Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 145
  1. #106
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Μπορώ να δω μέσα στο Shaeraza μέσο όρο ταχύτητας για το download αλλά και για το upload?Aν ναι που ακριβώς είναι?
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  2. #107
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    @Kry$h
    Στο connection βαλε 12KB/s και στο uploads limit 10KB/s maximum, σιγουρεψου οτι εχεις το All Files στο 4KB/s+ και το partial παλι στο 4KB/s+.
    Ξαναδες τις advanced ρυθμισεις μηπως εχεις κανει καποια αλλαγη εκει. (καπου τις εχω παραθεσει σε φωτο).
    Εναλλακτικα αναλογα με το ποσα δικτυα εισαι συνδεμενος εχω γραψει πιο πανω τι συμφερει.

    @vaggoulas
    Αν εννοεις στατιστικα στο τελος ή κατα την διαρκεια δεν ξερω, δεν το εχω ψαξει η αληθεια, δεν με ενδιεφερε αφου κατεβαζει πολυ γρηγορα. Μονο το "window>show remote" και το "view>advanced>graph"

  3. #108
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggoulas
    Μπορώ να δω μέσα στο Shaeraza μέσο όρο ταχύτητας για το download αλλά και για το upload?Aν ναι που ακριβώς είναι?
    όχι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Για το upload πάντως αν θυμάμαι υπάρχει στην αρχική σελίδα του shareaza στην δεξιά στήλη.

    Αν θες πάντως μπορείς να βάλεις αυτό το πρόγραμμα είναι free και πάρα πολύ καλό. Οσο είχα win το χρησιμοποιούσα

  4. #109
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Νομίζω ότι έχω πρόβλημα με το edonkey δίκτυο του shareaza. Αρχεία edonkey κατεβαίνουν αργά (3-5 ΚΒ/s) μόνο για περίπου μισή ώρα και μετά πάλι περιμένω τη σειρά μου μέχρι να συνδεθώ με κάποιον άλλο χρήστη. Μήπως φταίει κάτι στις ρυθμίσεις;
    έχω 512KB/s vivodi, και είμαι συνδεδεμένος με edonkey server 2 πάντα high id (δεν βάζω edonkey +g2 μαζί), ενώ έχω ανανεώσει και την λίστα με τους servers μου. Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις μου στο shareaza είναι αυτές που περιγράφονται στο ανάλογο thread

  5. #110
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Πιθανοτατα προσπαθεις να κατεβασεις αρχεια που και στο emule θα πηγαιναν με ρυθμο χελωνας.
    Αν εχεις δωσει καλο upload στο ed2k (μεγαλυτερο ή ισο απο 10Κ) τοτε ή εχεις παρα πολλα αρχεια προς κατεβασμα ή εχεις πολλα *shared αρχεια ή εχεις προς κατεβασμα αρχεια χελωνες.

    *Δυστυχως το συστημα ουρας στο ed2k ειναι αδικο. Ειναι παντα υπερ του προγραμματος (δικτυου) και τις πιο πολλες φορες χαντακωνει τον χρηστη. Αυτο δεν εχει να κανει με το shareaza αλλά με το ed2k δικτυο, ακομα και emule να ειχες το ιδιο συστημα εχει.
    Κανονικα συμφερει τον χρηστη να εχει σαν shared μονο τα προς κατεβασμα αρχεια στο ed2k δικτυο επειδη αν εχεις αλλα shared και οι πηγες που θελεις δεν τα θελουν αλλά τα θελουν αλλοι χρηστες (leechers) που δεν εχουν το αρχειο που θελεις εσυ τοτε κερδιζεις ποντους ουρας σε καποιους που δεν σου χρησιμευουν αλλά οχι μονο αυτο αλλά και δεν αφηνουν να κατεβασουν οι πηγες που θελεις καποιο αρχειο αφου καταλαμβανουν τα uploading slots ασχετοι.

    Επαναλαμβανω αυτο δεν ειναι προβλημα του client που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το shareaza αλλά του δικτυου και συμβαινει σε ολους τους clients.

    Σημαντικο ειναι να εχεις το SP2 event id 4226 patch, αλλιως ειδικα στο ed2k (ανεξαρτητα απο client παντα) εχεις χαλια αποδοση.

    Προσπαθησε οσο μπορεις να αποφευγεις το ed2k, ειναι το πιο αργο δικτυο απο ολα αλλά εχει αρκετα αρχεια.

  6. #111
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Ευχαριστώ patentman.πάντα Στο ed2k βρίσκεις σπάνια αρχεία που δεν υπάρχουν σε torrents ή g2 και μάλλον φταίει αυτό για το αργό κατέβασμα. μπορεί να σέρνεται αλλά ευτυχώς δεν χάνει τις πηγές.Αν δώσω όμως 10Κ στο e2dk τι θα μείνει για bittorrent;

  7. #112
    Μήπως ξερετε πως μπορούμε, αν μπορούμε, να αυτοματοποιήσουμε την διαδικασία "Βρές περισσότερες πηγές" στο Shareaza? Παρατηρώ το εξής , ενώ γίνεται το download κανονικά μερικές φορές πέφτει η ταχύτητα και για να fullaρει πάλι πρέπει να γίνει η γνωστή διαδικασία δεξί κλίκ - βρες περισσότερα . Πολλές φορέα αφήνω το pc να κατεβάζει και μετα απο κανα 3ωρο αντι να βαράει full ταχύτητα το αρχείο έχει γύρω στα 20-40ΚΒ/s (σύνδεση 1024) , μήπως απο τα advanced settings μπορούμε να βάλουμε κάποιο όριο ώστε όταν πέφτει κάτω απο x KB/s το download ενός αρχείου αυτόματα το πρόγραμμα να βρίσκει περισσότερες πηγές? thanx

  8. #113
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Σε ποιο δικτυο στο παρουσιαζει αυτο και σε ποια δικτυα εχεις συνδεθει εκεινη την ωρα;
    Ποσες πηγες εχει το αρχειο/α;

  9. #114
    Gnutella2 και Gnutella1 είμαι πάντα, και ενώ έχω θέσει όριο τα 35 sources ανα file μου βγάζει για παράδειγμα σε ένα αρχείο στην αρχή 12 sources κατεβάζει απο τα 6-7 απο αυτά , τα υπολοιπα έχουν ουρά και παρατηρώ ότι manually αν βάλω find more sources αυξάνει η ταχύτητα (αυξάνονται τα ενεργα downloads απο 6-7 σε καμια 12) , τουλάχιστον υπάρχει μια αισθητή διαφορά , κρατάει για κανα 20λεπτο και μετα παλι στα 6-7 sources. Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει με όλα τα αρχεία (όταν πχ είναι κανα πολυ γνωστό file πάει σφαίρα) , απλά το παρατηρώ με αρχεία που είναι σε μια ενδιάμεση κατάσταση , δηλ. υπάρχουν - τουλάχιστον βρίσκει- 20 πηγές περίπου και πρέπει να ειμαι απο πάνω ανα τακτά διαστήματα για να κρατάω το download ψηλά.

  10. #115
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ωραια γιατι αν το κανεις σε ed2k "τρως πορτα".

    Τωρα στο gnutella (1&2) αν εχει βρει 20 πηγες αλλα στην ουσια οι μισες ειναι ημιτελεις και οι μισες ανενεργες εχεις πιθανοτητα να κατεβαζει απο 5.
    Αυτο ειναι ενα αρχειο που τωρα εξαπλωνεται ή ειναι ενα παρεμφερη αρχειο με το ιδιο μεγεθος και περιεχομενο αλλά διαφορετικο hash (συμβαινει και στο ed2k).
    Ετσι οταν κανεις αναζητηση θα βαζεις να κανει ταξινομηση κατα μεγεθος και θα βλεπεις αν στο ιδιο αρχειο υπαρχει και αλλο με παραπλησια ονομασια ή ακομα και την ιδια που ομως εχει περισσοτερες πηγες.

    Απλα οταν ρωτας πιο γρηγορα μπορει να τυχει καποια ημιτελη πηγη να εχει κατεβασει εκεινη την ωρα κοματι που σου λειπει και ετσι να σου κανει ως πηγη.
    Μην ασχολεισαι, πετα του 20 αρχεια αν ειναι τετοιας κατηγοριας και θα στα τελιωσει πολυ γρηγορα σαν τελικο χρονο.
    Αν εχεις λιγα αρχεια (κατω απο 8) τοτε ανοιξε και το ed2k.

  11. #116
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Τελικά δεν έτρεχε τίποτα με το e2dk. Ισα ίσα που έπιασε για πρώτη φορά 25αρια.
    Με 1024 σύνδεση που έχω μετά την αναβάθμιση πως διαμορφώνονται οι αντίστοιχες ρυθμίσεις για upload στα διάφορα δίκτυα;επίσης γιατί αναφέρεται στις οδηγίες ότι πρέπει να έχουμε αποσυνδεμένα τα δίκτυα για να κάνουμε ρυθμίσεις στο upload;
    Και κάτι άλλο, πως ρυθμίζω την ανώτερη ταχύτητα upload για bittorent; μήπως είναι ότι μένει από τα άλλα δίκτυα;Patentman ευχαριστώ προκαταβολικά

  12. #117
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ρυθμιζεις το upload σε 18KB/s max.
    Καλυτερα να κανεις τις ρυθμισεις και μετα να (ξανα)τρεχεις το προγραμμα, δηλαδη πριν συνδεθεις να κανεις αλλαγες, να κλεισεις το προγραμμα και να το ξανανοιξεις ή τουλαχιστον να τις κανεις πριν συνδεθεις.
    Για το Upload του Bittorent δεν ξερω, δεν εχω κατεβασει παρα πολλα αρχεια. Το μονο που εχω δει ειναι οτι παει σφαιρα οταν η υγεια του αρχειου ειναι μετρια προς καλη.

  13. #118
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Αρχικά είχα ρυθμίσει το upload στα 32 ΚΒ/s και έβλεπα να συνδέονται όλο και περισσότεροι neighbours στο g2 και φτάσανε τους 50 ξέρω γω, και το upload από g2 μόνο έφτανε τα 26KB/s. Τώρα που έβαλα upload 18, είναι 2 neighbours μόνο συνδεδεμένοι. Αυτό γιατί έγινε;

  14. #119
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Σε γραμμη 1024/256?
    Δεν γινεται.
    Στα 26 φτανεις στο μεγιστο την συνδεση σου και δεν εχεις ουτε καλο σερφαρισμα ουτε καλο κατεβασμα στο shareaza αφου πολλες συνδεσεις θα ειναι ανεπιτυχεις ή θα μπουκωνεις.
    Εκτος και αν εννοεις στο connection tab και οχι στο uploads tab.
    Το πολυ να βαλεις το upload 22KB/s και στο connection tab να βαλεις upstream 26KB/s.

  15. #120
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Γεια. Έχω ένα πρόβλημα με το shareaza. Ενώ υπάρχουν τα incomplete αρχεία μου στο σχετικό φάκελο του shareaza δεν τα κατεβάζει όλα. Κάνω import και δεν προσθέτει κανένα αρχείο. Αυτό ξεκίνησε μετά από ένα κόλλημα του υπολογιστή και επανεκκίνηση του shareaza. Υπάρχουν .sav και .sd αρχεία στο φάκελο, και τα αντίστοιχα incomplete. Μπορώ να κάνω κάτι ή δος του πάλι απ' την αρχή;

Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-08, 17:21
  2. Shareaza v4 (shareaza.com, spyware πρόγραμμα)
    Από Davout στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 13:29
  3. Για να ξεκαθαρισουν μερικα πραγματα
    Από SfH στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-05, 10:53
  4. ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ για SPLITTER & MICROFilters
    Από JamesBond στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-04, 18:30
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-04, 02:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας