Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ

    Θεσσαλονίκη, 03.04.09
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ

    ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ ΛΥΚΩΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    Νεκρός λύκος στις παρυφές της Βέροιας
    Το απόγευμα της Τετάρτης 1 Απρίλιου, 3 χιλιόμετρα μόλις από το κέντρο της Βέροιας, στην διασταύρωση Σελίου στον δρόμο για την Παναγία Σουμελά, βρέθηκε τραυματισμένος λύκος σε πολύ σοβαρή κατάσταση. Ήταν ένα ενήλικο εύρωστο αρσενικό ζώο. Ειδοποιήθηκε αρχικά η αστυνομία, η οποία στη συνέχεια ενημέρωσε το Σύλλογο Ζωόφιλων Ημαθίας και μέχρι να μεταφερθεί στο Κυνοκομείο (δεν ήταν σαφές ότι επρόκειτο για λύκο) εξέπνευσε. Η Οικολογική Ομάδα Βέροιας, διαπίστωσε ότι ο θάνατος του ζώου προήλθε από πυροβολισμό. Η μία και μοναδική σφαίρα, τον είχε χτυπήσει κάτω από το δεξί μπροστινό πόδι, το οποίο και έσπασε.

    Οργανωμένο κυνήγι λύκων στο Καρπενήσι
    Μια τέτοια ανώνυμη καταγγελία δεχτήκαμε ηλεκτρονικά στις 5 Φεβρουαρίου (σας παραθέτω αυτούσιο):

    Ήμουν στο Καρπενήσι το σαββατοκύριακο και βρήκα αυτή τη φωτογραφία! Γνώρισα επίσης και κάποιον που μου έλεγε με καμάρι και τρελό κέφι πως από πέρυσι έχει σκοτώσει 12 λύκους!!! Και δεν είναι ο μόνος που τους κυνηγάει!!! Ολόκληρη γενοκτονία!!! Ψάξτε στα χωριά Κερασοχώρι, Κρέντη και Λημέρι. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι σ' αυτήν την περίπτωση αλλά είπα να σας στο στείλω έτσι κι αλλιώς!

    Υ.Γ. Στην επισυναπτόμενη φωτογραφία είναι 4 λύκοι που δεν συμπεριλαμβάνονται στους 12 παραπάνω!!! Έλεος.

    Ανάλογες καταγγελίες έχουμε δεχτεί πολλές φορές χωρίς όμως να μπορεί να ταυτοποιηθεί ο δράστης καθώς και η περιοχή της παράνομης πράξης και χωρίς να έχει τιμωρηθεί ποτέ ένοχος.
    Το συγκεκριμένο περιστατικό μαζί με τη φωτογραφία ως αποδεικτικό στοιχείο καταγγείλαμε στο Πρωτοδικείο Ευρυτανίας.

    Δηλητηριασμένα δολώματα
    Πληροφορίες για χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων με σκοπό την εξόντωση λύκων είχαμε πρόσφατα στο Δήμο Περάσματος του νομού Φλώρινας αλλά και τη Β. Εύβοια, το Καρπενήσι και τα Γρεβενά.
    Βέβαια, η χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων παρά τη συγκεκριμένη στόχευση και χρήση της έχει καταστροφικά αποτελέσματα και θύματα σε πολλά και σημαντικά είδη της άγριας πανίδας που τρέφονται και ζουν στους ίδιους βιοτόπους.

    Όλα τα παραπάνω περιστατικά αποδεικνύουν την ελλιπή φύλαξη της υπαίθρου παρά τη διοικητική λειτουργία της θηροφυλακής και της αγροφυλακής.

    Συμπληρωματικά
    Ο λύκος προστατεύεται σε όλη την Ευρώπη από τη νομοθεσία, με τη Σύμβαση της Βέρνης και την Οδηγία 92/43 της ΕΕ.
    Στην Ελλάδα, ο λύκος έπαψε να θεωρείται επιζήμιο είδος από το 1991 και χαρακτηρίζεται επίσημα «τρωτό» είδος με πρώτη προτεραιότητα προστασίας από τον 39ο παράλληλο και νότια (νοητή γραμμή, στο χάρτη, που βρίσκεται η πόλη της Λαμίας). Ο Ν.998/79 του Δασικού Κώδικα στο αρ.19 ρυθμίζει τα ζητήματα που αφορούν τα μέτρα προστασίας για τη χλωρίδα και την πανίδα.

    Για περισσότερες πληροφορίες:
    Βάσω Πετρίδου: 6937422537
    Λάζαρος Γεωργιάδης: 6972640062

    Φωτογραφία από κυνήγι λύκων στο Καρπενήσι
    http://img19.imageshack.us/my.php?image=dsc00044fid.jpg

    Φωτογραφίες από σκοτωμένο λύκο στη Βέροια
    http://img19.imageshack.us/my.php?image=pict0001gad.jpg
    http://img19.imageshack.us/my.php?image=pict0004aul.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.338
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch
    Έλεος τους μαμημένους πάνε και σκοτώνουν τα καημένα ζώα που δεν φταίνε σε τπτ..
    Έλεος. Χρειάζεται να τους κλείσεις σε ένα δωμάτιο με μαύρους να τους ....

  3. #3
    Εγγραφή
    08-10-2003
    Περιοχή
    ΚΩΣ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29900/2450
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ορεισιβιοι καραβλαχοι που δεν εχουν με τι αλλο να ασχοληθουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Φταίχτες: Αγράμματοι γιδοβοσκοί που δεν ξέρουν κανένα άλλο τρόπο από το να απαλλαχτούν με αυτό το τρόπο από το ζώο που τους προκαλεί ζημιές.

    Περισσότερο φταίχτες: Όσοι δεν μερίμνησαν να τους μάθουν ότι πρέπει να υπάρχουν αυτά τα ζώα για την διατήρηση της τροφικής αλυσίδας.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #5
    Το avatar του μέλους paroikos
    paroikos Guest
    Kαλά.. ωραία τα λέτε απ το διαμερισματάκι και την πολυθρονίτσα σας κύριοι.
    Άντε νάσαι κάνα γεροντάκι με τρείς κατσίκες και ένα γαϊδουράκι σε κάνα χωριό και να ξυπνάς το πρωί και να στάχουν φάει οι λύκοι να δείτε την γλύκα. Έχει ζήσει κανένας σας σε αγροτική περιοχή; Είχε ζώα που ζούσε απ αυτά; Στο χαλαρό και στο άνετο όλοι μας είμαστε φιλόζωοι.
    Και αυτό που γράφει εκεί πως απ το 1991 και μετά οι λύκοι δεν είναι επικίνδυνα ζώα δεν το πολυκαταλαβαίνω.
    Δηλαδή δεν τρώνε οι λύκοι τα αρνιά των βοσκών απ το 1991 και μετά; Έγιναν φυτοφάγοι;

    Aυτό που εγώ ξέρω είναι πως ο θείος μου 94 χρόνων είχε ένα μουλάρι - όλη του η περιουσία - και πρόπερσι του τόφαγαν οι λύκοι. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα κάνει τις δουλειές του χωρίς μουλάρι; Θα πάει μήπως ο Αρκτούρος να του κουβαλάει τα πράγματα; Υποχρεώνεται στον άλλο γείτονα που είναι μικρότερος - 86 χρόνων - για να του κουβαλάει τα απαραίτητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Να το συμμάζευε το μουλάρι, ξέρει ότι υπάρχουν λυκοι, δεν θα πάει να καταστρέψει όλο το οικοσύστημα για το μουλάρι, αν είναι δυνατόν. Ξέρεις πόσο εύθραστα είναι οικοσυστήματα με λίγους καταναλωτές (τρίτης και άνω) τάξης ; Απίστευτα. Ένας ... γεράκος εδώ, άλλος εκεί, να'σου χαλάνε τα πάντα. Έτσι ανάβουν και οι φωτιές και γίνονται πυρκαγιές πανταχόθεν.

    Το γεροντάκι λοιπόν, με τη γριούλα-σύζυγο, δεν είναι ... "newbees" κτηνοτρόφοι, οπότε ό,τι γίνει (εισβολή από ζώο, αρρώστιες των οικόσιτων κλπ) γίνεται εν γνώση τους.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το συμμάζευε το μουλάρι, ξέρει ότι υπάρχουν λυκοι,

    Και δαρμένος και φταίχτης.
    (Αυτό δεν σημαίνει και οτι είμαι σύμφωνος με αυτό http://img19.imageshack.us/my.php?image=dsc00044fid.jpg )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος value_ : 04-04-09 στις 01:52.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.338
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paroikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλά.. ωραία τα λέτε απ το διαμερισματάκι και την πολυθρονίτσα σας κύριοι.
    Άντε νάσαι κάνα γεροντάκι με τρείς κατσίκες και ένα γαϊδουράκι σε κάνα χωριό και να ξυπνάς το πρωί και να στάχουν φάει οι λύκοι να δείτε την γλύκα. Έχει ζήσει κανένας σας σε αγροτική περιοχή; Είχε ζώα που ζούσε απ αυτά; Στο χαλαρό και στο άνετο όλοι μας είμαστε φιλόζωοι.
    Και αυτό που γράφει εκεί πως απ το 1991 και μετά οι λύκοι δεν είναι επικίνδυνα ζώα δεν το πολυκαταλαβαίνω.
    Δηλαδή δεν τρώνε οι λύκοι τα αρνιά των βοσκών απ το 1991 και μετά; Έγιναν φυτοφάγοι;

    Aυτό που εγώ ξέρω είναι πως ο θείος μου 94 χρόνων είχε ένα μουλάρι - όλη του η περιουσία - και πρόπερσι του τόφαγαν οι λύκοι. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα κάνει τις δουλειές του χωρίς μουλάρι; Θα πάει μήπως ο Αρκτούρος να του κουβαλάει τα πράγματα; Υποχρεώνεται στον άλλο γείτονα που είναι μικρότερος - 86 χρόνων - για να του κουβαλάει τα απαραίτητα.
    Και εσύ στη πόλη ζεις και λογικά δεν έχεις δει από κοντά ζωντανό λύκο.
    Εγώ όμως έχω δει.

    Μια φορά είχαν κατέβει 2 λύκοι στο χωριό που μέναμε και είχε γίνει χάμος.
    Αλλά αυτό (ότι είναι επικίνδυνα ζώα) δεν θα πει ότι πρέπει να τα σκοτώσουμε.
    Και εμείς οι άνθρωποι είμαστε επικίδυνοι για το περιβάλλον, λες για το ίδιο λογο να μας σκοτώσουν;

  9. #9
    Το avatar του μέλους paroikos
    paroikos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr-PsychoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εσύ στη πόλη ζεις και λογικά δεν έχεις δει από κοντά ζωντανό λύκο.
    Εγώ όμως έχω δει.

    Μια φορά είχαν κατέβει 2 λύκοι στο χωριό που μέναμε και είχε γίνει χάμος.
    Αλλά αυτό (ότι είναι επικίνδυνα ζώα) δεν θα πει ότι πρέπει να τα σκοτώσουμε.
    Και εμείς οι άνθρωποι είμαστε επικίδυνοι για το περιβάλλον, λες για το ίδιο λογο να μας σκοτώσουν;
    Πως ξέρεις ότι δεν έχω δεί λύκο;
    Σαφώς και τώρα ζώ στην Αθήνα ζούσα όμως και σε χωριό και είχαμε λύκους
    Και σε πληροφορώ πως και ανθρώπους τρώγανε αν ήταν νηστικοί όχι μόνο τα ζώα..
    Και σαφώς αν μου συγκρίνεις το σκότωμα ενός λύκου με τον θάνατο
    ενός ανθρώπου δεν έχει νόημα καμμία απολύτως συζήτηση

    Εξισώσαμε τώρα τους λύκους με τους ανθρώπους! Δεν πάμε καλά!
    Ξοδεύουμε ένα κάρο λεφτά για φιλοζωϊκές οργανώσεις την ώρα που κάθε μέρα πεθαίνουν άνθρωποι απ την πείνα.
    Ξέρεις πως το λέω εγώ αυτό; Υποκρισία και απανθρωπιά!
    Δεν γίνεται να δίνουμε ούτε ένα λεπτό για για την προστασία κανενός είδους
    εάν πριν δεν έχουμε εξασφαλίσει την επιβίωση ολόκληρου του ανθρώπινου είδους.
    Ούτε ένα λεπτό!
    Σιγά μην στενοχωρηθώ τώρα που κάποιοι πυροβολούν λύκους.
    Εδώ πυροβολούν ανθρώπους και πεθαίνουν και εμείς θα ασχολούμαστε με τους λύκους!

  10. #10
    Το avatar του μέλους midnightsun
    midnightsun Guest
    @paroikos

    Στα δικά σου λεφτά κανείς εσυ κουμάντο, για τα λεφτά του δημουσίου... υπάρχουν οι εκλογές... οπώτε την φιλανθρωπική στάση σου, κατόπιν εορτής, αλλού.
    Υπάρχουν άλλες δαπάνες π.χ. εξοπλιστικά που οι πατριώτες τις έχουν στο απυρόβλητο και τώρα μας πείραξε και οι προστασία του περιβάλλοντος.
    Λες και το ανθρωπινό είδος δεν ζει σε αυτό τον πλανήτη...

  11. #11
    Το avatar του μέλους paroikos
    paroikos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midnightsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    @paroikos

    Στα δικά σου λεφτά κανείς εσυ κουμάντο, για τα λεφτά του δημουσίου... υπάρχουν οι εκλογές... οπώτε την φιλανθρωπική στάση σου, κατόπιν εορτής, αλλού.
    Παρακαλώ;
    Δεν υποδεικνύω σε κανέναν ούτε ποιά στάση θα τηρήσει για οποιοδήποτε θέμα ούτε πότε θα την εκδηλώσει την όποιαδήποτε στάση αποφασίσει να τηρήσει.
    Ως εκ τούτου αγαπητέ συμφορουμίτη υποδείξεις δεν δέχομαι από κανέναν για το τί είδους στάση θα έχω ως προς οποιοδήποτε θέμα ούτε πότε θα έχω την Α ή την Β στάση. Και εννοείται πως υποδείξεις δεν δέχομαι ούτε από σένα.
    Μπορείς να υποδεικνύεις στον εαυτό σου ότι κάνεις κέφι, όχι όμως σε μένα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midnightsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν άλλες δαπάνες π.χ. εξοπλιστικά που οι πατριώτες τις έχουν στο απυρόβλητο και τώρα μας πείραξε και οι προστασία του περιβάλλοντος.
    Λες και το ανθρωπινό είδος δεν ζει σε αυτό τον πλανήτη...
    Εμένα αυτό με χάλασε, το να δίνονται χρήματα για λύκους και για φίδια την ώρα που πεθαίνουν άνθρωποι απ την πείνα. Και δεν δίνω φράγκο για την νέα μόδα της υπερευαισθησίας για το περιβάλλον. Ούτε μία. Και ως φορολογούμενος έχω δικαίωμα να εκφράζω άποψη για το που θα πάνε τα λεφτά που πληρώνω. Δεν υπάρχουν λεφτά του κράτους, υπάρχουν δικά μου λεφτά! Που τα βρήκε το κράτος; Και αυτά δεν θέλω να δίνονται για την προστασία των ζώων ούτε των φυτών αλλά για τροφή των ανθρώπων.
    Δεν με πείραξαν λοιπόν τα εξοπλιστικά προγράμματα.
    Αν εσένα σε πειράζουν άλλα κάτσε και γράψτα.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paroikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ξέρεις ότι δεν έχω δεί λύκο;
    Σαφώς και τώρα ζώ στην Αθήνα ζούσα όμως και σε χωριό και είχαμε λύκους
    Και σε πληροφορώ πως και ανθρώπους τρώγανε αν ήταν νηστικοί όχι μόνο τα ζώα..
    Και σαφώς αν μου συγκρίνεις το σκότωμα ενός λύκου με τον θάνατο
    ενός ανθρώπου δεν έχει νόημα καμμία απολύτως συζήτηση

    Εξισώσαμε τώρα τους λύκους με τους ανθρώπους! Δεν πάμε καλά!
    Ξοδεύουμε ένα κάρο λεφτά για φιλοζωϊκές οργανώσεις την ώρα που κάθε μέρα πεθαίνουν άνθρωποι απ την πείνα.
    Ξέρεις πως το λέω εγώ αυτό; Υποκρισία και απανθρωπιά!
    Δεν γίνεται να δίνουμε ούτε ένα λεπτό για για την προστασία κανενός είδους
    εάν πριν δεν έχουμε εξασφαλίσει την επιβίωση ολόκληρου του ανθρώπινου είδους.
    Ούτε ένα λεπτό!
    Σιγά μην στενοχωρηθώ τώρα που κάποιοι πυροβολούν λύκους.
    Εδώ πυροβολούν ανθρώπους και πεθαίνουν και εμείς θα ασχολούμαστε με τους λύκους!

    Ούτε εγώ είμαι οπαδός αυτής της υπερβολής κάποιων με τη φιλοζωία αλλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι αν διαταράξουμε ανεπανόρθωτα τις ισορροπίες της φύσης όλες αυτές οι ανθρώπινες ζωές που θεωρείς πολύ πιο σημαντικές από τους λύκους δε θα έχουν μέλλον (τουλάχιστον όπως εμείς το γνωρίζουμε).

    Μπορεί οι λύκοι να φαίνονται σα σταγόνα στον ωκεανό αλλά η ευαισθητοποίηση δεν μας έρχεται μόνο όταν βλέπουμε να καίγεται η μισή Ελλάδα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους paroikos
    paroikos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ είμαι οπαδός αυτής της υπερβολής κάποιων με τη φιλοζωία αλλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι αν διαταράξουμε ανεπανόρθωτα τις ισορροπίες της φύσης όλες αυτές οι ανθρώπινες ζωές που θεωρείς πολύ πιο σημαντικές από τους λύκους δε θα έχουν μέλλον (τουλάχιστον όπως εμείς το γνωρίζουμε).

    Μπορεί οι λύκοι να φαίνονται σα σταγόνα στον ωκεανό αλλά η ευαισθητοποίηση δεν μας έρχεται μόνο όταν βλέπουμε να καίγεται η μισή Ελλάδα.
    Καθαρά θέμα προτεραιοτήτων είναι.
    Καταλαβαίνω τα περί διατάραξης των ισορροπιών της φύσης.
    Όμως θεωρώ σκόπιμο τον αποπροσανατολισμό της σκέψης των ανθρώπων προς την προστασία του περιβάλλοντος και μάλιστα με τόση μεγάλη ένταση όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια ενώ την ίδια στιγμή όλοι μας γνωρίζουμε πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν απ την πείνα ημερησίως στον πλανήτη. Δεν έχω καμμία αντίρρηση να προστατευθούν και τα ζώα και το περιβάλλον και οι ισορροπίες αφού βέβαια προηγουμένως έχουμε εξασφαλίσει την τροφή και κατά συνέπεια την επιβίωση και του τελευταίου ανθρώπου στον πλανήτη. Αν αυτό συμβεί θα πρωτοστατώ και γώ στον αγώνα για την διάσωση των φυσικών ισορροπιών του περιβάλλοντος. Και μην μου πείς τώρα πως κινδυνεύει περισσότερο ο πλανήτης απ την εξάλειψη των λύκων απ ότι κινδυνεύει από έναν ενδεχόμενο πυρηνικό πόλεμο π.χ. .. λέμε τώρα.

    Και μια μικρή απορία: χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι ζούσαν με αυτόν τον τρόπο, κυνηγώντας ζώα για να τραφούν και ούτε τα είδη εξαφανίστηκαν ούτε ο άνθρωπος. Και αν εξαφανίστηκαν κάποια είδη εμφανίστηκαν κάποια άλλα αλλά το ανθρώπινο γένος - είδος δεν εξαφανίστηκε. Γιατί τόση μεγάλη σπουδή τελευταία στην προστασία του περιβάλλοντος και τόση αδιαφορία για την προστασία των ανθρώπων; Λίαν επιεικώς περίεργο....

  14. #14
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paroikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαρά θέμα προτεραιοτήτων είναι.
    Καταλαβαίνω τα περί διατάραξης των ισορροπιών της φύσης.
    Όμως θεωρώ σκόπιμο τον αποπροσανατολισμό της σκέψης των ανθρώπων προς την προστασία του περιβάλλοντος και μάλιστα με τόση μεγάλη ένταση όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια ενώ την ίδια στιγμή όλοι μας γνωρίζουμε πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν απ την πείνα ημερησίως στον πλανήτη. Δεν έχω καμμία αντίρρηση να προστατευθούν και τα ζώα και το περιβάλλον και οι ισορροπίες αφού βέβαια προηγουμένως έχουμε εξασφαλίσει την τροφή και κατά συνέπεια την επιβίωση και του τελευταίου ανθρώπου στον πλανήτη. Αν αυτό συμβεί θα πρωτοστατώ και γώ στον αγώνα για την διάσωση των φυσικών ισορροπιών του περιβάλλοντος. Και μην μου πείς τώρα πως κινδυνεύει περισσότερο ο πλανήτης απ την εξάλειψη των λύκων απ ότι κινδυνεύει από έναν ενδεχόμενο πυρηνικό πόλεμο π.χ. .. λέμε τώρα.
    δηλαδη ο πλανητης ανηκει στους ανθρωπους?Γιατι δε το ειχα καταλαβει μεχρι τωρα,παλι καλα που μας το ειπες να το ξερουμε.

    Και μια μικρή απορία: χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι ζούσαν με αυτόν τον τρόπο, κυνηγώντας ζώα για να τραφούν και ούτε τα είδη εξαφανίστηκαν ούτε ο άνθρωπος. Και αν εξαφανίστηκαν κάποια είδη εμφανίστηκαν κάποια άλλα αλλά το ανθρώπινο γένος - είδος δεν εξαφανίστηκε. Γιατί τόση μεγάλη σπουδή τελευταία στην προστασία του περιβάλλοντος και τόση αδιαφορία για την προστασία των ανθρώπων; Λίαν επιεικώς περίεργο....
    Ναι σιγουρα τους φαγανε αυτους τους λυκους,για τροφη τους κυνηγουσανε.Αν θελουνε να φανε κρεατακι αυτοι υπαρχει αφθονο παντου εχει κρεοπωλεια.Αν θεπουνε να φανε κυνηγι να σκοτωσουν κατι και να το φανε.Αν το να σκοτωνεις ζωα για σπορ σου φαινεται λογικο,τοτε εμενα μου φαινεται λογικο να μπαινει καποιος σε ενα σχολειο και να πυροβολει αδιακριτα.Σπορ κανει κι αυτος

    Τεσπα το θεμα ειναι οτι πρεπει να κρατουνται ισορροπιες στη φυση,υπαρχουν σιγουρα τροποι να προστατεψεις τα ζωα απο λυκους,μονο αν ειναι πεινασμενοι του θανατα πλησιαζουνε οικισμους ανθρωπων.Και για να ειναι τελειως πεινασμενοι σημαινει οτι δε βρισκουν να φανε και μαλλον ο ανθρωπος θα φταιει,ειτε γιατι θα εχει καψει το δασος,ειτε γιατι οι ηρωες και μαγκες κυνηγοι εχουν σκοτωσει ολα τα θηραματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paroikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια μικρή απορία: χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι ζούσαν με αυτόν τον τρόπο, κυνηγώντας ζώα για να τραφούν και ούτε τα είδη εξαφανίστηκαν ούτε ο άνθρωπος. Και αν εξαφανίστηκαν κάποια είδη εμφανίστηκαν κάποια άλλα αλλά το ανθρώπινο γένος - είδος δεν εξαφανίστηκε. Γιατί τόση μεγάλη σπουδή τελευταία στην προστασία του περιβάλλοντος και τόση αδιαφορία για την προστασία των ανθρώπων; Λίαν επιεικώς περίεργο....
    Αν βέβαια εκλείψουν οι κυνηγοί όπως ο λύκος και μετά μας πνίξουν τα ποντίκια ή κάποιο άλλο αντίστοιχο είδος (βλ. κουνέλια στην Αυστραλία), να μην παραπονιέσαι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 02:50
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 17:35
  3. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  4. 3.000 Έλληνες στην Αγγλία με εισόδημα τριπλάσιο από ό,τι στην Ελλάδα
    Από kiriak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 03:00
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-04, 23:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας