Σελ. 129 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.921-1.935 από 3068
  1. #1921
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοτάξιδο αρχηγέ!

    Τα νεότερα στο δικό μου στρατόπεδο είναι πως πούλησα το Mitsubishi Outlander plug-in hybrid, και την Suzuki SV650X, και έχω βγεί στην αγορά για να κάνω ένα μικρό όνειρο ετών πραγματικότητα, το οποίο ακούει στο όνομα Subaru BRZ. Και μετά από καιρό θα είμαι σοβαρός καθωσπρέπει κύριος με μια μηχανή και ένα αυτοκίνητο.

    Εντωμεταξύ η γυναίκα μου με το Civic 1.6 iDtec του 12/2018 ξεχνάει να πάει να βάλει πετρέλαιο... Απίστευτος κινητήρας, σε συνθήκες μικτής οδήγησης έχω δεί και 3.9λτ/100κμ (ή 69mpg)
    Πολύ καλό φαίνεται μπράβο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #1922
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοριζικο και καλοταξιδο!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοτάξιδο αρχηγέ!

    Τα νεότερα στο δικό μου στρατόπεδο είναι πως πούλησα το Mitsubishi Outlander plug-in hybrid, και την Suzuki SV650X, και έχω βγεί στην αγορά για να κάνω ένα μικρό όνειρο ετών πραγματικότητα, το οποίο ακούει στο όνομα Subaru BRZ. Και μετά από καιρό θα είμαι σοβαρός καθωσπρέπει κύριος με μια μηχανή και ένα αυτοκίνητο.

    Εντωμεταξύ η γυναίκα μου με το Civic 1.6 iDtec του 12/2018 ξεχνάει να πάει να βάλει πετρέλαιο... Απίστευτος κινητήρας, σε συνθήκες μικτής οδήγησης έχω δεί και 3.9λτ/100κμ (ή 69mpg)
    Ευχαριστώ!

    Γιατρέ, ωραίο το Toyota 86
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #1923
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!

    Γιατρέ, ωραίο το Toyota 86
    Κρύβε λόγια

  4. #1924
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #1925
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ρε σεις δεν έχει καμία σχέση με το ΑΕ86 στο μοτέρ... το ένα έχει μοτέρ Nintendo και το Subaru έχει το καλό το Boxer επάνω...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #1926
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αυτή ίσως είναι η κύρια διαφορά (από τις πολύ λίγες που έχουν).

    Ο λόγος που θέλω το Subaru και όχι το Toyota είναι πως επειδή κοιτάζω μεταχειρισμένο μέχρι 4ετίας, τα Toyota κατά κανόνα έχουν φάει αρκετό ξύλο από boy racers.

    Τα Subaru έχουν πάει σε πιό μεγάλο ηλικιακά κοινό (ή τους πιο ψαγμένους) που ξέρουν γιατί αγοράζουν αυτό το αυτοκίνητο αφού στο νησί κατά κανόνα το brand σνομπάρεται άγρια λόγω κακής ιστορίας με σκουριές από αλάτι...

    EDIT: βλακείες λέω, έχουν και τα 2 boxer

  7. #1927
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πάντα ίδια μηχανικά μέρη είχαν
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #1928
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Subaru BRZ/Scion FRS/Toyota GT86 είναι 99% ίδια, με ελαχιστότατες διαφορές στην ανάρτηση (αντιστρεπτική πίσω και κάποια bushings κυρίως).

  9. #1929
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Subaru BRZ/Scion FRS/Toyota GT86 είναι 99% ίδια, με ελαχιστότατες διαφορές στην ανάρτηση (αντιστρεπτική πίσω και κάποια bushings κυρίως).
    Σωστά αλλά το μοτέρ είναι τεράστια διαφορά για μένα. Όσο για τα bushings που λες, μήπως αλλάζουν και τα ψαλίδια, αντιστρεπτικές και πολλά άλλα? Το λέω γιατί η Toyota στο Corolla πχ, είναι όλα τα άλλα μοντέλα και το G6. Το G6 ενώ φαινομενικά ήταν ίδιο, δεν είχε παντελώς καμία σχέση σε όλα τα κινούμενα μέρη που λέω πιο πάνω. Τα λέω εν γνώση αυτά λόγο του ότι έτσι είναι το δικό μου. Αντίστοιχα όλες οι μεγάλες σπορ εκδόσεις είναι αλλά αυτοκίνητα τελείως.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #1930
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Να ζητήσω και γω μια γνώμη για αγορά καινούριου αυτοκινήτου. Ξέρω πως η εποχή δεν είναι και η πιο κατάλληλη , αλλά δεν παίρνει άλλη αναβολή.
    Είμαι ανάμεσα στα skoda kamiq 1.0 και suzuki vitara 1.4 mild hybrid.
    Βγαίνουν περίπου στα ίδια χρήματα, το skoda παράδοση τον Δεκέμβριο και το suzuki το Φεβρουάριο.
    Εξωτερικά αν και διαφορετικά μου αρέσουν το ίδιο, εσωτερικά το skoda είναι σε πολύ ανώτερο επίπεδο, το suzuki αν και πολύ πλήρες εξοπλισμένο μοιάζει σαν να βγήκε το 2005.
    Εκείνο που με προβληματίζει είναι ο χιλιάρης 3κύλινδρος του skoda και το πόσο αξιόπιστος είναι σε σχέση με τον 4κύλινδρο του suzuki.
    Όπως καταλαβαίνετε το αμάξι το παίρνω για οικογενειακό και σκοπεύω να το κρατήσω αρκετά χρόνια.
    Καμιά ιδέα ή εμπειρία για τα δύο;

  11. #1931
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ζητήσω και γω μια γνώμη για αγορά καινούριου αυτοκινήτου. Ξέρω πως η εποχή δεν είναι και η πιο κατάλληλη , αλλά δεν παίρνει άλλη αναβολή.
    Είμαι ανάμεσα στα skoda kamiq 1.0 και suzuki vitara 1.4 mild hybrid.
    Βγαίνουν περίπου στα ίδια χρήματα, το skoda παράδοση τον Δεκέμβριο και το suzuki το Φεβρουάριο.
    Εξωτερικά αν και διαφορετικά μου αρέσουν το ίδιο, εσωτερικά το skoda είναι σε πολύ ανώτερο επίπεδο, το suzuki αν και πολύ πλήρες εξοπλισμένο μοιάζει σαν να βγήκε το 2005.
    Εκείνο που με προβληματίζει είναι ο χιλιάρης 3κύλινδρος του skoda και το πόσο αξιόπιστος είναι σε σχέση με τον 4κύλινδρο του suzuki.
    Όπως καταλαβαίνετε το αμάξι το παίρνω για οικογενειακό και σκοπεύω να το κρατήσω αρκετά χρόνια.
    Καμιά ιδέα ή εμπειρία για τα δύο;
    Δεν έχω καμία σχέση και με τα 2 αλλά μου φαίνονται απίστευτα μικρά μοτεράκια για τόσο βαριά σασί.....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1932
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.661
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ούτε εγώ ξέρω τα δύο αυτοκίνητα, αλλά έχω οδηγήσει πάρα πολλά χιλιόμετρα ένα χιλιάρι τρικύλινδρο SEAT Leon και είναι απίστευτο. Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι χιλιάρι, ακόμα και φορτωμένο και με το A/C να δουλεύει.

  13. #1933
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ ξέρω τα δύο αυτοκίνητα, αλλά έχω οδηγήσει πάρα πολλά χιλιόμετρα ένα χιλιάρι τρικύλινδρο SEAT Leon και είναι απίστευτο. Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι χιλιάρι, ακόμα και φορτωμένο και με το A/C να δουλεύει.
    Μα δεν είπα πως δεν πάει μια χαρά απλά πόσο θα αντέξει? Ειδικά τώρα τελευταία που όλες οι εταιρίες βγάζουν τσιγκακια για μοτέρ και πάνω πετάνε ένα τούρμπο της πλάκας και στην 5ετια αρχίζει το πανηγύρι. Από επιλογή τους έχουν κάνει τα αυτοκίνητα ψεύτικα για να χώνει ο κόσμος χρήμα. Όχι δεν το δέχομαι εγώ προσωπικά. 1000 φορές ένα μεταχειρισμένο αλλά καλό αυτοκίνητο του 2008-2015 πχ παρά καινούργιο και ψέμα.

    Αν βέβαια κάποιος αλλάζει αμάξι κάθε 4-5 χρόνια οκ τότε αλλά χάνεις τρέλα λεφτά έτσι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #1934
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Χρίστο, έχουν τούρμπο αυτά τα μικρά και ροπιάζουν από χαμηλά. Έτσι είναι και το Megane IV που πήρα με τον 1.2 Πάντως το τούρμπο γενικά μην το φοβάσαι (εκτός αν κατασκευαστικά υπάρχει πρόβλημα το οποίο βγαίνει στην πορεία, έχω υπ' όψη μου τέτοια περίπτωση με τους 1.6 και 2.0 diesel που έδινε η Peugeot στη Ford για το Focus 2ης γενιάς). Ο μηχανικός μου στο Εδιμβούργο μου είχε πει ότι στο συνεργείο του του έρχονται για ένα σωρό προβλήματα, εκτός από turbo, ειδικά τις Hyundai/Kia που λέγαμε πριν.

    Η βλακεία για μένα είναι οι τρικύλινδροι κινητήρες που είναι της μόδας (το Renault έχει κλασσικό τετρακύλινδρο μοτέρ). Σε κίνηση στην πόλη έχουν λίγο μικρότερη κατανάλωση, αλλά στις χαμηλές στροφές απ' ότι έχω διαβάσει έχουν μικρούς κραδασμούς λόγω των τριών κυλίνδρων (υποτίθεται ότι σχεδιάζονται με τέτοιο τρόπο ώστε αυτό να μετριάζεται όσο γίνεται), αλλά στο ταξίδι (ή όπου χρειάζεσαι ροπή) καταλήγουν να καίνε το ίδιο με ένα λίγο μεγαλύτερο κινητήρα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #1935
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.143
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρίστο, έχουν τούρμπο αυτά τα μικρά και ροπιάζουν από χαμηλά. Έτσι είναι και το Megane IV που πήρα με τον 1.2 Πάντως το τούρμπο γενικά μην το φοβάσαι (εκτός αν κατασκευαστικά υπάρχει πρόβλημα το οποίο βγαίνει στην πορεία, έχω υπ' όψη μου τέτοια περίπτωση με τους 1.6 και 2.0 diesel που έδινε η Peugeot στη Ford για το Focus 2ης γενιάς). Ο μηχανικός μου στο Εδιμβούργο μου είχε πει ότι στο συνεργείο του του έρχονται για ένα σωρό προβλήματα, εκτός από turbo, ειδικά τις Hyundai/Kia που λέγαμε πριν.

    Η βλακεία για μένα είναι οι τρικύλινδροι κινητήρες που είναι της μόδας (το Renault έχει κλασσικό τετρακύλινδρο μοτέρ). Σε κίνηση στην πόλη έχουν λίγο μικρότερη κατανάλωση, αλλά στις χαμηλές στροφές απ' ότι έχω διαβάσει έχουν μικρούς κραδασμούς λόγω των τριών κυλίνδρων (υποτίθεται ότι σχεδιάζονται με τέτοιο τρόπο ώστε αυτό να μετριάζεται όσο γίνεται), αλλά στο ταξίδι (ή όπου χρειάζεσαι ροπή) καταλήγουν να καίνε το ίδιο με ένα λίγο μεγαλύτερο κινητήρα.
    Εγώ εχω τρομάξει με τα tsi που ανατινάζονται και λιώνουν σα γαρύφαλλα. Πολύς κόσμος πήγε κουβά με αυτά τα ρημαδια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 129 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας