Σελ. 202 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.016-3.030 από 3074
  1. #3016
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έψαξα και βρήκα ότι όλες οι Lithium-ion batteries στηρίζονται στην ίδια αρχή

    https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery
    Και το ποδοσφαιρο στις ιδιες αρχες βασιζεται, δεν παιζει ιδια μπαλα ομως τα Σουρμενα, ο Ολυμπιακος, η Μαντσεστερ και η MLS Miami.
    Τις ιδιες αρχες ακολουθει και ο φουφουτος ποδοσφαιριστης, και ο Ιωαννιδης, και ο Φουρτουνης, και ο Πογκμπα και ο Ζλαταν. Δεν ειναι ομως κανεις τους Ζλαταν πλην του Ζλαταν.

    Κοινως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια. Μην επιμενεις επομενως οτι επειδη εχει ζεστη στην Αθηνα, ζεστη στην Γκουανγκτζου και ζεστη στο Ναιρομπι, ειναι ο ιδιος ζεστος καιρος, γιατι δεν ειναι.

    Μου θυμιζεις το αξιωμα, ο αστυνομικος ειναι οργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι. Το οτι κατι ακολουθει τις ιδιες αρχες δεν σημαινει οτι ειναι ιδιο ουτε ποιοτικα ουτε και σε οτιδηποτε αλλο.

  2. #3017
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι κινητηρες εσωτερικης καυσης βασιζονται στην ιδια αρχη επισης. Οπως και πολλα αλλα πραγματα που ενω βασιζονται σε ιδιες αρχες εχουν αλλη αποδοση.
    έχεις χάσει το νόημα της συζήτησης, εγώ δεν μιλάω για άλλη απόδοσή

    στους θερμικούς δεν μπορεί η Opel να αντιγράψει τον κινητήρα της Porsche και να τον παρουσιάσει σαν δικό της.
    στα EV όμως όλα το moter της ίδιας δυναμικότητας (πχ 50KW) και ίδιων προδιαγραφών της Α εταιρίας έχουν την ίδια απόδοση με τα αντίστοιχα moter (50KW) της Β εταιρίας κοκ και επίσης δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα που δεν μπορείς να παρακάμψεις όπως στους θερμικούς.
    το ίδιο ισχύει και για τις μπαταρίες
    και όλα αυτά ισχύουν επειδή η τεχνολογία των EV είναι απλή.
    άρα δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες στα θερμικά με τα EV.


    @sebu
    η κάθε μία εταιρία κατασκευάζει φασόν σύμφωνα με τις προδιαγραφές που επιθυμεί,
    πχ η LG μπορεί να παραγγείλει κλιματιστικά με τις προδιαγραφές (κατασκευαστικές) της Fujitsu,
    δεν το απαγορεύει κανένας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το ποδοσφαιρο στις ιδιες αρχες βασιζεται, δεν παιζει ιδια μπαλα ομως τα Σουρμενα, ο Ολυμπιακος, η Μαντσεστερ και η MLS Miami.
    Τις ιδιες αρχες ακολουθει και ο φουφουτος ποδοσφαιριστης, και ο Ιωαννιδης, και ο Φουρτουνης, και ο Πογκμπα και ο Ζλαταν. Δεν ειναι ομως κανεις τους Ζλαταν πλην του Ζλαταν.

    Κοινως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια. Μην επιμενεις επομενως οτι επειδη εχει ζεστη στην Αθηνα, ζεστη στην Γκουανγκτζου και ζεστη στο Ναιρομπι, ειναι ο ιδιος ζεστος καιρος, γιατι δεν ειναι.

    Μου θυμιζεις το αξιωμα, ο αστυνομικος ειναι οργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι. Το οτι κατι ακολουθει τις ιδιες αρχες δεν σημαινει οτι ειναι ιδιο ουτε ποιοτικα ουτε και σε οτιδηποτε αλλο.
    ρωτήστε έναν Ηλεκτρολόγο Μηχανικό να σας επιβεβαιώσει αυτά που σας λέω,

    απλά με αυτά που λέτε δείχνεται όχι μόνο άγνοια στο αντικείμενο αλλά και αδυναμία κατανόησης της συζήτησης,
    απαντάς σε ένα τεχνολογικό θέμα με παραδείγματα από το ποδόσφαιρο, μετεωρολογία, κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρέα : 16-04-24 στις 08:51.

  3. #3018
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ να πω την αλήθεια δεν έχω εντρυφήσει στα ηλεκτρικά μοτέρ αλλά θεωρώ πως ότι ισχύει στα πάντα θα ισχύει και σε αυτά. Δεν μιλάμε για μοτέρ αυτοκινητόδρομου του jumbo τώρα αλλά για πολύ δύσκολα τεχνικά μοτέρ που είναι ηλεκτρικά μοτέρ μεν αλλά κάνουν ανάκτηση ενέργειας στο ασε και στο φρεναρισμα και πολλά άλλα.
    Μια επίστρωση ειδική σε ένα θερμικό μοτέρ αλλάζει όλη την συμπεριφορά του, την απόδοση του και την ζωή του.. τι ακριβώς συζητάμε τώρα? Ότι θα ηλεκτρικά μοτέρ είναι Μίκη μαους?

    Να το πω πιο απλά, η Toyota έδωσε free το υβριδικό της σύστημα 1ης και 2ης γενιάς... Όλο το IP σε όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει, ε λοιπόν πόση πιστεύεται πως είναι η διαφορά της 3ης γενιάς που χρησιμοποιεί εδώ και καιρό? Τεράστια, κυρίως στην ανάκτηση, στο inverter που είναι πιο efficient και πολλά άλλα.

    Το παράδειγμα με τον αστυνομικό και το μπουζούκι πολύ εύστοχο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #3019
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η τεχνολογία των EV είναι απλή; Και τα εκατοντάδες billions που επενδύουν σε R&D για EV παγκοσμίως για ποιο λόγο τα επενδύουν;

    Νομίζω ότι το ότι υπάρχει πληθώρα επιλογών σε EV φαντάζει ότι είναι απλό, ενώ ισχύει το ακριβές ανάποδο.

    Το ότι ο ηλεκτροκινητήρας είναι κάτι γνωστό από τα τέλη του 19ου αιώνα, δεν το κάνει απλό. Ο λόγος είναι γιατί η άσκηση είναι ακόμα πιο σύνθετη από παλιά. Έχει ανοίξει το playing field, με νέους παίκτες, που βγαίνουν από παντού και κυρίως Κίνα. Το R&D που γίνεται σε ηλεκτροκινητήρες, μπαταρίες, software, καλύτερη διαχείριση ενέργειας (π.χ. αντλίες θερμότητας, heat scavenging κτλ) είναι απερίγραπτο.

    Το reset της αυτοκινητοβιομηχανίας, μιας από τις λίγες άκρως ανταγωνιστικές αγορές παγκοσμίως, έχει κάνει την άσκηση απίστευτα σύνθετη. Απλώς λόγω του reset οι παραδοσιακές αυτοκινητοβιομηχανίες βρίσκονται σε δύσκολη θέση και πρέπει να αλλάξουν. Οι παλιοί έχουν χάσει όλα τα προνόμια που είχαν όπου δεν αφήναν κανένα να μπει στο παιχνίδι τους, και οι καινούργιοι πρέπει να αποδείξουν ότι βρίσκουν λύσεις σε προβλήματα που παλιά δε μας πολύ ενδιέφεραν (π.χ. αεροδυναμική αντίσταση, δίκτυο φόρτισης, διαχείριση ενέργειας).

  5. #3020
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να πω την αλήθεια δεν έχω εντρυφήσει στα ηλεκτρικά μοτέρ αλλά θεωρώ πως ότι ισχύει στα πάντα θα ισχύει και σε αυτά.
    λάθος θεωρείς,

    αν δεν γνωρίζεις διάβασε να μάθεις

  6. #3021
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.920
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις χάσει το νόημα της συζήτησης, εγώ δεν μιλάω για άλλη απόδοσή

    στους θερμικούς δεν μπορεί η Opel να αντιγράψει τον κινητήρα της Porsche και να τον παρουσιάσει σαν δικό της.
    στα EV όμως όλα το moter της ίδιας δυναμικότητας (πχ 50KW) και ίδιων προδιαγραφών της Α εταιρίας έχουν την ίδια απόδοση με τα αντίστοιχα moter (50KW) της Β εταιρίας κοκ και επίσης δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα όπως στους θερμικούς.
    το ίδιο ισχύει και για τις μπαταρίες
    και όλα αυτά ισχύουν επειδή η τεχνολογία των EV είναι απλή.
    άρα δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες στα θερμικά με τα EV.


    @sebu
    η κάθε μία εταιρία κατασκευάζει φασόν σύμφωνα με τις προδιαγραφές που επιθυμεί,
    πχ η LG μπορεί να παραγγείλει κλιματιστικά με τις προδιαγραφές (κατασκευαστικές) της Fujitsu,
    δεν το απαγορεύει κανένας

    - - - Updated - - -



    ρωτήστε έναν Ηλεκτρολόγο Μηχανικό να σας επιβεβαιώσει αυτά που σας λέω,

    απλά με αυτά που λέτε δείχνεται όχι μόνο άγνοια στο αντικείμενο αλλά και αδυναμία κατανόησης της συζήτησης,
    απαντάς σε ένα τεχνολογικό θέμα με παραδείγματα από το ποδόσφαιρο, μετεωρολογία, κλπ
    Οκ, ειπα να ειμαι καλοπροαιρετος αλλα τελικα τρολαρεις.

  7. #3022
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    λάθος θεωρείς,

    αν δεν γνωρίζεις διάβασε να μάθεις
    Τουλάχιστον δεν είμαι απολύτως.
    Περιμένω κάποια μελέτη ή κάτι που να λέει αυτά που υποστηρίζεται.

    Πάντως σε συζήτηση το μεσημέρι που πήρα το φίλο μου στην Toyota ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι από τους μόνους που έχει περάσει και την εκπαίδευση για τα ηλεκτρικά της Xiaomi αυτοκίνητα που έρχονται οσονουπω, μου είπε πως τα κινέζικα έχουν ξεφύγει τεχνολογικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #3023
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνολογία των EV είναι απλή; Και τα εκατοντάδες billions που επενδύουν σε R&D για EV παγκοσμίως για ποιο λόγο τα επενδύουν;

    Νομίζω ότι το ότι υπάρχει πληθώρα επιλογών σε EV φαντάζει ότι είναι απλό, ενώ ισχύει το ακριβές ανάποδο.

    Το ότι ο ηλεκτροκινητήρας είναι κάτι γνωστό από τα τέλη του 19ου αιώνα, δεν το κάνει απλό. Ο λόγος είναι γιατί η άσκηση είναι ακόμα πιο σύνθετη από παλιά. Έχει ανοίξει το playing field, με νέους παίκτες, που βγαίνουν από παντού και κυρίως Κίνα. Το R&D που γίνεται σε ηλεκτροκινητήρες, μπαταρίες, software, καλύτερη διαχείριση ενέργειας (π.χ. αντλίες θερμότητας, heat scavenging κτλ) είναι απερίγραπτο.

    Το reset της αυτοκινητοβιομηχανίας, μιας από τις λίγες άκρως ανταγωνιστικές αγορές παγκοσμίως, έχει κάνει την άσκηση απίστευτα σύνθετη. Απλώς λόγω του reset οι παραδοσιακές αυτοκινητοβιομηχανίες βρίσκονται σε δύσκολη θέση και πρέπει να αλλάξουν. Οι παλιοί έχουν χάσει όλα τα προνόμια που είχαν όπου δεν αφήναν κανένα να μπει στο παιχνίδι τους, και οι καινούργιοι πρέπει να αποδείξουν ότι βρίσκουν λύσεις σε προβλήματα που παλιά δε μας πολύ ενδιέφεραν (π.χ. αεροδυναμική αντίσταση, δίκτυο φόρτισης, διαχείριση ενέργειας).

    δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα φαντάζεσαι, σε αυτό το βίντεο βλέπουμε ένα τύπο μοτέρ που χρησιμοποιεί η tesla και η toyota
    το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσει και οποιαδήποτε άλλη αυτοκινητοβιομηχανία.
    https://www.youtube.com/watch?v=esUb7Zy5Oio

  9. #3024
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    @Ρέα: Αν δεν τρολάρεις, ο συλλογισμός σου είναι λάθος. Μπορεί οι γενικές αρχές και θεωρίες να είναι οι ίδιες αλλά το τελικό προϊόν μπορεί να διαφέρει σημαντικά λόγω μιας συγκεκριμένης υλοποίησης.

    Θεωρία και αρχές μπορεί να είναι ίδιες, όλοι πατάνε πάνω τους, αλλά υπάρχουν πολλά πρακτικά προβλήματα που πρέπει να λυθούν όπως η μόνωση μεταξύ ανόδου & καθόδου, πάχος, αντοχή στη διάτρηση από τους κρυστάλλους και υπάρχει και χώρος βελτίωσης συνολικά.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι eneloop στις NiMH και τα στοιχεία της A123 Systems στις LiFePO4.

    Ακόμη και οι μπαταρίες μολύβδου δεν είναι ίδιες. Από κατασκευαστή σε κατασκευαστή, από σειρά σε σειρά υπάρχουν διαφορές. Άλλες τιμές αναφοράς σου δίνει η Yuasa και άλλες οι Odyssey.

    Ούτε μπορεί να αρχίσει ο ένας να αντιγράφει τον άλλο καθώς μόλις εντοπιστεί η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά αυτό γίνεται αμέσως πατέντα.

  10. #3025
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Δεν ισχύει πως όλα τα μοτέρ ίδιου capacity είναι τα ίδια.

    Πολύ περιληπτικά, διαφορετικό efficiency, διαφορετική σχεδίαση, διαφορετικό EMS, διαφορετικά υλικά, και αρκετές άλλες παράμετροι θα έδιναν διαφορετική εμπειρία στον τελικό χρήστη. Από θέματα ποιότητας, μέχρι διάρκεια μπαταρίας και.. και.. και..

    Αυτά από έναν κάπως σχετικό με το αντικείμενο που διαβάζει όσα λέγονται και τρώγεται να μην απαντήσει 3-4 σελίδες τώρα

  11. #3026
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ίδιος κωδικός μπαταρίας μοτοσυκλέτας απο την ίδια εταιρία και η μία βγάζει 3 χρόνια και η άλλη 6 χρόνια με την ίδια χρήση και την ίδια συντήρηση.
    Η μία japan και η άλλη taiwan.

    Και μιλάμε για 4-5 εξαρτήματα που έχει μέσα.

    Πάω να βρώ το ignore list να σώσω τα μάτια μου.

  12. #3027
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί οι γενικές αρχές και θεωρίες να είναι οι ίδιες αλλά το τελικό προϊόν μπορεί να διαφέρει σημαντικά λόγω μιας συγκεκριμένης υλοποίησης.

    όχι δεν θα διαφέρει, τουλάχιστον δεν θα διαφέρει σημαντικά, γιατί όλοι θα τις εφαρμόσουν στα αυτοκίνητά που θα παράγουν,
    και το αυτοκίνητο της Α εταιρίας θα πρέπει να έχει παρόμοια συμπεριφορά με της Β εταιρίας,
    δεν είναι δυνατόν το ένα να έχει επιτάχυνση 0-100 5" και τελική 190 και το άλλο να έχει 12" και τελική 130, εκτός αν το επιλέξει συνειδητά η εταιρία
    οπότε όλοι έρχονται να επιλύσουν ένα πρόβλημα με τα ίδια δεδομένα και επιθυμούν τα ίδια ή παρόμοια αποτελέσματα,
    δηλ. το αυτοκίνητο να έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά,
    και ο μόνος τρόπος για να το πετύχουν είναι να χρησιμοποιήσουν ίδιες ή παρόμοιες μεθόδους.
    όπως γίνεται και με τα θερμικά αλλά η διαδικασία στα EVs είναι πιο απλή.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει πως όλα τα μοτέρ ίδιου capacity είναι τα ίδια.

    Πολύ περιληπτικά, διαφορετικό efficiency, διαφορετική σχεδίαση, διαφορετικό EMS, διαφορετικά υλικά, και αρκετές άλλες παράμετροι θα έδιναν διαφορετική εμπειρία στον τελικό χρήστη. Από θέματα ποιότητας, μέχρι διάρκεια μπαταρίας και.. και.. και..

    Αυτά από έναν κάπως σχετικό με το αντικείμενο που διαβάζει όσα λέγονται και τρώγεται να μην απαντήσει 3-4 σελίδες τώρα
    εγώ δεν είπα ότι όλα τα μοτέρ του ιδίου capacity είναι τα ίδια,
    εγώ είπα ότι τα μοτέρ του ίδιου capacity με ίδιο ΙΕ έχουν αμελητέες διαφορές
    δεν ξέρω αν έχετε υπόψιν σας τι ακριβώς είναι το ΙΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρέα : 16-04-24 στις 06:53.

  13. #3028
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίδιος κωδικός μπαταρίας μοτοσυκλέτας απο την ίδια εταιρία και η μία βγάζει 3 χρόνια και η άλλη 6 χρόνια με την ίδια χρήση και την ίδια συντήρηση.
    Η μία japan και η άλλη taiwan.

    Και μιλάμε για 4-5 εξαρτήματα που έχει μέσα.

    Πάω να βρώ το ignore list να σώσω τα μάτια μου.
    Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ίσως μπορώ να σου λύσω την απορία.

    Π.χ. οι σειρές YTZ & GTZ είναι αποκλειστικά μόνο made in Japan. Αν δεις κάτι άλλο είναι fake.

    Ένα άλλο πρόβλημα με αυτές είναι ότι ενεργοποιούνται στο εργοστάσιο (Factory Activated). Αυτό σημαίνει ότι ο έμπορος που θα πάρει μερικά τεμάχια για να έχει στοκ, θα πρέπει να τις συντηρήσει σωστά (αποθήκευση σε ψυχρό μέρος και περιοδική φόρτιση ώστε να περιοριστεί η θειίκωση) μέχρι να πωληθούν.

    Η κατάσταση είναι καλύτερη με σειρές όπως οι TTZ ή οι -BS (Bottle Supplied) όπου ο έμπορος ενεργοποιεί την μπαταρία όταν είναι να την πουλήσει οπότε δεν υπάρχει φθορά αλλά και αυτό έχει διαδικασία που αμφιβάλλω ότι την ακολουθούν σωστά (γέμισμα, φόρτιση με ανοιχτά καπάκια, κλείσιμο).

    (Το είχα απορία και εγώ γιατι συμβαίνει ο,τι συμβαίνει με τις μπαταρίες οπότε έπεσε διάβασμα, έρευνα και μια επαφή με τη μαμά Yuasa).

  14. #3029
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίδιος κωδικός μπαταρίας μοτοσυκλέτας απο την ίδια εταιρία και η μία βγάζει 3 χρόνια και η άλλη 6 χρόνια με την ίδια χρήση και την ίδια συντήρηση.
    Η μία japan και η άλλη taiwan.

    Και μιλάμε για 4-5 εξαρτήματα που έχει μέσα.

    Πάω να βρώ το ignore list να σώσω τα μάτια μου.
    ίδιος κωδικός δεν σημαίνει ίδιο προϊόν,
    αυτά τα 4-5 εξαρτήματα είστε σίγουρος ότι είναι τα ίδια;
    μάλλον πρόκειται για δυο διαφορετικά προϊόντα με ανάλογες διαφορές γι' αυτό υπάρχει διαφορά και στον χρόνο ζωής τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρέα : 16-04-24 στις 06:55.

  15. #3030
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ίσως μπορώ να σου λύσω την απορία.

    Π.χ. οι σειρές YTZ & GTZ είναι αποκλειστικά μόνο made in Japan. Αν δεις κάτι άλλο είναι fake.

    Ένα άλλο πρόβλημα με αυτές είναι ότι ενεργοποιούνται στο εργοστάσιο (Factory Activated). Αυτό σημαίνει ότι ο έμπορος που θα πάρει μερικά τεμάχια για να έχει στοκ, θα πρέπει να τις συντηρήσει σωστά (αποθήκευση σε ψυχρό μέρος και περιοδική φόρτιση ώστε να περιοριστεί η θειίκωση) μέχρι να πωληθούν.

    Η κατάσταση είναι καλύτερη με σειρές όπως οι TTZ ή οι -BS (Bottle Supplied) όπου ο έμπορος ενεργοποιεί την μπαταρία όταν είναι να την πουλήσει οπότε δεν υπάρχει φθορά αλλά και αυτό έχει διαδικασία που αμφιβάλλω ότι την ακολουθούν σωστά (γέμισμα, φόρτιση με ανοιχτά καπάκια, κλείσιμο).

    (Το είχα απορία και εγώ γιατι συμβαίνει ο,τι συμβαίνει με τις μπαταρίες οπότε έπεσε διάβασμα, έρευνα και μια επαφή με τη μαμά Yuasa).
    Είμαστε εκτός θέματος εδώ και δεν θέλω να το σκίσω και άλλο...
    Άλλαξα μηχανή οπότε τώρα θα δοκιμάσω άλλο κωδικό taiwan -BS και θα τη γεμίσω εγώ, θα περιμένω μία ώρα και μετά θα μπεί σε φορτιστή optimate 4 12v/1A με ανοιχτά καπάκια. Όσο κρατήσει.

    Κάλεσα σήμερα σε αντιπρόσωπο της yuasa να ρωτήσω και μου είπε ότι δεν υπάρχουν fake (κρατάω μικρό καλάθι!) απλά υπάρχουν πολλά κανάλια εισαγωγής και χώρες κατασκευής.

Σελ. 202 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας