Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdp77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στέλνω fax κανονικά και μέχρι στιγμής δε φαίνεται να χρεώνομαι. Δηλαδή πώς το καταλαβαίνουν;

    Κλήση σε σταθερό τηλέφωνο είναι και αντί να μιλάνε άνθρωποι, επικοινωνούν δυο συσκευές μέσω της ίδιας τεχνολογίας που επικοινωνούν δύο άνθρωποι. Πώς θα καταλάβουν ότι μια κλήση είναι fax ; Παρακολουθούν τις συνομιλίες μας;
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...48#post1397948

  2. #17
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9(dB)
    προσωπικά ούτε σε εμένα μου έχουν χρεώσει ποτέ φαξ αν και έχω στείλει πολλά τους τελευταίους μήνες.

  3. #18
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους. Πριν από ένα μήνα ενεργοποιήθηκα σε HOL doubleplay και είναι πολύ καλό. Η τηλεφωνία μου είναι POTS και μου έχουν χρησιδανείσει ένα Netfaster. Δεν είχα δει τις χρεώσεις για αποστολή φαξ μέχρι που έστειλα ένα. Χρειάστηκαν 3.5 λεπτά για να στείλω 4 σελίδες μέσω πολυμηχανήματος LaserJet και είδα ότι τα φαξ χρεώνονται προς 0,0284 ανά 1''. Δηλαδή για το συγκεκριμένο φαξ εγώ θα πληρώσω 5,964. Επειδή 6 ευρώ είναι τραγικά πολλά για ένα φαξ (και μάλιστα το φαξ ήταν για δικαιολογητικά για νέα αίτηση φίλου προς τη HOL), θέλω να μου πείτε που μπορώ να βρω VoIP αριθμό με μικρή ή μηδενική συνδρομή κι αν θα έχω πρόβλημα με τη HOL αν περάσω 2η γραμμή στο ρουτερ μου. Με ενδιαφέρει, δηλαδή, να μάθω αν δικαιούμαι να φτιάξω έναν ανεξάρτητο VoIP λογαριασμό (αριθμό) και να περάσω τα settings στο netfaster. Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν μπορώ να παίρνω και να στέλνω τα φαξ μέσω του λάπτοπ μου για οικονομία χαρτιού.

    Είδα τη viva, αλλά ζητάνε 35 ευρώ για ταυτοποίηση χρήστη. Με Skype δεν γίνεται; Δηλαδή να αγοράζω προπληρωμένο χρόνο;

    Τη χρέωση την επιβεβαίωσαν και από τη HOL. Δεν με κορόιδεψαν. Εγώ δεν το είδα, και λάθος μου. Αλλά και πάλι 6 ευρώ για ένα φαξ είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό.

    Παρακαλώ τα φώτα σας.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Σε αυτο το νημα -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2769153 αναφερεται η χρεωση που λες αλλα σε καποιους δεν χρεωνεται καν

  5. #20
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο το νημα -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2769153 αναφερεται η χρεωση που λες αλλα σε καποιους δεν χρεωνεται καν
    Το έχω διαβάσει όλο αυτό το νήμα. Όμως τα φαξ χρεώνονται κανονικότατα και δεν ισχύει η μη χρέωση. Εμένα πάντως θα με χρεώσουν κανονικά. Το ρώτησα και στην ΤΥ και η απάντηση που πήρα ήταν "Μα ΦΥΣΙΚΑ χρεώνονται!".

  6. #21
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Πριν παντως δοκιμασεις αλλη υπηρεσια περιμενε το λογαριασμο και μετα βλεπεις

  7. #22
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν παντως δοκιμασεις αλλη υπηρεσια περιμενε το λογαριασμο και μετα βλεπεις
    Φίλε μου εγώ αύριο έχω να στείλω 14 φαξ στην Κρήτη (έτυχε). Εσύ θα το ρίσκαρες στη θέση μου; Και σημειωτέον, δεν έχω εταιρεία.

  8. #23
    Το avatar του μέλους fritzentzoulas
    fritzentzoulas Guest
    βαλε viva
    www.viva.gr

  9. #24
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fritzentzoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε viva
    www.viva.gr
    Έγραψα στο αρχικό μου post ότι η viva ζητάει 35 ευρώ για ταυτοποίηση χρήστη. Αξίζουν; Πολλοί λένε ότι φαξ και voip δεν παίζουν σχεδόν ποτέ σωστά.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από britgreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ...είδα ότι τα φαξ χρεώνονται προς 0,0284 ανά 1''. Δηλαδή για το συγκεκριμένο φαξ εγώ θα πληρώσω 5,964. Επειδή 6 ευρώ είναι τραγικά πολλά για ένα φαξ ...
    Η χρέωση €0,0284 είναι για 1 λεπτό, όχι για ένα δευτερόλεπτο.
    Αυτό που προσπαθεί να πει ο τιμοκατάλογος και σε μπέρδεψε, είναι ότι το βήμα χρέωσης είναι το δευτερόλεπτο, δηλαδή αν η κλήση έχει διάρκεια 3,5 λεπτά, θα πληρώσεις 3,5 λεπτά και όχι 4 λεπτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από britgreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω διαβάσει όλο αυτό το νήμα.
    Αν το είχες διαβάσει όλο, θα έβλεπες και αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 27-06-09 στις 03:16. Αιτία: .

  11. #26
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11600/800
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    ZTE H367N (voip)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 28,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται καμία χρέωση στα φαξ, εδώ και 2 χρόνια που στέλνω φαξ με hol.

    Θα ήθελα, παρακαλώ πολύ, να δω έναν λογαριασμό, με τη χρέωση αυτή.

  12. #27
    Εγγραφή
    15-03-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    /crypto/thomson/netfaster
    SNR / Attn
    9(dB) / 43(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν υπάρχει κανείς που να έχει χρεωθεί απο την HOL για αποστολή FAX ας μας ανεβάσει το λογαριασμό να ξέρουμε τι μας περιμένει από τώρα και μετα....
    Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ για FAX

    Αλλά αν δω χρέωση με τέτοιες τιμές σε λογαριασμό της hol

    Θα τα στέλνω με curier.......

  13. #28
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι γεγονός πάντως ότι ο τιμοκατάλογος λοιπών κλήσεων (απορώ που κανείς δεν ανέφερε κανείς URL και χρειάστηκε να τον ψάξω) είναι κάκιστα γραμμένος ώστε να μπερδεύει όποιον τον διαβάσει. Θέλω καλοπροαίρετα να πιστεύω, και άλλωστε είναι το πιο λογικό, ότι το €0,0284 είναι στην ουσία χρέωση ανά λεπτό και απλά ότι ο ρυθμός χρέωσης είναι ανά δευτερόλεπτο όπως ανέφερε ο ariadgr. Τώρα για το αν χρεώνονται τα fax ή όχι, είναι άλλο θέμα. Εμένα με ενδιαφέρει τι γράφει ο επίσημος τιμοκατάλογος οπότε αν ακόμα και αύριο ξεκινήσει χρέωση, μην αρχίσετε τα παράπονα "μα μέχρι τώρα δεν υπήρχε χρέωση" κτλ.

    Αλλά από την άλλη, δεν αδικώ κανέναν μα κανέναν που θα μπερδευτεί και θα εξοργιστέι διαβάζοντάς τον. Απορώ μάλιστα γιατί υπήρξε και κάποιου είδους σχόλιο του στυλ "είσαι νέος και δε ξέρεις", αντί να εναντιωθείτε στην εταιρεία που δεν είναι καθόλου ξεκάθαρη, λες και χρειάζεται να έχουμε εμπειρία ετών για να κατανοήσουμε έναν απλό τιμοκατάλογο.

    Ο καθένας θα μπερδευόταν αφού αναφέρεται ακριβώς έτσι: http://www.hol.gr/files/pdf/pricelis...on_kliseon.pdf
    [TABLE=head]Αριθμός κλήσης|Περιγραφή|Χρέ|ωση
    Αστικα/Υπεραστικά|Αριθμοί Fax|0,0284|Ανά 1"[/stgtable]

    Ενώ θα έπρεπε να αναφέρεται με έναν από τους παρακάτω τρόπους (ολογράφως):
    [TABLE=head]Αριθμός κλήσης|Περιγραφή|Χρέωση|Ρυθμός χρέωσης
    Αστικα/Υπεραστικά|Αριθμοί Fax|€0,0284/λεπτό|1 δεύτερόλεπτο
    Αστικά/Υπεραστικά|Αριθμοί Fax|€0,000473/δευτ|1 δευτερόλεπτο
    [/stgtable]

    Υ.Γ. Όσον αφορά το γεγονός αν μπορούν να διαχωριστούν οι κλήσεις δεδομένων από τις φωνητικές, σαφώς και μπορούν αφού χρησιμοποιούν συγκεκριμένες συχνότητες, όπως απάντησε ήδη ο karavagos.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 27-06-09 στις 13:09.

  14. #29
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    438
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN-H108N
    SNR / Attn
    (dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γεγονός πάντως ότι ο τιμοκατάλογος λοιπών κλήσεων (απορώ που κανείς δεν ανέφερε κανείς URL και χρειάστηκε να τον ψάξω) είναι κάκιστα γραμμένος ώστε να μπερδεύει όποιον τον διαβάσει. Θέλω καλοπροαίρετα να πιστεύω, και άλλωστε είναι το πιο λογικό, ότι το €0,0284 είναι στην ουσία χρέωση ανά λεπτό και απλά ότι ο ρυθμός χρέωσης είναι ανά δευτερόλεπτο όπως ανέφερε ο ariadgr. Τώρα για το αν χρεώνονται τα fax ή όχι, είναι άλλο θέμα. Εμένα με ενδιαφέρει τι γράφει ο επίσημος τιμοκατάλογος οπότε αν ακόμα και αύριο ξεκινήσει χρέωση, μην αρχίσετε τα παράπονα "μα μέχρι τώρα δεν υπήρχε χρέωση" κτλ.

    Αλλά από την άλλη, δεν αδικώ κανέναν μα κανέναν που θα μπερδευτεί και θα εξοργιστέι διαβάζοντάς τον. Απορώ μάλιστα γιατί υπήρξε και κάποιου είδους σχόλιο του στυλ "είσαι νέος και δε ξέρεις", αντί να εναντιωθείτε στην εταιρεία που δεν είναι καθόλου ξεκάθαρη, λες και χρειάζεται να έχουμε εμπειρία ετών για να κατανοήσουμε έναν απλό τιμοκατάλογο.

    Ο καθένας θα μπερδευόταν αφού αναφέρεται ακριβώς έτσι: http://www.hol.gr/files/pdf/pricelis...on_kliseon.pdf
    [TABLE=head]Αριθμός κλήσης|Περιγραφή|Χρέ|ωση
    Αστικα/Υπεραστικά|Αριθμοί Fax|0,0284|Ανά 1"[/stgtable]

    Ενώ θα έπρεπε να αναφέρεται με έναν από τους παρακάτω τρόπους (ολογράφως):
    [TABLE=head]Αριθμός κλήσης|Περιγραφή|Χρέωση|Ρυθμός χρέωσης
    Αστικα/Υπεραστικά|Αριθμοί Fax|€0,0284/λεπτό|1 δεύτερόλεπτο
    Αστικά/Υπεραστικά|Αριθμοί Fax|€0,000473/δευτ|1 δευτερόλεπτο
    [/stgtable]

    Υ.Γ. Όσον αφορά το γεγονός αν μπορούν να διαχωριστούν οι κλήσεις δεδομένων από τις φωνητικές, σαφώς και μπορούν αφού χρησιμοποιούν συγκεκριμένες συχνότητες, όπως απάντησε ήδη ο karavagos.

    Λοιπόν. Εγώ τηλεφώνησα ξανά στην ΤΥ και μου επιβεβαίωσαν ότι τα φαξ χρεώνονται κανονικά, βάσει του τιμοκαταλόγου που έχουν αναρτήσει. Επίσης ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΟΤΙ Η ΤΙΜΗ 0,0284 ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ. Άρα το τσάμπα τελείωσε. Δυστυχώς για εμάς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος britgreek : 27-06-09 στις 13:50.

  15. #30
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Καλά εσύ πρώτη φορά βρίσκεις κάτι που λέγεται και δεν γίνεται; Ή κάτι που γίνεται και δεν λέγεται;

    Στην Ελλάδα μένεις ή αλλού;

    (Αν πάλι είσαι τύπος που πιστεύει αυτά που λέγονται επίσημα, πάρε σε ένα πολιτικό γραφείο τηλέφωνο και ρώτα "οι πολιτικοί κλέβουν;" και μετά έλα να μας πεις οτι ΤΕΡΜΑ, ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΚΛΕΒΟΥΝ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ... )

    ........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 9 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Σχετικά τώρα περί διαχωρισμού των κλήσεων, σε υλοποίηση μάλιστα Voip μέχρι το CPE που φυσικά είναι το συμφερότερο σύστημα για τον πελάτη (γι αυτό και καταργήθηκε) πολύ θα ήθελα να μάθω με ποιό τρόπο θα διαχωριστούν οι κλήσεις που πακετάρονται σε IP μέσα στο ρούτερ μου και στέλνονται ΟΛΕΣ με 711 δηλωμένες ΟΛΕΣ ως fax. Γιατί μιλάμε για εταιρία που δεν έχει Τ38, αν είχε Τ38 τότε θα είχε και επιπλέον κόστος από τα fax και άρα θα υπήρχε και απλός τρόπος διαχωρισμού αλλά και λογική χρέωσης, που όμως και πάλι θα είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα να γίνει αποδεκτή στην πράξη από την αγορά.

    Εκτός αν τόσα χρόνια πληρώνω για τα fax και δεν το είχα καταλάβει, αλλά μάλλον τόχω ξαναγράψει αυτό...

    ........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 7 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και τέλος να θυμίσω οτι αναφερόμαστε σε μια τεχνολογία που παρουσιάζει, πολύ συχνά, μεγάλα προβλήματα με τη λειτουργία των fax. Ανάλογα με τη συσκευή, ανάλογα με τη γραμμή, μπορεί να μην λειτουργεί καθόλου, να λειτουργεί σπάνια, να στέλνει αλλά να μην παίρνει, να παίρνει αλλά να μην στέλνει, να στέλνει σε κάποιες περιοχές (κοντά) αλλά να μην στέλνει σε κάποιες άλλες περιοχές (μακρυά) κτλ κτλ.

    Το μόνο που τους μάρανε δηλαδή, είναι να τα χρεώνουν κιόλας, θα χρεώνουν και τις δέκα προσπάθειες για να πάει το fax ή θα χρεώνουν μόνο την επιτυχημένη φορά, όταν τελικά θα πάει σωστά; Κανονικά θα έπρεπε να σου στέλνουν ένα βραβείο αν καταφέρεις να λειτουργεί το fax, πλάκα κάνω βέβαια, αλλά φταίει η μέρα και η ώρα, δεν μπορούσα να μην το πω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aa144 : 27-06-09 στις 17:46. Αιτία: auto merged post
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με αποστολή fax
    Από nkarafo στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-08, 15:18
  2. ΑΠΟΣΤΟΛΗ FAX
    Από tsek στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-08, 12:52
  3. αποστολή fax
    Από paul555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 08:57
  4. Ρυθμίσεις Sipura για αποστολή FAX.
    Από mongoose54 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-06, 22:25
  5. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ FAX ΜΕ ΤΟ RVS COM LITE
    Από aguila21 στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-04, 16:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας