Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 103
  1. #46
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    απλά και στη netone που χρησιμοποιει το 780
    σου το αλλαζουν με μια αιτηση στο cs
    χωρις να εχεις admin προσβαση στο ρουτερ.

  2. #47
    Εγγραφή
    12-08-2006
    Περιοχή
    Néa Smírni, Athens - Greece.
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 1 Gbps ↑ 100 Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορουν να του το αλλαξουν ο ιδιος αριθμος να χτυπαει και στις 2 πορτες οπως στη netone;
    όχι δεν το κάνουν αυτό το κάθε phone extension σε ένα phone number.

  3. #48
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    εβαλε ο Γαμπρός μου cyta. Του αλλαξαμε τις ρυθμίσεις, αλλα ενώ το laptop συνδέθηκε δεν συνδέεται το desktop. Η βλακία ειναι ότι Ζητάει PIN αντί WPA key, και ψαχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι είναι ακόμα μια βλακία ονόματι Wifi Protected setup που κατά την γνώμη μου εχει ασφαλώς λιγότερη ασφάλεια (αν δεν απαιτείτε και το πατιμα του κουμπιου μπροστά ειδικά όπως στους cyta από ότι κατάλαβα).

    Το παράδοξο και εκνευριστικό ειναι πως στο laptop ζητησε PIN, αν του λέγες όχι θα βάλω το wpa key ΔΕΝ συνδέονταν (γιατί???). Ενώ με το PIN συνδέοντας. Το desktop όμως με wifistick δεν του βγάζει κατι για PIN μονο για WPA key που όταν βάζεις το σωστό κελιδί ΔΕΝ συνδέεται...

    Ερωτώ ΠΩΣ απενεργοποιούμε αυτήν την βλακία το Wi-Fi Protected Setup σε αυτόν το router να συνδεθούμε όπως ξέρουμε (με WPA κωδικό)..
    There is nothing like 127.0.0.1

  4. #49
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    θα πρέπει να μιλήσεις με την τεχνικη υποστηριξη της cyta.

  5. #50
    Εγγραφή
    12-08-2006
    Περιοχή
    Néa Smírni, Athens - Greece.
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 1 Gbps ↑ 100 Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλε ο Γαμπρός μου cyta. Του αλλαξαμε τις ρυθμίσεις, αλλα ενώ το laptop συνδέθηκε δεν συνδέεται το desktop. Η βλακία ειναι ότι Ζητάει PIN αντί WPA key, και ψαχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι είναι ακόμα μια βλακία ονόματι Wifi Protected setup που κατά την γνώμη μου εχει ασφαλώς λιγότερη ασφάλεια (αν δεν απαιτείτε και το πατιμα του κουμπιου μπροστά ειδικά όπως στους cyta από ότι κατάλαβα).

    Το παράδοξο και εκνευριστικό ειναι πως στο laptop ζητησε PIN, αν του λέγες όχι θα βάλω το wpa key ΔΕΝ συνδέονταν (γιατί???). Ενώ με το PIN συνδέοντας. Το desktop όμως με wifistick δεν του βγάζει κατι για PIN μονο για WPA key που όταν βάζεις το σωστό κελιδί ΔΕΝ συνδέεται...

    Ερωτώ ΠΩΣ απενεργοποιούμε αυτήν την βλακία το Wi-Fi Protected Setup σε αυτόν το router να συνδεθούμε όπως ξέρουμε (με WPA κωδικό)..


    Σε Windows Vista \ 7 υπαρχει option "δεν γνωριζο το PIN" το πατας και βαζεις το WPA Key.

  6. #51
    Εγγραφή
    17-04-2010
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    SNR / Attn
    19(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εϊναι πολύ πιθανό να βάζεις λάθος το wpa key (Κεφαλαία και αγγλικά αυστηρά) καθώς και επίσης να έχεις αλλάξει κατά το παρελθόν το key και να μη το θυμάσαι.

    Ή να το έχεις αλλάξει, να έγινε κάποιο reset και να επανήλθε το εργοστασιακό.

    Το πολύ πολύ πάρε στην τεχνική υποστήριξη, ζήτησε να στο αλλάξουν σε κάτι που να έχει μόνο νούμερα και πρέπει να είσαι οκ.
    Where's my mind !?

  7. #52
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    λοιπον ειναι μπλεγμενη η κατασταση.. Δεν το ειδα με τα ματια μου καθώς εκανα τηλεφωνική υποστοιριξη, οποτε..
    Α) Το NETBOOK συνδέονταν ΜΟΝΟ με ΠΙΝ. Αν ελεγες δεν το ξερω και δοκίμαζες wpa ΔΕΝ συνδεονταν. Πιθανότητα λαθους εισαγωγής μαλλον δεν παιζει ΚΑΘΩΣ αλλάξαμε τον κωδικό και δόσαμε καινούριο (αλλιως γραμμένο) και τιποτα παλι. ΜΟΝΟ με το ΠΙΝ. Το ιδιο νετμπουκ συνδέονταν κανονικά με ΟΛΟΥΣ τους άλλους ρουτερ που εχει δοκιμαστεί
    Β) Το desktop ΔΕΝ εδεινε επιλογή για ΠΙΝ. Μονο WPA κλειδί, το οποιο πάλι ΔΕΝ συνδέονταν. Το ιδιο ντεσκτοπ συνδεονταν κανονικά με τον προηγούμενο router.

    Η λύση βρέθηκε με "καρφωτες" (σταθερές) IP. Αντί DHCP χρησιμοποιήθηκαν σταθερές IP και η σύνδεση με κλειδί WPA ήταν ποια εφικτή!!. Τι σχεσει εχει το DHCP με το οτι δεν συνδέονταν!?!!. Περιπτωση "άντε γεια".. Καποιο προβλημα εχει το FIRMWARE των CYTA router με το DHCP το WPA τους και τα win 7.. Αυτό κατάλαβα. Τουλαχιστον η εκδοση του router του γαμπρού μου.. Το hint/λύση την έδωσε τεχνικός της cyta. ΚΑτι ήξερε

    Το καταγράφω μπας και βοηθήσει κανεναν που τρελένεται..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος keysmith : 07-12-10 στις 00:57.
    There is nothing like 127.0.0.1

  8. #53
    Εγγραφή
    02-09-2007
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ασχετο με τις συγκεκριμένες απορίες αλλά έχω και εγώ μία:
    Κατάφερε κανείς να φτιάξει reconnect script στο Jdownloader ?
    Αν και βλεπω οτι ολλα ειναι σωστα δεν τα καταφέρνει .
    Προς το παρών τρέχω σε .bat : (FirefoxPortable + iMacros script + Launch-iMacro.html ) και δουλευει .

  9. #54
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mx1001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο με τις συγκεκριμένες απορίες αλλά έχω και εγώ μία:
    Κατάφερε κανείς να φτιάξει reconnect script στο Jdownloader ?
    Αν και βλεπω οτι ολλα ειναι σωστα δεν τα καταφέρνει .
    Προς το παρών τρέχω σε .bat : (FirefoxPortable + iMacros script + Launch-iMacro.html ) και δουλευει .
    Εγώ που έχω φτιάξει για CryptLoad είναι ανάλογα με τα κέφια του ρούτερ...άλλοτε δουλεύει, άλλοτε όχι, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στο σύστημα φαινομενικά.

  10. #55
    Εγγραφή
    22-11-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    siemens sl2-141
    SNR / Attn
    6(dB) / 46.0(dB)
    Εκείνο το λαμπάκι που έχει μπροστά το ρούτερ γιατί κάποιες φορές στα ξαφνικά πρασινίζει/κοκκινίζει/"πορτοκαλίζει" κτλ; Τι ακριβώς ένδειξη είναι;

  11. #56
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από den_irtha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνο το λαμπάκι που έχει μπροστά το ρούτερ γιατί κάποιες φορές στα ξαφνικά πρασινίζει/κοκκινίζει/"πορτοκαλίζει" κτλ; Τι ακριβώς ένδειξη είναι;
    Έχει σχέση με τη λειτουργία του WPS, πορτοκαλίζει όταν κάνει association κάποιου client, πρασινίζει όταν αυτό ήταν επιτυχές, και κοκκινίζει σε περίπτωση σφάλματος. Επίσης, σε περίπτωση που έχει ορίσει manual association απο τις ρυθμίσεις του wireless χρειάζεται να το πατάς κάθε φορά που θες να συνδέσεις κάποια νέα συσκευή στο ασύρματό σου.

    Το αναλυτικό manual του ρούτερ μπορεί να βρεθεί εδώ.

    ........Auto merged post: ifaigios πρόσθεσε 4 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλε ο Γαμπρός μου cyta. Του αλλαξαμε τις ρυθμίσεις, αλλα ενώ το laptop συνδέθηκε δεν συνδέεται το desktop. Η βλακία ειναι ότι Ζητάει PIN αντί WPA key, και ψαχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι είναι ακόμα μια βλακία ονόματι Wifi Protected setup που κατά την γνώμη μου εχει ασφαλώς λιγότερη ασφάλεια (αν δεν απαιτείτε και το πατιμα του κουμπιου μπροστά ειδικά όπως στους cyta από ότι κατάλαβα).

    Το παράδοξο και εκνευριστικό ειναι πως στο laptop ζητησε PIN, αν του λέγες όχι θα βάλω το wpa key ΔΕΝ συνδέονταν (γιατί???). Ενώ με το PIN συνδέοντας. Το desktop όμως με wifistick δεν του βγάζει κατι για PIN μονο για WPA key που όταν βάζεις το σωστό κελιδί ΔΕΝ συνδέεται...

    Ερωτώ ΠΩΣ απενεργοποιούμε αυτήν την βλακία το Wi-Fi Protected Setup σε αυτόν το router να συνδεθούμε όπως ξέρουμε (με WPA κωδικό)..
    Απενεργοποίησε το WPS μέσω telnet να τελειώνεις...δες και το αντοίστιχο thread του φίλου gsp εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 14-12-10 στις 15:10. Αιτία: auto merged post

  12. #57
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s v2
    Άλλαξε τίποτα στην κατάσταση του router όπως το δίνει η Cyta τώρα; Πχ νεότερο firmware, ξεκλείδωτα μενού που ήταν κλειδωμένα κ.α.

    Κυρίως θέλω να ενεργοποιείτε το WiFi από το εμπρός κουμπί, αλλά και να μπορώ να κάνω port forward.
    To Pirelli 225A που έχω δεν ανοίγει θύρες με τίποτα -πλην UPnP-. (κλειστά firewalls, διάβασα Portrforward.com και πολλά tutorials μήπως ξέχασα πια πως γίνεται)

    Κλείνω χρόνο αυτό τον μήνα και σκέφτομαι να ζητήσω να μου δώσουν άλλο router.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό ????
    Για να αντέχει μπαταρία του κινητού όταν φορτίζεται όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  13. #58
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε τίποτα στην κατάσταση του router όπως το δίνει η Cyta τώρα; Πχ νεότερο firmware, ξεκλείδωτα μενού που ήταν κλειδωμένα κ.α.

    Κυρίως θέλω να ενεργοποιείτε το WiFi από το εμπρός κουμπί, αλλά και να μπορώ να κάνω port forward.
    To Pirelli 225A που έχω δεν ανοίγει θύρες με τίποτα -πλην UPnP-. (κλειστά firewalls, διάβασα Portrforward.com και πολλά tutorials μήπως ξέχασα πια πως γίνεται)

    Κλείνω χρόνο αυτό τον μήνα και σκέφτομαι να ζητήσω να μου δώσουν άλλο router.
    Για το WiFi η μόνη λύση φαίνεται να είναι το μαύρο Pirellακι που δίνει τελευταία η cyta κ φαίνεται να πάει καλά με 1.12 φιρμ κ portforward, αλλα από τι έχω διαβάσει εδώ θέλει που κ που PowerOff.

    Μπράβο keysmith το ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ κάνεις;
    Η λύση βρέθηκε με "καρφωτες" (σταθερές) IP. Αντί DHCP χρησιμοποιήθηκαν σταθερές IP και η σύνδεση με κλειδί WPA ήταν ποια εφικτή!!. Τι σχεσει εχει το DHCP με το οτι δεν συνδέονταν!?!!. Περιπτωση "άντε γεια".. Καποιο προβλημα εχει το FIRMWARE των CYTA router με το DHCP το WPA τους και τα win 7.. Αυτό κατάλαβα. Τουλαχιστον η εκδοση του router του γαμπρού μου.. Το hint/λύση την έδωσε τεχνικός της cyta. ΚΑτι ήξερε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος villager : 02-01-11 στις 19:08. Αιτία: static ip wifi
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  14. #59
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villager Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπράβο keysmith το ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ κάνεις;

    Η λύση βρέθηκε με "καρφωτες" (σταθερές) IP. Αντί DHCP χρησιμοποιήθηκαν σταθερές IP και η σύνδεση με κλειδί WPA ήταν ποια εφικτή!!. Τι σχεσει εχει το DHCP με το οτι δεν συνδέονταν!?!!. Περιπτωση "άντε γεια".. Καποιο προβλημα εχει το FIRMWARE των CYTA router με το DHCP το WPA τους και τα win 7.. Αυτό κατάλαβα. Τουλαχιστον η εκδοση του router του γαμπρού μου.. Το hint/λύση την έδωσε τεχνικός της cyta. ΚΑτι ήξερε
    Είχα αντιμετωπίσει και εγώ αυτό το πρόβλημα με το PIN ,
    όταν το ακύρωνα και προσπαθούσα να βάλω το WPA key
    δεν γινόταν ποτέ σύνδεση οπότε επαναλάμβανα την διαδικασία
    και έβαζα το PIN .
    Το πρόβλημα πάντως το έλυσα με την δημιουργία πρώτα του προφίλ της σύνδεσης
    (ssid , wpa2 key ) στον υπολογιστή και μετά μπορούσα να κάνω την σύνδεση

  15. #60
    Εγγραφή
    09-12-2003
    Περιοχή
    Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα,

    θα ήθελα και εγώ να μου στείλει κάποιος με pm τους κωδικούς admin για το TG782.
    το παρέλαβα μόλις σήμερα το εγκατέστησα και θέλω να κάνω τα 2 εξής απλά πραγματάκια..

    όλα τα incoming connections να μου τα στέλνει στον router που έχω από πίσω...
    να βάλω ένα static route για το 10.0.0.0/8 επίσης προς τον router που εχω απο πίσω..

    μπορεί να βοηθήσει κανείς ;
    Zbutsam.net - Playlist-Free Internet Radio
    http://zbutsam.net


Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SPEEDTOUCH 585V7 ΑΠΟΡΙΕΣ! help!
    Από Fixman_cc στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 12:59
  2. Wireless off στο 782?
    Από Sak_attack στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-09, 01:09
  3. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-09, 00:14
  4. SpeedTouch 780WL και απορίες σχετικά με το modulation
    Από Bayern7 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-09, 16:43
  5. speedtouch 585v6 απορίες
    Από riadask στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-09, 12:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας