Σελ. 146 από 195 ΠρώτηΠρώτη ... 126136141144145146147148151156166 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.176-2.190 από 2918
  1. #2176
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Τα παρατημένα δεν είναι πλέον τόσα πολλά όπως προ 10ετίας.

    Όσον αφορά το leasing, βλέπω παίζει πολύ Peugeot/Citroën/DS. Ανκγουγιάμπλ!

  2. #2177
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είναι αξιόπιστο και ασφαλές ένα όχημα 20ετίας, θα πρέπει να ήταν top of the top όταν βγήκε.

    Τυπικό όχημα πόλης 20ετίας, αυτή τη στιγμή δεν θεωρείται ασφαλές με τίποτα! Αξιόπιστο, οκ, αυτό μπορεί, με σχολαστική συντήρηση.

    Φυσικά και αξίζει αγορά αν έχεις όχημα 20ετίας και δεν είσαι συναισθηματικά δεμμένος με αυτό.

    Εκτός αν έχεις φετίχ να ταΐζεις συνεργειατζήδες, οπότε πάω πάσο
    Δεν αναφερόμουν στην παθητική ασφάλεια αλλά στην ενεργητική. Ενα καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο 20ετίας είναι μια χαρά. Επίσης μίλησα για αξιόπιστο αυτοκίνητο, που δεν ζητάει κάτι πέρα από τα αναλώσιμα του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση αυτοκίνητο 20ετίας να είναι οικονομικό με τα σημερινά δεδομένα.
    'Ενα Yaris 20ετίας πχ, και σήμερα οικονομικό είναι. Μια E200 Kompressor 20ετίας όχι.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #2178
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Καίω 7 λίτρα με αέριο μέσο όρο. Οκ αν είχα ένα σύγχρονο υβριδικό toyota με αέριο εννοείται θα έκαιγα τα μισά αλλά όχι ότι δεν είμαι οικονομικός με 23 χρόνων αυτοκίνητο όταν το 70-80% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν έξω καίνε απίστευτα παραπάνω από εμένα και βγάζουν και τα 2πλασια καυσαέρια σε σχέση με το αέριο.
    Επίσης το ABS είναι το σημαντικότερο για μένα σε θέμα ασφάλειας, τα άλλα μου τι δίνουν
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #2179
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Επειδή λέγατε πριν για ακριβά μεταχειρισμένα, μπήκα σήμερα να δω πόσο βγαίνουν σήμερα, έχοντας σαν σημείο αναφοράς το Altea που αγόρασα πριν 5 χρόνια σε πολύ καλή κατάσταση.
    Ψάχνοντας λοιπόν να δω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (1.4L, 120k χλμ, 8-9ετίας, μεσαία κατηγορία) με αυτό που πήρα τότε με 6500 από ιδιώτη, απλά δεν υπάρχει τίποτα και όλα ξεκινάνε από 1000 ευρώ παραπάνω.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #2180
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ενα Yaris 20ετίας πχ, και σήμερα οικονομικό είναι. Μια E200 Kompressor 20ετίας όχι.
    Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Yaris 20ετίας καίει συγκρίσιμα με ένα αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας και κυβικών 2ετίας ή καινούριο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καίω 7 λίτρα με αέριο μέσο όρο. Οκ αν είχα ένα σύγχρονο υβριδικό toyota με αέριο εννοείται θα έκαιγα τα μισά αλλά όχι ότι δεν είμαι οικονομικός με 23 χρόνων αυτοκίνητο όταν το 70-80% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν έξω καίνε απίστευτα παραπάνω από εμένα και βγάζουν και τα 2πλασια καυσαέρια σε σχέση με το αέριο.
    Επίσης το ABS είναι το σημαντικότερο για μένα σε θέμα ασφάλειας, τα άλλα μου τι δίνουν
    Επίσης μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Αν έχεις 100% αέριο, να συγκρίνεις με σημερινά αυτοκίνητα που έχουν 100% αέριο.

  6. #2181
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Yaris 20ετίας καίει συγκρίσιμα με ένα αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας και κυβικών 2ετίας ή καινούριο;



    Επίσης μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Αν έχεις 100% αέριο, να συγκρίνεις με σημερινά αυτοκίνητα που έχουν 100% αέριο.
    Αυτό είπα στη σύγκρισή μου.. σύγκρινα το αμάξι μου με ένα ολοκαίνουργιο Corolla υβριδικό που θα του βάλω και αέριο (όχι εργοστασιακά γιατί βάζουν βλακείες και εννοείται πως όχημα χωρίς αέριο δεν παίζει σε εμένα) και θα καίει τα μισά αλλά η ερώτηση είναι... τα 25000+ χιλιάρικα που θα δώσω για την Corolla την καινούργια.. πότε θα τα αποσβέσω? του αγίου ανήμερα οπότε μένω ως έχω μέχρι να λιώσει(έχω και 2ο μοτέρ καβάτζα) ή να τα απαγορεύσουν .

    Αυτό για μένα που είμαι κοινός θνητός/πλέμπας και το μόνο που μου επιτρέπει ο μισθός μου είναι που και που να παίρνω κάνα ηλεκτρονικό Gadget....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #2182
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Yaris 20ετίας καίει συγκρίσιμα με ένα αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας και κυβικών 2ετίας ή καινούριο;
    δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Πάρε το σημερινό χιλιάρι yaris και συγκρινε το με το χιλιάρι yaris πρωτης γενιάς. Το πολύ να έχουν 1 λίτρο διαφορά στη κατανάλωση.

    Σε μια κατηγορία όμως σαν την E class, η διαφορα θα είναι τεράστια. Μπορεί το 15lt/100 της παλιάς να έχει γίνει άνετα 10lt/100.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #2183
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Πάρε το σημερινό χιλιάρι yaris και συγκρινε το με το χιλιάρι yaris πρωτης γενιάς. Το πολύ να έχουν 1 λίτρο διαφορά στη κατανάλωση.

    Σε μια κατηγορία όμως σαν την E class, η διαφορα θα είναι τεράστια. Μπορεί το 15lt/100 της παλιάς να έχει γίνει άνετα 10lt/100.
    Θέλω τον ήρωα που θα πάρει σημερινή E class .. πρέπει να έχεις τρελό γκόμενο κάποιον σε συνεργείο ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #2184
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Πάρε το σημερινό χιλιάρι yaris και συγκρινε το με το χιλιάρι yaris πρωτης γενιάς. Το πολύ να έχουν 1 λίτρο διαφορά στη κατανάλωση.

    Σε μια κατηγορία όμως σαν την E class, η διαφορα θα είναι τεράστια. Μπορεί το 15lt/100 της παλιάς να έχει γίνει άνετα 10lt/100.
    Ένα σημερινό Yaris καίει γύρω στα 5 λίτρα/100χλμ, σωστά; 1 λίτρο είναι 20% διαφορά. Δεν είναι μικρή.

  10. #2185
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα σημερινό Yaris καίει γύρω στα 5 λίτρα/100χλμ, σωστά; 1 λίτρο είναι 20% διαφορά. Δεν είναι μικρή.
    φυσικά, αλλα είναι 20% σε κάτι ήδη μικρό. Δεν είναι 20% σε κάτι εξ αρχής μεγάλο. Σε ένα αμάξι που από το 15 πήγες στο 12, πάλι ίδιο ποσοστό είναι, αλλά τα savings τριπλάσια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω τον ήρωα που θα πάρει σημερινή E class .. πρέπει να έχεις τρελό γκόμενο κάποιον σε συνεργείο ...
    αυτοί που θα την πάρουν έχουν φράγκα να πληρώνουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είπα στη σύγκρισή μου.. σύγκρινα το αμάξι μου με ένα ολοκαίνουργιο Corolla υβριδικό που θα του βάλω και αέριο (όχι εργοστασιακά γιατί βάζουν βλακείες και εννοείται πως όχημα χωρίς αέριο δεν παίζει σε εμένα) και θα καίει τα μισά αλλά η ερώτηση είναι... τα 25000+ χιλιάρικα που θα δώσω για την Corolla την καινούργια.. πότε θα τα αποσβέσω? του αγίου ανήμερα οπότε μένω ως έχω μέχρι να λιώσει(έχω και 2ο μοτέρ καβάτζα) ή να τα απαγορεύσουν .

    Αυτό για μένα που είμαι κοινός θνητός/πλέμπας και το μόνο που μου επιτρέπει ο μισθός μου είναι που και που να παίρνω κάνα ηλεκτρονικό Gadget....
    ο 1.8 hybrid κατα 99% νόμιζω ότι είναι έμμεσος ψεκασμός και βάζεις αέριο εύκολα και με αξιοπιστία. ο νέος 2λιτρος είναι D4S, δηλαδή έχει και άμεσο και έμμεσο ψεκασμό, πολλά injectors δηλαδή, και δεν ξέρω τι παίζει από kit υγραερίου και εγκαταστάτες που μπορούν να τον ρυθμίσουν σωστά.

    Ως προς την οικονομία, από τα 7 ευρώ που είσαι τώρα ανά 100, άντε να πας στη καλύτερη στα 5 ευρώ. Μόνο για να αποσβέσεις ένα lpg kit των 1200ευρώ που θα πρέπει να βάλεις στο hybrid, θα πρέπει να κάνεις 60000 χλμ.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #2186
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    netlag την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση με τον bluechris
    εδω δεν τον ενδιαφερει που θα χασει τα 11 χρονια εγγυηση της υβριδικης μπαταριας (που κάνει κατι λιγα χιλιάρικα), θα τον νοιαζει το κοστος του κιτ;

    ουτως η αλλως, με καταναλωση κατω απο 5 λιτρα βενζινη στο υβριδικο, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να βαλεις αεριο, γιατι και το αεριο δεν διατιθεται δωρεαν, και αυτο ακριβαινει κλπ

  12. #2187
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    netlag την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση με τον bluechris
    εδω δεν τον ενδιαφερει που θα χασει τα 11 χρονια εγγυηση της υβριδικης μπαταριας (που κάνει κατι λιγα χιλιάρικα), θα τον νοιαζει το κοστος του κιτ;

    ουτως η αλλως, με καταναλωση κατω απο 5 λιτρα βενζινη στο υβριδικο, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να βαλεις αεριο, γιατι και το αεριο δεν διατιθεται δωρεαν, και αυτο ακριβαινει κλπ
    A με συγχωρείς ... δεν θέλω να κάνω κακό στο περιβάλλον για αυτό θέλω αέριο (όποιος πει πως το θέλω για οικονομία είναι κακεντρεχής )
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #2188
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    A με συγχωρείς ... δεν θέλω να κάνω κακό στο περιβάλλον για αυτό θέλω αέριο (όποιος πει πως το θέλω για οικονομία είναι κακεντρεχής )
    Μα με < 5 λίτρα κατανάλωση πόση οικονομία θεωρείς ότι θα κάνεις, αν υπολογιστούν και τα έξοδα τοποθέτησης του αερίου, και τα μειονεκτήματα με την απώλεια εγγύησης κλπ
    Δηλαδή πόση κατανάλωση τα 100 χλμ έχει το αέριο που θα συνεχίσει να συμφέρει υπολογίζοντας όλα αυτά;

  14. #2189
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    A με συγχωρείς ... δεν θέλω να κάνω κακό στο περιβάλλον για αυτό θέλω αέριο (όποιος πει πως το θέλω για οικονομία είναι κακεντρεχής )
    Πάρε ποδήλατο μίστερ

  15. #2190
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα με < 5 λίτρα κατανάλωση πόση οικονομία θεωρείς ότι θα κάνεις, αν υπολογιστούν και τα έξοδα τοποθέτησης του αερίου, και τα μειονεκτήματα με την απώλεια εγγύησης κλπ
    Δηλαδή πόση κατανάλωση τα 100 χλμ έχει το αέριο που θα συνεχίσει να συμφέρει υπολογίζοντας όλα αυτά;
    Ειμαι στα 10 χρόνια με αέριο οπότε κάτι έχω κερδίσει και έχω αποσβέσει το κόστος του Κιτ της BRC... αλλά πλάκα πλάκα φέτος που λήγει το ντεπόζιτο του αεριού (10 χρόνια έχουν υποχρεωτική διάρκεια ζωής για το ΚΤΕΟ τα ντεπόζιτα αερίου), θα βάλω τελευταίας γενιάς κιτ και ελπίζω για μεγαλύτερη οικονομία και ας το αποσβέσω λίγο μακρύτερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ποδήλατο μίστερ
    Όσο η εταιρεία ήταν στο Χαϊδάρι, πήγαινα καμια φορά το καλοκαίρι με το ποδήλατο (άγιοι ανάργυροι - Χαϊδάρι).. από το 14 που ήρθαμε Μαγούλα... ο θεός στην ηλικία μου, μου έχει δώσει ένα πηγαινέλα Άγιοι Ανάργυροι - Μαγούλα και μετά τέλος οπότε το κρατάω για ποιο μετά
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 146 από 195 ΠρώτηΠρώτη ... 126136141144145146147148151156166 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας