Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 11.0(dB)
    Πραγματικα δεν ηξερα οτι με τις καταλληλες ρυθμισεις μπορει ο firefox σε 64 bit λειτουργικο συστημα να πηγαινει σφαιρα. Θα το ψαξω , ευχαριστω μαγκες.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Αν είσαι σε KDE δοκίμασε τον Konqueror με 1ο fallback τον Arora και 2ο τον Firefox.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.828
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος θα πρέπει να το φτιάξει αλλά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος. Έτσι λειτουργεί ο ανοικτός κώδικας. Σε περίπτωση που υπήρχε ενδιαφέρον από κάποιον που πληρώνει θα είχε φτιαχτεί.
    Οπως και να έχει, είσαι σίγουρος οτι δεν λειτουργεί; Δεν το ειχα δοκιμάσει αλλά τωρα που το είπες το δοκίμασα και κάνει κάποιες αλλαγές.
    Έτσι ακριβώς είναι, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος, όμως η λειτουργία αλλαγής των permissions/owner θεωρώ πως είναι βασικότατη μη πω θεμελιώδης για έναν filemanager, ανεξαρτήτως εάν είναι ελεύθερο ή όχι λογισμικό. Το βρίσκω τουλάχιστον γελοίο να σπαταλούν χρόνο για να διορθώνουν ασήμαντα bugs ή να προσθέτουν features όπως ωραία εικονιδιάκια και να μην έχουν χρόνο να διορθώσουν εδώ και δυομιση ολόκληρα χρόνια ένα τόσο βασικό bug.

    Το αν είμαι σίγουρος αν δεν λειτουργεί ή όχι, μπορείς να το διαβάσεις στο bug report της gnome αλλά και σε bug report του ubuntu όπου είναι και confirmed.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε, θα συμφωνήσω με αυτό που λες.

    Αν και για τέτοιες "μαζικές" δουλειές εμπιστεύομαι μόνο κονσόλα, και όχι το κάθε GUI του κάθε DE.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JediMasterMANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσα με τον προλαλήσαντα , Τα DEs έχουν bugs λογικό είναι αλλά είναι επίσης και open source . Όσον αφορά το ηθικό κομμάτι δεν μπορούμε να έχουμε την "απαίτηση" να δουλεύει αλλά να το ζητήσουμε ευγενικά
    Για τη συγκεκριμένη δουλειά ναι είναι καλύτερη η κονσόλα αλλά από την άλλη δεν έχουν όλοι εξικοίωση με την κονσόλα

    Edit: Αυτό με το performance bug του firefox ισχύει με το scrolling συγκεκριμένα κατά τα άλλα όλα ok

    Δουλεύω linux κονσόλα από τα τέλη του 1993 αρχές 1994 (δεν θυμάμαι ακριβώς) με την διανομή slackware 1.x, δηλαδή κοντά 15 χρόνια. Ωραία η κονσόλα, ηρωική και αγαπημένη και την δουλειά μου την κάνω από εκεί χρόνια τώρα, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που είναι χρήσιμη. Όμως φτάσαμε αισίως στο 2009, ύστερα από πολύ έρευνα και ανάπτυξη από διάφορες εταιρείες και πανεπιστήμια, αναπτύξαν τα gui περιβάλλοντα που αποδεδειγμένα πλέον είναι πολύ αποδοτικότερα και βοηθάνε πολύ την χρήση του υπολογιστή από τον άνθρωπο, είτε αυτός είναι απλός χρήστης είτε είναι developer. Και εγώ ύστερα από 15 χρόνια εμπειρίας μπορώ να πω πλέον με σιγουριά πως για εμένα ένας (καλός) GUI filemanager (ειδικά με tree presentation) είναι βολικότερος, πολύ πιο αποδοτικός και λιγότερο error-prone από την διαχείριση αρχείων μέσω κονσόλας.

    Έτσι θεωρώ απαράδεκτο το να υπάρχουν τέτοιου είδους bugs σε filemanager που υποτίθεται πως έχει την φιλοδοξία να διαχειρίζεται αρχεία ενός server λειτουργικού συστήματος όπως είναι το linux. Από ότι γνωρίζω ειδικά το gnome το προτιμούν οι hardcore developers ανά τον κόσμο, χαρακτηριστικά θα αναφέρω πως το προτιμάει ο φίλτατος Linus Torvalds και μου είναι αδιανόητο πως κανείς τους δεν δοκίμασε αυτή την λειτουργία για να ανακαλύψει τελικά πως δεν λειτουργεί!

  4. #19
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.627
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Νεκτάριε, με τον Dolphin του KDE4 δοκίμασες να δεις εάν είσαι ΟΚ ; Άλλωστε έναν File Manager χρειάζεσαι για τα permissions, δεν είναι απαραίτητο να'ναι και native του DE ... ;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύω με 4 Fedora 10 boxes και τελευταία έχω συναντήσει αρκετά bugs τα οποία για εμένα είναι απαράδεκτα γιατί εκτός του ότι είναι πολύ βασικά και σημαντικά εξακολουθούν να υπάρχουν εδώ και μήνες ή και χρόνια ολόκληρα και κανείς δεν λέει να τα φτιάξει ή έστω να τα κοιτάξει.

    Γιαυτό λοιπόν θέλησα να ανοίξω αυτό το νήμα όπου θα ήθελα να φτιάξουμε μία λίστα με τέτοια πολύ σημαντικά ή βασικά bugs (να βγάζουν μάτι), που να ισχύουν σε όλες τις διανομές και που να έχουν μήνες να φτιαχτούν. Έτσι ώστε να τα γνωρίζουμε και να τα ενημερώνουμε όταν και εφόσον τα διορθώσουν.

    Λοιπόν ξεκινάω με ένα bug σε μία κατά τη γνώμη μου πολύ βασική λειτουργία του Nautilus file manager του gnome:

    Στα properties ενός directory και στο tab "Permissions" εάν αλλάξει κανείς τα owner/group/permissions και επιλέξει την επιλογή "Apply Permissions to enclosed files" αυτή δεν λειτουργεί καθόλου.

    Το bug αυτό είναι καταθετημένο στο bugzilla της gnome από τον Νοέμβριο του 2006 και κανείς δεν έχει δώσει σημασία μέχρι τώρα.

    ... ουδέν σχόλιο.
    Σε ubuntu 8.04 φαινεται να λειτουργει κανονικα σε εμενα. Τι να πω; Παντως οπως και να εχει ανυπομωνω να αλλαξω καρτα γραφικων για να περασω σε KDE παλι. (Οι KDE διανομες εχουν καινουριο driver για nVidia ο οποιος με τιν 7300 μου κρασαρει και κανει reboot) εν αναμονη λοιπον.
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  6. #21
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι ο Firefox σε 64-bit, καί με Flash.

    Απλά δεν ξέρεις να τον στήσεις σωστά.
    Τα μαύρα του τα χάλια έχει ο firefox με 64-bit flash.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  7. #22
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jiakomo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μαύρα του τα χάλια έχει ο firefox με 64-bit flash.
    Εδώ μια χαρά παιζει το 10αρι, δεν καταλαβαίνω διαφορά από win.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    Δ.Χαιδαρίου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι ο Firefox σε 64-bit, καί με Flash.

    Απλά δεν ξέρεις να τον στήσεις σωστά.
    Wan δώσε μας τα φώτα σου..
    Ubuntu 64 και firefox + flash = πιο αργά και απο την καθυστέρηση..

  9. #24
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, που μάλλον παίζει αφού το flash αρχισε να χρησιμοποιεί hw acceleration, αλλά εγώ είδα την τρομερή βελτίωση όταν από εκέι που χρησιμοποιούσα για καρτα γραφικών την onboard του nforce 720a, πήρα μια nvidia 9800gt.

  10. #25
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μια χαρά παιζει το 10αρι, δεν καταλαβαίνω διαφορά από win.
    Μία από τα ίδια! Κανένα πρόβλημα και εδώ!

  11. #26
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Έχουμε βγει ελαφρώς off απο το θέμα. Ας επιστρέψουμε ontopic

  12. #27
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύω με 4 Fedora 10 boxes και τελευταία έχω συναντήσει αρκετά bugs τα οποία για εμένα είναι απαράδεκτα γιατί εκτός του ότι είναι πολύ βασικά και σημαντικά εξακολουθούν να υπάρχουν εδώ και μήνες ή και χρόνια ολόκληρα και κανείς δεν λέει να τα φτιάξει ή έστω να τα κοιτάξει.

    Γιαυτό λοιπόν θέλησα να ανοίξω αυτό το νήμα όπου θα ήθελα να φτιάξουμε μία λίστα με τέτοια πολύ σημαντικά ή βασικά bugs (να βγάζουν μάτι), που να ισχύουν σε όλες τις διανομές και που να έχουν μήνες να φτιαχτούν. Έτσι ώστε να τα γνωρίζουμε και να τα ενημερώνουμε όταν και εφόσον τα διορθώσουν.

    Λοιπόν ξεκινάω με ένα bug σε μία κατά τη γνώμη μου πολύ βασική λειτουργία του Nautilus file manager του gnome:

    Στα properties ενός directory και στο tab "Permissions" εάν αλλάξει κανείς τα owner/group/permissions και επιλέξει την επιλογή "Apply Permissions to enclosed files" αυτή δεν λειτουργεί καθόλου.

    Το bug αυτό είναι καταθετημένο στο bugzilla της gnome από τον Νοέμβριο του 2006 και κανείς δεν έχει δώσει σημασία μέχρι τώρα.

    ... ουδέν σχόλιο.
    Που επέλεξα ένα directory και του ζήτησα να κάνει τα rw-rw-rw αρχεία του σε r--r--r-- και πίσω μου δούλεψε πάντως σε F10. (Αν σου πω ότι τώρα το δοκίμασα πρώτη φορά γιατί τα αλλάζω συνήθως ή από scripts ή από shell; )

    Ένα γρήγορος πάντως τρόπος να δουλεύεις είναι να έχει παράθυρα gnome ανοικτά, να διαλέγεις τα εικονίδια αυτών που θέλεις να επεξεργαστείς και να γράφεις την εντολή με το χέρι μεν, αλλά να δίνεις τα αρχεία που θα εφαρμοστεί στο shell μέσω «τραβήγματος» των σχετικών εικονιδίων.

    Τώρα, δεν ξέρω αν ήταν έτσι ή αν φτιάχτηκε από τότε που συζητάτε, αλλά εμένα μου δούλεψε (αυτό που δοκίμασα τουλάχιστον).

    Για κάνε ένα report τι γίνεται και τι θα έπρεπε να το δούμε πάντως.

    Εμένα μου την έσπασε πάντως ο τονισμός των ελληνικών σε KDΕ. Βάζει πρώτα τον τόνο και μετά το γράμμα σε LyX.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-09, 15:46
  2. Τί θα θέλατε να βγει σε HD (Blu-Ray) που δεν έχει βγει ακόμα;
    Από WAntilles στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 13:02
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-07, 03:19
  4. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 22:47
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 14:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας