Σελ. 208 από 213 ΠρώτηΠρώτη ... 188198203206207208209210 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.106-3.120 από 3194
  1. #3106
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.040
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Πρόκειται να θέσουμε ένα αυτοκίνητο που έχουμε σε ακινησία για κάποιο χρονικό διάστημα, ίσως μερικούς μήνες, ίσως και περισσότερο.
    Γνωρίζω ότι γίνεται με ηλεκτρονικό τρόπο πλέον η διαδικασία αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω από τεχνικής απόψεως τι πρέπει να κάνουμε.
    Να αποσυνδέσουμε την μπαταρία;
    Να αδειάσουμε το ψυγείο από το ψυκτικό υγρό;
    Ψυγειο καλυτερα μην αδειασετε γιατι υστερα απο καιρο αν το εχετε ξεχασει ή αυτος που θα παει να βαλει μπροστα ειναι τριτος και δεν το ξερει, αντιο....
    Επισης δεν παθαινει κατι να μεινει γεματο το ψυγειο. Προτιμοτερο ειναι ολα τα υγρα του οχηματος να αλλαζονται ανα 3-4 χρονια ετσι και αλλιως γιατι χανουν τις ιδιοτητες τους και τα λαδια, και τα υδραυλικα υγρα αλλα και το αντιψυκτικο.

    Σε ακινησια προσωπικα αποσυνδεω τη μπαταρια, την φορτιζω με εξωτερικο φορτιστη/συντηρητη τοσο ωστε να διατηρειται αλλα οχι ταβανιασμενη και περιοδικα ανα Χ μηνες αν δεν την εχω ξανακουμπωσει την ελεγχω στο συντηρητη να δω την κατασταση της.
    Βενζινη προσωπικα δεν θα εβαζα πολυ μεσα αλλα τοσο οσο και ο λογος ειναι απλος, η βενζινη οπως και να το κανουμε στο Ελλαντα δεν ειναι καλης ποιοτητας παιζει αρκετη νοθεια. Αν δεν εισαι σιγουρη για την ποιοτητα του καυσιμου/δεν εμπιστευεσαι το βενζινα σου, και μεινει το αμαξι αρκετους μηνες ακινητο ολη η πλεμπα και η βρωμια της βενζινης θα κατακαθισει κατω και θα γινει λασπη ενω τυχο νερο θα μεινει επανω. Επισης απο τη φυση της ως "ζωντανος" οργανισμος καυσιμο χανει ιδιοτητες με το περασμα του καιρου αν δεν χρησιμοποιειται.
    Οταν πας να βαλεις μπροστα και να κινηθεις φουλ και κανονικα πιστευοντας οτι εχεις ενα ντεποζιτο 50%+ γεματο θα εχει μεσα σκουπιδοπροιον βενζινης. Καλυτερα εχε μεσα 10-12 λιτρα βενζινης και οταν ερθει η ωρα να ξανακινηθει πας σε βενζιναδικο και φουλαρεις οποτε και φρεσκο καυσιμο θα μπει και θα ανακατευτει με οτι τυχον παλια μακκα εχει μεσα.
    Τελος αν το εχετε και σε εξωτερικο χωρο παρκαρισμενο δεν θα κινδυνευει να το ανοιξουν να παρουν τη βενζινη και να κλαιτε 40+ λιτρα.

    Επισης αν μεινει σε ακινησια σε εξωτερικο χωρο και δη δρομο, θα προτεινα (α) ολα τα ντουλαπακια/τεμπεληδες να αδειασουν και να μεινουν ανοιχτα ωστε να φαινεται οτι δεν εχει κατι μεσα να επιχειρησει καποιος να κλεψει (παρακολουθουν και βλεπουν ποια δεν κινουνται για καιρο) και (β) θα εβαζα αν δεν εχει ηδη αντικλεπτικα μπουλονια στους τροχους μην το βρειτε κανα πρωι σε τακους ειδικα αν ειναι πιο ησυχη και οχι πολυσυχναστη περιοχη.

    Τωρα αν σκοπευετε να το αφησετε 1+ ετος ακινητο θα προτεινα (α) ανα 6μηνο κουμπωμα της μπαταριας και αναμα του μοτερ και λειτουργια ρελαντι 10-15 λεπτα να κινηθουν τα υγρα και να ανεβουν τα λαδια στο κυκλωμα, ως μεσο να κινουνται περιοδικα τα υγρα και να μην καθονται και "λασπωνουν" και αυτα απο τη φυση τους δεν ειναι να καθονται και να λιμναζουν και (β) στον 1+ χρονο επανω οταν το ξανακινησετε κανονικα μια φουλ αλλαγη λαδιων και φιλτρου εστω και με οικονομικα προιοντα ωστε να εχει καθαρο φαγακι ο κινητηρας εκτος και αν ειναι κοντα στο να κανει το κανονικο σερβις του.

  2. #3107
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.220
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ετοιμάζομαι για πώληση του Golf γιατί είναι ήδη 15 ετών και έχει αρχίσει και ζητάει διάφορα.
    Χλμ/έτος κάνουμε ~9.000 και έχουμε ΦΒ netmetering οπότε η kwh μου κοστίζει ~0.05€.

    Σκέφτομαι να πάω σε ηλεκτρικό.

    Μέχρι τώρα κοιτάω
    Tesla M3 SR
    Kia Niro EV
    Hyundai Kona EV
    Hyundai IONIQ 5

    Απαραίτητο να έχει χώρους. Είμαι 1.90 και ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να κάτσω πίσω απο το κάθισμα του οδηγού ρυθμισμένο σε εμένα. Και να υπάρχει και "αέρας" στο κεφάλι μου.

    Μαζεύω τις υποψήφιες επιλογές, να αρχίσω τις βόλτες στις αντιπροσωπείες να είμαι έτοιμος μόλις βγεί το κινούμαι ηλεκτρικά 3.
    Δεν έχω αποκλίσει τα υβριδικά...

    Έχετε να προτείνετε να βάλω κάποιο στη λίστα μου όσο πιο κοντά στα €30.000 γίνεται?

  3. #3108
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.423
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @teodor_ch

    ξενκίνα κάνοντας test drive το tesla, που είναι το πιο value for money ηλεκτρικό, και με το συντομότερο χρόνο παράδοσης

    το υβριδικό δεν επιδοτείται οπότε δεν σε συμφέρει, ειδικά αφού έχεις και το φωτοβολταικο

    η κιλοβατώρα σου κοστίζει ΜΗΔΕΝ όταν φορτίζεις την ώρα που έχει ηλιοφάνεια (ταυτοχρονισμός)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 18-05-24 στις 20:36.

  4. #3109
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.282
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετοιμάζομαι για πώληση του Golf γιατί είναι ήδη 15 ετών και έχει αρχίσει και ζητάει διάφορα.
    Χλμ/έτος κάνουμε ~9.000 και έχουμε ΦΒ netmetering οπότε η kwh μου κοστίζει ~0.05€.

    Σκέφτομαι να πάω σε ηλεκτρικό.

    Μέχρι τώρα κοιτάω
    Tesla M3 SR
    Kia Niro EV
    Hyundai Kona EV
    Hyundai IONIQ 5

    Απαραίτητο να έχει χώρους. Είμαι 1.90 και ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να κάτσω πίσω απο το κάθισμα του οδηγού ρυθμισμένο σε εμένα. Και να υπάρχει και "αέρας" στο κεφάλι μου.

    Μαζεύω τις υποψήφιες επιλογές, να αρχίσω τις βόλτες στις αντιπροσωπείες να είμαι έτοιμος μόλις βγεί το κινούμαι ηλεκτρικά 3.
    Δεν έχω αποκλίσει τα υβριδικά...

    Έχετε να προτείνετε να βάλω κάποιο στη λίστα μου όσο πιο κοντά στα €30.000 γίνεται?
    Ψηφίζω Tesla
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #3110
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.220
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για την kwh το γνωρίζω. Έβαλα μία μέση τιμή ταυτοχρονισμού + ετεροχρονισμού. Έτσι και αλλιώς μιλάμε για πολύ μικρές ετήσιες διαφορές.
    Υβριδικό δεν καίγομαι. Εννοώ γενικά τα μή ηλεκτρικά.

    Tesla test drive στην Κρήτη δεν υπάρχει απο όσο γνωρίζω.
    Έχω στο νού μου να νοικιάσουμε αν βρούμε ένα highland. Με φοβίζει λίγο η αξιοπιστία του να πώ την αλήθεια.

    Γενικά παρόλο που είναι value for money έχει θεματάκια ποιότητας.
    Είχα βρεί ένα ωραίο βίντεο απο συνεργείο με tesla και τα περισσότερα προβλήματα ήταν γιατί είχε κακή μόνωση και περνούσε υγρασία, χαλούσε κάποιο κουμπί/αισθητήρας κλπ.

    Τέτοια θέματα δεν υπάρχουν στις άλλες εταιρίες.

  6. #3111
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.282
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την kwh το γνωρίζω. Έβαλα μία μέση τιμή ταυτοχρονισμού + ετεροχρονισμού. Έτσι και αλλιώς μιλάμε για πολύ μικρές ετήσιες διαφορές.
    Υβριδικό δεν καίγομαι. Εννοώ γενικά τα μή ηλεκτρικά.

    Tesla test drive στην Κρήτη δεν υπάρχει απο όσο γνωρίζω.
    Έχω στο νού μου να νοικιάσουμε αν βρούμε ένα highland. Με φοβίζει λίγο η αξιοπιστία του να πώ την αλήθεια.

    Γενικά παρόλο που είναι value for money έχει θεματάκια ποιότητας.
    Είχα βρεί ένα ωραίο βίντεο απο συνεργείο με tesla και τα περισσότερα προβλήματα ήταν γιατί είχε κακή μόνωση και περνούσε υγρασία, χαλούσε κάποιο κουμπί/αισθητήρας κλπ.

    Τέτοια θέματα δεν υπάρχουν στις άλλες εταιρίες.
    Golf υβριδικό ή ηλεκτρικό μπα ε? Στο λέω γιατί νιώθω κλίση προς Γερμανία μεριά.

    Κοίτα όλα τα άλλα που είχες πει δεν ξέρω, υβριδικό για μένα είναι μόνο Toyota... Το BZX4 σε ηλεκτρικό της Toyota πάλι δεν σου αρέσει ε?

  7. #3112
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.423
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το BZX4 σε ηλεκτρικό της Toyota πάλι δεν σου αρέσει ε?
    Είναι από τα χειρότερα ηλεκτρικά που κυκλοφόρησαν. Η πρώτη, ανεπιτυχής (και μόνη μέχρι στιγμής) προσπάθεια της Toyota. Και φυσικά κακό value for money. Ούτε στο χειρότερο εχθρό σου...

    To Tesla 3 highland είναι ετοιμοπαράδοτο με 42Κ (προ επιδοτησης), μείον 9Κ που θα είναι η επιδότηση για ιδιώτες, βγαίνει 33Κ (πολύ κοντά στο budget του)

  8. #3113
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.282
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι από τα χειρότερα ηλεκτρικά που κυκλοφόρησαν. Η πρώτη, ανεπιτυχής (και μόνη μέχρι στιγμής) προσπάθεια της Toyota. Και φυσικά κακό value for money. Ούτε στο χειρότερο εχθρό σου...

    To Tesla είναι ετοιμοπαράδοτο με 42Κ (προ επιδοτησης), μείον 9Κ που θα είναι η επιδότηση για ιδιώτες, βγαίνει 33Κ (πολύ κοντά στο budget του)
    33 είναι καλή τιμή για μένα αλλά ναι, αν δεν έχει μπει καν μέσα να δει πως είναι, γουρούνι στο σακί δεν παίρνεις.
    Αλλά αν το πάρει, για συνεργείο θα πρέπει να έρχεται Αθήνα? Υπάρχει κάτι στην Κρήτη άραγε?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #3114
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.423
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hyundai IONIQ 5
    Εξαιρετικό αλλά καμία σχέση με το budget σου. ΞΕΚΙΝΑΕΙ από 50Κ (προ επιδοτησης)

    Eπίσης υπάρχει Tesla Model Y ετοιμοπαράδοτο στα 44.500 (προ επιδοτησης)

  10. #3115
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.220
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Golf υβριδικό ή ηλεκτρικό μπα ε? Στο λέω γιατί νιώθω κλίση προς Γερμανία μεριά.

    Κοίτα όλα τα άλλα που είχες πει δεν ξέρω, υβριδικό για μένα είναι μόνο Toyota... Το BZX4 σε ηλεκτρικό της Toyota πάλι δεν σου αρέσει ε?
    ΚΑΜΙΑ ΚΛΙΣΗ!!!!!!!!!

    Με ανάκληση για το abs module σε όλο το US και UK και στην υπόλοιπη ΕΕ με ακριβώς τα ίδια λάθη και συμπτώματα να μήν δέχονται ότι είναι το ίδιο πρόβλημα. Προφανώς κάπου πλήρωσε η VW και τα κουκούλωσαν. Ευτυχώς αντί για >€2000 που ζητούσαν το έφτιαξα με €350.

    Αν και είμαι 100% ευχαριστημένος απο τα 15 χρόνια συντροφιάς με το γκολφάκι μου και απο άποψη επιδόσεων (twin charged) και κατανάλωσης και οδικής συμπεριφοράς κλπ κλπ δε συμπαθώ τη Γερμανία και κοιτάω όλα τα υπόλοιπα

    Της τογιότα το βζχκξ444 (φοβερό όνομα....) είναι ακριβούτσικο και δε μου αρέσει κιόλας.

  11. #3116
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    νομιζω πως Kia και Hyundai ,θα τις βλεπουμε περισσοτερο καιρο απο οτι την τεσλα.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #3117
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.423
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αν το πάρει, για συνεργείο θα πρέπει να έρχεται Αθήνα? Υπάρχει κάτι στην Κρήτη άραγε?
    Αθήνα, αλλά το Tesla δεν έχει προγραμματισμένα service

    Και σου δίνει το service manual.

  13. #3118
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.220
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετικό αλλά καμία σχέση με το budget σου. ΞΕΚΙΝΑΕΙ από 50Κ (προ επιδοτησης)
    Έψαχνα την τιμή του και βρήκα αυτό

    https://www.gocar.gr/news/feed/46242...90%20%E2%82%AC.

    Είναι <2 μηνών άρθρο. Θα καλέσω να ρωτήσω τη Δευτέρα.
    Μου φάνηκε πολύ χαμηλή τιμή.

  14. #3119
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.423
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Volvo EX30 δες που ειναι εξαιρετικό Value for money (ξεκινάει 37.500 προ επιδοτησης)

  15. #3120
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.220
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αθήνα, αλλά το Tesla δεν έχει προγραμματισμένα service

    Και σου δίνει το service manual.
    Αν δεν υπάρχει υποστήριξη στην Κρήτη το ξεχνάω. Δεν υπάρχει περίπτωση να το στέλνω Αθήνα για το οτιδήποτε ούτε να κάθομαι να αλλάζω εξαρτήματα...
    Εδώ δεν αγόρασα μηχανή που είχε αντιπροσωπεία μόνο Χανιά (μένω νομό Ηρακλείου)....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Volvo EX30 δες που ειναι εξαιρετικό Value for money (ξεκινάει 37.500 προ επιδοτησης)
    το έχω δεί και αυτό
    πολύ καλή τιμή αλλά είναι αρκετά στριμωχτά πίσω στα πόδια

    παίζει να είναι μικρότερο απο το golf μου!

    - - - Updated - - -

    Όντως η Hyundai μέχρι τέλος του μήνα έχει €9000 έκπτωση για το υπάρχον στοκ!!!

    https://www.hyundai.gr/green-bonus/

    και άλλα €9000 που ακούγεται ότι θα είναι το ΚΗ3 = €18.000 !!!!!

Σελ. 208 από 213 ΠρώτηΠρώτη ... 188198203206207208209210 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας