Σελ. 26 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 403
  1. #376
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis
    Συμφωνώ macgiorgos.

    Λοιπόν, είχα βάλει μια ταινία από divx να μετατρέπεται σε VIDEO_TS,για παρουσίαση στο dvd player.

    Ο αρουρέους έτρεχε κανονικά.Παράλληλα το iTunes ανοιχτό για λίγη μουσική.
    Έρχεται η κόρη μου στην αγκαλιά μου, και μαρκάρει τα πάντα στο desktop και πατάει enter ή space, δεν είμαι σίγουρος.

    Οπότε εκεί που ήδη ήταν φορτωμένο το σύστημα ανοίγουν μαζί:

    1) dreamweaver
    2)flash
    3)adobe professional
    4)adobe photoshop cs2
    5)netbeans
    6)gameranger
    7)amule

    Από μέσα μου είπα, αυτό ήταν, το πήρα στο χέρι. ΚΑΙ ΟΜΩΣ, μετά από 2 λεπτά ξεκίνησαν να εμφανίζονται στην οθόνη όλα μαζί!!!

    Συμπέρασμα: εύχομαι η apple, πάντα να μας δίνει το καλύτερο λειτουργικό που υπάρχει για προσωπικούς υπολογιστές.
    Φυσικά όλα αυτά νόμιμα έεεε

    Ασχέτο αλλά και το pc το κάνει αυτό, χωρίς να κάνει κιχ

    ΥΓ προσοχή στην κοράκλα!!

  2. #377
    Το avatar του μέλους pinkisntwell
    pinkisntwell Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis
    Οπότε εκεί που ήδη ήταν φορτωμένο το σύστημα ανοίγουν μαζί:

    1) dreamweaver
    2)flash
    3)adobe professional
    4)adobe photoshop cs2
    5)netbeans
    6)gameranger
    7)amule

    Από μέσα μου είπα, αυτό ήταν, το πήρα στο χέρι. ΚΑΙ ΟΜΩΣ, μετά από 2 λεπτά ξεκίνησαν να εμφανίζονται στην οθόνη όλα μαζί!!!
    Και αυτό θεωρείται καλό;

  3. #378
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείται νόμιμα!(είναι demo εκδόσεις )
    Τραγική παράλειψη: η μουσική από το itunes συνέχιζε να παίζει χωρίς διακοπή(!!!!)

    Τέλοςπάντων, το σίγουρο είναι ότι το σύστημα κύλησε ήρεμα και χαλαρά.Αφού καθώς φόρτωναν οι εφαρμογές, άλλαξα σε safari για να ελέγξω τα posts στο adslgr!!!!!

    edit: δεν ξέρω αν για όλα αυτά φταίει ο powerpc ή το λειτουργικό ή και τα δύο.Εύχομαι οι καινούργιοι intel να σταθούν στο ύψος τους, για να μη γίνουμε ρεζίλι διεθνώς!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kadronarxis : 15-01-06 στις 05:16.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  4. #379
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    @harisman:
    Δεν ήθελα να το ψάξω καθώς δεν ήταν το σημείο το οποίο ήθελα να δείξω (το έβαλα μέσα σε παρένθεση). Παρ'όλα αυτά:

    http://bulk.fefe.de/scalability/

    @sdkir: Σε ποιό pc γίνεται αυτό; Γιατί προσωπικά στον δικό μου (Athlon 2000+ 512mb ram) μόνο το photoshop σηκώνει. Απο κει και πέρα αναστενάζει.

    @pinkistwell: Θα μπορούσες να του δώσεις μια δοκιμή και σύ

    Κάποιος είπε παραπάνω το linux δεν είναι η λύση.
    Θα πω: Το linux δεν ειναι ΑΚΟΜΑ η λύση για ΠΟΛΛΟΥΣ (πολλοί έχουν ακριβώς ότι χρειάζονται).

    Παρατήρηση: Όποιος δυσκολεύεται με το linux δεν θα αλλάξει σε mac, θα παραμείνει στα windows. Γιατί ακριβώς αυτά κάνουν την δουλειά του και δεν έχει όρεξη να περάσει σε κάτι το διαφορετικό. Εκτός αν στον mac κάνει την δουλειά του πολύ καλύτερα, οπότε και αυτές οι περιπτώσεις λίγες θα είναι επειδή όποιος χρειαζεται mac για την δουλειά του, θα πάρει απο την αρχή mac

    Tώρα βέβαια με τους intel, όταν έχεις έναν υπολογιστή ο οποίος είναι μικροκαμωμένος, κάνει την δουλειά του μια χαρά και τρέχει 3 λειτουργικά συστήματα, νομίζω οτι αυτός είναι λόγος να αλλάξεις σε mac (osx χωρίς να αποχωρίζεσαι τα windows)

  5. #380
    Εγγραφή
    04-12-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Εγώ πάντως περιμένω να βγούνε και τα καινούρια ibook και ελπίζω να τσιμπήσω ένα.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη το mac είναι ότι πρέπει για home user. Το γραφικό είναι τέλειο, δεν θα ασχολείσαι με ηλίθια registry keys (που κάθε πρόγραμμα που βάζεις απλά τα γαμάει όλα), δεν είναι ανάγκη να έχεις ένα clean instal image και κάθε 5-6 μήνες (επειδή κάποια μαλακιά θα γίνει χωρίς εσύ να φταις) να κάνεις format, ούτε θα αντιμετωπίσεις ποτέ προβλήματα με drivers που έχει γράψει κάποιος και μπορεί να παίζουν μπορεί και όχι.
    Όσο αφορά το linux, ναι είναι γαμάτο, ναι είναι OpenSource, ναι μπορείς να παραμετροποιήσεις σχεδόν τα πάντα όπως θέλεις εσύ, ΑΛΛΑ είναι γαμάτα μόνο για server(όπου και θα βάλω χωρίς δεύτερη σκέψη), δεν είναι ευκολόχρηστα για την καθημερινή χρήση.
    Στο κάτω κάτω μην σκέφτεστε ότι όλοι οι χρήστες είναι Power users όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Ο πατέρας μου που είναι 60 χρονών και θέλει να μπαίνει στο Internet για να διαβάζει την εφημερίδα του και να βλέπει τον καιρό, που δεν ξέρει τίποτα από PCs και mouses και .... τι θα του ήταν ποιο εύκολα να χρησιμοποιήσει, winblows, linux ή mac????

  6. #381
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εγω παντως στον δικο μου θα βαλω gentoo, μονο σαν χρηστης θα μπαινει βαζοντας εναν απλο κωδικο, internet, mail και ενα ετοιμο word σε wine..
    emerge gnome-light, σε ΡΙΙ.
    Μολις γυρισω το Πασχα θα το παρω το Πισι στο δωματιο μου, για 1-2 μερουλες για service και καλα, και θα του πω οτι αλλαξα τα εικονιδια...
    Μετα απο 5 μερες θα του σκασω το παραμυθι.
    Οι γονεις μας δεν εχουν απαιτησεις, και εχουν την κακη συνηθεια να διαλυουν τα παντα.
    Μονο που δεν ξερω πως θα εκτυπωνει στο win computer της μανας μου... με σαμπες και μαμπες και δεν συμμαζευεται...
    Παντως πολλες φορες τους υποτιμουμε τους γονεις μας, εμενα π.χ ο πατερας μου περιμενει 5 λεπτα για να φορτωσουν τα win, και ειναι γεματος spam απο τα mail της δουλειας του και ομως κανει υπομονη, εμεις τρελαινομαστε και τα ψυριζουμε ολα. Μην ψεχνας οτι το linux επειδη εχει ουσιαστικο multi-user περιβαλλον και οχι κουραφεξαλα οπως τα 98,Me,Home και ΧΡ ειναι ιδανικο για απειρους χρηστες που με ενα κλικ στο σπαμο-τρογιανο-μαιλ μπορουνε να σπειρουν τον ολεθρο...

    Αρε ρε Wan δεν σε ακουσα το καλοκαιρι και τωρα τραβαω τα μαλλια μου με το γονιδια μου...

  7. #382
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loser
    Εγώ πάντως περιμένω να βγούνε και τα καινούρια ibook και ελπίζω να τσιμπήσω ένα.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη το mac είναι ότι πρέπει για home user. Το γραφικό είναι τέλειο, δεν θα ασχολείσαι με ηλίθια registry keys (που κάθε πρόγραμμα που βάζεις απλά τα γαμάει όλα), δεν είναι ανάγκη να έχεις ένα clean instal image και κάθε 5-6 μήνες (επειδή κάποια μαλακιά θα γίνει χωρίς εσύ να φταις) να κάνεις format, ούτε θα αντιμετωπίσεις ποτέ προβλήματα με drivers που έχει γράψει κάποιος και μπορεί να παίζουν μπορεί και όχι.
    Όσο αφορά το linux, ναι είναι γαμάτο, ναι είναι OpenSource, ναι μπορείς να παραμετροποιήσεις σχεδόν τα πάντα όπως θέλεις εσύ, ΑΛΛΑ είναι γαμάτα μόνο για server(όπου και θα βάλω χωρίς δεύτερη σκέψη), δεν είναι ευκολόχρηστα για την καθημερινή χρήση.
    Στο κάτω κάτω μην σκέφτεστε ότι όλοι οι χρήστες είναι Power users όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Ο πατέρας μου που είναι 60 χρονών και θέλει να μπαίνει στο Internet για να διαβάζει την εφημερίδα του και να βλέπει τον καιρό, που δεν ξέρει τίποτα από PCs και mouses και .... τι θα του ήταν ποιο εύκολα να χρησιμοποιήσει, winblows, linux ή mac????
    Το γραφικό ναι είναι κάτσε καλά, registry δεν έχει για χονδρές επεμβάσεις έχει text files (xbsd )
    Και σε αυτό μπορεί να βάλεις πρόγραμμα και να τα πάρεις όλα στο χέρι. όσο για του drivers ναι συμφωνώ αφού δεν υπάρχουν drivers
    Οσον αφορά το να βάλεις εναν απλό χρήστη για Internet και καιρό, ενα απλό μηχανάκι με ubuntu και με απλό χρήστη οχι απλά κάνει την δουλεία του αλλά με το παραπάνω!

  8. #383
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loser
    Όσο αφορά το linux, ναι είναι γαμάτο, ναι είναι OpenSource, ναι μπορείς να παραμετροποιήσεις σχεδόν τα πάντα όπως θέλεις εσύ, ΑΛΛΑ είναι γαμάτα μόνο για server(όπου και θα βάλω χωρίς δεύτερη σκέψη), δεν είναι ευκολόχρηστα για την καθημερινή χρήση.

    Ο πατέρας μου που είναι 60 χρονών και θέλει να μπαίνει στο Internet για να διαβάζει την εφημερίδα του και να βλέπει τον καιρό, που δεν ξέρει τίποτα από PCs και mouses και .... τι θα του ήταν ποιο εύκολα να χρησιμοποιήσει, winblows, linux ή mac????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    Μολις γυρισω το Πασχα θα το παρω το Πισι στο δωματιο μου, για 1-2 μερουλες για service και καλα, και θα του πω οτι αλλαξα τα εικονιδια...
    Μετα απο 5 μερες θα του σκασω το παραμυθι.
    Οι γονεις μας δεν εχουν απαιτησεις, και εχουν την κακη συνηθεια να διαλυουν τα παντα.

    Αρε ρε Wan δεν σε ακουσα το καλοκαιρι και τωρα τραβαω τα μαλλια μου με το γονιδια μου...
    Γι' αυτό τώρα να με ακούσετε και οι 2.

    Από τον περασμένο Απρίλιο, γονείς και αδερφή τρέχουν αποκλειστικά Ubuntu (σε x86).

    Έκτοτε, το μηχανάκι απαιτεί ΜΗΔΕΝΙΚΗ ενασχόληση-συντήρηση εκ μέρους μου και είναι μάνα-πατέρας-αδερφή-θείτσα-κοπέλα-ό,τι-θέτε-proof. Impervious. Δεν παθαίνει τίποτις.

    Χρησιμοποιούν ό,τι ακριβώς χρησιμοποιούσαν καί στα Windows:

    - Firefox
    - Thunderbird
    - Word -> OpenOffice2 Writer
    - Excel -> OpenOffice2 Calc
    - Winamp 2.95 -> Beep Media Player
    - Media Player Classic Unicode -> Totem (xine)
    - Solitaire -> Klondike
    - Minesweeper -> Minesweeper
    - Mahjog -> Mahjog
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #384
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά φαίνεται ότι οι Linuxάδες κέρδισαν το μάτς. Από ένα θέμα για Mac, το γύρισαν σε θέμα περι distributions linux, Ubundu, Zubundu, Mubundu κλπ κλπ. Α ρε Καρδονάρχη, για Mac ήθελες να μας πεις, και βρέθηκες στην Ζούγκλα!

  10. #385
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    ...Once more into the breach my dear friends...
    Μηνύματα
    1.204
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx
    Τελικά φαίνεται ότι οι Linuxάδες κέρδισαν το μάτς. Από ένα θέμα για Mac, το γύρισαν σε θέμα περι distributions linux, Ubundu, Zubundu, Mubundu κλπ κλπ. Α ρε Καρδονάρχη, για Mac ήθελες να μας πεις, και βρέθηκες στην Ζούγκλα!
    Μην λές ζούγκλα και μας παραλάβει ο κύριος Μ.

  11. #386
    Το avatar του μέλους pinkisntwell
    pinkisntwell Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx
    Τελικά φαίνεται ότι οι Linuxάδες κέρδισαν το μάτς. Από ένα θέμα για Mac, το γύρισαν σε θέμα περι distributions linux, Ubundu, Zubundu, Mubundu κλπ κλπ. Α ρε Καρδονάρχη, για Mac ήθελες να μας πεις, και βρέθηκες στην Ζούγκλα!
    Ubuntu Kubuntu Xubuntu Edubuntu

  12. #387
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx
    Τελικά φαίνεται ότι οι Linuxάδες κέρδισαν το μάτς. Από ένα θέμα για Mac, το γύρισαν σε θέμα περι distributions linux, Ubundu, Zubundu, Mubundu κλπ κλπ. Α ρε Καρδονάρχη, για Mac ήθελες να μας πεις, και βρέθηκες στην Ζούγκλα!
    Μήπως τελικά δείχνει ποιοί έχουν το μεγαλύτερο κόλλημα; Σε οποιοδήποτε τόπικ, θα πεταχτεί ένας λινουξάς να μας πει για το λίνουξ...
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  13. #388
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    macgiorgos sorry αλλα κάνεις ένα μεγάλο λάθος εδώ. Κανείς δεν νομίζω να έχει "κολλήματα", ο καθένας έχει τις ανυσηχίες του. Στο κάτω κατω, το linux ΔΕΝ είναι άσχετο με τους mac (linux μπορεί να μπεί ευχάριστα σε mac hardware) οπότε μην χαρακτηρίζεις κολλημένο κάποιον που έφερε το linux στο θέμα. Αν θέλαμε θα μπορούσαμε να κάνουμε και ένα thread OSX vs Linux που θα χε περισσότερο νόημα.

  14. #389
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    799
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Ακούγοντας την κραυγή του Λαού, φρόντισα και γι αυτό.
    -Our brains are too small to judge his genius. We should get down on our knees and let his wisdom rain down on us!

    -Ewww, his wisdom is brown and stinky, and it's clumping in my hair!

    http://aswl.blogspot.com/ (Abstract Security & Workflow Layer)
    http://converge-ep.blogspot.com/ (Converge Enterprise Platform)

  15. #390
    Το avatar του μέλους pinkisntwell
    pinkisntwell Guest
    Όποιος το λέει είναι

Σελ. 26 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρίτη---28/02/2006--Μεγάλη μέρα για την Apple.
    Από kadronarxis στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-06, 15:14
  2. 28η Οκτωβρίου 1940, μια μεγάλη μέρα.
    Από xxxxx στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 280
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-04, 09:46
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-04, 22:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας