Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Γεια σας! Θέλω να οργανώσω μια εκδρομή στα Καλάβρυτα, για μένα και την κοπέλα μου, για 1-2 μέρες. Θα πάμε με αυτοκίνητο και με ενδιαφέρει να μάθω, από αυτούς που ξέρουν το μέρος, τι μπορούμε να κάνουμε. Σίγουρα θα επισκεφτώ την Μονή Αγίας Λαύρας. Επίσης μου έχουν πει ότι η διαδρομή με το τρένο ως το Διακοπτό είναι καταπληκτική και κάπου μπορείς να κάνεις και πεζοπορία. Ξέρετε κάποιο καλό μέρος για φαγητό; Όποιος ξέρει, ας μου δώσει πληροφορίες!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Τσεκαρε εδω εναν ενημερωμενο οδηγο

  3. #3
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Thanks. Καλός οδηγός για την περιοχή. Βέβαια θα ήθελα και την άποψη κάποιου που γνωρίζει το μέρος, για να κάνω σωστές επιλογές.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    Για το τρενακι καλυτερα ενημερωσου απο το 1110 του οσε γιατι για καποιο διαστημα δε λειτουργουσε η γραμμα Διακοπτο-Καλαβρυτα. Μπορεις να πας Αγια Λαυρα και στο σπηλαιο των λιμνων που αυτη την εποχη θα ειναι ωραιο γιατι θα εχει και λιμνες με νερο μεσα (εχει εισοδο κανενα 10ευρω το ατομο απο οσο θυμαμαι). Τα Καλαβρυτα ειναι ομορφο μερος και αυτη την εποχη ειναι καταπρασινο. Ειδικα το φαραγγι του Βουραϊκου που εχει μονοπατι για πεζοπορια και μπορεις να κατεβεις με τα ποδια ως και το Διακοπτο (ειναι πολλα χιλιομετρα).

    Γενικα αν πας με αυτοκινητο μπορεις να πας και στα γυρω μερη, ειναι γενικα ομορφη περιοχη. Αν σου αρεσει η φυση θα το απολαυσεις πιστευω.
    System error, strike any user to continue...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το φαράγγι δεν έχει μονοπάτι, περπατάς συνέχεια πάνω στις γραμμές. Είναι καταπληκτική διαδρομή. Σου προτείνω να πάρεις το τρένο από τα Καλάβρυτα μέχρι τη Ζαχλωρού (πολύ καλό μέρος και για φαί, τσεκαρε αν θα είναι ανοιχτά) και μετά κατηφορίζεις προς Διακοφτό με την ησυχία σου, να χωνέψεις και το φαί. Εϊναι αρκετά μακριά, αλλά θα σε ανταμοίψει το τοπίο. Μπορεί να έχω κάνει τη διαδρομή και 10 φορές... Όταν φτάσεις στο Διακοφτό, μετά από μερικές ώρες, πίνεις ένα καφεδάκι στο σταθμό και παίρνεις το τρένο να γυρίσεις πίσω.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν φοβάσαι τα ύψη, μην πας με τα πόδια!! Υπάρχουν πολλές γέφυρες που περπατάς με το κενό από κάτω σου! Δεν είναι επικίνδυνες (πέραν μιας απλής προσοχής να μη σκοντάψεις) αλλά αν φοβάσαι τα ύψη απλά δεν περνάς!

    Σε ζηλεύω!

  6. #6
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν γίνεται μην πάτε Σαββατοκύριακο.

  7. #7
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimkord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τρενακι καλυτερα ενημερωσου απο το 1110 του οσε γιατι για καποιο διαστημα δε λειτουργουσε η γραμμα Διακοπτο-Καλαβρυτα. Μπορεις να πας Αγια Λαυρα και στο σπηλαιο των λιμνων που αυτη την εποχη θα ειναι ωραιο γιατι θα εχει και λιμνες με νερο μεσα (εχει εισοδο κανενα 10ευρω το ατομο απο οσο θυμαμαι). Τα Καλαβρυτα ειναι ομορφο μερος και αυτη την εποχη ειναι καταπρασινο. Ειδικα το φαραγγι του Βουραϊκου που εχει μονοπατι για πεζοπορια και μπορεις να κατεβεις με τα ποδια ως και το Διακοπτο (ειναι πολλα χιλιομετρα).

    Γενικα αν πας με αυτοκινητο μπορεις να πας και στα γυρω μερη, ειναι γενικα ομορφη περιοχη. Αν σου αρεσει η φυση θα το απολαυσεις πιστευω.
    Για το τρενάκι θα το τσεκάρω. Κρίμα είναι να μην δουλεύει τώρα που είναι όλα καταπράσινα! Το σπήλαιο δεν το ήξερα, το βάζω στο πρόγραμμα. Είναι στην Καστριά, έτσι; Στην Μονή Μεγάλου Σπηλαίου, είναι ωραία; Για την πεζοπορία, από που λες να ξεκινήσουμε; Η φύση μου αρέσει πολύ, γι'αυτό και οι διακοπές μου στην Σαμοθράκη ήταν από τις καλύτερες!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φαράγγι δεν έχει μονοπάτι, περπατάς συνέχεια πάνω στις γραμμές. Είναι καταπληκτική διαδρομή. Σου προτείνω να πάρεις το τρένο από τα Καλάβρυτα μέχρι τη Ζαχλωρού (πολύ καλό μέρος και για φαί, τσεκαρε αν θα είναι ανοιχτά) και μετά κατηφορίζεις προς Διακοφτό με την ησυχία σου, να χωνέψεις και το φαί. Εϊναι αρκετά μακριά, αλλά θα σε ανταμοίψει το τοπίο. Μπορεί να έχω κάνει τη διαδρομή και 10 φορές... Όταν φτάσεις στο Διακοφτό, μετά από μερικές ώρες, πίνεις ένα καφεδάκι στο σταθμό και παίρνεις το τρένο να γυρίσεις πίσω.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν φοβάσαι τα ύψη, μην πας με τα πόδια!! Υπάρχουν πολλές γέφυρες που περπατάς με το κενό από κάτω σου! Δεν είναι επικίνδυνες (πέραν μιας απλής προσοχής να μη σκοντάψεις) αλλά αν φοβάσαι τα ύψη απλά δεν περνάς!

    Σε ζηλεύω!
    Μετά από Ζαχλωρού, παίρνουμε τις γραμμές του τρένου και πάμε Διακοφτό ή έχει μονοπάτι; Δεν είναι λίγο επικίνδυνα αφού περνάει τρένο; Για πόσες ώρες διαδρομής μιλάμε; Είναι καλή ιδέα μετά το φαγητό;! Μπα, τα ύψη δεν τα φοβόμαστε! Μην ζηλεύεις, έχεις πάει τόσες φορές!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γίνεται μην πάτε Σαββατοκύριακο.
    Γίνεται χαμός ε; Ελπίζω πως θα το κανονίσω μεσοβδόμαδα.


    ........Auto merged post: G.S πρόσθεσε 12 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Κοίταξα την διαδρομή στον χάρτη και φαίνεται καταπληκτική. Όπως βλέπετε βρήκα και το τρενάκι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.S : 10-05-09 στις 01:50. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν υπάρχει μονοπάτι, περπατάτε δίπλα από τις γραμμές συνεχώς. Είναι ασφαλέστατο, το τρενάκι πάει πολύ αργά και οι οδηγοί πάντα προσέχουν για πεζοπόρους. Μην ανησυχείς καθόλου. Απλά προσέξτε να μην περνάτε γέφυρα την ώρα που περνάει το τρένο.

    Το αν θα φάτε πριν ή μετά την πορεία είναι δικό σας θέμα. Εξαρτάται αν το φαγητό θα είναι τσίμπημα ή ξεκοίλιασμα! Αν θέλετε να φάτε στην επιστροφή, σταματήστε στη Ζαχλωρού γυρνώντας, απλά θα χάσετε πολύ ώρα με τα πολλά τρένα. Η διαδρομή Καλάβρυτα-Ζαχλωρού είναι βαρετό περπάτημα, δεν αξίζει, καλύτερα να το κάνετε με το τρένο και να περπατήσετε το κομμάτι Ζαχλωρού-Διακοφτό. Και σε αυτό το κομμάτι βέβαια η τελευταία μισή ώρα είναι βαρετή, αλλά τι να κάνουμε

    Κρατάτε και ένα φακό μαζί σας αν σκοπεύετε να περάσετε το μεγάλο τούνελ με τα πόδια και δεν πάρετε την εγκαταλελειμμένη γέφυρα. Έχει πίσσα σκοτάδι εκεί μέσα. Είναι ωραία να το περάσετε πάντως!

  9. #9
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Είδα στο site Διακοφτού, ότι ο οδοντωτός δουλεύει μόνο Σ/Κ και έχει τρία δρομολόγια. Οπότε πρέπει να προσαρμοστώ σε αυτά. Θα ρωτήσω και στο τηλ. πάντως.

    Πόση ώρα πεζοπορία είναι το Ζαχλωρού-Διακοφτό; Θυμάσαι κάποιο συγκεκριμένο εστιατόριο;

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μη φανταστείς κανένα μεγάλο μέρος τη Ζαχλωρού! Νομίζω ένα εστιατόριο έχει μόνο! Η διαδρομή δεν θυμάμαι, έχω να την κάνω πάνω από 10 χρόνια... Ανάλογα το πόσο γρήγορα περπατάς και το πόσες στάσεις κάνεις. Νομίζω 4-5 ώρες είναι, αλλά ρώτα για σιγουριά!

  11. #11
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Μια χαρά. Μας αρέσει η πεζοπορία, οπότε θα την ευχαριστηθούμε σε αυτό το μέρος! Νεράκι, φακός, σαντουιτσάκι, αθλητικά παπούτσια, φωτό και ξεκινάμε! Κάτι άλλο χρήσιμο;

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Όχι απλά θα την ευχαριστηθείτε, θα ξετρελαθείτε! Δέντρα, φαράγγια, καταρρακτάκια... Πάρτε καπέλο, δεν έχει σκιά ούτε για δείγμα. Πραγματικά σας ζηλεύω, ξέρεις πόσα χρόνια προσπαθώ να ξαναπάω και όλο κάτι τυχαίνει; Θα πάω όμως, δεν μου γλιτώνει! Γράψε εντυπώσεις μόλις γυρίσετε!!

  13. #13
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μακάρι να βρεις τον χρόνο να πας και εσύ. Σίγουρα θα γράψω εντυπώσεις.

  14. #14
    Το avatar του μέλους stroubi
    stroubi Guest
    Καλησπέρα

    Μπορείτε επίσης για φαγητό να πάτε στου Πλανητέρου. Έχει πλατανια και ποταμάκια και νερά κελαρυστά... έχει και ταβέρνα-πεστροφείο.
    Νομίζω οτι ξανάρχισε ο οδοντωτός τα δρομολόγια....συστήνω και εγώ τη διαδρομή ανεπιφύλακτα....
    Μέγα Σπήλαιο - Αγ.Λαύρα να τα δείτε και αυτά εννοείται..
    Να πάρετε ροδοζάχαρη και να πιείτε τσιπουράκι σε κανά καφενείο με παππούδες!!!!
    Να περάσετε καλά!!

  15. #15
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Thanks stroubi, θα τα έχω υπόψιν.

Παρόμοια Θέματα

  1. camera και υλικό από μία εκδρομή
    Από liamis στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-08, 10:48
  2. 8άρα στα 8192/384, 24άρα στα 7700/770!!!
    Από blugosi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-08, 19:59
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-08, 01:15
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 11:43
  5. Εκδρομη καπου κοντα
    Από alexandrak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-07, 16:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας