Σελ. 148 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 128138143146147148149150153158168 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.206-2.220 από 3068
  1. #2206
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.136
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω και γω μια ερώτηση για υγραέριο.
    Σε καινούριους κινητήρες direct injection με ένα σωρό σένσορες μικρού κυβισμού με τούρμπο υπάρχουν αξιόπιστα κιτ σε λογικές τιμές;
    Πχ σε ένα vag group 1.0 tsi του 2019 που μόλις βγήκε ή κοντεύει να βγει από την εγγύηση μπορεί να βάλει κάποιος υγραέριο χωρίς προβλήματα;
    Το είχαμε συζητήσει πριν λίγο καιρό το θέμα... είχα ρωτήσει το φίλο μου στο corollaclub που βάζει BRC και έχει κιτ η BRC για Direct Injection μοτέρ ακριβώς για αυτό το λόγο αλλά μου είπε ΔΕΝ ασχολείται και δεν έχει εμπειρία οπότε δεν έχω άποψη.

    Θα έλεγα να το ψάξεις σε φόρουμ που μαζεύονται οι VagGroupάκηδες να το ψάξεις πολύ το θέμα στο τι λένε πραγματικοί χρήστες για να αποκτήσεις καθαρή γνώμη. Δεν είσαι για παιχνίδια με το μοτέρ. Οι Ιταλοί είναι οι θεοί του αερίου και βάζουν μέχρι και σε μοτοσυκλέτες ... οπότε Ιταλικά φόρουμ θα κοίταζα και γενικά Ευρωπαϊκά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2207
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω σε αυτό που λες, δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό η Toyota αλλά αν υπάρχει πιθανότητα να βγάλει addons ηλεκτρικά για παλιά αυτοκίνητα θα έχει πολύ πλάκα...
    https://carselectric.gr/h-toyota-din...-corolla-ae86/

    Όσο για τα καινούργια το πλείστον αυτών δεν ξέρουν τι χρώμα έχει μια ανάρτηση McPherson οπότε μη συζητάμε για τη θεά 147 ή το shirocco κλπ.
    Ναι τους λείπουν κάποια gadget σε σχέση με τα σύγχρονα αλλά πολλά μπαίνουν.
    Ξερεις ποσα χρονια αναρωτιομουν γιατι οι Ιαπωνες δεν συνδυασαν τον υβριδικο κινητηρα στον οποιο ειναι πρωτοποροι απο το πρωτο Prius μαζί με ατμοσφαιρικό αεριου ή lpg αντί βενζίνης? Ή εστω πετρελαιο?
    Και δεν νομιζω οτι εχει να κανει μονο με το lobby των καυσιμων. Αφου στην τελικη παλι αυτοι ειναι που μονοι τους προχωρανε προς το παρον ενεργα προς 2 λυσεις διαφορετικες υδρογονου, υδρογονο ως καυσιμο κινησης (εσωτερικη καυση) και υδρογονο ως καυσιμο φορτισης της μπαταριας (αρα γεμιζεις υδρογονο το οποιο ομως μεσα στο αμαξι παραγει ενεργεια φορτισης της μπαταριας, οχι θερμικη καυση κινητηρα κινησης).

    Θα μου πεις παλι ηταν και αυτοι που δεν επενδυσαν μαζικα στο downsizing και στο turbo/κομπρεσορα οταν το εκαναν κατα κορον οι Γερμανοι και μετα ακολουθησαν οι υπολοιποι Ευρωπαιοι.

    Το απολυτο για εμενα θα ηταν κινητηρας 1.400 turbo/compressor (όπως το Scirocco), με υβριδικο ηλεκτροκινητηρα οπως το Auris/Prius/Corolla και το συνολο του θερμικου κινητηρα να ειναι με αεριο (worst case πετρελαιο). Μεγαλη οικονομια λογω φθηνου καυσιμου, πολυ καλη ροπη απο το turbo/compressor που σε συνδυασμο με τη ροπη του ηλεκτροκινητηρα θα μπορουσε συνδυαστικα να δωσει πανω απο 35+ κιλα ροπη σε ενα συνολο σαν το Corolla. Με σφιχτη αναρτηση και χαμηλο αμαξωμα. Θα ηταν και οικονομικο, και φιλικο προς το περιβαλλον, και υβριδικο και funvee για εκτος πολης οδηγηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχαμε συζητήσει πριν λίγο καιρό το θέμα... είχα ρωτήσει το φίλο μου στο corollaclub που βάζει BRC και έχει κιτ η BRC για Direct Injection μοτέρ ακριβώς για αυτό το λόγο αλλά μου είπε ΔΕΝ ασχολείται και δεν έχει εμπειρία οπότε δεν έχω άποψη.

    Θα έλεγα να το ψάξεις σε φόρουμ που μαζεύονται οι VagGroupάκηδες να το ψάξεις πολύ το θέμα στο τι λένε πραγματικοί χρήστες για να αποκτήσεις καθαρή γνώμη. Δεν είσαι για παιχνίδια με το μοτέρ. Οι Ιταλοί είναι οι θεοί του αερίου και βάζουν μέχρι και σε μοτοσυκλέτες ... οπότε Ιταλικά φόρουμ θα κοίταζα και γενικά Ευρωπαϊκά.
    Δεν ειναι τυχαιο που σχεδον ολη η Ιταλια εχει ταξι με αεριο και πολλα ιταλικα βγαινουν με μαμα αεριο απο το εργοστασιο. Εχουν μεγαλη ειδικευση στο αεριο.
    Σε vag θα ηταν λιγο περιεργη η υλοποιηση ιδιως λογω των ιδιαιτεροτητων του κινητηρα.
    Και δυστυχως εχει κλεισει εδω και χρονια το scirocco forum λογω αδρανειας και ελλειψης συμμετοχης ενω ειχε αρκετα ενεργη κοινοτητα και πολυ υλικο τα πρωτα χρονια απο το2010.

  3. #2208
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως ειναι γεγονος οτι ο Ελληνας δεν ξερει οδηγηση και τι θελει πραγματικα και φαινεται απο το γεγονος οτι κατα βαση αγοραζε αμαξι για το φαινεσθαι και χωρις να εχει λεφτα απλα με διακοποδανεια και χρηματοδοτηση περαν των δυνατοτητων του. Οποτε μολις τελειωσε το τραπεζικο παρτι περιοριστηκαν δραστικα και τα νεα αμαξια. Ο Ελληνας οπως δεν εχει καταναλωτικη παιδεια δεν εχει και παιδεια και αισθηση αποταμιευσης. Ειναι αλλη παστα ανθρωπου. Τζιτζικι. Προτιμα το σημερα, το εξω, το να περασει καλα απο το να κανει μεσο-μακροχρονιο προγραμματισμο οπως οι κεντροευρωπαιοι ή οι αμερικανοι.
    +1000 σε ολα αλλα το ρεζουμε ειναι αυτο!

    Οδήγησα και γω stelvio (diesel) που έχει πάρει φίλος και επαθα πλάκα, ειναι σαν ψηλή Giulia ουσιαστικά + φυσικά δεν ξεχνάω τα paddles από modena μεριά Με το μοτέρ δεν τρελάθηκα, ίσως αλλάξει και οταν στρώσει λιγο (είχε περίπου 800 χλμ νομίζω)

    Επίσης τελευταίως έπεσε στα χερια μου μια 330e plug in, πολύ ευχάριστος συνδυασμος ο 2λιτρος με το 8αρι σασμάν και το ρεύμα αν και νιώθεις το παραπάνω βάρος και χρειάζεται touring αν σε ενδιαφέρει να έχεις και κανένα λίτρο πορτ μπαγκαζ! Επίσης Ελλάδα θες xdrive για να πατήσει κάτω αν δεν είναι εντελώς στεγνός ο δρόμος οπότε με mpack + τπτ ψιλά πάς για 80φεύγα χιλιάρικα εύκολα
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  4. #2209
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000 σε ολα αλλα το ρεζουμε ειναι αυτο!

    Οδήγησα και γω stelvio (diesel) που έχει πάρει φίλος και επαθα πλάκα, ειναι σαν ψηλή Giulia ουσιαστικά + φυσικά δεν ξεχνάω τα paddles από modena μεριά Με το μοτέρ δεν τρελάθηκα, ίσως αλλάξει και οταν στρώσει λιγο (είχε περίπου 800 χλμ νομίζω)

    Επίσης τελευταίως έπεσε στα χερια μου μια 330e plug in, πολύ ευχάριστος συνδυασμος ο 2λιτρος με το 8αρι σασμάν και το ρεύμα αν και νιώθεις το παραπάνω βάρος και χρειάζεται touring αν σε ενδιαφέρει να έχεις και κανένα λίτρο πορτ μπαγκαζ! Επίσης Ελλάδα θες xdrive για να πατήσει κάτω αν δεν είναι εντελώς στεγνός ο δρόμος οπότε με mpack + τπτ ψιλά πάς για 80φεύγα χιλιάρικα εύκολα
    Αυτο ειναι το "κακο" των ηλεκτρικων, εχουν πολυ παραπανω βαρος λογω μπαταριων και ηλεκτροκινητηρα που το "νιωθεις" στην οδηγηση και στο αμαξι. Οποτε για να ερθεις στην ιδια ποιοτητα κυλισης (μη βαρος) ενος βενζινοκινητου/ντιζελοκινητου πρεπει να το φορτωσεις αν διαθετει δυναμικα εξτραδακια που αυξανουν το κοστος. Ή αν πας σε λογικες AWD που εσχατως εμφανιζει η Toyota αυξανεις αρκετα την καταναλωση.
    Καλη η οικολογια αλλα θα επρεπε να αφηνεις την επιλογη σε οσους αρεσει ακομα η οδηγηση να αποκτησουν με φυσιολογικο κοστος ενα καθαρα οδηγικο αυτοκινητο και οχι απλα ενα μεσο διεκπεραιωσης Α to B point που δεν θα καιει ή θα καιει ρευμα.

    Δλδ φαντασου ενα 308 που μου αρεσει ως αμαξι με ενα 1.400 ή 1.600 τουρμπο/κομπρεσορα ή τουρμο ντιζελ στα 1.600. Με σκληροτερη αναρτηση και καταλληλα ελαστικα.
    Βεβαια το τιμονι των Αλφα δυσκολα θα το βρεις αλλου. Οπως και αυτη τη θηλυκη ερωτικη σχεδιαση.

  5. #2210
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.136
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι το "κακο" των ηλεκτρικων, εχουν πολυ παραπανω βαρος λογω μπαταριων και ηλεκτροκινητηρα που το "νιωθεις" στην οδηγηση και στο αμαξι. Οποτε για να ερθεις στην ιδια ποιοτητα κυλισης (μη βαρος) ενος βενζινοκινητου/ντιζελοκινητου πρεπει να το φορτωσεις αν διαθετει δυναμικα εξτραδακια που αυξανουν το κοστος. Ή αν πας σε λογικες AWD που εσχατως εμφανιζει η Toyota αυξανεις αρκετα την καταναλωση.
    Καλη η οικολογια αλλα θα επρεπε να αφηνεις την επιλογη σε οσους αρεσει ακομα η οδηγηση να αποκτησουν με φυσιολογικο κοστος ενα καθαρα οδηγικο αυτοκινητο και οχι απλα ενα μεσο διεκπεραιωσης Α to B point που δεν θα καιει ή θα καιει ρευμα.

    Δλδ φαντασου ενα 308 που μου αρεσει ως αμαξι με ενα 1.400 ή 1.600 τουρμπο/κομπρεσορα ή τουρμο ντιζελ στα 1.600. Με σκληροτερη αναρτηση και καταλληλα ελαστικα.
    Βεβαια το τιμονι των Αλφα δυσκολα θα το βρεις αλλου. Οπως και αυτη τη θηλυκη ερωτικη σχεδιαση.
    Συμφωνώ με αυτά που λες. Στην τελευταία συνάντηση του CorollaClub πριν 2 μήνες μας έδωσαν ένα ολοκαίνουργιο CorollaCross και το είχαμε ΠΣΚ από την Toyota... Φάγαμε στη Χασιά και το πήρα να το στριμωξω μέχρι Σκούρτα από τα βουνά (αγαπημενη μου διαδρομή που εκεί τσεκάρω γενικά τα πάντα)
    Νταξ ότι πιο άχρωμο, ανούσιο όχημα έχω οδηγήσει στη ζωή μου... Δεν μου άρεσε καθόλου, ούτε οδηγικά ούτε το εσωτερικό ούτε τίποτα και ομολογώ πως έφαγα μεγάλη απογοήτευση...
    Οκ εγώ θέλω να πάρω την Corolla Station αλλά την ίδια αίσθηση θα έχει

  6. #2211
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με αυτά που λες. Στην τελευταία συνάντηση του CorollaClub πριν 2 μήνες μας έδωσαν ένα ολοκαίνουργιο CorollaCross και το είχαμε ΠΣΚ από την Toyota... Φάγαμε στη Χασιά και το πήρα να το στριμωξω μέχρι Σκούρτα από τα βουνά (αγαπημενη μου διαδρομή που εκεί τσεκάρω γενικά τα πάντα)
    Νταξ ότι πιο άχρωμο, ανούσιο όχημα έχω οδηγήσει στη ζωή μου... Δεν μου άρεσε καθόλου, ούτε οδηγικά ούτε το εσωτερικό ούτε τίποτα και ομολογώ πως έφαγα μεγάλη απογοήτευση...
    Οκ εγώ θέλω να πάρω την Corolla Station αλλά την ίδια αίσθηση θα έχει
    Μα τι περίμενες από το Corolla Cross; Είναι ένα βαρύ υβριδικό SUV με cvt κιβωτιο, βασισμένο στην Corolla. Δεν είναι κακή η Corolla οδηγικά. Είναι μάλιστα από τα καλά της μικρομεσσαίας κατηγορίας, αλλά δεν είναι sport. Το hybrid SUV που θα προέκυπτε από αυτό το όχημα, μόνο χειρότερο θα ήταν οδηγικά λόγω βάρους και κέντρου βάρους.

    Δεν υπάρχει καν συγκρίση στο feedback που παίρνεις από το δικό σου πολύ χαμηλότερο και ελαφρύτερο αυτοκίνητο, με upgrade σε αναρτήσεις σε σχέση με ένα σύγχρονο αποστειρωμένο οικογενειακο υβριδικό suv.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι το Corolla Cross δεν μπορεί να οδηγηθεί γρήγορα. Ή ότι δεν θα αποπνέει ασφάλεια αν πιεστεί. Ίσα ίσα, θεωρώ πως θα είναι εξαιρετικό. Το θέμα είναι ότι θα είναι ένα εντελώς ουδέτερο, βαρετό, και αποστειρωμένο experience.

    Ο πολύς ο κόσμος αυτό ψάχνει, να είναι όσο το δυνατόν πιο αποκομμένος απο ήχο, δονήσεις, vibrations, μεταφορές βάρους που δεν καταλαβαίνει τι ρόλο παίζουν κλπ. Δεν θέλει να τα νιώθει αυτά.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #2212
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι περίμενες από το Corolla Cross; Είναι ένα βαρύ υβριδικό SUV με cvt κιβωτιο, βασισμένο στην Corolla. Δεν είναι κακή η Corolla οδηγικά. Είναι μάλιστα από τα καλά της μικρομεσσαίας κατηγορίας, αλλά δεν είναι sport. Το hybrid SUV που θα προέκυπτε από αυτό το όχημα, μόνο χειρότερο θα ήταν οδηγικά λόγω βάρους και κέντρου βάρους.

    Δεν υπάρχει καν συγκρίση στο feedback που παίρνεις από το δικό σου πολύ χαμηλότερο και ελαφρύτερο αυτοκίνητο, με upgrade σε αναρτήσεις σε σχέση με ένα σύγχρονο αποστειρωμένο οικογενειακο υβριδικό suv.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι το Corolla Cross δεν μπορεί να οδηγηθεί γρήγορα. Ή ότι δεν θα αποπνέει ασφάλεια αν πιεστεί. Ίσα ίσα, θεωρώ πως θα είναι εξαιρετικό. Το θέμα είναι ότι θα είναι ένα εντελώς ουδέτερο, βαρετό, και αποστειρωμένο experience.

    Ο πολύς ο κόσμος αυτό ψάχνει, να είναι όσο το δυνατόν πιο αποκομμένος απο ήχο, δονήσεις, vibrations, μεταφορές βάρους που δεν καταλαβαίνει τι ρόλο παίζουν κλπ. Δεν θέλει να τα νιώθει αυτά.
    Ακριβώς, είναι όπως το 95% της toyota, που χειροτερεύει απο αυτό το απαράδεκτο cvt. Θα σε πάει απο το α στο β με ασφάλεια (και οικονομία τα υβριδικά ανάλογα που και πως κινείσαι) αλλά μεχρι εκεί

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι το "κακο" των ηλεκτρικων, εχουν πολυ παραπανω βαρος λογω μπαταριων και ηλεκτροκινητηρα που το "νιωθεις" στην οδηγηση και στο αμαξι. Οποτε για να ερθεις στην ιδια ποιοτητα κυλισης (μη βαρος) ενος βενζινοκινητου/ντιζελοκινητου πρεπει να το φορτωσεις αν διαθετει δυναμικα εξτραδακια που αυξανουν το κοστος. Ή αν πας σε λογικες AWD που εσχατως εμφανιζει η Toyota αυξανεις αρκετα την καταναλωση.
    Καλη η οικολογια αλλα θα επρεπε να αφηνεις την επιλογη σε οσους αρεσει ακομα η οδηγηση να αποκτησουν με φυσιολογικο κοστος ενα καθαρα οδηγικο αυτοκινητο και οχι απλα ενα μεσο διεκπεραιωσης Α to B point που δεν θα καιει ή θα καιει ρευμα.

    Δλδ φαντασου ενα 308 που μου αρεσει ως αμαξι με ενα 1.400 ή 1.600 τουρμπο/κομπρεσορα ή τουρμο ντιζελ στα 1.600. Με σκληροτερη αναρτηση και καταλληλα ελαστικα.
    Βεβαια το τιμονι των Αλφα δυσκολα θα το βρεις αλλου. Οπως και αυτη τη θηλυκη ερωτικη σχεδιαση.
    Ναι δεν ήταν αζύγιστο αλλά σε μεταφορά βάρους μου έδινε την αίσθηση οτι οδηγώ το allroad που παίζει στην οικογένεια που είναι κοντά 2 τόνους άδειο, μια αίσθηση που δεν περιμένεις απο 3αρα... Τα σχεδόν 300 συνδιαστικά άλογα και η αντίστοχη ροπή πάντως ηταν πολύ ευχάριστα

    Απο twincharger καήκαμε με το golf οπότε φτάνει δεν θα πάρω άλλο Πέρα απο την πλάκα, οταν το είχα πρωτοπάρει όντως ήταν μπροστά πολύ σε απόκριση σε σχέση με τα αντίστοιχα μοτέρ της εποχής, με τα καινούρια πάντως που φοράνε μικρές τουρμπίνες twin scroll κλπ δεν βλέπεις τρελή διαφορά (μιλάω πάντα για stock αυτοκίνητο) και παραείναι πολύπλοκο το όλο σύστημα με κομπρέσορα, αντλίες νερού και ιστορίες στον tsi...

    Το τιμόνι της stelvio μου θύμισε mx5 για κάποιο λόγο παρότι απέχουν κανα τόνο μεταξύ τους, στο πιο ακριβές ακόμα όμως!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and64 : 27-01-23 στις 13:46.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  8. #2213
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Τα διπλοσυμπλεκτα κιβωτια που ειναι πιο γρηγορα στις αλλαγες,γιατι χαλανε πιο ευκολα,επειδη αρκετοι κατασκευαστες εχουν δηλωσει οτι θα εγκαταλειψουν το χειροκινητο κιβωτιο,αναρωτιεμαι που θα βρισκουν οι ιδιοκτητες τα χρηματα να πληρωνουν ανακατασκευες μεκατρονικ οταν θα ειναι η ζημια εκτος εγγυησης. Ηδη σε καποιες κατηγοριες υπαρχουν 7ταχυτα αυτοματα,σε πιο ακριβες κατηγοριες 8ταχυτα ισως.

    Η Τογιοτα εχει εξελιχθει σε μια αλλου ειδους αυτοκινητοβιομηχανια,δεν υπαρχουν ουτε σουπρες,ουτε MR2 κλπ,η προσπαθεια με το GΤ86 δεν νομιζω οτι ικανοποιησε τους old die hard fans της εταιριας,ουτε το πανακριβο Yaris εχει ξεχωρισει,προφανως δεν αναφερομαι στις πωλησεις του μοντελου που δειχνει οτι ειναι εμπορικο και πουλαει σαν ζεστο ψωμι.

  9. #2214
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    το πανάκριβο Yaris έχει προφανώς ξεχωρίσει. Supra υπάρχει αλλά είναι BMW με σήμα Toyota. Το GT86 για αυτό που είναι, είναι εξαιρετικό. Αλλά όλα αυτα τα αμαξια είναι εντελώς niche.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #2215
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα διπλοσυμπλεκτα κιβωτια που ειναι πιο γρηγορα στις αλλαγες,γιατι χαλανε πιο ευκολα,επειδη αρκετοι κατασκευαστες εχουν δηλωσει οτι θα εγκαταλειψουν το χειροκινητο κιβωτιο,αναρωτιεμαι που θα βρισκουν οι ιδιοκτητες τα χρηματα να πληρωνουν ανακατασκευες μεκατρονικ οταν θα ειναι η ζημια εκτος εγγυησης. Ηδη σε καποιες κατηγοριες υπαρχουν 7ταχυτα αυτοματα,σε πιο ακριβες κατηγοριες 8ταχυτα ισως.
    8τάχυτα είναι και τα Peugeot 2008, πλέον έχουν ανέβει στις 9 και 10 ταχύτητες (GM-Ford), αυτόματα torque converters πάντα. Οι Ιάπωνες το έχουν γυρίσει σε e-CVT, με εξαίρεση τα ακριβά μοντέλα, τα αμιγώς σπόρ αυτοκίνητα DCT ή torque converters. Κάπως έτσι θα είναι η τάση μέχρι τον πλήρη εξηλεκτρισμό των οχημάτων.

  11. #2216
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.136
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Το cvt είναι μαγεία για να είσαι συνέχεια στη ροπή και οικονομία, απλά είναι χάλι στην αίσθηση.
    Έκαναν τα αυτοκίνητα σκούτερ
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #2217
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο twincharger καήκαμε με το golf οπότε φτάνει δεν θα πάρω άλλο Πέρα απο την πλάκα, οταν το είχα πρωτοπάρει όντως ήταν μπροστά πολύ σε απόκριση σε σχέση με τα αντίστοιχα μοτέρ της εποχής, με τα καινούρια πάντως που φοράνε μικρές τουρμπίνες twin scroll κλπ δεν βλέπεις τρελή διαφορά (μιλάω πάντα για stock αυτοκίνητο) και παραείναι πολύπλοκο το όλο σύστημα με κομπρέσορα, αντλίες νερού και ιστορίες στον tsi...
    επειδή το έχω και πού και πού κοιτάω την αγορά μήπως και βρώ κάτι για να το αλλάξω (όχι απο ανάγκη...)
    ποιο καινούργιο αντίστοιχης κατηγορίας έχει τέτοιες επιδόσεις με τέτοια κατανάλωση?

    μεικτή κατανάλωση κάτω απο 6.5 σε επαρχιακό δίκτυο χωρίς καθόλου οικονομική οδήγηση
    0-100 σε 8"
    ροπή απο 1800 έως τον κόφτη (στοκ πάντα)
    τιμή για κατηγορία golf (τότε 22.000) τώρα ας πούμε κάτω απο τα 30.000

    (φτού φτού δεν έχει βγάλει ο κινητήρας κανένα πρόβλημα μόνο οροφή, γρύλος παραθύρου, μία λάμπα, η κλειδαριά του πορτμπαγκάζ και μία αντλία νερού (την μικρή-ηλεκτρική) που έχανε απο το τσιμουχάκι και απο το συνεργείο με έβαλαν να την αλλάξω ολόκληρη... στα 14 χρόνια!)

  13. #2218
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Χρησιμοποιώ πλέον και ένα Astra G 1.4 του 2000 παλιό αλλά με μόλις 80.000 χλμ που είχε ο πατέρας μου σε κατάσταση ΑΑΑ.
    Επειδή το δικό μου βλέπω προσεχώς να μου το παίρνει η κόρη, έχει νόημα σε αυτοκίνητο 23 ετών να μπει αέριο;
    Λεφτά για νέο, δεν προβλέπονται για την ερχόμενη πενταετία τουλάχιστον.
    Κάνω 13000 χλμ το χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 27-01-23 στις 20:31.

  14. #2219
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή το έχω και πού και πού κοιτάω την αγορά μήπως και βρώ κάτι για να το αλλάξω (όχι απο ανάγκη...)
    ποιο καινούργιο αντίστοιχης κατηγορίας έχει τέτοιες επιδόσεις με τέτοια κατανάλωση?

    μεικτή κατανάλωση κάτω απο 6.5 σε επαρχιακό δίκτυο χωρίς καθόλου οικονομική οδήγηση
    0-100 σε 8"
    ροπή απο 1800 έως τον κόφτη (στοκ πάντα)
    τιμή για κατηγορία golf (τότε 22.000) τώρα ας πούμε κάτω απο τα 30.000

    (φτού φτού δεν έχει βγάλει ο κινητήρας κανένα πρόβλημα μόνο οροφή, γρύλος παραθύρου, μία λάμπα, η κλειδαριά του πορτμπαγκάζ και μία αντλία νερού (την μικρή-ηλεκτρική) που έχανε απο το τσιμουχάκι και απο το συνεργείο με έβαλαν να την αλλάξω ολόκληρη... στα 14 χρόνια!)
    Καλά σε εχει πάει εσενα (ποσα χλμ εχεις τωρα btw?), εγώ δεν θέλω να θυμάμαι καδένες, 3-4 αντλίες νερου (την κανονική, την ακριβη), αρκετές βαλβίδες, αντλίες βενζίνης, σεβρό και άλλα που ξεχνάω στα σχεδόν 180κ χλμ.
    Επίσης όπως εχουμε αναλύσει ξανά άλλο η κίνηση μόνο επαρχία και άλλο μικτή με Αθήνα μέσα και απο πλευράς κατανάλωσης και καταπόνησης που τρώει το αυτοκίνητο.
    Το 5αρι μου (140 dsg) με καθόλου οικονομική οδήγηση πάντως σε επαρχιακό δεν πέφτει κάτω απο 8.5 lt ποτέ, αν χαιδεύω το γκάζι και κινούμαι "απλωτά" μεχρι 100km/h ναι, βλέπω και 5.5

    Αντίστοιχες επιδόσεις με μικρότερη ελαφρώς κατανάλωση έχει οτι vag φοράει τον 1.5 tsi σίγουρα αλλά δεν εχω ιδέα αν έχει θέματα αυτο το μοτέρ. Πήρε golf mild hybrid dsg με αυτόν τον κινητήρα ενας γνωστός αλλά του την έδωσαν οι οθόνες που κολλαγαν συνέχεια και το έστειλε πολύ γρήγορα.
    Ροπή απο χαμηλά εχουν πλέον ολα τα νέα τουρμπάκια ακομα και τα 1000αρια. Η διαφορά του twincharger χαμηλά είναι εμφανής πχ σε σχέση με τους 1.6t της peugeot, ή της opel που είχαν αισθητό lag μεχρι τις 2200-2500

    Το μεγάλο θέμα ειναι οτι τα 30κ δυστυχώς έχουν γίνει η βάση για την κατηγορία, αν βάλεις και 5 έξτρα φλερτάρεις τα 40 εύκολα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ πλέον και ένα Astra G 1.4 του 2000 παλιό αλλά με μόλις 80.000 χλμ που είχε ο πατέρας μου σε κατάσταση ΑΑΑ.
    Επειδή το δικό μου βλέπω προσεχώς να μου το παίρνει η κόρη, έχει νόημα σε αυτοκίνητο 23 ετών να μπει αέριο;
    Λεφτά για νέο, δεν προβλέπονται για την ερχόμενη πενταετία τουλάχιστον.
    Κάνω 13000 χλμ το χρόνο.
    Πόσο πίνει /100km? Επίσης εχει μηχανικά ή υδραυλικά ωστήρια; Γιατί παίζει ρόλο στην εγκατάσταση και στο πόσο θα αντέξει γενικά...

    Ο πιο εύκολος τρόπος να πάρεις γνώμη ειναι απο forum με οπελακηδες...κάποια μοτέρ σηκώνουν το αέριο και δεν νιώθουν μια, άλλα οχι και τόσο οπότε παίζουν προβλήματα σοβαρά.
    Επίσης τα 13κ χλμ δεν είναι και τρομερό νούμερο για ενα σχετικά οικονομικό αυτοκίνητο.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  15. #2220
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστοιχες επιδόσεις με μικρότερη ελαφρώς κατανάλωση έχει οτι vag φοράει τον 1.5 tsi σίγουρα αλλά δεν εχω ιδέα αν έχει θέματα αυτο το μοτέρ. Πήρε golf mild hybrid dsg με αυτόν τον κινητήρα ενας γνωστός αλλά του την έδωσαν οι οθόνες που κολλαγαν συνέχεια και το έστειλε πολύ γρήγορα.
    Ροπή απο χαμηλά εχουν πλέον ολα τα νέα τουρμπάκια ακομα και τα 1000αρια. Η διαφορά του twincharger χαμηλά είναι εμφανής πχ σε σχέση με τους 1.6t της peugeot, ή της opel που είχαν αισθητό lag μεχρι τις 2200-2500

    Το μεγάλο θέμα ειναι οτι τα 30κ δυστυχώς έχουν γίνει η βάση για την κατηγορία, αν βάλεις και 5 έξτρα φλερτάρεις τα 40 εύκολα
    125.000 έχω και τώρα κανονίζω το επόμενο σέρβις (μόλις αγόρασα λάδια mobil esp 5-30) και πρώτη φορά θα αλλάξω μπροστά τακάκια φρένων
    Όσο το παίρνω εγώ, τον κόφτη τον αγγίζω συχνά μιας και μετά τις 3500 στροφές κάνει ένα έξτρα σπρώξιμο και είναι ωραίο το άτιμο

    Το πρόβλημα μου δεν είναι η ροπή χαμηλά αλλά μετά τις ~4.000 στροφές που σχεδόν όλα ψοφάνε.
    Οκ, δεν είναι κάτι απαραίτητο καθημερινά αλλά είναι ωραία αίσθηση ειδικά στις προσπεράσεις.

    Αλλά (όπως φαίνεται και απο τα τακάκια) δεν κάνω μαλακίες όταν δεν έχω χώρο.

    Το δικό μου σε σύγκριση με τον 1.5 eTSI στα παρακάτω νούμερα.
    Προφανώς και οι ρεπρίζ θα έχουν τεράστια διαφορά.
    Διαμάντι κινητήρας ως προς τις επιδόσεις. Τώρα για τα προβλήματα η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι και εγώ και για αυτό χαζεύω να είμαι έτοιμος μόλις αρχίζει να σκορπάει

    https://accelerationtimes.com/models...si-mk-vi-160ps
    0-100 kph 7.5 s
    0-110 kph 9.1 s
    0-120 kph 11.2 s
    0-130 kph 13.5 s
    0-140 kph 15.7 s
    0-150 kph 17.6 s
    0-160 kph 18.9 s

    https://accelerationtimes.com/models/vw-golf-1-5-tsi
    0-100 kph 8.5 s
    0-110 kph 11.4 s
    0-120 kph 15.1 s
    0-130 kph 19.3 s
    0-140 kph 23.9 s
    0-150 kph 28.7 s
    0-160 kph 33.5 s

Σελ. 148 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 128138143146147148149150153158168 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας