Σελ. 2 από 27 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 402
  1. #16
    Εγγραφή
    31-01-2008
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032/994
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Router
    BaudTec
    SNR / Attn
    16,3(dB) / 17,8(dB)
    Μπράβο πολύ καλή δουλειά

  2. #17
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    ipo, κάτι τέτοιο είχε πάρει το αυτί μου. Εκτός αν υπάρχουν και άλλες εκτός από αυτές που έχετε εδώ.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Υπάρχει η paysafecard, που μπορείς να τη βρεις σε αυτόματους πωλητές (στην Ευρώπη), σε mini market, σε περίπτερα.

    Αλλά έχει τόσο μικρή συμβατότητα με επιχειρήσεις που μοιάζει περισσότερο με δωροκάρτα κάποιου πολυκαταστήματος, παρά με visa/mastercard. Ίσως σου χρησιμεύσει για skype και ikariam.

    Θετικό στοιχείο από την ύπαρξη αυτής της κάρτας είναι έχει βρεθεί νομικό παράθυρο για απόκτηση κάρτας χωρίς ταυτοποίηση στοιχείων. Αν το αξιοποιήσουν και οι άλλοι, θα είναι καλό για όλους μας.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #19
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    στα site που ζητανε το ονομα που γραφει στην καρτα το αφηνεις κενο και τα δεχονται ?
    εχει δοκιμασει κανεις ανωνυμες σε paypal-ebay?

  5. #20
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Μπράβο ipo, πολύ καλή δουλειά.
    Επειδή χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο περίπου την Attica gift card, μερικές επισημάνσεις:

    • Το statement της κάρτας έρχεται δωρεάν, δεν υπάρχει onlie -μονο hard copy
    • Η κάρτα σύμφωνα με τους όρους μετατρέπεται σε άτοκο καταθετικό λογαριασμό μετά τη λήξη της
    • Η ενημέρωση υπολοίπου μέσω e-banking είναι απαράδεκτη. Έχω παρατηρήσεςι καθυστερήσεις ενημέρωσης της τάξεως των 3-4 ημερών και διαφωνία με αυτά που έλεγε το τηλέφωνο. Σε επικοινωνία με το support, μου είπαν ότι το σωστό είναι το τηλέφωνο
    • Η διαδικασία της φόρτισης διεκπεραιώνεται εντός της επόμενης εργάσιμης.

    πάντα φιλικά

  6. #21
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα site που ζητανε το ονομα που γραφει στην καρτα το αφηνεις κενο και τα δεχονται ?
    Τα τμήματα εξυπηρέτησης πελατών των τραπεζών, προτείνουν την αναγραφή των στοιχείων του κατόχου της ανώνυμης προπληρωμένης κάρτας Visa/Mastercard όπως αυτά φαίνονται στο διαβατήριο ή την ταυτότητά του. Δεν έχω δοκιμάσει να αφήσω κενό σε κάποια φόρμα, αλλά συνήθως είναι υποχρεωτικά πεδία, οπότε ο έλεγχος σφαλμάτων της εφαρμογής δε σε αφήνει να προχωρήσεις αν δεν τα συμπληρώσεις.

    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες thama.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #22
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    πoλυ καλεσ πληροφοριεσ ipo εμενα λυθηκαν τα χερια μου με αυτου του ειδουσ τισ καρτεσ.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Μπράβο, μπράβο, μπράβο!

  9. #24
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΞΥΛΙΘΟΣ
    Router
    Netgear DGN2000
    Πολύ καλό άρθρο! Αλλά η Εθνική τράπεζα δεν εκδίδει προπληρωμένες κάρτες; Ποια είναι η καλύτερη κάρτα κατά τη γνώμη σας; Εγώ πιστεύω η Eurobank Visa.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-11-2007
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Πιστεύω πως οι χρεωστικές κάνουν την ίδια δουλεία με τις προπληρωμένες κάρτες και σίγουρα χωρίς extra προμήθεια.
    Απλώς, ο συγκεκριμένος λογαριασμός που θα συνδέσουμε τη χρεωστική, θα ήταν καλό να είναι μόνο για αγορές μέσω internet και να έχουμε μέσα μόνο όσα χρειαζόμαστε.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα κύριοι

    Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Μπορώ να χρησιμοποιήσω προπληρωμένη κάρτα, σε τρίτη χώρα π.χ. Κίνα αν κάνω ένα ταξίδι προς τα εκεί;Η όλη φιλοσοφία είναι ότι δεν θα χρειάζεται να έχω ανά πάσα στιγμή cash πάνω μου ή έστω αν έχω cash δεν θα χρειάζεται να τα έχω όλα πάνω μου

  12. #27
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wi-fi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κύριοι

    Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Μπορώ να χρησιμοποιήσω προπληρωμένη κάρτα, σε τρίτη χώρα π.χ. Κίνα αν κάνω ένα ταξίδι προς τα εκεί;Η όλη φιλοσοφία είναι ότι δεν θα χρειάζεται να έχω ανά πάσα στιγμή cash πάνω μου ή έστω αν έχω cash δεν θα χρειάζεται να τα έχω όλα πάνω μου
    Μπορείς. Η φιλοσοφία σου εντάσσεται στα πλεονεκτήματα ασφάλειας που παρέχουν οι κάρτες σε σχέση με τα μετρητά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Quixotic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως οι χρεωστικές κάνουν την ίδια δουλεία με τις προπληρωμένες κάρτες και σίγουρα χωρίς extra προμήθεια.
    Απλώς, ο συγκεκριμένος λογαριασμός που θα συνδέσουμε τη χρεωστική, θα ήταν καλό να είναι μόνο για αγορές μέσω internet και να έχουμε μέσα μόνο όσα χρειαζόμαστε.
    Έχεις πιάσει το νόημα. Επόμενο βήμα είναι να ανακαλύψεις (το έχω χιλιοπεί στο forum) το συνδυασμό δύο καταθετικών λογαριασμών (ένα συνδεδεμένο με την κάρτα κι έναν ασύνδετο), ώστε να μεταφέρεις ανά πάσα στιγμή χρήματα από τον έναν στον άλλο (μέσω e-banking) και να έχεις αν θέλεις ακόμα και μηδενικό υπόλοιπο στο λογαριασμό της κάρτας, όταν δε σκοπεύεις να κάνεις συναλλαγή. Πρέπει να βρεις ποιες τράπεζες δε χρεώνουν τραπεζικές εργασίες για μικρό υπόλοιπο χρημάτων σε καταθετικό λογαριασμό (εγώ έχω επιλέξει την Τράπεζα Πειραιώς). wincard rules
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #28
    Εγγραφή
    01-01-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΞΥΛΙΘΟΣ
    Router
    Netgear DGN2000
    Παιδιά για πίστωση λιγότερα από 30 Ευρώ στην Eurobank πόσα λεφτά πρέπει να πληρώσουμε για κρατήσεις;

    **EDIT**
    Πήγα στην Eurobank και ρώτησα, 1€ είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagelis17 : 02-06-09 στις 11:04.

  14. #29
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    Αγ. Δημήτριος - Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZyXEL VMG1312-B10D
    SNR / Attn
    25.9(dB) / 10.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύτιμες οι πληροφορίες σου ipo.
    Σ' ευχαριστούμε πολύ που τις μοιράστηκες μαζί μας.
    Καλό θα ήταν αν πέσει στην αντίληψή μας κάποια αλλαγή να ενημερώνουμε εδώ
    έτσι ώστε να διορθώνεται αν είναι εύκολο και το πρώτο post και να είναι κατά το δυνατόν "ενημερωμένο".
    Τέτοιες κινήσεις είναι πραγματικά αξιέπαινες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Επόμενο βήμα είναι να ανακαλύψεις (το έχω χιλιοπεί στο forum) το συνδυασμό δύο καταθετικών λογαριασμών (ένα συνδεδεμένο με την κάρτα κι έναν ασύνδετο), ώστε να μεταφέρεις ανά πάσα στιγμή χρήματα από τον έναν στον άλλο (μέσω e-banking) και να έχεις αν θέλεις ακόμα και μηδενικό υπόλοιπο στο λογαριασμό της κάρτας, όταν δε σκοπεύεις να κάνεις συναλλαγή. Πρέπει να βρεις ποιες τράπεζες δε χρεώνουν τραπεζικές εργασίες για μικρό υπόλοιπο χρημάτων σε καταθετικό λογαριασμό (εγώ έχω επιλέξει την Τράπεζα Πειραιώς). wincard rules
    Τώρα άμα σου πω ότι αυτό σκέφτηκα να προτείνω κι εγώ αλλά με πρόλαβες...
    Άσχετα με το ότι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο ως τώρα, (το σκέφτηκα διαβάζοντας την σελίδα).
    Να το πάω όμως λίγο παραπέρα και να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις...
    Υπάρχει η δυνατότητα ο ένας από τους δύο λογαριασμούς να είναι... "πιστωτική"?
    Δηλαδή 1+1+1 (λογαριασμός + πιστωτική + χρεωστική)

    Πιο συγκεκριμένα:
    Αν μπορείς ας πούμε να έχεις σε μια τράπεζα μία πιστωτική κάρτα δωρεάν εφ' όρου ζωής, την οποία θα χρησιμοποιείς για να "γεμίζεις" κάθε φορά τον αντίστοιχο λογαριασμό σου στην ίδια τράπεζα, ο οποίος λογαριασμός θα είναι (αυτός και μόνον αυτός) συνδεδεμένος με την χρεωστική σου.

    Αυτός νομίζω ότι είναι ο ποιο ασφαλής και ταυτόχρονα πρακτικός τρόπος για αγορές, που από τη μία (ουσιαστικά) δε σε περιορίζει σχετικά με το ποσό που θέλεις να ξοδέψεις κάθε φορά, ενώ από την άλλη δε σε χρεώνει προμήθειες, (μιας και μ' αυτόν τον τρόπο το μόνο που κάνεις είναι να μεταφέρεις χρήμα από την πιστωτική στο λογαριασμό σου στην ίδια τράπεζα).
    Όλα αυτά βέβαια, εάν και εφόσον είναι εφικτό αυτό. Να "μεταφέρεις" δηλαδή χρήμα από την πιστωτική στον λογαριασμό σου...

    Προτείνω τον παραπάνω συνδυασμό για 2 λόγους:

    1ον: Είναι πολύ πιθανόν κάποιος να θέλει να έχει τα χρήματά του σε μια άλλη τράπεζα (ή ακόμα ούτε καν σε τράπεζα) από αυτή που πραγματοποιεί τις αγορές του.
    Σε αντίθετη περίπτωση φυσικά δεν τίθεται τέτοιο θέμα, αφού αν έχεις τα χρήματά σου σ' αυτή την τράπεζα ούτως ή άλλως, απλά ανοίγεις άλλον ένα λογαριασμό + την χρεωστική γι' αυτή την δουλειά και καθάρισες...

    2ον: Δε χρειάζεται να τρέχεις να καταθέτεις χρήματα κάθε τόσο στον λογαριασμό σου, αφού θα το κάνεις άνετα... όσες φορές θέλεις... από το σπίτι σου, (π.χ. μέσω internet).

    Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω σ΄αυτό τον συνδυασμό είναι η περιορισμένη δυνατότητα έκδοσης πιστωτικών καρτών χωρίς συνδρομή για πάντα, (λίγες τράπεζες το κάνουν αυτό), σε συνδυασμό πάντα με τη δυνατότητα έκδοσης χρεωστικής κάρτας.


    Υ.Γ.: Sorry για το Off Topic, μιας και εδώ βασικά μιλάμε για προπληρωμένες κάρτες αλλά νομίζω πως πρώτα απ' όλα μετράει το να βγάλουμε μια άκρη σε όλο αυτό προς το συμφέρων όλων μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος corduroy27 : 03-06-09 στις 17:05.
    MARINALEDA Εκεί που η «ουτοπία» γίνεται πραγματικότητα...

  15. #30
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Φίλε corduroy27,

    Το "2ον" λύνεται πολύ εύκολα και βέλτιστα, κατά την άποψή μου, με δεύτερο καταθετικό λογαριασμό στην ίδια τράπεζα (όπως είπες κι εσύ).

    Ο μόνος λόγος που μας ανέφερες την ανάγκη για χρήση πιστωτικής κάρτας ως πηγή χρημάτων, είναι (α) η επιθυμία για καταθετικό λογαριασμό σε άλλη τράπεζα ή (β) η επιθυμία για μη χρήση δεύτερου καταθετικού λογαριασμού.

    - Για το (α) κάνεις εύκολα έμβασμα (κόστος 1,5 € συνολικά) από την τράπεζα που έχεις τα λεφτά προς το λογαριασμό της χρεωστικής.
    - Για το (β) έχω πολλούς ενδοιασμούς με κύριο την προμήθεια που θα σου χρεώνει η πιστωτική, ανά "ανάληψη χρημάτων". Κατά κανόνα οι κάρτες (πιστωτικές, προπληρωμένες, χρεωστικές) δεν επιβαρύνουν τον πελάτη με προμήθειες σε συναλλαγές που λογίζονται ως αγορές. Σε συναλλαγές όμως που λογίζονται ως αναλήψεις μετρητών και (νομίζω) μεταφορές χρημάτων σε άλλη κάρτα, υπάρχουν προμήθειες. Θεωρώ μικρή την πιθανότητα να σου επιτρέπει η πιστωτική σου, να μεταφέρεις χρήματα σε καταθετικό λογαριασμό τρίτης τράπεζας, χωρίς να σε επιβαρύνει με προμήθεια και τόκους ανάληψης μετρητών.

    Με άλλα λόγια, κατά πάσα πιθανότητα η επιθυμία σου για χρήση πιστωτικής κάρτας ως πηγής δανεισμού χρημάτων (διότι αυτό κάνει η πιστωτική, σου δανείζει χρήματα για αγορές ή αναλήψεις) και μεταφοράς τους σε λογαριασμό 3ης τράπεζας, θα σε βάλει σε σημαντικά έξοδα. Αν δε σε ενδιαφέρουν αυτά, μπορούμε να συζητήσουμε το ζήτημα της δυνατότητας που σε ενδιαφέρει. Προσωπικά τη βρίσκω μη πρακτική εξαιτίας του κόστους.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 2 από 27 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. EETT: Προπληρωμένες κάρτες της ALTEC
    Από harris στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-09, 20:15
  2. Προπληρωμενες Καρτες ADSL
    Από Rabiez στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 21:48
  3. ΚΑΡΤΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από DHMHTRHS στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-07, 22:22
  4. 2 κάρτες δικτύου σε 1 pc?
    Από ktisg στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-07, 20:05
  5. Κάρτες γραφικών
    Από mekios1970 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-07, 13:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας