Σελ. 192 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 172182187190191192193194197202 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.866-2.880 από 3074
  1. #2866
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδήγησε οποιοδήποτε ηλεκτρικό υπάρχει στην Κρήτη.
    Πχ Volkswagen δεν υπάρχει;

    - - - Updated - - -



    Κινέζικο είναι
    Ααα την πέφτουν από παντού στην Ευρώπη οι Κινέζοι δηλαδή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2867
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Και η Volvo υπό κινεζική κατοχή είναι.

  3. #2868
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ένας κερατάς Κινέζος δεν έρχεται να κάνει εργοστάσιο στην Ελλάδα... Κούλη ακούς? Κάνε κάνα ταξίδι και στην Κίνα, λεφτά για τα Tesla που διαφημίζεις δεν έχουμε..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #2869
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Είναι που θα έπαιρναν οι Κινέζοι τον ΟΛΘ για τεράστιες επενδύσεις...Τουλάχιστον πήραμε Yutong κινέζικα ηλεκτρικά λεωφορεία.

  5. #2870
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν φτασει να χαλασει η μπαταρια (πολυ μετα τα 8 χρονια εγγυηση που εχει) το αυτοκινητο θα το εχεις πουλησει
    Επισης δεν αλλαζεις ολη τη μπαταρια σε εκτος εγγυησης, αλλα μονο συγκεκριμενα κελια που εχουν προβλημα
    https://www.youtube.com/watch?v=tKXCIFcG_EY



    Κανεις μεικτη ασφαλεια οπότε είναι πρόβλημα της ασφαλειας (στην περίπτωση που φταις για το τρακάρισμα)

    - - - Updated - - -



    Κανε ενα test drive, δεν ειναι τοσο δυσκολο
    Και εκφερεις μετα αποψη
    Τωρα εχεις ανεβασει και αλλο τα κοστη.
    Καταρχας οι περισσοτεροι δεν πουλανε αμαξι στα 8 χρονια. Για αυτο και εχουμε καταληξει με στολο 15-20 ετων+.
    Συν του οτι οποιοσδηποτε σωφρων και νορμαλ μολις πας στα 5+ χρονια να του πουλησεις ηλεκτρικο θα σου κοψει αβερτα απο την τιμη για την μπαταρια που ειναι μαμα και δεν εχει αλλαχτει. Εδω κινητο μεταχειρισμενο αγοραζεις και παζαρευεις μειωση τιμης αν δεν εχει αλλαχθει μπαταρια. Αμαξι μεταχειρο και κοβεις απο την τιμη αν δεν εχουν αλλαχθει προσφατα τα λαστιχα. Και δεν θα παζαρεψεις αγρια σε ηλεκτρικο που το αντικειμενο με τη μεγαλυτερη καταπονηση ειναι η μπαταρια? Προσωπικα θα σε ξετιναζα στο παζαρι

    Δευτερον η καλυτερη εταιρεια σε μεταπωλητικη ηταν επι πολλα χρονια απο το 2006 η Toyota (οσο ανελυα τα στοιχεια). Και παρολα αυτα εχανε καπου το 50% της αξιας στο 5χρονο με 7-9% τον πρωτο χρονο και καπου 30% στη 3ετια. Οι αλλοι δεν συζητω βαρουσαν 50% απομειωση ακομα και απο το 3χρονο.
    Αρα οτι και να λεμε μολις εξομαλυνθουν παλι οι τιμες δεν παιζει αμαξι μαζικης παραγωγης (και το Τεσλα και τα ηλεκτρικα τετοια ειναι δεν ειναι Μπουγκατι και Φεραρι) να κραταει μεταπωλητικη μετα 5ετια. Αν λοιπον εχεις χασει στην 5ετια ενα 30-50% της αξιας, οταν μου αυξανεις και αλλο τα κοστη βαζοντας τη μικτη ασφαλεια στο παιχνιδι για να καλυψεις τους κινδυνους να φυγει ολη η μπαταρια σε τρακαρισμα, το κοστος ξεφευγει και αλλο και φτανει σιγα σιγα να καλυπτει την οποια διαφορα απο βενζινη και τελη. Βαλε και το κοστος του ταχυφορτιστη για το σπιτι (εκτος και αν φορτιζεις με μπαλαντεζα απο το μπαλκονι ).

    Εχει πολλα κρυφα κοστη που αν τα βαλεις μεσα στην τιμη ειτε γιατι ειναι αρχικη επενδυση (wall charger) ειτε γιατι χωρις αυτο το αμαξι κινδυνευει να παει total loss (μικτη) το πακετο στην 8ετια ανεβαινει και αλλο.
    Με μικτη στην Anytime ενδεικτικα για το Model 3 πας στα 1.000 ευρω το χρονο απο 410 η απλη. Μιλαμε για 600 ευρω επανω. Επι 8 χρονια ειναι 4.800. Συν το κοστος του wall charger? Αρχιζει να κλεινει η ψαλιδα απο τελη και βενζινες.

    Αν επομενως θες 42.500 για το Τεσλα 3 και θες και 4.800 εξτρα για τις μικτες 8 ετων και το wall charger εισαι σε αρχικη προυπολογισμενη 5ετη επενδυση κοστους κοντα στα 49.000-50.000.
    Στην 8ετια αν το Τεσλα εχει χασει το 60-70% περιπου της αξιας του και με τη μπαταρια εξασθενημενη (δεν θα ειναι μαμα ουτε με υψηλες φορτισεις οτι και να λεμε) και εχει 15.000 ευρω εχεις "χασει" 27.000 αξια+4.800 μικτη+φορτιστη. Αν εκει σου κοψω αλλα 3-5 χιλιαρικα απο την τιμη ως αερα για τη μελλοντικη αλλαγη μπαταριας που θα θελησω να κανω καποια στιγμη, τι εχεις κερδισει? Εκεινη τη στιγμη με τα 15-4-4,8=7.000 τι αγοραζεις? Τιποτα θα χρειαστεις αρκετο ακομα κεφαλαιο.

    Τα αμαξια γενικα δεν πρεπει να τα κοιταμε σαν επενδυση γιατι χανουν αξια απο το πρωτο δευτερολεπτο (εκτος και αν ειναι συγκεκριμενες μαρκες/τυποι).
    Ειναι funvees και functional για να μας πηγαινουν απο το Α στο Β.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 11-03-24 στις 01:06.

  6. #2871
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μικτη στην Anytime ενδεικτικα για το Model 3 πας στα 1.000 ευρω το χρονο απο 410 η απλη. Μιλαμε για 600 ευρω επανω.
    Μα σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο ασφαλιζόμενης αξίας 40-50 χιλιάδες ευρώ θα έκανες μεικτή. Οχι μονο σε ηλεκτρικό. Και μάλιστα με τη χαμηλότερη δυνατή απαλλαγή (πχ 500 ευρώ)
    Άσχετα με τη μπαταρία.
    Ωστε αν γίνει οποιαδήποτε ζημια/ατυχημα για το οποιο φταις, να μην κλαις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας οι περισσοτεροι δεν πουλανε αμαξι στα 8 χρονια.
    Γι'αυτο έγραψα οτι η μπαταρια θα χαλασει ***ΠΟΛΥ*** μετα τα 8 χρονια εγγυηση που εχει
    +
    Επισης δεν αλλαζεις ολη τη μπαταρια σε εκτος εγγυησης, αλλα μονο συγκεκριμενα κελια που εχουν προβλημα

  7. #2872
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο ασφαλιζόμενης αξίας 40-50 χιλιάδες ευρώ θα έκανες μεικτή. Οχι μονο σε ηλεκτρικό. Και μάλιστα με τη χαμηλότερη δυνατή απαλλαγή (πχ 500 ευρώ)
    Άσχετα με τη μπαταρία.
    Ωστε αν γίνει οποιαδήποτε ζημια/ατυχημα για το οποιο φταις, να μην κλαις.

    - - - Updated - - -



    Γι'αυτο έγραψα οτι η μπαταρια θα χαλασει ***ΠΟΛΥ*** μετα τα 8 χρονια εγγυηση που εχει
    +
    Επισης δεν αλλαζεις ολη τη μπαταρια σε εκτος εγγυησης, αλλα μονο συγκεκριμενα κελια που εχουν προβλημα
    Μα ο νορμαλ οδηγος/μεσος Ελληνας δεν θα παρει ποτέ αμαξι 40-50 χιλιαδες ευρω.
    Αρα δεν θα ασχοληθει ποτέ με τη μικτη.
    Εξ ου και γιατι δεν θα προχωρησει ευκολα η ηλεκτροκινηση. Ειναι πανακριβη η αρχικη κτηση και απλησιαστη για το 70%+ του πληθυσμου. Οταν επομενως προσθεσεις και τα γυρω γυρω κρυφα κοστη ο αλλος απλα ακουει και ξεκιναει να τρεχει.

    Ολα ξεκινανε απο το δυσθεωρατο αρχικο κοστος κτησης για τα σημερινα βαλαντια.
    Η μικτη απλα θα αυξησει και αλλο το κοστος.

    Ο μεσος Ελληνας πλεον βριζει που τα Χιουνται εχουν φτασει σε αυξημενη τιμη και δεν μπορει να ψωνισει ουτε θερμικο Κορεατικο.
    Οσοι βλεπω στο δρομο με Τεσλα, και ειναι ελαχιστα αναλογικα με τα υπολοιπα οχηματα στους δρομους, τα εχουν κατι γιατροι, φαρμακοποιοι και στελεχη επιχειρησεων οσοι δηλαδη κατα κορον τα καβατζωνουν με λιζινγκ που αυτα τα θεματα (ασφαλειες κτλ ειναι λυμμενα και στην τιμη) και δεν θα τα κρατησουν περαν της 3ετιας-4ετιας της μισθωσης. Πισω δρομο και καινουριο τουτου.

  8. #2873
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Οι κατασκευαστές έχουν ζόρια με τις νόρμες των ρυπων και ήδη το euro7 δυσκολεύει αρκετούς η καταργεί μοντελα,άσχετα αν οι Γερμανοί χτυπιουνται γιατί έχουν μάρκες πολυτελείας και προσπαθούν να το καθυστερούν.

    Υπάρχει το psa group με την stellantis που έχει μπει ζεστά,επίσης με τη Renault να προσφέρει επιλογές από υβριδικά και πλέον το 5 ως ηλεκτρικό προσιτό,όπου ήδη έχουν φύγε 50.000+ προπαραγγελιες,ενώ άλλοι κατασκευαστές απλά τηρούν στάση αναμονής και παίζουν μπάλα μονο με τα plug in,όπως το vag.

    Η Toyota δεν ξέρω σε τι μονοπάτι θέλει να βαδίσει,όμως αν δεν ρίξει λίγο το κόστος των υβριδικών της,τότε με μια ηλεκτρική επιδότηση των έως 8.000€ θα μπορεί κάποιος να πλησιάσει στα ίδια λεφτά ένα Tesla,ένα ID,ένα MG και τότε δεν είμαι σίγουρος πως ο υποψήφιος αγοραστής θα επιλέξει το υβριδικό ιαπωνέζικο.

  9. #2874
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επισης δεν αλλαζεις ολη τη μπαταρια σε εκτος εγγυησης, αλλα μονο συγκεκριμενα κελια που εχουν προβλημα
    Αυτό έχει ξεκινήσει στην Ελλάδα?
    Και ξέρεις κόστος ας πούμε για ένα μόνο κελί?

    Συνήθως βέβαια επειδή τα κελιά είναι ίδιας παρτίδας και έχουν φάει παρόμοιο ζόρι μόλις σκάσει κάποιο και τα υπόλοιπα είναι στο όριο...

  10. #2875
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο κολλητός έχει iX3.. Από το σπίτι του μέχρι τη μάνα του είναι 275 χιλιόμετρα και καλοκαίρι, φορτωμένος με A/C και αν πατήσει 5-6 150άρες φτάνει με υπόλοιπο 10%.. Προχτές τα συζητάγαμε.
    Για να είναι φιλοάνετος θα κάνει μια στάση κανα 20λεπτο να βάλει 5-6 kWh..Τον χρόνο που θα φας στη στάση τον αφηνω απέξω εδώ - κι εγώ θα κάνω συνήθως στάση (5-10 λεπτά, όχι 20 βέβαια, αλλά ΟΚ) για κανα κατούρημα και ένα τσιγάρο που λεει ο λόγος..
    To δικό μου που είναι πετρέλαιο αν πας με τα όρια (cruise control 130 max), 2 άτομα και πράγματα για 3ήμερο, φτάνει Θεσσαλονίκη και έχει πετρέλαιο να γυρίσεις πίσω. Εγώ δεν το έχω κάνει (μη λέω μπαρούφες) γιατί φοράω τσαρούχια στα πόδια, αλλά το έκανε η γυναίκα μου πέρισυ που έπρεπε να πάει και της έδωσα το δικό μου για οικονομία μιας και το δικό της είναι βενζίνη. Πήγε στο χαλαρό, έκανε καμιά 20αριά χιλιόμετρα μεσα στη Θεσσαλονίκη και γέμισε την επόμενη με 30κάτι ευρώ- γύρω στα 20 λίτρα πετρέλαιο..
    Με ένα ηλεκτρικό σε πραγματικές συνθήκες ταξιδιού, που η φόρτιση θα γίνει στο δρόμο σε κάποιο σταθμό φόρτισης, η διαφορά στα "καύσιμα" δεν είναι χαοτική. 40 με 50 λεπτά την kWh κοστίζει η φόρτιση. Αν τα βάλουμε κάτω, ένα ηλεκτρικό για να γεμίσει μια μπαταρία με 50κWh θέλει 20-25 ευρώ . Χαοτική είναι η διαφορά βέβαια αν φορτίζεις σπίτι με 10-12 λεπτά την κιλοβατώρα..
    Τούτων λεχθέντων, δεν είμαι κατά των ηλεκτρικών.. Δεν θα με χάλαγε καθόλου για τη γυναίκα ένα ψιλομικρό μιας και στο 99% κινείται μεαα στην πόλη. Η αυτονομία στα περισσότερα μικρά σε πραγματικές συνθήκες είναι πολύ λιγότερη από τις θεωρητικές τιμές (άλλος φίλος έχει ηλεκτρκό mini cooper.. 180km αυτονομία έχει..). Αλλά για κάποιον που θα κάνει 10-20 χλμ την ημέρα πήγαινε-έλα στη δουλειά, όπως η γυναίκα μου μια χαρά είναι.. Το κόστος αγοράς όμως αρχικά είναι ψιλοαπαγορευτικό (30φεύγα χιλιάρικα για παράδειγμα έχει το mini). Αλλά υπάρχει και το άλλο πρόβλημα (που για μένα είναι από τα σημαντικότερα για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα).. Η φόρτιση.. Στο σπίτι έχω πάρκινγκ αλλα είναι ανοιχτό (πιλοτής). Οπότε να βάλω φορτιστή δεν παίζει. Ακόμη και η μπαλαντέζα χλωμή σαν λύση είναι. Τι θα κάνω θα κρεμάω καλώδιο από το μπαλκόνι; Βασική προϋπόθεση λοιπόν για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι το κλειστό πάρκινγκ. Και στις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας το 50% των σπιτιών δεν έχει καν πάρκινγκ, πόσο μάλλον κλειστό..
    Καταλήγω λοιπόν ότι για μέσα στην πόλη και με της κατάλληλες προϋποθέσεις, ένα ηλεκτρικό είναι καλή επιλογή και μεσοπρόθεσμα συμφέρει οικονομικά (το ρεύμα είναι φτηνότερο από τη βενζίνη. Βέβαια συνήθως το κόστος κτήσης είναι ακριβότερο στα ηλεκτρικά, οπότε για να κάνεις απόσβεση την υψηλότερη τιμή θες καμιά 5ετία τουλάχιστον, αλλά λέμε τώρα..). Για κάποιον που κάνει πολλά ταξίδια, όχι... Αν φτάσουμε κάποια στιγμή να είναι κοινές οι μπαταρίες και μπορείς να τις αλλάζεις (όπως αναφέρθηκε πριν) σε ένα σταθμό φόρτισης με άλλες μέσα σε 5-10 λεπτά, τότε το ξανασυζητάμε.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #2876
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είναι φιλοάνετος θα κάνει μια στάση κανα 20λεπτο να βάλει 5-6 kWh..
    Κατι έχεις μπερδέψει.
    Το όχημα αυτό φορτίζει με 155 kW DC max.
    Η μπαταρία του έχει Useable Capacity 74.0 kWh
    Σε 30 λεπτά φορτίζει από το 10% στο 80%
    Άρα σε 20 λεπτά στάση σε ταχυφορτιστή αποκλείεται να βάλει μόνο 5-6 kWh. Αυτές θα μπουν με το που συνδέσει το καλώδιο...
    https://ev-database.org/car/1535/BMW-iX3

  12. #2877
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Εξαιτίας της χαμηλής ζήτησης η VW ακυρώνει την παραγωγή του ID.3 στο Wolfsburg
    Τι λέγαμε,δεν μπορούν ορισμένοι κατασκευαστές να ακολουθήσουν τον εξηλεκτρισμο.

  13. #2878
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι έχεις μπερδέψει.
    Το όχημα αυτό φορτίζει με 155 kW DC max.
    Η μπαταρία του έχει Useable Capacity 74.0 kWh
    Σε 30 λεπτά φορτίζει από το 10% στο 80%
    Άρα σε 20 λεπτά στάση σε ταχυφορτιστή αποκλείεται να βάλει μόνο 5-6 kWh. Αυτές θα μπουν με το που συνδέσει το καλώδιο...
    https://ev-database.org/car/1535/BMW-iX3
    Κοίτα να δεις... εγώ λέω τι μου είπε... χαζοκουβεντιάζαμε ενώ ταυτόχρονα πίναμε τσιπουράκι με μεζέ και βλέπαμε μπάσκετ..
    Όμως συνεχίζεις να παραθέτεις θεωρίες.. Η πράξη διαφέρει... Η πράξη λεει ότι η στάση για κατούρημα και τσιγάρο που κάνω εγώ στις τουαλέτες της εθνικής είναι πολύ πιο γρήγορη από τη στάση που θα χρειαστώ με το ηλεκτρικό που θα είναι σε κάποιο ΣΕΑ στα οποία θες κανα 5λεπτο για να μπεις να πας να βρεις που είναι οι φορτιστές, να παρκάρεις και να συνδέσεις.
    Επίσης η θεωρία μπορεί να λεει ότι φορτίζει σε 30 λεπτά από το 10 στο 80% με 155kw DC φορτιστή, αλλά στην πράξη δεν ξέρω αν οι διαθέσιμοι φορτιστές στην εθνική ( και ανάλογα με το ΣΕΑ ) είναι 150 ή 50 kw..
    Και ξαναλέω, δεν είμαι καθόλου κατά των ηλεκτρικών, οπότε δεν χρειάζεται να με πείσει κανείς υπερ τους... Απλά είμαι ρεαλιστής και παραθέτω τα προβλήματα που -τουλάχιστον ακόμη - υπάρχουν με την χρήση/κτήση τους.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #2879
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις... εγώ λέω τι μου είπε... χαζοκουβεντιάζαμε ενώ ταυτόχρονα πίναμε τσιπουράκι με μεζέ και βλέπαμε μπάσκετ..
    Όμως συνεχίζεις να παραθέτεις θεωρίες.. Η πράξη διαφέρει... Η πράξη λεει ότι η στάση για κατούρημα και τσιγάρο που κάνω εγώ στις τουαλέτες της εθνικής είναι πολύ πιο γρήγορη από τη στάση που θα χρειαστώ με το ηλεκτρικό που θα είναι σε κάποιο ΣΕΑ στα οποία θες κανα 5λεπτο για να μπεις να πας να βρεις που είναι οι φορτιστές, να παρκάρεις και να συνδέσεις.
    Επίσης η θεωρία μπορεί να λεει ότι φορτίζει σε 30 λεπτά από το 10 στο 80% με 155kw DC φορτιστή, αλλά στην πράξη δεν ξέρω αν οι διαθέσιμοι φορτιστές στην εθνική ( και ανάλογα με το ΣΕΑ ) είναι 150 ή 50 kw..
    Και ξαναλέω, δεν είμαι καθόλου κατά των ηλεκτρικών, οπότε δεν χρειάζεται να με πείσει κανείς υπερ τους... Απλά είμαι ρεαλιστής και παραθέτω τα προβλήματα που -τουλάχιστον ακόμη - υπάρχουν με την χρήση/κτήση τους.
    Κοίτα... εγώ ακόμα και νέος.. δεν υπήρχε περίπτωση να τραβήξω σερί να πάω Θεσσαλονίκη από Αθήνα... 100% θα σταμάταγα να ξεκουραστώ και να τσιμπήσω κάτι οπότε είμαι οκ με μισή ή μία ώρα φόρτισης.
    Εσύ δλδ ανεβαίνεις στο αμάξι και το πας σερί? να σου δώσω το Mercedes του γαμπρού μου που μετά από 3 ώρες οδήγηση σε βρίζει για υποχρεωτική στάση τουλάχιστον μισής ώρας και σου σπάει τα @@... και δεν είμαι μόνο το Mercedes που το κάνει αυτό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #2880
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι να πάω Θεσσαλονίκη, ναι, το πιο πιθανό είναι ότι θα σταματήσω και ενδεχομένως να πιώ λίγο καφέ. Αν πάω στο χωριό όμως (Λαμία ή Καρδίτσα ανάλογα) που τα χιλιόμετρα είναι λιγότερα, το πιο πιθανό είναι ότι δεν πρόκειται να κάνω στάση για περσισσότερο από ένα τσιγάρο (ειδικά για Λαμία, σίγουρα, ούτε 2 ώρες δεν είναι). Και ο κολλητός 270 χιλιόμετρα Αττική οδό/Εθνική είναι (αντε να είναι 2 ώρες και κάτι)
    Και το δικό μου έχει μια αντίστοιχη λ@λ@κία όταν οδηγάς σερί για πολύ, αλλά μάλλον δεν το έχω ενεργοποιήσει και ποτέ γιατί όντως ακόμη και για Λαμία, μια 5λεπτη-10λεπτη στάση θα την κάνω..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 192 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 172182187190191192193194197202 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας