Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 63
  1. #1
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Επειδή βλέπω πως η κατάσταση στη Forthnet δεν εχει βελτιωθεί από τον Σεπτεμβριο του 2008 μέχρι σήμερα, σκέφτηκα να ανοίξω ενα thread για να εκφράσουμε τις απόψεις μας και οι παλιοί συνδρομητες της εν λόγω εταιρίας.

    Λοιπόν για τους μη γνωρίζοντες, η κατάσταση είναι ως εξής:

    Από τον Σεπτέμβριο του 2008 όταν και η εταιρία ενεργοποίησε πολλούς συνδρομητές που ειχαν κάνει αίτηση μέσα στο καλοκαίρι, άρχισαν να παρουσιάζονται πολλά προβλήματα με την παροχή υπηρεσιών internet και συγκεκριμένα,

    - Αναντιστοιχία ταχύτητας κλειδωματος ADSL με μέγιστη ταχύτητα download,
    Δηλαδή το ρούτερ μπορεί να κλείδωνε στα 15Μbps αλλά όταν προσπαθούσες να κατεβάσεις ενα αρχείο απο αξιόπιστο server (πχ. apple, nvidia, microsoft) που σίγουρα μπορούσε να σου δώσει μεγάλη ταχυτητα, το αποτέλεσμα ήταν η ταχύτητα κατεβάσματος του αρχείου να ήταν πολύ χαμηλότερη απο ~1,5ΜΒ/s που θεωρητικά μπορεί να κατεβάσει η γραμμή σου. Κατέβαζες με περίπου 400kb/s και αυτό πάντα με download manager.

    - H δυνατότητα streaming ήταν απαράδεκτη.
    Πιο λιανά, σου άρεσε να βλέπεις βιντεάκια στο youtube; Να ακούς ραδιο απο το ιντερνετ; Με την σύνδεση της Forthnet να τα ξεχάσεις. Δεν υπήρχε περίπτωση να δείς ενα video απο youtube χωρίς να περιμένεις πρώτα να φορτωσει ολόκληρο ή κομμάτι του στην αρχή ή χωρίς να διακοπεί αρκετες φορές για buffering. Και μιλάμε για απλά video ούτε HD ούτε High Quality.
    Ακόμα και το ραδιόφωνο μέσω ιντερνετ που απαιτεί 64kbps δηλαδή όσο μια σύνδεση ISDN μονή, κοβόταν τόσο συχνά που απο απόλαυση γινότανε κόλαση η κατάσταση.

    - Το σερφάρισμα στο ιντερνετ ήταν αργό
    Η απλή περιήγηση στο διαδίκτυο γινόταν με προβλήματα αφού πολλές φορές το routing γινόταν μεσω σερβερ του εξωτερικού και για να δεις πχ. ελληνικές σελίδες απο ελληνικούς σερβερ επρεπε να περίμενες αρκετά δευτερολεπτα που πολλες φορές φτάνανε και αρκετα λεπτά (αν είναι δυνατόν) για να φορτώσει μια σελίδα.

    - Η δυνατότητα online gaming.
    Σε αυτή την περίπτωση δεν έχω δικιές μου εμπειρίες επειδή δεν παίζω παιχνίδια online, και δεν θέλω να αναμασώ πληροφορίες που μπορεί να αποδειχτούν ψεύτικες.
    Ωστόσο υπάρχουν πολλές μαρτυρίες μελών του φόρουμ για συνδέσεις με παιχνιδο-σερβερ του εξωτερικού όπου τα pings φτάνανε μέχρι τα ουράνια και οι τιμές 200~400ms δεν ήταν η εξαίρεση αλλά ο κανόνας.

    - Απαράδεκτο Support
    H αντιμετώπιση ενος προβλήματος απο την τεχνική υποστήριξη της Forthnet ήταν σαν να παίζεις κορώνα-γράμματα. Μπορεί να έπεφτες σε εξυπηρετικό υπάλληλο και να φτιαχνόταν η βλάβη σου συντομα, Μπορεί όμως και να σε ξεχνούσαν, να έπρεπε να τους ξαναπάρεις τηλέφωνο για να ξαναδηλώσεις το πρόβλημά σου.
    Ο χρόνος αναμονής δε της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης έφτανε σε πολλές περιπτώσεις και τη μια ωρα και αυτό αν δεν σου το έκλειναν κανονικότατα στα μούτρα είτε αυτόματα λέγοντας με αυτοματοποιημένο μηνυμα "Όλοι οι εκπρόσωποι μας είναι απασχολημένοι. Παρακαλώ καλέστε αργότερα. [και έκλεινε η γραμμη]" είτε πεφτοντας η γραμμή απο την αναμονή.

    Σε όλα αυτά θα πρέπει να προστεθεί η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ στάση και ουσιαστικά η "Μη" απάντηση της εταιρίας, 20 εβδομάδες μετά την αποστολή της "Μαζικής διαμαρτυρίας χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet".
    Σε αυτή τη περίπτωση σας παραπέμπω στα αντίστοιχα νηματα της καταγγελίας και της απάντησης για να διαβάσετε και μόνοι σας όταν μας είπαν ότι το streaming και τα ping είναι "ποιοτικά χαρακτηριστικά" της adsl συνδεσης και ότι αφού υπογράψαμε για "έως 24 Mbit" ακόμα και 1kbit να είχαμε τότε θα έπρεπε να είμασταν ευχαριστημένοι.

    Για να μην πω πως ισχυρίστηκαν ότι η συνδρομήτρια η οποία οργάνωσε την μαζική καταγγελία τα φαντάστηκε όλα τα ονοματα των άλλων συνδρομητών και τα εγραψε έτσι για να γεμίσει σελίδες και να παρουσιασει μια προσωπική της καταγγελία ομαδική.

    Κάποια απο τα παραπάνω προβλήματα ίσως να οφείλονται στο πλήθος των συνδρομητών της εταιρίας. Όπως το οτι δεν υπάρχει bandwidth για όλους και ότι βλέπαμε καλές ταχυτητες μετα τις 1:00 η ωρα τα ξημερώματα έως τις 8 το πρωϊ. Α ξέχασα, είχαμε και καλές ταχυτητες τα χριστουγεννα, την πρωτοχρονιά, την 28η οκτωμβριου, και το Πάσχα. Σοβαρολογώ, δεν κάνω πλάκα.

    Όμως αν θέλεις να έχεις εταιρία μεγάλη όπως θες να παρουσιαζεσαι και να μην είσαι μαγαζάκι, τότε φροντίζεις να παρέχεις bandwidth για όσους συνδρομητές έχεις. Αν δεν μπορείς να το φροντίσεις αυτό τότε μη δέχεσαι άλλες αιτήσεις. Πες το καθαρά "Μπουκώσαμε κύριοι, δεν αντέχει το δικτυο μας άλλους."
    Αυτό είναι και η βασική αιτία που η Forthnet έχει τετοια προβληματα. Και όσο δεν διορθώνει τα βασικά προβληματά της τόσο αυτά θα στοιβαζονται και θα πολλαπλασιαζονται.
    Όπως θα πολλαπλασιάζονται οι κλησεις απο συνδρομητες της που θα ρωτάνε
    "Γιατί δεν έχω την ταχύτητα που πρέπει; Γιατί έχω αποσυνδεσεις καθε τρεις και λίγο; Γιατι έχω προβλημα στο τηλέφωνό μου; Γιατι ενώ συγχρόνιζα υψηλότερα η ταχυτητα συνχρονισμού έχει πέσει στο μισό; Γιατι; Γιατι;"

    Προσωπικά πριν 3 μηνες εκανα αίτηση σε άλλη εταιρία και συνδεθηκα πριν μια εβδομάδα. Την επιλογή μου για τον τωρινό πάροχο την έκανα με βαση την "κακή" εμπερια που απεκτησα απο τη Forthnet. Ζήτησα καλύτερο support και σταθερότητα στις υπηρεσίες πράγματα που δεν είχα όσο καιρό ήμουν στη Forthnet, και επέλεξα μια εταιρία που μπορει να μου τα προσφέρει όλα αυτά.
    Και για αυτό ευχαριστώ τη Forthnet.

    Σκοπός αυτού του thread δεν ειναι να σας πω φύγετε τώρα απο τη Forthnet να σωθείτε, οι καιροί δεν επιτρέπουν την πληρωμή 70 ευρώ "αέρα" για να διακόψεις ένα συμβόλαιο.
    Απλά δεν μπορώ να μην σας πω πως απο τότε που συνδέθηκα με άλλη εταιρία κατάλαβα το ότι δεν άξιζαν τα ευρω που εδινα καθε μηνα για την υπηρεσία που μου παρείχε η Forthnet.

    Σκοπός αυτού του thread είναι την επόμενη φορά που θα επιλέξετε πάροχο να ξέρετε εκ των προτέρων τι ζητάτε και αν ο παροχος στον οποίο θα κάνετε αιτηση μπορεί να σας το προσφέρει.
    Να διαβάσετε τα ποστ στις ενότητες του καθε παρόχου και να επιλέξετε με διαυγεια και καθαρή σκεψη τον παροχο του οποίου οι υπηρεσίες σας καλύπτουν.

    Οι τιμές λόγω ανταγωνισμού είναι πάνω κάτω οι ίδιες, η ποιότητα των υπηρεσιών όμως διαφέρει και διαφέρει πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prodromosfan : 11-05-09 στις 23:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox
    Η χρόνομηχανή μου δούλεψε, γύρισα στον Μάιο του 2009!

  3. #3
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps / 1Gbps
    ISP
    Forthnet
    Ακριβώς όπως τα έγραψες ειναι φιλε.
    Εχει 3 εβδομαδες που εφυγα, κι απο εκεινη τη μερα εχω βρει την υγεια μου.
    Η συνδεση πλεον δουλευει τελεια και το μονο που εφταιγε ηταν η ελλειψη bandwidth της φορθνετ.

    (συχρονιζω και 4 mbit πιο πανω)

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Ελα ντε?
    ISP
    Wind
    Router
    Ζyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    8(dB) / 44(dB)
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο οτε εχει τις καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με τους ανταγωνιστες, και σχετικα καλυτερη εξυπηρετηση (λογο μεγεθους της εταιριας, νομιζω τωρα τελευταια κ στο τεχνικο σκελος)

    Φιλε prodromosfan τι αποσταση εχεις απ το dslam..?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές λόγω ανταγωνισμού είναι πάνω κάτω οι ίδιες, η ποιότητα των υπηρεσιών όμως διαφέρει και διαφέρει πολύ.


    EDIT: αν δεν εσφαζε στις τιμες (ο ΟΤΕ), θα ειχα φυγει σφαιρα απ τη forthnet..

    ........Auto merged post: easyrider77 πρόσθεσε 7 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από june_hcw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς όπως τα έγραψες ειναι φιλε.
    Εχει 3 εβδομαδες που εφυγα, κι απο εκεινη τη μερα εχω βρει την υγεια μου.
    Η συνδεση πλεον δουλευει τελεια και το μονο που εφταιγε ηταν η ελλειψη bandwidth της φορθνετ.

    (συχρονιζω και 4 mbit πιο πανω)


    Αυτο ειναι στανταρ φιλε. 24αρα συνδεση και ειμαι στα 6.5 / 7 mbit 2 χρονια σταθερα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος easyrider77 : 11-05-09 στις 16:58. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsos3000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρόνομηχανή μου δούλεψε, γύρισα στον Μάιο του 2009!
    Ένα λάθος καναμε και εμεις το οποιο διορθωθηκε
    Μην απορησεις παντως αν σε 4 μηνες υπάρχουν ΑΚΟΜΑ τα ιδια προβληματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από easyrider77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο οτε εχει τις καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με τους ανταγωνιστες, και σχετικα καλυτερη εξυπηρετηση (λογο μεγεθους της εταιριας, νομιζω τωρα τελευταια κ στο τεχνικο σκελος)

    Φιλε prodromosfan τι αποσταση εχεις απ το dslam..?
    1200μετρα το μεγιστο που μπορω να πιασω ειναι 21ΜΒit θεωρητικά πάντα.
    στη forthnet στην αρχη κλειδωνα στα 18+ και τωρα τελευταια στα 13.
    Στο νεο παροχο κλειδωνω στα ~14 αλλά δεν παιζω με τα SNR.
    Και κατεβαζω με αντιστοιχη ταχυτητα βεβαιως βεβαίως.

    Για το τεχνικό σκελος μπορω να πω πως αυτός που εχει το καρπουζι εχει και το μαχαιρι κατι στο οποιο εγω προσωπικα ειμαι αντίθετος.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά έχω ηρεμήσει από τα προβλήματα δικτύου (ξέχασα τι θα πει υψηλά pings & χαμηλές ταχύτητες) με το που έφυγα από Forthnet και ήρθα στον ΟΤΕ, αν και ψιλογκρινιάζω και εδώ λίγο με τις διακοπές σύνδεσης ανά 64ωρο. Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι πάροχοι εκεί έξω διότι η διαφορά κόστους τηλεφωνίας+Internet είναι μεγάλη στον ΟΤΕ σε σύγκριση με 2play πακέτα άλλων παρόχων, ειδικά αν παίρνεις εξωτερικό που δεν έχει απεριόριστο πακέτο ο ΟΤΕ. Απλώς εγώ δεν είχα το κουράγιο να δοκιμάσω άλλον, μετά το τελευταίο 6μηνο προβλημάτων στην Forthnet. Στο μέλλον ίσως να κάνω μια βόλτα προς (αλφαβητικά) HOL, NetOne, ONtelecoms για να αποκτήσω πιο προσωπική άποψη. Ενώ για κάποιο λόγο Tellas & Vivodi με αφήνουν προσωπικά αδιάφορο έως τώρα.

    Αυτό που σίγουρα μας ωφέλησε η Forthnet, πέρα του να οργανωθεί ο καθένας από εμάς σε επίπεδο network monitoring, ήταν έμμεσα να μας προτρέψει να έρθουμε πιο κοντά οι συνδρομητές της με καθημερινή επικοινωνία στο forum αφού αποτέλεσε καθημερινό θέμα για καιρό. Μήπως να φτιάξουμε ένα ADSLgr group (πχ "πρώην συνδρομητές forthnet 2008-2009") για να μην χανόμαστε;

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από easyrider77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    EDIT: αν δεν εσφαζε στις τιμες (ο ΟΤΕ), θα ειχα φυγει σφαιρα απ τη forthnet.
    Εμ.

    Άλλο πληρώνεις το απροβλημάτιστο-αξιόπιστο-τάχιστο-σβέλτο ευρυζωνικό internet, κι άλλο τον φρέντο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Ελα ντε?
    ISP
    Wind
    Router
    Ζyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    8(dB) / 44(dB)
    Ναι, αλλα οταν το "αλλο" ειναι +40€ στανταρ το 2μηνο, το ξαναβλεπεις το θεμα..

  9. #9
    Εγγραφή
    10-04-2005
    Περιοχή
    Άγιο Δημήτριο, Κοψαχείλα
    Μηνύματα
    1.408
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4400/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    κι εγώ κάποτε επινα νερό στο όνομα της forthnet
    ώσπου κουράστηκα όλη μέρα να εκτελώ service σε πελάτες και να γυρίζω πτώμα να ακούσω στις 11 το βράδυ από την μάνα
    δεν εχουμε ιντερνετ ούτε τηλέφωνο

    δεν περίμενα να γυρίσω στον πΟΤΕ
    ηρεμησε το κεφαλάκι μου
    χαλάλι τα παραπάνω λεφτά

    (Οτε η πιο σταθερή μας σχέση)
    Proud to be an adslgr.com member

  10. #10
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Μια σημείωση μόνο για την αξιοπιστία του ΟΤΕ που λέτε:
    Είχα δουλέψει σαν τηλεφωνητης στο 134 Adsl τμημα του ΟΤΕ σε μια περιοδο που ακομα οι υπηρεσίες του δεν ηταν απο τις καλύτερες.
    Ειχα ακούσει και δει περιπτώσεις ανθρωπων να αναμενουν ενεργοποιηση για πάνω απο ενα μηνα,
    Ειχα ακούσει το βρισιμο της ζωής μου οταν έλεγα στον συνδρομητή "Συγνώμη αλλά είστε σε οπτική ινα/φερεσυχνο και δεν μπορεί να ενεργοποιηθει adsl στη γραμμή σας. Αν θέλετε κάντε αίτηση για isdn γραμμή και μπορεί να σας βάλουμε adsl εκεί"
    Είχα ακούσει άπειρα παραπονα για τις κακιες υπηρεσιες των κουριερ που ποτε δεν πηγαιναν τα μοντεμ στον πελάτη.
    Μην ξεχνάτε λοιπόν οτι και ο ΟΤΕ είχε παλαιότερα προβλήματα τα οποία και διόρθωσε και γιαυτό τωρα μιλάμε για Αξιοπιστο ΟΤΕ.

    Όσο για το υψηλό κόστος των υπηρεσιων που παρέχει είναι γιατι εχει και τη διαχειρηση του Τηλεπικοινωνιακού δικτύου της χώρας, του δικτύου που με απύθμενο θράσος αποκάλεσε ο Βουρλούμης ιδιοκτησία ΟΤΕ, ξεχνώντας ότι τόσα χρόνια ο Ελληνας καταναλωτής πλήρωσε για τη δημιουργια και πληρώνει για τη συντηρηση του και είναι περιουσιακό στοιχείο της χώρας και όχι μιας Α.Ε.
    Η διαχείρηση του δικτύου είναι που παρέχει στον οργανισμό την ευελιξία και την αξιοπιστία της γρήγορης ενεργοποιησης και αμεσης αντιμετωπισης των βλαβών των συνδέσεων.
    Και φυσικά επειδη η ΕΕΤΤ του έχει δώσει αυτό το προβαδισμα εναντι των άλλων παρόχων, δεν μπορεί να του εγκρινει και τιμες που θα εξαφανισουν ουσιαστικά τον ανταγωνισμό, οδηγωντας για άλλη μια φορά σε μονοπωλιακο καθεστως.

    Όσον αφορά το σχόλιο σου wan, μαζί με το "απροβλημάτιστο-αξιόπιστο-τάχιστο-σβέλτο ευρυζωνικό internet" που πληρώνεις παραπάνω ευρώ στον ΟΤΕ μήπως σε ενημέρωσαν ότι πληρώνεις και για τη "διαρροή προσωπικών στοιχείων και δεδομένων συνδρομητών"
    γιατί και εγω που έχω ΟΤΕ τηλ+ adsl στην επιχειρησή μου που χρειάζομαι αξιοπιστία και τηλ και ιντερνετ 24/7, δεν με ενημέρωσαν.

    Συμπέρασμα: Όλοι μα ΟΛΟΙ έχουν προβλήματα, άλλοι τα λυνουν γρήγορα, άλλοι τα αφήνουν για αργότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prodromosfan : 11-05-09 στις 23:41.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-04-2005
    Περιοχή
    Άγιο Δημήτριο, Κοψαχείλα
    Μηνύματα
    1.408
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4400/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    ok αυτό που επισημαίνεις για την διαρροή στοιχείων έγκειται στο αν ο χρήστης θα το αλλάξει
    και τα connex modemακια έχουν όλα τον ίδιο κωδικό wifi
    και τα thomson της Tellas το ίδιο
    και τα linksys που εδινε η forthnet καποτε το ίδιο
    ή μήπως όλα τα modem/router δεν εχουν login admin/admin ή admin/pass ή admin/1234
    αν σαν πελάτες στην otenet και στην κάθε υπηρεσία δεν αλλάξαμε το pass, είτε αυτό ήταν καρτέλα πελάτη είτε ήταν κωδικός wifi... αυτό έγκειται στην νοημοσύνη του καθενός μας
    Proud to be an adslgr.com member

  12. #12
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    ISP
    Στο κενό
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    'Εχω ένα μήνα ήδη στην HOL και θυμήθηκα εποχές conn-x & Altec με την σύνδεση να είναι βράχος

  13. #13
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Παντου
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όσο για το υψηλό κόστος των υπηρεσιων που παρέχει είναι γιατι εχει και τη διαχειρηση του Τηλεπικοινωνιακού δικτύου της χώρας, του δικτύου που με απύθμενο θράσος αποκάλεσε ο Βουρλούμης ιδιοκτησία ΟΤΕ, ξεχνώντας ότι τόσα χρόνια ο Ελληνας καταναλωτής πλήρωσε για τη δημιουργια και πληρώνει για τη συντηρηση του και είναι περιουσιακό στοιχείο της χώρας και όχι μιας Α.Ε.
    Η διαχείρηση του δικτύου είναι που παρέχει στον οργανισμό την ευελιξία και την αξιοπιστία της γρήγορης ενεργοποιησης και αμεσης αντιμετωπισης των βλαβών των συνδέσεων.
    Το τηλεπικοινωνιακο δικτυο του ΟΤΕ αναπτυχθηκε σαν υποδομη του κατα την περιοδο που ηταν στην κυριαρχη κατοχη του Δημοσίου. Απο την στιγμη που αρχισε η αποκρατικοποιηση του Οργανισμου, αυτο που πωληθηκε ηταν η υποδομη σε τηλεπικοινωνιακο υλικο και το δικτυο. Δεν θα επρεπε καποιοι, αν ενδιαφερονται - ενδιαφερονταν, να μυρολογουν (για το δικτυο που καποτε ειχαν και τωρα εχασαν) αν δεν ειχαν παρει θεσει τότε (ή καλυτερα ψηφίσαν αυτους που το εκαναν -καλο ειναι να υπαρχει και μια ευθύνη στο τι ρίχνουμε στο ριμαδο-κούτι), την περιοδο κατα την οποια το μονοπολιο εσπασε και δυνητικα θα εκποιηουταν η περιουσια του Δημοσίου επι του ΟΤΕ ξεραμε ολοι τι θα επακολουθουσε, αλλα τοτε μας ενοιαζε να παρουμε τα φραγκα για να φαμε απο τα ταμια και οχι να προστατευσουμε μια Εθνική επενδυση. Το προβλημα ειναι οτι το δικτυο πωληθηκε γιατι αν δεν πωλουταν κανεις δεν θα αγοραζε.Μην κατηγορουμε τον καθενα που λεει οτι λοιπον το δικτυο ειναι του ΟΤΕ, αλλα τον καθενα που το πουλησε για ψωροδίφραγκα (κοινως : Μην πυροβολητε τον Πιανίστα)

    Πολυ στο πολιτικο το πηγα χαχαχα Με το συμπαθειο που λενε... δεν θελω να παρεξηγηθουμε
    Ενημερωνετε το profil σας!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    16-04-2005
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    5000-7600/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    5-10(dB) / 33(dB)
    Έφυγα και εγώ από forthnet και επέστρεψα στον ΟΤΕ και ησύχασε το κεφάλι μου. Όταν πρωτοσυνδέθηκα στη forthnet το Νοέμβριο συγχρόνιζα στα 12Mbps και μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων έπεσα στα 7Μbps. Είχα καμιά 10αρια αποσυνδέσεις τη μέρα δήλωσα 2-3 φορές βλάβη στη forthnet αλλά φυσικά δεν μου απάντησε ποτέ τεχνικός. Έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ και conn-x 4 Mbps και έχω 3 εβδομάδες τώρα στον ΟΤΕ και πάει σφαίρα όλη τη μέρα. Δεν έχει γίνει ποτέ αποσύνδεση από τότε. Το παράξενο είναι ότι μετά από καμια 10αριά μέρες που έκανα αίτηση για επιστροφή στον ΟΤΕ πήρε τηλέφωνο από forthnet ένας τεχνικός για τη βλάβη που είχα δηλώσει πριν απο 2 μήνες . Του είπα και εγώ τώρα αργήσατε με χάσατε από πελάτη σας και του το κλεισα.
    Και για να πω και ένα καλό λόγο για τη forthnet, εξαιτίας της έμαθα τη θα πει snr margin, attenuation, tiscali, level 3 κτλ, αφού έφαγα ατελειώτες ώρες στο τηλέφωνο της Τ.Υ. και σ' αυτο το forum χαχααχαχχαα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lackyard : 12-05-09 στις 12:31.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-07-2003
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    997000/104000
    ISP
    Cosmote Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 5530
    SNR / Attn
    17,4(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από σήμερα που θα στο κάνει 8 να δω πόσα disconnects θα έχεις Ας μην συγκρίνουμε και ανόμοια πράγματα ρε παιδιά..

    Εντάξει μάθαμε να βλέπουμε snr κτλ, το μόνο που μας έμεινε είναι να είμαστε και αντικειμενικοί.

    Αναρωτιέμαι σε κανέναν δεν κίνησε την περιέργεια το γεγονός ότι λέει ο ΟΤΕ ότι είναι πιο σταθερός και το διαφημίζει κιόλας? Την τελευταία φορά που κοίταξα όλοι πάνω κάτω το ίδιο εξοπλισμό dslam χρησιμοποιούν και μην μου πείτε ότι ο ΟΤΕ ξέρει να το ρυθμίζει καλύτερα..

    Φυσικά μιλάω για το θέμα dsl και μόνο και όχι το πόσο διαθέσιμο bandwidth έχει ο εκάστοτε πάροχος, αυτό είναι όντως θέμα και φυσικά εκεί φαίνονται και οι διαφορές..

    Να σας πω και την δική μου περίπτωση.. Εν έτη 2009 ο πΟΤΕς δεν μπορεί να μου συνδέσει ούτε καν τηλεφωνική γραμμή. Έλλειψη λέει ακραίου δικτύου. Που? Στο Μαρούσι φυσικά. Πάω στον ΟΤΕ μου και αφού προσπάθησα να μιλήσω με κάποια κυρία (άσχετη φυσικά) τελικά με πήγε στο τεχνικό τμήμα όπου ο άνθρωπος τόλμησε και μου είπε στα μούτρα ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα για την περίπτωσή μου και ότι πολύ απλά πρέπει να περιμένω πότε κεντρικά από το μέγαρο θα κάνουν αναβάθμιση στην περιοχή μου. Δλδ πόσο θα πάρει? ρωτάω.. Άγνωστο μου λέει. Σίγουρα πάνω από 8 μήνες.. Ξέρετε με τα isdn και μετά με τα adsl αναγκαστήκαμε και ξηλώσαμε όλα τα φερέσυχνα (pcm κτλ) και έτσι σε πολλές περιοχές δεν υπάρχουν διαθέσιμα καλώδια στα καφαο. Ακόμα και αν κάνω αίτηση για ΟΤΕ γραμμή? Ναι δεν έχει σημασία το ίδιο είναι, μου απαντάει.. Ευχαριστώ πολύ γεια σας.. Μισό λεπτό, δεν μπορώ να απευθυνθώ κάπου? Ναι άμα θέλετε πηγαίνετε στο μέγαρο, δεν ξέρω που και ποιοι παίρνουν τις αποφάσεις αλλά κάντε εκεί τα παράπονά σας.

    Αυτό είναι το περίφημο δίκτυο? Αντί να βάζουμε υποδομές τόσα χρόνια, να αλλάζουμε καλώδια να βάζουμε οπτικές ίνες (βλέπε άλλες χώρες) εμείς βάζαμε φερέσυχνα του κοκκαλιστάν και μειζώναμε την siemens και την ericcson. Δεν έφταιγε λοιπόν η αποκρατικοποίηση, που γεμίζαμε τα στομάχια κάποιων τώρα πλέον συνταξιούχων του ΤΑΠΟΤΕ (όπως ΤΑ-ΠΟΤΕ ) έφταιγε και τώρα μας φταίνε οι πάροχοι που ξανά-σκάνε το ίδιο χρήμα για να ξανα-φτιάξουνε αυτό το περίφημο κρατικό δίκτυο που με νύχια και με δόντια κράταγε η τεχνική κλίκα των ΟΤΕτζίδων που αν δεν τους έδινες το κάτι έξτρα και φυσικά να έρθουν Σ/Κ να σου βάλουν την γραμμή, δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να πάρεις ποτέ.

    Ξεχνάτε μήπως πριν κάποια, λίγα ομολογουμένως, χρόνια που το τηλέφωνό σας ήταν pulse και όχι tone. Πάρε το μηδέν λέγαμε μπας και καθαρίσει η γραμμή. Και τώρα περιμένουμε όλοι από τους εναλλακτικούς μέσα σε 1-2 χρόνια να τα έχουν όλα τέλεια και φυσικά και στις κατώτερες τιμές ever.

    Για το ότι είμαστε στον πάτο της ανάπτυξης δεν φταίει άλλος από τον πΟΤΕ. Τα ίδια έπαθε και η Γερμανία αλλά για κάποιο λόγο είναι 3 σκάλες πιο μπροστά από εμάς.. Για να μην πω για την Κορέα που δεν υπάρχει καλώδιο αλλά μόνο οπτικές και στο τελευταίο χωριουδάκι.

    Και μου λέτε τώρα εσείς για το ping στο wow... Minor.. Πολύ Minor.. έχουμε χάσει το δάσος και κοιτάμε το δεντράκι.

    Sorry για το long post και όχι δεν είμαι troll παρακολουθώ το forum χρόνια αλλά κάπου δεν άντεξα... με τα χάλια μας..

    Γιάννης.... ο ασύνδετος.. @2009

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-09, 00:23
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-08, 22:22
  3. Εσείς πώς καταστρέφετε την υγεία σας;
    Από pelasgian στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 23:56
  4. Η υγεια του PC μου - Πως την μαθαινω;;;
    Από dot_matrix στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-06, 18:57
  5. Wi-Fi: Είναι ασφαλές για την υγεία μας??
    Από alexis2044 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-05, 01:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας