Σελ. 128 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 108118123126127128129130133138148 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.906-1.920 από 3074
  1. #1906
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μην το πολυκουράζουμε. Σκατά είναι απ' όπου και να το πιάσεις το θέμα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο στην Ελλάδα (είτε από μάντρες, είτε από ιδιώτες). Πάντα ήταν.

    Προσωπικά δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στο μαντρά απ' όπου αγόρασα (το αυτοκίνητο ελέγχθηκε από ανεξάρτητο μηχανικό, ο οποίος βρήκε κάποια θεματάκια, όχι τίποτα τόσο σοβαρό, εντάξει μεταχειρισμένο είναι). Αλλά ούτε χρόνο έχω, ούτε διάθεση για να το πολυψάξω παραπάνω συν ότι έπρεπε για διάφορους λόγους να προχωρήσω σχετικά γρήγορα.

    Να μου πεις και τι να κάνει όποιος θέλει μεταχειρισμένο στην Ελλάδα;; Απλά ελπίζεις πως ότι επιλέξεις θα είναι ΟΚ και δε θα σου γ@μήσει την ψυχολογία (και την τσέπη) με προβλήματα.

    Το καλό νέο είναι αυτό:

    https://www.metaforespress.gr/autoki...D%CF%89%CE%BD/
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #1907
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Η άποψη μου είναι μεταχειρισμένο = μόνο Ιαπωνίκο. Ειδικά τα Toyota και 200.000 χλμ να έχει πχ ένα Corolla του 2000, δεν καταλαβαίνει μία.

    Καλοτάξιδο το Megane, σωστά έπραξες βάζοντας δικό σου μηχανικό να το ελέγξει περαιτέρω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχχχχ, και έχει το autoscout24.com κάτι μεταχειρισμένα μούρλια.

  3. #1908
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άποψη μου είναι μεταχειρισμένο = μόνο Ιαπωνίκο. Ειδικά τα Toyota και 200.000 χλμ να έχει πχ ένα Corolla του 2000, δεν καταλαβαίνει μία.

    Καλοτάξιδο το Megane, σωστά έπραξες βάζοντας δικό σου μηχανικό να το ελέγξει περαιτέρω.
    Καταρχάς ευχαριστώ! Κατά δεύτερον, και τα αξιόπιστα Ιαπωνικά έχουν βγάλει κατά καιρούς προβλήματα (πχ, βλέπε Toyota Auris που στην αρχή της 2ης γενιάς του έκαιγε λάδια, το διόρθωσαν στην πορεία). Παρεμπιπτόντως, όσο ήμουν στο ΗΒ οδηγούσα ένα Mazda 6 του 2007 (το έχω ξαναγράψει αν θυμάμαι καλά). Σε γενικές γραμμές βγήκε σκυλί μαύρο Στην Ελλάδα η μάνα έχει Megane 1.4 16V του 2001 κι έχει βγει κι αυτό σούπερ αξιόπιστο!

    Βασικά, ήθελα Hyundai i30 (το τελευταίο πριν το face lift με την καινούργια μάσκα) ή Kia Ceed (το προηγούμενο από αυτό που βγαίνει τώρα), αλλά γι' αυτά έπρεπε να δώσω μίνιμουμ 1500-2000€ παραπάνω από το Renault, το οποίο θεώρησα πολλά για μεταχείρα αυτοκίνητο και με τις τιμές εκεί που έχουν πάει. Γενικά, προσωπικά είμαι πιο πολύ της Ιαπωνικής/Κορεατικής σχολής. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχα πολύ χρόνο να το κουράσω και κάτι άλλες επιλογές τις απέρριπτα/απέφευγα δια ροπάλου (πχ, οτιδήποτε Γερμανικό, βλέπε γκρουπ VW, γκρουπ Stellantis, δηλ. Peugeot/Citroen, Fiat, Opel, κτλ). Άλλη επιλογή θα ήταν το Ford Focus, αλλά οι EcoBoost κινητήρες δε με ψήνουν ιδιαίτερα (στην αρχή τους είχαν βγάλει προβλήματα υπερθέρμανσης, είναι τρικύλινδροι, κτλ). Όπως και να έχει, ένα από τα κριτήριά μου είναι καδένα χρονισμού και όχι ιμάντας Το Megane IV 1.2 ΤCe είναι με καδένα

    Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι αρκετά θετικές. Ο 1.2 TCe (έκδοση με τους 100 HP) τραβάει πολύ ωραία (λογικό λόγω τούρμπο), μπορώ να πω καλύτερα από το δίλιτρο ατμοσφαιρικό που φοράει το Mazda 6 που είχα στο νησί (βέβαια για να τα λέμε όλα το Renault Megane IV είναι μια κατηγορία μικρότερο και συνεπώς ελαφρύτερο). Η αίσθηση του τιμονιού πολύ ωραία και τα κρατήματα στις στροφές πολύ καλά για την κατηγορία του. H καμπίνα είναι πολύ ήσυχη (επιτέλους ακούω ραδιόφωνο ανθρωπινά σε χαμηλές εντάσεις ). Σε γενικές γραμμές τα περισσότερα στοιχεία τα περίμενα μια και στη δουλειά το ένα από τα εταιρικά είναι ένα Renault Clio 1.5 DCi ίδιας γενιάς με το Megane που αγόρασα (ήταν κι ένας άλλος λόγος που κατέληξα στο συγκεκριμένο μοντέλο δεδομένου και της έλλειψης χρόνου).

    Έκανα κι ένα μικρό σέρβις (λάδια, ξύδια και κάτι ψιλούλια μαζεματάκια) και του έβαλα και καινούργια λάστιχα (Toyo Proxes CF2 195/65/15, 254€ με τοποθέτηση), μια και τα δικά του Vredestein (τα μπροστινά κυρίως) ήταν για πέταμα. Αυτά!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #1909
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ευχαριστώ! Κατά δεύτερον, και τα αξιόπιστα Ιαπωνικά έχουν βγάλει κατά καιρούς προβλήματα (πχ, βλέπε Toyota Auris που στην αρχή της 2ης γενιάς του έκαιγε λάδια, το διόρθωσαν στην πορεία). Παρεμπιπτόντως, όσο ήμουν στο ΗΒ οδηγούσα ένα Mazda 6 του 2007 (το έχω ξαναγράψει αν θυμάμαι καλά). Σε γενικές γραμμές βγήκε σκυλί μαύρο Στην Ελλάδα η μάνα έχει Megane 1.4 16V του 2001 κι έχει βγει κι αυτό σούπερ αξιόπιστο!

    Βασικά, ήθελα Hyundai i30 (το τελευταίο πριν το face lift με την καινούργια μάσκα) ή Kia Ceed (το προηγούμενο από αυτό που βγαίνει τώρα), αλλά γι' αυτά έπρεπε να δώσω μίνιμουμ 1500-2000€ παραπάνω από το Renault, το οποίο θεώρησα πολλά για μεταχείρα αυτοκίνητο και με τις τιμές εκεί που έχουν πάει. Γενικά, προσωπικά είμαι πιο πολύ της Ιαπωνικής/Κορεατικής σχολής. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχα πολύ χρόνο να το κουράσω και κάτι άλλες επιλογές τις απέρριπτα/απέφευγα δια ροπάλου (πχ, οτιδήποτε Γερμανικό, βλέπε γκρουπ VW, γκρουπ Stellantis, δηλ. Peugeot/Citroen, Fiat, Opel, κτλ). Άλλη επιλογή θα ήταν το Ford Focus, αλλά οι EcoBoost κινητήρες δε με ψήνουν ιδιαίτερα (στην αρχή τους είχαν βγάλει προβλήματα υπερθέρμανσης, είναι τρικύλινδροι, κτλ). Όπως και να έχει, ένα από τα κριτήριά μου είναι καδένα χρονισμού και όχι ιμάντας Το Megane IV 1.2 ΤCe είναι με καδένα

    Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι αρκετά θετικές. Ο 1.2 TCe (έκδοση με τους 100 HP) τραβάει πολύ ωραία (λογικό λόγω τούρμπο), μπορώ να πω καλύτερα από το δίλιτρο ατμοσφαιρικό που φοράει το Mazda 6 που είχα στο νησί (βέβαια για να τα λέμε όλα το Renault Megane IV είναι μια κατηγορία μικρότερο και συνεπώς ελαφρύτερο). Η αίσθηση του τιμονιού πολύ ωραία και τα κρατήματα στις στροφές πολύ καλά για την κατηγορία του. H καμπίνα είναι πολύ ήσυχη (επιτέλους ακούω ραδιόφωνο ανθρωπινά σε χαμηλές εντάσεις ). Σε γενικές γραμμές τα περισσότερα στοιχεία τα περίμενα μια και στη δουλειά το ένα από τα εταιρικά είναι ένα Renault Clio 1.5 DCi ίδιας γενιάς με το Megane που αγόρασα (ήταν κι ένας άλλος λόγος που κατέληξα στο συγκεκριμένο μοντέλο δεδομένου και της έλλειψης χρόνου).

    Έκανα κι ένα μικρό σέρβις (λάδια, ξύδια και κάτι ψιλούλια μαζεματάκια) και του έβαλα και καινούργια λάστιχα (Toyo Proxes CF2 195/65/15, 254€ με τοποθέτηση), μια και τα δικά του Vredestein (τα μπροστινά κυρίως) ήταν για πέταμα. Αυτά!
    Μετά Toyota (πλην μιας εποχής 2009-2013 αν θυμάμαι καλά που είχε την φαεινή ιδέα να συνεργαστεί με την BMW στα μοτέρ και έγινε το μπάχαλο του αιώνα), τα Hyundai είναι απίστευτα αξιόπιστα αυτοκίνητα με φτηνά ανταλλακτικά και λίγες ζημιές.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #1910
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά Toyota (πλην μιας εποχής 2009-2013 αν θυμάμαι καλά που είχε την φαεινή ιδέα να συνεργαστεί με την BMW στα μοτέρ και έγινε το μπάχαλο του αιώνα), τα Hyundai είναι απίστευτα αξιόπιστα αυτοκίνητα με φτηνά ανταλλακτικά και λίγες ζημιές.
    Η τελευταία Corolla είναι σούπερ σχεδιαστικά (για τα δικά μου γούστα), αλλά και πάλι μάλλον θα πήγαινα στον Κορεάτη αν μιλάμε για καινούριο αυτοκίνητο (έχε υπόψη σου ότι Hyundai/Kia είναι το ίδιο γκρουπ εδώ και καμιά εικοσαετία ). Αλλιώς κανα Honda Civic, με τελευταία επιλογή Mazda 3.

  6. #1911
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τελευταία Corolla είναι σούπερ σχεδιαστικά (για τα δικά μου γούστα), αλλά και πάλι μάλλον θα πήγαινα στον Κορεάτη αν μιλάμε για καινούριο αυτοκίνητο (έχε υπόψη σου ότι Hyundai/Kia είναι το ίδιο γκρουπ εδώ και καμιά εικοσαετία ). Αλλιώς κανα Honda Civic, με τελευταία επιλογή Mazda 3.
    Καλά εγώ για μεταχειρισμένα μιλούσα.. για νέα δεν τίθεται θέμα συζήτησης.... απλά περιμένω του χρόνου που θα βγάλει τα υβριδικά της να είναι και plugin και ίσως φεσωθώ και πάρω....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #1912
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Hyundai πολύ ψεύτικα οχήματα όμως. Απ'τα πλαστικά, μέχρι την υφή του χρώματος. Τα Kia ένα κλικ ανώτερα σε αυτά τα θέματα, απ'όσο έχω διαπιστώσει.

    Αξιόπιστα μεν, αλλά δεν το χαίρεσαι όπως ένα ευρωπαϊκό, κακά τα ψέμματα.

    Αυτά τα λέει ένας που είχε hyundai για πολλά χρόνια και έκανε το switch σε ibiza και είδε τη μέρα με τη νύχτα σε εμπειρία χρήσης.

  8. #1913
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hyundai πολύ ψεύτικα οχήματα όμως. Απ'τα πλαστικά, μέχρι την υφή του χρώματος. Τα Kia ένα κλικ ανώτερα σε αυτά τα θέματα, απ'όσο έχω διαπιστώσει.

    Αξιόπιστα μεν, αλλά δεν το χαίρεσαι όπως ένα ευρωπαϊκό, κακά τα ψέμματα.

    Αυτά τα λέει ένας που είχε hyundai για πολλά χρόνια και έκανε το switch σε ibiza και είδε τη μέρα με τη νύχτα σε εμπειρία χρήσης.
    Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς... Συμφωνώ απολύτως μαζί σου αν και τα τελευταία μοντέλα έχουν ανέβει πολύ. Από εκεί και πέρα αν αγαπάς τα συνεργεία, πάρε γερμανικό, τουλάχιστον θα έχεις ποιότητα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #1914
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερα , το Hyundai το i10 '22 , συμπαθησα καπως σε ενα τριημερο που βρεθηκα με αυτο εκδρομη
    αλλα ακριβο βρε παιδακι μου . μια χουφτα αυτοκινητο 10 - 14 χιλιαρικα .
    βρεθηκαμε και σε ελαφρως ορεινη διαδρομη και με 3 νορμαλ ατομα ζοριζοταν
    δεν το σκεφτηκα εκεινη την στιγμη να το ζητησω να το οδηγησω , ηθελα να εχω διαβασει το manual πρωτα
    ηταν αυτοματο και ηθελα να ξερω τα settings να μην ψαχνομαι πανω στο τιμονι , και η διαθεση μου ηταν ξενη προς το να διαβασω σε εκεινη την φαση καποιο εγχειριδιο .
    ειχε και bluetooth ! και καμερα οπισθιας πορειας ,νομιζω χειροκινητα τα πισω παραθυρα η εκδοση που ειχαμε
    το εντυπωσιακο ηταν οτι η αυτονομια του εφτανε τα 750-800 ++ χιλιομετρα με 35 λιτρα ντεποζιτο, 4 εως 6 λιτρα στα 100 χιλιομετρα
    βγαινει σε 1000cc και σε 1200 cc
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #1915
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς... Συμφωνώ απολύτως μαζί σου αν και τα τελευταία μοντέλα έχουν ανέβει πολύ. Από εκεί και πέρα αν αγαπάς τα συνεργεία, πάρε γερμανικό, τουλάχιστον θα έχεις ποιότητα
    Όταν έψαχνα για αυτοκίνητο τέλη του 2019, είδα το i20 εκείνου του έτους. Απογοήτευση. Οπότε δεν νομίζω να άλλαξαν πολλά.

    Συνεργείο θέλουν όλα, sooner or later. Απλώς τα κορεάτικα έχουν φτηνά ανταλλακτικά και βρωμάει ο τόπος επίσης από ανταλλακτικά, οπότε είναι στα συν τους.

    Από 'κει και πέρα, όλα είναι και θέμα συντήρησης και σωστής (όσο γίνεται) χρήσης.

    Α, δίνουν και περισσότερα χρόνια εγγύηση, οπότε συμφέρουν και ως προς αυτό τα κορεάτικα.

  11. #1916
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hyundai πολύ ψεύτικα οχήματα όμως. Απ'τα πλαστικά, μέχρι την υφή του χρώματος. Τα Kia ένα κλικ ανώτερα σε αυτά τα θέματα, απ'όσο έχω διαπιστώσει.

    Αξιόπιστα μεν, αλλά δεν το χαίρεσαι όπως ένα ευρωπαϊκό, κακά τα ψέμματα.

    Αυτά τα λέει ένας που είχε hyundai για πολλά χρόνια και έκανε το switch σε ibiza και είδε τη μέρα με τη νύχτα σε εμπειρία χρήσης.
    Είδα το i30 2ης γενιάς. Μια χαρά μου φάνηκε το εσωτερικό του ποιοτικά. Ίσως 1-1,5 κλικ χειρότερο από το Megane IV που πήρα.

    Επίσης είχα δοκιμάσει στο νησί i30 3ης γενιάς (προ facelift) και μου φάνηκε πολύ καλό, ίσως μισό κλικ χειρότερο από το Megane IV.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, δίνουν και περισσότερα χρόνια εγγύηση, οπότε συμφέρουν και ως προς αυτό τα κορεάτικα.
    Αυτό ακριβώς!!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #1917
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Εγώ πάντως απο τον πατέρα μου έμαθα σε Ιαπωνικά και με αυτά πορεύομαι ακόμη στα 43 μου. Απλά απο Toyota για πολλά χρόνια, πήγα σε αυτόματο Honda Civic Hybrid και βρήκα την χαρά μου. Ομαλότερο απο Ιαπωνικό τρένο, έχει την ηλεκτρονική υποβοήθηση για 'σπρώξιμο' οταν το χρειαστείς και πολύ αξιόπιστο.

  13. #1918
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα , το Hyundai το i10 '22 , συμπαθησα καπως σε ενα τριημερο που βρεθηκα με αυτο εκδρομη
    αλλα ακριβο βρε παιδακι μου . μια χουφτα αυτοκινητο 10 - 14 χιλιαρικα .
    βρεθηκαμε και σε ελαφρως ορεινη διαδρομη και με 3 νορμαλ ατομα ζοριζοταν
    δεν το σκεφτηκα εκεινη την στιγμη να το ζητησω να το οδηγησω , ηθελα να εχω διαβασει το manual πρωτα
    ηταν αυτοματο και ηθελα να ξερω τα settings να μην ψαχνομαι πανω στο τιμονι , και η διαθεση μου ηταν ξενη προς το να διαβασω σε εκεινη την φαση καποιο εγχειριδιο .
    ειχε και bluetooth ! και καμερα οπισθιας πορειας ,νομιζω χειροκινητα τα πισω παραθυρα η εκδοση που ειχαμε
    το εντυπωσιακο ηταν οτι η αυτονομια του εφτανε τα 750-800 ++ χιλιομετρα με 35 λιτρα ντεποζιτο, 4 εως 6 λιτρα στα 100 χιλιομετρα
    βγαινει σε 1000cc και σε 1200 cc
    Σιγά, το Subaru Vivio του 1993 μας κόστισε 3 εκατομμύρια δραχμές, χωρίς απόσυρση. Και εννοείται χωρίς στροφόμετρο και υδραυλικό τιμόνι.

  14. #1919
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ευχαριστώ! Κατά δεύτερον, και τα αξιόπιστα Ιαπωνικά έχουν βγάλει κατά καιρούς προβλήματα (πχ, βλέπε Toyota Auris που στην αρχή της 2ης γενιάς του έκαιγε λάδια, το διόρθωσαν στην πορεία). Παρεμπιπτόντως, όσο ήμουν στο ΗΒ οδηγούσα ένα Mazda 6 του 2007 (το έχω ξαναγράψει αν θυμάμαι καλά). Σε γενικές γραμμές βγήκε σκυλί μαύρο Στην Ελλάδα η μάνα έχει Megane 1.4 16V του 2001 κι έχει βγει κι αυτό σούπερ αξιόπιστο!

    Βασικά, ήθελα Hyundai i30 (το τελευταίο πριν το face lift με την καινούργια μάσκα) ή Kia Ceed (το προηγούμενο από αυτό που βγαίνει τώρα), αλλά γι' αυτά έπρεπε να δώσω μίνιμουμ 1500-2000€ παραπάνω από το Renault, το οποίο θεώρησα πολλά για μεταχείρα αυτοκίνητο και με τις τιμές εκεί που έχουν πάει. Γενικά, προσωπικά είμαι πιο πολύ της Ιαπωνικής/Κορεατικής σχολής. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχα πολύ χρόνο να το κουράσω και κάτι άλλες επιλογές τις απέρριπτα/απέφευγα δια ροπάλου (πχ, οτιδήποτε Γερμανικό, βλέπε γκρουπ VW, γκρουπ Stellantis, δηλ. Peugeot/Citroen, Fiat, Opel, κτλ). Άλλη επιλογή θα ήταν το Ford Focus, αλλά οι EcoBoost κινητήρες δε με ψήνουν ιδιαίτερα (στην αρχή τους είχαν βγάλει προβλήματα υπερθέρμανσης, είναι τρικύλινδροι, κτλ). Όπως και να έχει, ένα από τα κριτήριά μου είναι καδένα χρονισμού και όχι ιμάντας Το Megane IV 1.2 ΤCe είναι με καδένα

    Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι αρκετά θετικές. Ο 1.2 TCe (έκδοση με τους 100 HP) τραβάει πολύ ωραία (λογικό λόγω τούρμπο), μπορώ να πω καλύτερα από το δίλιτρο ατμοσφαιρικό που φοράει το Mazda 6 που είχα στο νησί (βέβαια για να τα λέμε όλα το Renault Megane IV είναι μια κατηγορία μικρότερο και συνεπώς ελαφρύτερο). Η αίσθηση του τιμονιού πολύ ωραία και τα κρατήματα στις στροφές πολύ καλά για την κατηγορία του. H καμπίνα είναι πολύ ήσυχη (επιτέλους ακούω ραδιόφωνο ανθρωπινά σε χαμηλές εντάσεις ). Σε γενικές γραμμές τα περισσότερα στοιχεία τα περίμενα μια και στη δουλειά το ένα από τα εταιρικά είναι ένα Renault Clio 1.5 DCi ίδιας γενιάς με το Megane που αγόρασα (ήταν κι ένας άλλος λόγος που κατέληξα στο συγκεκριμένο μοντέλο δεδομένου και της έλλειψης χρόνου).

    Έκανα κι ένα μικρό σέρβις (λάδια, ξύδια και κάτι ψιλούλια μαζεματάκια) και του έβαλα και καινούργια λάστιχα (Toyo Proxes CF2 195/65/15, 254€ με τοποθέτηση), μια και τα δικά του Vredestein (τα μπροστινά κυρίως) ήταν για πέταμα. Αυτά!
    Καλοριζικο και καλοταξιδο!!

  15. #1920
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Καλοτάξιδο αρχηγέ!

    Τα νεότερα στο δικό μου στρατόπεδο είναι πως πούλησα το Mitsubishi Outlander plug-in hybrid, και την Suzuki SV650X, και έχω βγεί στην αγορά για να κάνω ένα μικρό όνειρο ετών πραγματικότητα, το οποίο ακούει στο όνομα Subaru BRZ. Και μετά από καιρό θα είμαι σοβαρός καθωσπρέπει κύριος με μια μηχανή και ένα αυτοκίνητο.

    Εντωμεταξύ η γυναίκα μου με το Civic 1.6 iDtec του 12/2018 ξεχνάει να πάει να βάλει πετρέλαιο... Απίστευτος κινητήρας, σε συνθήκες μικτής οδήγησης έχω δεί και 3.9λτ/100κμ (ή 69mpg)

Σελ. 128 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 108118123126127128129130133138148 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας