Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Το Γενάρη κυκλοφόρησα ένα δωρεάν παιχνίδι στο android market, το Robotic Space Rock. Το android market είναι το αντίστοιχο του iPhone App Store για κινητά που τρέχουν Android. Το παιχνίδι βασίζεται στην ιδέα του tetris, δηλαδή έχουμε να κάνουμε με τουβλάκια που πέφτουν και πρέπει να φτιάχνεις γραμμές κλπ, κλπ. Αλλά και με αρκετές διαφοροποιήσεις, δηλαδή τρισδιάστατη απεικόνιση, περιστρεφόμενη πίστα, νέα είδη τούβλων. Φυσικά δεν βασίστικα σε έτοιμο κώδικα παιχνιδιού, ούτε χρησιμοποίησα πουθενά τη λέξη tetris. Επίσης δεν χρησιμοποίησα ηχητικά εφέ, μουσική ή γραφικά που να προέρχονται από το tetris. Επιπλέον ο κώδικας της εφαρμογής διατίθεται δωρεάν (κάτω από apache 2.0 licence). Η εφαρμογή αυτή λοιπόν παρέμενε στο android market, μέχρι που σήμερα το πρωΐ, έλαβα δύο email μηνύματα από την Google.
    Στο ένα μήνυμα μου έλεγαν ότι η εφαρμογή μου αποσύρθηκε από το android market μετά από παραβίαση της συμφωνίας μεταξύ εμού και της Google που αφορά το περιεχόμενο της εφαρμογής. Μετά έλαβα και δεύτερο mail, με ένα συνημμένο 4σέλιδο FAX. Το fax το είχε στείλει ένα δικηγορικό γραφείο που αντιπροσωπεύει την Tetris Company, που έχει τα πνευματικά δικαιώματα του tetris. Σε αυτό κατηγορεί την εφαρμογή μου και πέντε άλλες, τις Blocks, Cubik, Net Tetris, Netblocks, και Tetroid για παραβίαση του νόμου Digital Millenium Copyright Act (DMCA) και απαιτεί την άμεση απόσυρσή τους από το android market! Όπως και τελικά έγινε. Το κείμενο του αρχικού email και του fax μπορείτε να βρείτε στο blog μου http://tkcodesharing.blogspot.com/20...ames-fell.html.
    Εν μέσω κρίσης πολλές εταιρείες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την πνευματική ιδιοκτησία, τις πατέντες και τα trademarks που διαθέτουν όχι μόνο για να αποκομίσουν περισσότερα κέρδη, αλλά και για να εξουδετερώσουν τον ανταγωνισμό τους. Και έχουν αρχίσει να στρέφονται ενάντια και σε free και open source εφαρμογές!!! Υπενθυμίζω ότι το tetris της EA mobile για την πλατφόρμα Android πωλείται προς 7,99 $.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Do no evil

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Αν καταλαβα καλα, σου εκαναν ασφαλιστικα μετρα για τη χρησιμοποιηση της ιδεαςτους?Η EA mobile πιθανον, να εχει σκασει και διαφορα δικαιωματα στην tetris company.Και πιθανον να ειναι και σε ποσοστο επι των πωλησεων.Για αυτο, για να μην εχουν μειωμενες πωλησεις λογω των δικων σας εφαρμογων τις απεσυραν.Κριμα, υποτιθεται πως το android μεσω του ανοιχτου μοντελου θα ενισχυε τον ανταγωνισμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hammer21 : 04-04-09 στις 16:21.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Χμ, όχι αγωγή, μάλλον ασφαλιστικά μέτρα θα το έλεγα, αλλά δεν ξέρω καθότι δεν είμαι δικηγόρος. Το θέμα είναι αν έχει βάση αυτή η κατηγορία. Φυσικά δεν πρόκειται να κάνω κάτι αφού η εφαρμογή μου είναι δωρεάν, δεν κερδίζω από αυτή και δεν έχω το χρόνο και το χρήμα να κινηθώ νομικά. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι έχουν αρχίσει οι εταιρείες να κινούνται νομικά εναντίων των μικρών developers που δεν έχουν δυνατότητα να αντιδράσουν νομικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Το DMCA είναι αμερικάνικος νόμος και ισχύει στις ΗΠΑ. Βασικά είναι μία εξώδικη διαδικασία (σαν τα εξώδικα στην Ελλάδα) που αν αμφισβητείς τους ισχυρισμούς του άλλου μέρους, την προσβάλλεις στα (αμερικανικά) δικαστήρια.

    Οπότε αν θέλεις να πουλάς στις ΗΠΑ πρέπει και να σέβεσαι τη νομοθεσία τους. Αν όχι, δεν σε αφορά και συνεχίζεις αυτό που έκανες άφοβα.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Καβρός Δ. Αποκόρωνα Χανίων
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Router
    tp-link td-w8980
    SNR / Attn
    (dB) / 51(dB)
    εξώδικο είναι ρε παιδιά , δεν είναι αγωγή μη το τρομάζετε το παλικάρι.
    http://www.deals24.gr κερδίστε χρήματα ανεβάζοντας προσφορές
    http://www.findapro.gr ψάχνετε κάποιον επαγγελματία ; γίνετε εσείς ο επαγγελματίας που ψάχνουν

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Βρήκα και αυτό το blog, που αναφέρεται στην περίπτωση των κλώνων του tetris. http://desiree47.wordpress.com/
    Σύμφωνα με το άρθρο η εφαρμογή μου δεν εμπίπτει σε καμμία περίπτωση σε αυτή την κατηγορία της καταπάτησης. Πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περισσότερο σαν όχληση μου μοιάζει,οπότε αφού διατίθεται δωρεάν,δέν υπάρχει λόγος ανυσηχίας.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν διατίθεται πλέον από το android market. Το απέσυρε η Google. Για να το επαναφέρει θα πρέπει να καταθέσω μια ειδική αίτηση, με την οποία θα αποποιούμαι οποιαδήποτε παραβίαση του DMCA και μετά έχει χρονικό περιθώριο 14άρων ημερών να το ανεβάσει ξανά.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αλαξε τα τουβλακια με νομικους ορους μεσα σε σχηματα και αντι για τετρις καντο να μοιαζει το παιχνιδι με αποπειρα συνθεσης αστηριχτων νομοθετηματων .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βάλτο στο windows store

  12. #12
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    64 kbps
    ISP
    Vodafone
    Θα ανεβάσω το DMCA της vodafone μολις βρω τροπο να σβησω τα πρωσοπικα μου στοιχεια απο το pdf γιατι δεν ξερω πως να κανω επεξεργασια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dmca : 18-11-18 στις 20:32.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-08, 23:32
  2. Απο 17.9Mbit επεσα στα 15.6, γιατι ;
    Από Exarxeia στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 14:37
  3. Είμαι Θύμα?
    Από kiocon στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-06, 20:18
  4. sparknet θύμα
    Από mariosms στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-06, 21:43
  5. Το νέο θύμα του οτε
    Από Crosstalk στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-03, 03:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας