Σελ. 31 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 526
  1. #451
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακτινίδιο και αμύγδαλα ρίχνουν την κακή χοληστερίνη Ldl και ανεβάζουν την καλή Hdl.
    Όπως και το περπάτημα όλα τα άλλα είναι για εμπορευματοποίηση χάπια κτλ.
    https://www.iefimerida.gr/news/16198...BD%CE%B5%CF%82
    Η επιστημονική βάση του άρθρου που επικαλείσαι είναι αδιαμφισβήτητη, όπως και ο συντάκτης του. Την επόμενη φορά που θα αρρωτήσεις, μην πας στο γιατρό, σε δημοσιογράφο να πας.
    Σοβαρά τώρα, τα πράγματα δεν είναι ποτέ άσπρο-μαύρο, και οι βασιζόμενοι στην ημιμάθεια αφορισμοί είναι επικίνδυνοι. Από συζητήσεις με γιατρούς γνωρίζω ότι με τη διατροφή και την άσκηση είναι εφικτό να μειώσει κανείς την ολική χολησερόλη μέχρι -15%, βαριά-βαρια μέχρι -20%, και το έχω επιβεβαιώσει και ο ίδιος στην πράξη. Οταν λοιπόν έχει κανείς παθολογική 300+, πολύ απλά δεν επαρκεί αυτό, το χάπι είναι μονόδρομος.

  2. #452
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ... γεγονος παραμενει πως εχουμε πηξει απ τη μια στους δηθεν ειδικους κι απ την αλλη στα ΧΑΠΙΑ δια πασαν νοσον πλην της μ@λ@κι@ς.
    Καποτε μου βρηκαν υπερβολικες τιμες στο ουρικο οξυ - εφταιξε καποια απ τις πολλες παθησεις που κουβαλαω.
    Ψαχνοντας καποια σχετικη διατροφη εβλεπα σε ΟΛΕΣ οτι συνιστωνται μεν οι ξηροι καρποι εκτος απο τα αμυγδαλα.
    Εμενα μου αρεσουν ιδιαιτερα και ευτυχως υπαρχουν Πακιστανοι επιστημονες, που συμπεραινουν κατι διαφορετικο!
    Στο θεμα μας τωρα εχουμε ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ υπερτροφες αρκει φυσικα να τηρουμε το ΜΕΤΡΟ - ΠΟΙΚΙΛΙΑ - ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #453
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιστημονική βάση του άρθρου που επικαλείσαι είναι αδιαμφισβήτητη, όπως και ο συντάκτης του. Την επόμενη φορά που θα αρρωτήσεις, μην πας στο γιατρό, σε δημοσιογράφο να πας.
    Σοβαρά τώρα, τα πράγματα δεν είναι ποτέ άσπρο-μαύρο, και οι βασιζόμενοι στην ημιμάθεια αφορισμοί είναι επικίνδυνοι. Από συζητήσεις με γιατρούς γνωρίζω ότι με τη διατροφή και την άσκηση είναι εφικτό να μειώσει κανείς την ολική χολησερόλη μέχρι -15%, βαριά-βαρια μέχρι -20%, και το έχω επιβεβαιώσει και ο ίδιος στην πράξη. Οταν λοιπόν έχει κανείς παθολογική 300+, πολύ απλά δεν επαρκεί αυτό, το χάπι είναι μονόδρομος.
    Δεν νομίζω ότι είναι μπούρδες οι τροφές και τα σούπερ φουντς άλλωστε τεκμηριώνονται επιστημονικά απο γιατρούς.
    Φυσικά και θα πάω σε γιατρό αλλά σε γιατρό που δεν τα τσεπώνει απο τις φαρμακευτικές για να τα οικονομήσει, τα χάπια δεν είναι καραμέλες

    Το φάρμακο σου είναι η τροφή σου έλεγε ο Ιπποκράτης

  4. #454
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιστημονική βάση του άρθρου που επικαλείσαι είναι αδιαμφισβήτητη, όπως και ο συντάκτης του. Την επόμενη φορά που θα αρρωτήσεις, μην πας στο γιατρό, σε δημοσιογράφο να πας.
    Σοβαρά τώρα, τα πράγματα δεν είναι ποτέ άσπρο-μαύρο, και οι βασιζόμενοι στην ημιμάθεια αφορισμοί είναι επικίνδυνοι. Από συζητήσεις με γιατρούς γνωρίζω ότι με τη διατροφή και την άσκηση είναι εφικτό να μειώσει κανείς την ολική χολησερόλη μέχρι -15%, βαριά-βαρια μέχρι -20%, και το έχω επιβεβαιώσει και ο ίδιος στην πράξη. Οταν λοιπόν έχει κανείς παθολογική 300+, πολύ απλά δεν επαρκεί αυτό, το χάπι είναι μονόδρομος.
    το αυτό. Ο αδερφός μου, νέος σχετικά, σε ηλικία 35 ετών είχε χοληστερίνη 300. Δεν ήταν παχύσαρκος. Πλακώθηκε σε δίαιτες, ωμέγα-λιπαρά και γυμναστική. Κατάφερε να χάσει αρκετά κιλά, αλλά η χοληστερίνη κάτω απο 260 δεν κατέβηκε. Πήρε χάπι.

  5. #455
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Γιατροσόφι, copyright της πεθεράς μου:
    ρίχνει την χοληστερίνη πίνοντας λίγο πετιμέζι.
    Το κορόιδευα αλλά δουλεύει.
    Είναι γεμάτο ταννίνες (και τα χάπια ταννίνες είναι).
    Άμα θέλει κανείς να το δοκιμάσει δεν χάνει τίποτα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #456
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    hmm: Τι σχεση εχουν οι τανινες με τις στατινες... ιδου η απορια!

    ΟΝΤΩΣ το πετιμεζι και ο,τι περιεχει μουστο ριχνουν τη χοληστερινη ...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #457
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    hmm: Τι σχεση εχουν οι τανινες με τις στατινες... ιδου η απορια!

    ΟΝΤΩΣ το πετιμεζι και ο,τι περιεχει μουστο ριχνουν τη χοληστερινη ...
    Να κάτι τέτοια μας λένε και μετά την πέφτουμε στο κρασάκι!

  8. #458
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάτι τέτοια μας λένε και μετά την πέφτουμε στο κρασάκι!
    Κρασάκι ναι μεν αλλά να συνοδεύει την προβατίνα στα κάρβουνα που και αυτή ρίχνει την χοληστερίνη

  9. #459
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μια χαρα ειναι το κρασακι,
    βλαπτει μονον η υπερκαταναλωση του ή το 'ενα ποτηρακι' πριν την οδηγηση!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #460
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    hmm: Τι σχεση εχουν οι τανινες με τις στατινες... ιδου η απορια!

    ΟΝΤΩΣ το πετιμεζι και ο,τι περιεχει μουστο ριχνουν τη χοληστερινη ...
    Που βρίσκουμε μούστο (εκτός μουσταλευριάς);
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #461
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που βρίσκουμε μούστο (εκτός μουσταλευριάς);
    Σε πατητήρια, και μόνο την εποχή του τρύγου, γιατί δεν διατηρείται (ζυμώνεται). Γι'αυτό τον κάνουν πετιμέζι για να διατηρηθεί.

  12. #462
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παραθετω εδω, τα σημαντικοτερα σημεια των προσφατων συζητησεων μου, με δυο φιλους γιατρους, καρδιολογο και μικροβιολογο, επί του θεματος, και φυσικα, για την προσωπικη μου κατασταση με τη χοληστερινη. Θα τα πω εκλαικευμενα, δεν θυμαμαι την απολυτα ακριβη επιστημονικη φρασεολογια τους.
    Χοληστερινη ολικη, 263
    HDL 58
    LDL 192
    Τριγλυκεριδια 67

    Ο καρδιολογος (με πολυετη εξειδικευση στην Αμερικη), μου ειπε οτι δεν φοβαται τοσο για το 'τωρα', οσο για το μελλον. "Αν σου κανω τωρα τα κλασματα (αυτα που δειχνουν τους 'λογους' καλης/κακης κλπ), εισαι ενταξει. Ομως, με τοσο υψηλες τιμες, και επι χρονια, σε λιγα χρονια δεν ξερω τι μπορει να σε βρει. Πρεπει να ξεκινησεις τωρα το χαπι, ωστε να εισαι διασφαλισμενος για το μελλον. Για να αποφυγεις τυχον χειροτερες εξελιξεις στο μελλον, απο προβληματα που θα προκυψουν απο την τοσο υψηλη χοληστερινη επι πολλα χρονια'. Μου προτεινε lipitor των 20. Και ουσιαστικα μου ειπε οτι ειναι σαν να σταματω τη φθορα της χοληστερινης, μεχρι εδω που εχει φτασει σημερα, να μην βαινει επιδεινουμενη, με οτι αυτο μπορει να σημανει για το μελλον μου.

    Ο μικροβιολογος μου ειπε, οτι, οτι εχει γινει στις φλεβες μου, δεν ειναι αναστρεψιμο. 'Ασβεστοποιειται' με τον καιρο η χοληστερινη, επικαθεται στα τοιχωματα, και αυτο δεν φευγει ποτε πια. 'Φαινεται οτι κανεις πολυ καλη διατροφη και η προσπαθεια σου. Φαινεται απο τα τριγλυκεριδια. Δεν εχεις(πολλα). Αλλα, ακομη και τα λιγα-νορμαλ λιπαρα που προσλαμβανεις, ο οργανισμος σου δεν τα μεταβολιζει καλα-σωστα. Δεν τα αποβαλλει. Ειναι μεταβολικο(και οχι μονο, και κληρονομικο κλπ) το θεμα, δεν ειναι διατροφικο. Και γι'αυτο δεν μπορεις να κανεις και τιποτε αλλο με διατροφη. Με ασκηση, ισως μικρη βελτιωση, αλλα παλι δεν νομιζω να κανει την διαφορα."
    Μου ειπε δε, οτι ο ιδιος τρωει 'οτι να ναι', εχει χοληστερινη 280 και τριγλυκεριδια κανα 200αρι, αλλα το ξερει, δεν προσεχει, ειναι διατροφικο. Αν κοψει την κακη διατροφη, θα του πεσει και η χοληστερινη, κι ισως αυτο τον επαναπαυει. Εγω ομως ειμαι αλλη περιπτωση, γιατι παρολη την τιτανια προσπαθεια διατροφης, φαινεται οτι ακομη και τα λιγοστα λιπαρα που παιρνω μεσω τροφης, σε μενα γινονται κακη χοληστερινη, μου μενουν, δεν τα αποβαλλει-μεταβολιζει ο οργανισμος.

  13. #463
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Αν σου λένε οι γιατροί ότι πρέπει να αρχίσεις στατίνες ή οτιδήποτε άλλο είναι νομίζω ριψοκίνδυνο οποιοσδήποτε από εμάς που δεν είναι γιατρός, δεν σε έχει δει, δεν σε ξέρει να σου προτείνει το αντίθετο.
    Πάντως είναι γνωστό ότι ο ίδιος ο οργανισμός μας ευθύνεται για το μεγαλύτερο ποσοστό της χοληστερίνης και όχι η διατροφή. Σε αντίθεση με τα τριγλυκερίδια ας πούμε που όπως λες βλέπεις την διαφορά.
    Οπότε φαίνεται ότι με την διατροφή προσέχεις, με το σωματικό βάρος και την άσκηση τι γίνεται; Είσαι εντός των φυσιολογικών ορίων στο βάρος και έχεις αρκετή κίνηση στην καθημερινότητα σου;

  14. #464
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ασκηση λιγη δυστυχως. Αλλα δεν νομιζω οτι και παραπανω ασκηση να εβαζα, θα εβλεπα τρομερη διαφορα.
    Εγω καταλαβαινω, οτι καποιος που εχει προβλημα, καταληγει να κανει δυσαναλογα πολλα, με μετρια ή ανεπαισθητα αποτελεσματα.
    Δηλαδη, και ξεσκιζεσαι, και δουλεια δε γινεται.

  15. #465
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Ισχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό που λες. Ας πούμε και με το χάσιμο βάρους, είναι εύκολο να χάσεις κιλά ως ένα σημείο, είναι δύσκολο να πέσεις από ένα σημείο και κάτω και σχεδόν αδύνατο να διατηρήσεις πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους.

    Πάντως για την χοληστερίνη απ' όσο ξέρω όντως με την διατροφή θα δεις πολύ μικρή ποσοστιαία μείωση και είναι λάθος το μεγαλύτερο μέρος της προσπάθειας να εστιάζεται εκεί.
    Αν έχεις παραπανίσια κιλά και τα χάσεις και έχεις καθημερινά πολύ κίνηση θα δεις ότι θα δεις σημαντική μείωση. Το 15-20% που αναφέρει ο Nyannaco είναι τεράστια μείωση ενώ θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο η αναλογία καλής-κακής χοληστερίνης.
    Και κίνηση δεν εννοώ να πηγαίνεις απλώς στο γυμναστήριο να κάνεις ας πούμε μισή ώρα διάδρομο ή βάρη. Εννοώ να υπάρχει γενικότερα κίνηση, αρκετό περπάτημα μέσα στην μέρα και κάποιο από αυτό να είναι συνεχές, ανεβοκατέβασμα με τις σκάλες και όχι με το ανσασέρ, αν υπάρχουν τώρα και οι προϋποθέσεις (σωματικής κατάστασης, υγείας) για κάποια αθλητική δραστηριότητα η γυμναστήριο ακόμα καλύτερα.

Σελ. 31 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας