Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 71
  1. #46
    Ζητώ συγνώμη που άργησα να απαντήσω στις απορίες σου αλλά πριν προχωρήσω θέλω να απαντήσεις σε μια δικιά μου. Το δελτίο αποστολής που συνόδευσε τα κουφ΄ωματα έγραφαν ως επάγγελμα αλουμινοκατασκευές, μεταλικες κατασκευες ή εφαρμογές υαλοπινάκων?

  2. #47
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Σου απαντάω με PM στην ερωτηση σου! Επισης να προσθέσω οτι ειδα οτι ειναι στους συνεργάτες της Αλουμιλ εψαξα απο το σιτε της Alumil.
    Δυστυχώς θα τοποθετήσουν και καποια αλλα παραθυρα εδώ και θα φτιάξουν και πατάρι επειδη τους θελει ο πατερας μου.
    Επισης να πω οτι η πορτα της κουζίνας πανω και κατω δεν ακουμπα στο αλουμινιο το λαστιχο και βλεπεις και φως απο κατωαριστερα.
    Επισης τα επαληλα πεζουν λιγο πανω κατω και ειδα πως δεν υπάρχει κατι στο σημειο που συναντιουνται τα παράλληλα με αποτελεσμα να υπάρχει ενα μεγάλο κενο και να βλεπεις εξω. Και εαν μπουν νερά μπαινουν και μέσα κατα καποιο τροπο.
    Θα βαλω φωτογραφία απλά χαθηκε η παλαια φωτογραφικη ,τωρα που θα παρω τη νεα απο αμερικη θα ανεβασω φωτο να σου εξηγήσω τι εννοω.

  3. #48
    Το οτι είναι στο site της alumil ή όποιας γνωστής επώνυμης εταιρίας δε σημαίνει ότι είναι και οι καλύτεροι. Για να μπω ως συνεργάτης ή ως πιστοποιημένος κατασκευαστής στο κάθε site είναι το πιο εύκολο αρκεί να παρακολουθήσω κάποια εκπαιδευτικά σεμινάρια που διοργανώνει και τελείωσε. Το δύσκολο όμως είναι οι εταιρίες να παρακολουθούν το κατά πόσο εσύ τηρείς τα όσα αυτοί σου έχουν μάθει ή όχι.

    Πραγματικά έχω πάρα πολλά ερωτηματικά σε αυτά που μου γράφεις αλλά το μεγαλύτερο είναι, γιατί τόση επιμονή του πατέρα σου να του κατασκευάσουν και τα υπόλοιπα κουφώματα απ' την στιγμή που δεν είστε καθόλου ικανοποιημένοι. Εαν η απάντηση είναι λόγο 'τιμής' τότε δεν έχω παρά να συμπληρώσω ότι η 'τιμή' που εσείς τώρα θεωρείται δελεαστική, μελλοντικά θα διαμορφωθεί διαφορετικά. Τι εννοώ; Το βασικότερο ότι τα αλουμίνια σας δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψουν σωστά και θα χρειάζονται συνεχώς επισκευές με την ανάλογη επιβάρυνση. Κατα δεύτερον τα αλουμίνια δεν τα χρειαζόμαστε απλώς να κλείνουμε κάποιες τρύπες στους τοίχους, θα πρέπει να μας προσφέρουν στεγανότητα (που στα δικά σου δε το βλέπω), ηχομόνωση (επίσης) και ασφάλεια(επίσης). Ένα κούφωμα που δεν στεγανοποιεί σωστά το μόνο που θα προσφέρει είναι απώλειες στη θέρμανση και την ανάλογη επιβάρυνση στο κόστος πετρελαίου.

    Δε χρειάζεται πλέον να σου πω εγώ εάν υπάρχουν κακοτεχνίες ή όχι γιατί διαπιστώνω ότι μπορείς και μόνο σου. Μια πόρτα που δεν ακουμπάει το λάστιχό της στη κάσα δεν μπορείς να πεις ότι είναι καλή, ή το ότι βλέπεις φως, αλλά το χειρότερο απ' όλα να βλέπεις έξω ενδιάμεσα απ το επάλληλο. Θεωρείς άραγε ότι γίνεται για εξαερισμό του χώρου? Στο χώρο που μου περιγράφεις μπαίνει ο λεγόμενος γάντζος για να αγκαλιάζουν τα 2 φύλλα μεταξύ τους ώστε να μην υπάρχουν απώλειες αλλά επιπλέον υπάρχουν στο πάνω και στο κάτω μέρος του οδηγού τα στεγανωτικά. Ρώτησε τον 'μάστορά' σου εάν τα έχει βάλει αλλά αμφιβάλω.....

  4. #49
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Δεν εχει βαλει τιποτα ενδιαμεσα στα εππαληλα. Δηλαδη υπάρχει κενο και βλεπεις εξω κατα καποιο τροπο.Θα βαλω φωτο οταν ερθει η νεα φωτογραφική.
    Απλα ο πατερας μου θέλει να τελειώνει και το σπιτι αυτο στις φωτο το προοριζει για ενοικιαση..
    Οσο αφορα το μαγαζί 3 παραθυρα θα βαλει και θα κανει ενα μπατάρι στο μαγαζι επειδη εχει υψος 8 μετρα(ελπιζω να μη μας πεσει στο κεφαλι καμια ωρα γιατι θα τον μαυρίσω στο ξυλο)
    Απλα δεν θελει να σκεφτετε ουτε τον νιάζει τοσο.Αρκει να υπάρχουν παραθυρα κ οτι να ειναι...
    Τωρα πχ στη κουζινα του κανονικου σπιτιου οταν φυσάει ανοιγει η αλουμινενια μπαλκονοπορτα μονη της . Αλλα η λυση ειναι κατεβασμενα ρολα..αλλα το εχουμε συνηθισει ολοι...
    Το προβλημα ειναι οτι πιάνει για να κλειδωσει σε 2 σημεία. Το πανω πιανει καπως. Το κατω η "βιδα" δεν μπαινει πισω απο εναν οδηγό ,δηλαδη παει πισω αλλα απεχει και ετσι δεν μπορει να πιασει..Δηλαδη θελει αλλο μηχανισμο μας ειπε αυτος εδω (μαλλον με μεγαλυτερο πιαστήρι.
    Απλα θα ηθελα να ξερω πως λεγεται στα επαλληλα..Γατζος;Επισης πρεπει να πεζουν πανω κατω η οχι;

    ........Auto merged post: PGouv πρόσθεσε 13 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Οι μηχανισμοι ειναι GIESSE.Καλοι ειναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PGouv : 01-06-09 στις 21:26. Αιτία: auto merged post

  5. #50
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα πχ στη κουζινα του κανονικου σπιτιου οταν φυσάει ανοιγει η αλουμινενια μπαλκονοπορτα μονη της . Αλλα η λυση ειναι κατεβασμενα ρολα..αλλα το εχουμε συνηθισει ολοι...
    Αυτό θα μείνει έτσι; Δηλαδή η δουλειά αυτή θεωρείται παραδομένη-τελειωμένη; Μιλάμε ότι πια το σπίτι δεν είναι ασφαλές...

  6. #51
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Αυτο ειναι αλλο εδω κ χρονια...Αλλα ετσι κ αλλιως σιγα την ασφαλεια ρε παιδια...
    Το θεωρω υποκριτικό να λεμε οτι κλειδώνει σε 12 σημεία και τετοια.Αν θες να μπεις σπας το τζάμι και τελειωσε η ιστορία.
    Οσο αφορα το σπιτι στις φωτο θεωρείται τελειωμένη

  7. #52
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Για να μην ανοίγω νεο θέμα να ρωτήσω εδώ αν ξέρετε κάποιο online κατάστημα για εξαρτήματα αλουμινίου (κλειδαριές, πόμολα κλπ)

  8. #53
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Σχεδον εχει τελειωση η δουλειά.. Θα βαλει καποια πραγματα που λειπουν επειτα απο προτάσεις εδώ και με το ζόρι (για να παρει 2.000 ακομα που του χρωσταμε)
    Εδω ειναι μια φωτο. Κανονικα επρεπε να ειχε κατι για να μη φαινεται το κενό;
    Επισης τα λαστιχα τα χοντρα στις γωνίες παρατηρησα πως στα αλλα που εχουμε σπιτι ειναι κολλημενα εκει που συναντιούνται. Κανονικά πρεπει να ενονονται η οχι;
    Επισης πρεπει παντα να υπάρχουν τρυπες για τα νερα η οχι πάντα;
    Ευχαριστω για τις συμβουλες σε ολο αυτο το ποστ. Βοηθησαν πολυ

    Παρατηρηστε στη φωτο το φως που μπαινει απο τη γωνια
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0089.jpg  


  9. #54
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Χωρις να ειμαι ουτε κατα διανοια ειδικος επι του θεματος, αυτο στο χωριο μου λεγεται συναρμογη του πωπουδελου.

  10. #55
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    pgouv: πήγαινε σε μία έκθεση της DORAL (απλά αναφέρω την εταιρία γιατί έχει πολλές εκθέσεις) και εκεί μπορείς να συγκρίνεις τη συναρμογή στις γωνίες με τα δικά σου παράθυρα. Δεν υπάρχει σύγκριση.

    Απλά τα δικά σου δεν είναι παράθυρα. Είναι κομπογιανιτισμός στο μέγιστο.

    Από την άλλη, αφού υπάρχουν διαρήκτες, καλύτερα να μην είναι και τόσο καλά τα παράθυρα για να μην χρειαστεί να τα χαλάσουν για να σας κλέψουν. Με αυτά που βάλατε θα μπουν οι διαρήκτες και δεν θα πάθουν και τίποτα τα παράθυρα....έτσι και αλλιώς πάντα ανοιχτά είναι!

  11. #56
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Απλα θα ηθελα ισχυρα επιχειρηματα γιατι λεει πως ειναι αψογα. Εσεις ξερετε και κρινεται αλλα εγω δεν ειμαι ειδικός..Η doral ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου θα πεταχτω καποια στιγμή να δω.
    Θα βαλω και μια απο τα εππαλληλα..
    Συγκεκριμενα περα απο τις γωνίες και τα λαστιχα (Επρεπε να κοληθούν γιατι ειναι ευκολα να διαρηχτούν;

  12. #57
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα θα ηθελα ισχυρα επιχειρηματα γιατι λεει πως ειναι αψογα. Εσεις ξερετε και κρινεται αλλα εγω δεν ειμαι ειδικός..Η doral ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου θα πεταχτω καποια στιγμή να δω.
    Θα βαλω και μια απο τα εππαλληλα..
    Συγκεκριμενα περα απο τις γωνίες και τα λαστιχα (Επρεπε να κοληθούν γιατι ειναι ευκολα να διαρηχτούν;
    Αν μπορείς πάρε και φωτογραφίες από τις γωνίες τους για να του τις δείξεις.

    ........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα θα ηθελα ισχυρα επιχειρηματα γιατι λεει πως ειναι αψογα. Εσεις ξερετε και κρινεται αλλα εγω δεν ειμαι ειδικός..Η doral ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου θα πεταχτω καποια στιγμή να δω.
    Θα βαλω και μια απο τα εππαλληλα..
    Συγκεκριμενα περα απο τις γωνίες και τα λαστιχα (Επρεπε να κοληθούν γιατι ειναι ευκολα να διαρηχτούν;
    Αφού έχουν κενά. ο διαρήκτης μπορεί να βάλει έναν λοστό και να σου κατεβάσει όλο το κούφωμα, γρήγορα. Αν δεις ένα σωστό κούφωμα, ε θέλει το χρόνο του για να ανοίξει, δεν είναι ότι πιο απλό, παρα μόνο αν σπάσεις το τζάμι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pk33 : 17-06-09 στις 14:46. Αιτία: auto merged post

  13. #58
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδον εχει τελειωση η δουλειά.. Θα βαλει καποια πραγματα που λειπουν επειτα απο προτάσεις εδώ και με το ζόρι (για να παρει 2.000 ακομα που του χρωσταμε)
    Εδω ειναι μια φωτο. Κανονικα επρεπε να ειχε κατι για να μη φαινεται το κενό;
    Επισης τα λαστιχα τα χοντρα στις γωνίες παρατηρησα πως στα αλλα που εχουμε σπιτι ειναι κολλημενα εκει που συναντιούνται. Κανονικά πρεπει να ενονονται η οχι;
    Επισης πρεπει παντα να υπάρχουν τρυπες για τα νερα η οχι πάντα;
    Ευχαριστω για τις συμβουλες σε ολο αυτο το ποστ. Βοηθησαν πολυ

    Παρατηρηστε στη φωτο το φως που μπαινει απο τη γωνια
    Υπαρχει ειδικη αρμοκολα (σιλικονη) που μπαινει εκει κατα την κατασκευη των κουφωματων.

    Και τωρα μπορει να βαλει εξωτερικα, αν του ζητησεις.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχουν κενά. ο διαρήκτης μπορεί να βάλει έναν λοστό και να σου κατεβάσει όλο το κούφωμα, γρήγορα. Αν δεις ένα σωστό κούφωμα, ε θέλει το χρόνο του για να ανοίξει, δεν είναι ότι πιο απλό, παρα μόνο αν σπάσεις το τζάμι
    Δεν μπορω παρα να γελασω με το παραπανω post.

    Θα βαλει λοστο σε κενο 1-2-3 mm και θα ανοιξει το κουφωμα;


    Προς γνωσιν, η τομη αυτη ειναι ιδιαιτερα δυσκολη και θελει παρα πολυ καλο μηχανημα για να γινει η κοπη του προφιλ στις 45° σε ολο το πλατος της βεργας.

    Το κενο ειναι απολυτως φυσικο, το αφύσικο ειναι η μη σωστη κατασκευη των κουφωματων στο μαγαζι.

  14. #59
    Αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί ρωτάς για πράγματα που και από μόνος σου βλέπεις ότι δεν στέκουν.

    Και βέβαια δεν δικαιολογείτε το συγκεκριμένο κενό που μας δείχνεις στην φωτο και βέβαια τα λάστιχα θα έπρεπε να είναι κολλημένα. Το κόλλημα τους βέβαια δεν βοηθάει να μη μπορούν να το διαρρήξουν ληστές αλλά μεγιστοποιεί τη στεγανότητα του κουφώματος.

    Ρωτάς αν θα έπρεπε να υπάρχουν τρύπες να φεύγουν τα νερά. Θα με βοηθούσες αν είχα μια φωτογραφία του παραθύρου από την εξωτερική του μεριά να σου πω κατά πόσο υπάρχουν ή όχι. Το κενό που φαίνεται στη φωτογραφία σίγουρα δεν είναι....

    Δεν έχω παρά να συμπληρώσω ότι ο μάστορας με τον οποίο μπλέξατε κάνει φιλότιμες προσπάθειες να φτιάξει αλουμίνια αλλά απέχει πολύ απ το να λέγεται και αλουμινάς.

  15. #60
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Που θα πεσεις ειναι εμας αλλαξαν στο σπιτι αθηνα και ο πατερας μου δεν χρειαστηκε καν να καθαρισει.Στο σπιτι στο χωριο του παππου μου εφτιαξαν ενα μπανιο πρωτα εβαλαν πλακακια και μετα νιπτηρες μπανιερες κλπ.Για τον αφρο και εγω αν και δεν ειναι ειδικοτητα μου ξερω οτι ειναι καλο θερμονωτικο αλλα δεν νομιζω να κανει για τοσο μεγαλα κενα(α και νομιζω χρειαζεται προστασια απο κειρικα φαινομενα γιατι φθειρεται ευκολα)

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 15:19
  2. Προστασία Προσώπικης Εργασίας/ Καταστροφη Εργασίας
    Από ramistef στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-11, 01:05
  3. ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
    Από stelios12 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας