Σελ. 32 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 526
  1. #466
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μπορει η σωστη διατροφη και η συστηματικη ασκηση να κανουν γενικοτερα καλο τοσο στην υγεια οσο και στην ευεξια μας, πρεπει να γινονται χωρις υπερβολες
    πχ τακτικο περπατημα ή ποδηλατο, ποικιλια - μετρο - ισορροπια στο τι τρωμε, αλλά οχι μονον για να χασουμε κιλα!
    Δεν αποτελει πανακεια και δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις τα χαπια, μετα απο συμβουλη του ειδικου γιατρου παντα, ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #467
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Ιστορίες για αγρίους

  3. #468
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οποιος παιρνει χαπι χοληστερινης, μπορει να παραμεινει αιμοδοτης;
    Ειχα ξεκινησει αυτη την καλη συνηθεια πριν λιγα χρονια.
    Βεβαια, αν οχι, δεν μπορω να καταλαβω, πως δεχονται ισως καποιον με 300 χοληστερινη, ενω σε καποιον με 200+χαπι, θα πουν οχι...

  4. #469
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το έχω ρωτήσει επανειλημμένα στις αιμοδοσίες, και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, με ατορβαστατίνη (lipitor και γενόσημα) παραμένω αιμοδότης.

  5. #470
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω ρωτήσει επανειλημμένα στις αιμοδοσίες, και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, με ατορβαστατίνη (lipitor και γενόσημα) παραμένω αιμοδότης.
    A ωραια, να σαι καλα.

  6. #471
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χοληστερινη ολικη, 263
    HDL 58
    LDL 192
    Τριγλυκεριδια 67
    Μπράβο όλες πολύ καλές τιμές!!! Θέλω να ανεβάσω τις δικές μου σε αυτά τα επίπεδα LDL και ολικής (τα άλλα έχω περίπου τα ίδια) αλλά φαίνεται πρέπει να διαβάσω λίγο παραπάνω και να το οργανώσω για να φθάσω στα δικά σου.
    Πλούτο πληροφοριών στο τι επηρεάζει τις τιμές μπορείς να βρεις εδώ με τα επαναλαμβανόμενα προσωπικά πειράματα ενός μηχανικού Cholesterol Code
    Reverse Engineering the Mystery


    -Σε κάθε περίπτωση το ερώτημα που θα πρέπει να απασχολήσει κάποιον πρωταρχικά είναι γιατί να θέλει να μειώσει την χοληστερίνη του;
    -Αν καταλήξει ότι πρέπει να την μειώσει πάση θυσία και να πάρει χάπια,πρέπει να υπολογίσει ποιο ακριβώς είναι το αναμενόμενο όφελος και ποια τα μειονεκτήματα από κάτι τέτοιο πριν οριστικοποιήσει τελικά στην απόφαση να πάρει ένα φάρμακο για όλη την υπόλοιπη του ζωή.
    Στο όφελος υπάρχει ενδιαφέρον πχ το LIPITOR ισχυρίζεται σε διαφήμιση ότι μειώνει το ρίσκο για καρδιακό επεισόδιο κατά 36%!!!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  λιπιτορ.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  255,4 KB 
ID: 200926
    Ωραίο ακούγεται ε; Όμως αυτό το ρίσκο αντιπροσωπεύει το σχετικό ρίσκο και όχι το απόλυτο. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε την διαφορά απόλυτου από το σχετικό ρίσκο. Το σχετικό ρίσκο έχει νόημα να εξεταστεί μόνον όταν το απόλυτο ρίσκο είναι υψηλό! Understanding absolute and relative risk

    Από την κλινική μελέτη του LIPITOR που στοιχειοθέτησε το ισχυρισμό της εταιρίας για την μείωση 36% σε καρδιακά το γράφημα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  LIpitor_vs_Control_MI.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  220,5 KB 
ID: 200927
    Εδώ φαίνεται καθαρά το πραγματικό όφελος, το αριστερό γκρουπ έπαιρνε Lipitor και το δεξιο placebo. Τα καρδιακά ήταν 2/100 έναντι 3/100 δηλαδή πτώση από το 3 στο 2 = -36%!!!!
    Με άλλα λόγια για κάθε 100 άτομα που παίρνουν το LIPITOR μόνο 1 θα έχει όφελος οι υπόλοιποι θα το πίνουν μέρα μπαίνει μέρα βγαίνει χωρίς λόγο και οι παρενέργειες δεν είναι λίγες, επίσης τα φάρμακα δεν είναι δωρεάν άσχετα αν το πληρώνει το χρεοκοπημένο ταμείο του "ασθενούς".
    Φαίνεται τώρα ελκυστικό το 36% ;
    Η μελέτη αφορούσε άτομα που ήταν ήδη βεβαρημένα (όχι υγιής ανθρώπους) με ανεβασμένους 3 παράγοντες κινδύνου καρδιοαγγειακού (πχ υψηλή πίεση), την έρευνα έκανε η εταιρία που το πουλάει και όχι κάποια ανεξάρτητη αρχή.

    Πότε θα παίρναμε χωρίς σκέψη το LIPITOR;
    Μα αν το απόλυτο ρίσκο ήταν μεγάλο δηλαδή το προηγούμενο γράφημα ήταν έτσι (το σχετικό ρίσκο είναι πάλι -36%!!):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Control_vs_Lipitor_vs_36percent.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  329,2 KB 
ID: 200928
    δηλαδή για κάθε 100 άτομα που θα παίρνουν το φάρμακο, 22 θα γλύτωναν το θανατηφόρο καρδιακό επεισόδιο!!!! Αυτό μάλιστα είναι αποτέλεσμα.
    Ας μην ξεχάσουμε ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται να μην πεθάνει αποκλειστικά και μόνο από καρδιά (πχ ας πεθάνω από καρκίνο, μόνο μην πάθει η καρδιά μου κάτι!). Αν λάβουμε υπόψη τους θανάτους από όλες τις αιτίες τότε το πενιχρό και ίσως μαγειρεμένο αποτέλεσμα των στατίνων δεν διατηρείται.

    -Ένα σημαντικό κομμάτι που πρέπει να ξέρει ο καθένας είναι οτι η LDL δεν μετριέται αλλά υπολογίζεται με τύπο που έχει 2 αγνώστους, το σφάλμα υπολογισμού μπορεί να φθάσει μέχρι και 19%!!!: Cholesterol – what does the blood cholesterol test actually measure?
    -η LDL ή HDL δεν είναι χοληστερίνη αλλά ένα όχημα μεταφοράς (λιποπρωτεινη) που μεταφέρει διάφορα στοιχεία μέσα στο αίμα και 1 μόνο από αυτά είναι η χοληστερίνη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 28-01-19 στις 01:48.

  7. #472
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ενδιαφερον μηνυμα πλην ομως απο πού συναγεται οτι αποφασιζει οποιοσδηποτε
    "να πάρει ένα φάρμακο για ΟΛΗ την υπόλοιπη του ζωή";
    Μιλας για την χοληστερινη, για ενα συγκεκριμενο, σε τι ακριβως αναφερεσαι;
    Εγω εαν και στις επομενες εξετασεις ξαναδω τιμες πολυ κατωτερες του οριου επικινδυνοτητας απλα, και φυσικα μετα απο συνεννοηση με γιατρο, σκοπευω σταματησω το Lepur - σιμβαστατίνη τελειως!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #473
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έχω κάνει μια αλλαγή στη δίαιτα μου τα τελευταία χρόνια. Περιόρισα τους υδατάνθρακες κι έχω επικεντρωθεί στην πρωτεΐνη. Γενικώς μου αρέσει η υγιεινή διατροφή με μπόλικα super foods (ραπανάκι, kale, αβοκάντο κλπ). Λόγω ποδηλασίας έχω βάλει και το αβγό στην εξίσωση με κατανάλωση ομελέτας καθημερινά το πρωί. Τελευταίο checkup είχα

    Χοληστερίνη 232
    HDL 86
    LDL 134
    Τριγλυκερίδια 62

    Αν και αρχικά με τρόμαξε το 232, διάβασα για τον Αθηρωματικό δείκτη και ηρέμησα. Το μόνο που με ανησυχεί κι έχω περιέργεια να δω πως θα με επηρεάσει, είναι ότι μειώθηκε στο μισό η απόσταση και ο χρόνος που ποδηλατώ καθημερινά. Μάιο που κάνω το προγραμματισμένο checkup θα δω πως θα πάει.

    Α, πίνω και κανά κρασάκι και κανά τσιπουράκι, φυσιολογικά πάντα. Πως θα τα φάω τα ραπανάκια, ε;

  9. #474
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    shadowman, ενδιαφερουσες οι πληροφοριες.
    Ομως, τεχνηεντως ή βάσιμα, 'φοβαμαι' για το μελλον.
    Κανω τελευταιες προσπαθειες με διαφορα τον τελευταιο καιρο, πριν μπω σε χαπι.
    Δεν πιστευω ομως οτι θα αποδωσουν.
    Και εγω δεν μπορω να μενω με αυτη την τιμη χοληστερολης.

  10. #475
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    shadowman, ενδιαφερουσες οι πληροφοριες.
    Ομως, τεχνηεντως ή βάσιμα, 'φοβαμαι' για το μελλον.
    Κανω τελευταιες προσπαθειες με διαφορα τον τελευταιο καιρο, πριν μπω σε χαπι.
    Δεν πιστευω ομως οτι θα αποδωσουν.
    Και εγω δεν μπορω να μενω με αυτη την τιμη χοληστερολης.
    γράψε την διατροφή σου μπορεί να θέλει να την ακολουθήσει ο shadowman μπας και μπορέσει να ανεβάσει την χοληστερίνη του

  11. #476
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Για να κουλάρει λίγο o Cool11
    Ο τύπος θα στείλει στην εντατική τον γιατρό του! Είναι διαβητικός Τ1 και κατάφερε με διατροφή και το μίνιμουμ ινσουλίνης το αστρικό HbA1C=4.7!(δύσκολος στόχος ακόμα και για μη διαβητικούς), ενώ ο λόγος TG/HDL είναι 0,55. Η LDL όμως στο 606!!!

    Η διατροφή δεν προκαλεί σε όλους τόσο δραστικές αλλαγές στις μετρήσεις, επίσης ρόλο στις τιμές έχει για κάποιους η κατανάλωση καφέ τις προηγούμενες ημέρες (αυξάνει LDL και TG), οι ώρες νηστείας πριν την μέτρηση, αν έκαναν πρόσφατα γυμναστική,τι ήταν τα γεύματα τους τις τελευταίες ημέρες.
    Περισσότερο cholesterol hacking για όποιον ενδιαφέρεται στο https://cholesterolcode.com/
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-01-31 LMHR(1).png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  189,5 KB 
ID: 201004

  12. #477
    Εγγραφή
    16-04-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πού μπορώ να κάνω το CAC SCAN ?

  13. #478
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Βαθμολόγηση Καρδιακού ασβεστίου
    Εφοσον μιλαμε για ΑΞΟΝΙΚΗ... σε Διαγνωστικα Κεντρα ή Νοσοκομεια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 16-04-19 στις 16:25.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #479
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κουλάρει λίγο o Cool11
    Ο τύπος θα στείλει στην εντατική τον γιατρό του! Είναι διαβητικός Τ1 και κατάφερε με διατροφή και το μίνιμουμ ινσουλίνης το αστρικό HbA1C=4.7!(δύσκολος στόχος ακόμα και για μη διαβητικούς), ενώ ο λόγος TG/HDL είναι 0,55. Η LDL όμως στο 606!!!

    Η διατροφή δεν προκαλεί σε όλους τόσο δραστικές αλλαγές στις μετρήσεις, επίσης ρόλο στις τιμές έχει για κάποιους η κατανάλωση καφέ τις προηγούμενες ημέρες (αυξάνει LDL και TG), οι ώρες νηστείας πριν την μέτρηση, αν έκαναν πρόσφατα γυμναστική,τι ήταν τα γεύματα τους τις τελευταίες ημέρες.
    Περισσότερο cholesterol hacking για όποιον ενδιαφέρεται στο https://cholesterolcode.com/
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-01-31 LMHR(1).png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  189,5 KB 
ID: 201004
    https://www.iflscience.com/health-an...te-fishy-diet/
    Μάλλον τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
    Συνοπτικά, σε μουμοποιημένους Ινουίτ που έχουμ βρεί, που έχουν ζήσει πριν 500+ χρόνια, με ηλικία θανάτου μόλις τα 30, και διατροφή αποκλειστικά κρέας και ψάρια (και μπόλικα Ω3) βρήκαν ότι έπασχαν απο αθηροσκλήρωση!!!!

  15. #480
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος είναι γυμναστική και περπάτημα όλα τα άλλα είναι διαφημιστικά τρικ.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 32 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας