο γίνεται με τη χρήση της κάρτας δικτύου από το usb modem. Τουλάχιστον, με την 2η κάρτα δικτύου δουλεύει το LAN, έστω και μόνο Offline! Thanks anyway for your help! Καλή χρονιά!

  7. #7
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Κάτι στο default gateway πρέπει να παίζεται...

  8. #8
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μηπως το usb interface του modem σου το βλεπει σαν καρτα δυκτιου?
    Το εχω δει αυτο με το speedtouch συνδεμενο σε usb port.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pkouzan
    Άλλωστε, το modem είναι usb και όχι ethnernet modem-router.
    Πέτα το και πάρε κατιτίς σοβαρό σε ethernet modem-router με hardware frewall.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Πέτα το και πάρε κατιτίς σοβαρό σε ethernet modem-router με hardware frewall.
    Μου φαίνεται πως αυτό είναι και το σωστότερο όλων. Απλά, πριν σκάσω το ποσό, έχω μια απορία. Είναι μεγάλη η διαφορά του hardware firewall από το software firewall (είτε των Windows είτε κάποιο άλλο); Γενικά, τόσο καιρό έχω πρόβλημα και με έναν ιό που λέγεται win32:tenga και ο οποίος πειράζει κάποια .exe αρχεία. Θεωρούσα ως κύρια αιτία τα torrents και ίσως να είχα δίκιο. Μετά το format στον ένα σκληρό δίσκο (και στα 2 partitions) αλλά όχι στον δεύτερο σκληρό, πρέπει να μην υπήρχε ίχνος. Από τότε δεν έχω ξαναμπεί σε torrent. Τόσο πριν το format όσο και μετά από αυτό κάνω συνεχείς ελέγχους (και στον 2ο υπολογιστή καλού κακού) και δεν βρίσκουν τίποτα. Ξαφνικά χτες το βράδυ, να'τος πάλι! Αναγκάστηκα και έκανα delete τα συγκεκριμένα 3 αρχεία και ΟΚ. Οπότε συμπεραίνω ότι κάποια τρύπα βρίσκει και μπαίνει... Στην μνήμη δεν ανιχνεύεται άλλωστε. Τέλος πάντων, ίσως να ξέφυγα λίγο και ζητώ συγγνώμη για αυτό. Απλά, θέλω να ρωτήσω αν το firewall μπορεί να με προστατεύσει από κάτι τέτοιο και αν όχι αν ξέρει κανείς τίποτα που να μπορεί να με προστατεύσει από αυτόν. Ευχαριστώ!

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το crypto φιάχνει μήπως και αυτό κανα virtual ethernet;
    αν ναί τι ip έχει εκείνο;
    μήπως μπορείς να το αλλάξεις;

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pkouzan
    Είναι μεγάλη η διαφορά του hardware firewall από το software firewall (είτε των Windows είτε κάποιο άλλο);
    Είναι η μέρα με τη νύχτα.

    Όλα αυτά τα routers τρέχουν κάποιο fork του BusyBox Linux (ή Unix-οειδούς) με IP tables (ή ανάλογο).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pkouzan
    Γενικά, τόσο καιρό έχω πρόβλημα και με έναν ιό που λέγεται win32:tenga και ο οποίος πειράζει κάποια .exe αρχεία. Θεωρούσα ως κύρια αιτία τα torrents και ίσως να είχα δίκιο. Μετά το format στον ένα σκληρό δίσκο (και στα 2 partitions) αλλά όχι στον δεύτερο σκληρό, πρέπει να μην υπήρχε ίχνος. Από τότε δεν έχω ξαναμπεί σε torrent. Τόσο πριν το format όσο και μετά από αυτό κάνω συνεχείς ελέγχους (και στον 2ο υπολογιστή καλού κακού) και δεν βρίσκουν τίποτα. Ξαφνικά χτες το βράδυ, να'τος πάλι! Αναγκάστηκα και έκανα delete τα συγκεκριμένα 3 αρχεία και ΟΚ. Οπότε συμπεραίνω ότι κάποια τρύπα βρίσκει και μπαίνει... Στην μνήμη δεν ανιχνεύεται άλλωστε. Τέλος πάντων, ίσως να ξέφυγα λίγο και ζητώ συγγνώμη για αυτό. Απλά, θέλω να ρωτήσω αν το firewall μπορεί να με προστατεύσει από κάτι τέτοιο και αν όχι αν ξέρει κανείς τίποτα που να μπορεί να με προστατεύσει από αυτόν. Ευχαριστώ!
    1. Τα torrents δεν έχουν σχέση με το πρόβλημά σου.

    2. Προτείνω να εφαρμόσεις τα παρακάτω:

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritz Box Fon - LAN problem
    Από Matrox στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-07, 16:36
  2. LAN Problem
    Από john2gr στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 02:24
  3. Windows 2003 Server LAN problem
    Από dimisS στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 13:58
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-05, 19:19
  5. Remοτε LAN problem
    Από symplektis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-04, 01:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας