Σελ. 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 262

Θέμα: OS X vs Linux

  1. #151
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ForthNet
    Router
    Alcatel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sandman
    Μόνο που το Shake η ίδια η apple το βγάζει ΚΑΙ για linux. Ναι, καλά το διάβασες. (μήπως χάσαμε τα λόγια μας; )

    Και γιατί άραγε να βγάζει η apple ένα τέτοιο πρόγραμμα για linux; Μήπως γιατί όλος ο κόσμος* έχει στα workstations του linux και οτιδήποτε δεν τρέχει σε αυτό δεν είναι συμβατό με τις pipelines τους; Λέω μήπως.

    Btw, linux χρησιμοποιεί και η pixar, οι θεοί του 3d animation και του rendering, οι εφευρέτες του CGI στις ταινίες.
    Και για όσους δεν το ξέρουν το αφεντικό της pixar είναι ο Steve Jοbs.

    *του επαγγελματικού 3d animation and rendering.


    Oχι δεν τα χάσαμε τα λόγια μας .. Είναι και αυτό στο σάιτ της Apple που έλεγα πριν και πουλιέται κανονικά και το αγοράζετε .
    Επίσης γράφω και το πως χρησιμοποιείται ήδη ποιό πανω σε ότι αφορά την Λίνουξ πλατφόρμα.
    Όπως και η Pixal " οι θεοί του 3d animation and rendering που ουσιαστικά είναι οι εφευρέτες του CGI στις ταινίες και έχουν άψογα animated films" μάντεψε ποιανού εταιρία είναι?
    Του ιδίου ατόμου που έχει την Apple (aka Steve Jobs). SUPRISE!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoblinX : 18-01-06 στις 16:58.

  2. #152
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Χάσαμε τον μπούσουλα. Τελικά για τί θα μιλάμε. OSX vs Linux για ποιόν, για τα renderfarms, για server, για τον χρήστη, τον επαγγελματία; Για ποιόν;

    Και τί δουλειά έχουν τα xp εδώ ρε mraccess. Το autocad δεν βγαίνει σε mac γιατί δεν θα αντέξει του ανταγωνισμού απο το vectorworks (όπως ακριβώς δεν βγαίνει premiere πλέον για mac λόγω του aperture)

    Τώρα τα περι εφαρμογών του kde τα αφήνω ασχολίαστα. Μετά απο το 5ο segmentation fault κανταντούνε κουραστικά... (για να μην μιλήσω για το αίσχος περιβάλλον που έχουν τα περισσότερα).

    To cedega απο την άλλη ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει με το native στα windows και μην λέμε βλακίες. Tα μόνα παιχνίδια που παίζει αξιοπρεπώς είναι της blizzard τα οποία υπάρχουν native στον mac (και απορώ γιατί δεν τα κάνουν και στο liunx). Είδα πόσο κοντά στο native έπαιξε το Half Life 2 (με nvidia, σωστά ρυθμισμένη και τα ρέστα)

    Στο θέμα εφαρμογών απο όποια σκοπιά να δεις το OSX το ρίχνει το linux (εκτός απο συγκεκριμένες περιπτώσεις σοβαρής δουλειάς όπως το firefox και το openoffice το οποίο κατ εμέ είναι καλύτερο του iWorks)

    To θέμα είναι να αναγνωρίσουμε οτι ΠΑΣΧΕΙ απο εφαρμογές και να προσπαθήσουμε να συμπληρώσουμε αυτό το κενό με σοβαρές προσπάθειες, όχι να λέμε "κοίτα εγώ το χω αυτό, εσυ δεν το χεις"

    Για το hollywood το σχολιάσαμε παραπάνω. Εκτός απο athlon χρησιμοποιούν και SGI workstations και servers. Μήπως να πάρω και γώ κανα τέτοιο μηχάνημα σπίτι μου;

  3. #153
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ForthNet
    Router
    Alcatel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess

    Θες παράδειγματα ευκολίας χρήσης;
    1. Έστω στο προαναφερθέν dvd slideshow θέλεις να παίζει ένα τραγούδι της Macy Gray που δεν θυμάσαι που το έχεις! Τι κάνεις; Ανοίγεις το finder;
    Σε εμάς, στο διάλογο όπου προσθέτεις τα τραγούδια πληκτρολογείς locate:*Macy*Grey* και αυτόματα αντί στο διάλογο να φαίνονται τα περιεχόμενα ενός φακέλλου, παρουσιάζονται όλα τα αρχεία του σκληρού σου που αντιστοιχούν στο παραπάνω search!
    2. Έστω ότι μιλάς σε ένα IM και ακούς μουσική από το iTunes. Ξαφνικά παίζει ένα καινούργιο κομμάτι που σου αρέσει και θέλεις να το μοιραστείς με το φίλο σου! Τι κάνεις; Του λες να πάει να το αγοράσει online; Εγώ το κάνω κατευθείαν drag'n'drop από τον player (amaroK) στο IM πρόγραμμα (Kopete)!



    ΥΣ. Το Shake για linux δεν ήταν; Νομίζω ότι το αγόρασε η Apple αλλά εξακολουθεί να το βγάζει για linux!
    1.Spotlight : ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ (κυριολεκτικά) έχεις το αποτέλεσμα της αναζήτησης για την λέξη ακόμα και μέσα στα mail, contacts,μέσα σε pdf (!),σε images ή ακόμα και αν βρίσκεται στο κείμενο απο text αρχεία.
    Πως γίνεται αυτό?:
    http://www.apple.com/macosx/features/spotlight/
    Λέγεται οτι το ίδιο σύστημα θα έχουν και τα αναμενώμενα (από εσάς) Vista..

    2. Drag n drop επίσης σε ,ichat, msn ,aim ktl


    Όσο για το υστερόγραφο το βγάζει η Apple και το πουλάει στην έκδοση για Linux απλά στην διπλάσια τιμή (για γέλα τώρα αν θέλεις) από ότι στην έκδοση για Mac και μιλάμε για χιλιάδες $ το πακέτο.Φυσικά και το αγοράζετε γιατί άλλο πρόγραμμα δεν υπάρχει.Όχι τίποτα άλλο αλλά για να δείτε το πόσο έχετε ανάγκη μια εταιρία σαν την Apple.
    Aν ο Jobs πει αύριο σταματάω εσείς λέτε αυτόματα "Goodbye Hollywood"..
    Όπως και τα άλλα που αναφέρεις για να απαντήσεις στην κατηγορία επαγγελματικά δεν έχουν καμία σχέση, το αναλύσαμε και ποιο πριν το γιατί, αλλά δεν πειράζει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoblinX : 18-01-06 στις 17:20.

  4. #154
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoblinX
    1.Spotlight : ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ έχεις το αποτέλεσμα της αναζήτησης για την λέξη ακόμα και μέσα στα mail, contacts,μέσα σε pdf (!),σε images ή ακόμα και αν βρίσκεται στο κείμενο απο text αρχεία.
    Πως γίνεται αυτό?:
    http://www.apple.com/macosx/features/spotlight/
    Λέγεται οτι το ίδιο σύστημα θα έχουν και τα αναμενώμενα (από εσάς) Vista..
    Εκεί κάνεις λάθος, υπάρχει και το beagle που κάνει ακριβώς το ίδιο (δεν έχει find as you type αλλα εξελίσσεται γρήγορα και είναι θέμα χρόνου να γίνει και αυτό)

    2. Drag n drop επίσης σε ,ichat, msn ,aim ktl
    Feautures του linux και αυτά

    Αυτό που πραγματικά λείπει απο το linux είναι ένας messenger σαν το iChat (φωνή, κάμερα μέχρι και 8 άτομα και όλα τα σχετικα) και μήν πεί κανείς Gaim, ούτε kopete.Το iChat απλά τα σπάει.

  5. #155
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoblinX
    Όπως και η Pixal " οι θεοί του 3d animation and rendering που ουσιαστικά είναι οι εφευρέτες του CGI στις ταινίες και έχουν άψογα animated films" μάντεψε ποιανού εταιρία είναι?
    Του ιδίου ατόμου που έχει την Apple (aka Steve Jobs). SUPRISE!!!!!
    Βέβαια αυτό το γράφω και στο αρχικό μου μήνυμα, αυτό που έκανες και quote. Οπότε καμία έκπληξη. (Είχα κάνει edit στο post γιατί δεν μου άρεσε η αρχική μου διατύπωση και μάλλον δεν το είδες)

    Αλλά για φαντάσου να μην χρησιμοποιείς το προϊόν που βγάζει το ίδιο σου το αφεντικό. Κάτι λέει αυτο.

  6. #156
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ForthNet
    Router
    Alcatel
    1.Δηλαδή για να βρω κάτι εύκολα θα σηκώνω ξεχωριστή εφαρμογή?

    2.Το drag n drop είναι feature του Linux? Μα όταν η είχε Apple drag n drop και cut,copy,paste το Linux δεν υπήρχε σαν λειτουργικό.Αnyway...

  7. #157
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ForthNet
    Router
    Alcatel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sandman
    Αλλά για φαντάσου να μην χρησιμοποιείς το προϊόν που βγάζει το ίδιο σου το αφεντικό. Κάτι λέει αυτο.
    Φαντάσου όταν θα έρθει η ώρα να δουλέψετε επαγγελματικά να ξεχάσετε και τα open source, και τα free και τα DRM και τα έτσι και τα αλλιώς, να πληρώνετε τα διπλάσια από ότι οι άλλοι (που κράζατε μέχρι τώρα) και να την πνίγετε κανονικά γιατί τους έχετε τόσο ανάγκη ?
    Και εμένα κάτι μου λέει αυτό.

  8. #158
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Δεν κατάλαβες!

    Το spotlight από ότι ξέρω είναι ξεχωριστή εφαρμογή. Σε εμάς το search γίνεται από οποιονδήποτε διάλογο ανοίγματος αρχείου. Από οποιαδήποτε μπάρα διεύθυνσης. Στη στιγμή και εδώ! Σύντομα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα ψάχνουμε και metadata. Προς το παρόν γίνεται από ξεχωριστό πρόγραμμα όπως σε εσάς, το beagle και το Kat.

    Ούτε το drag'n'drop κατάλαβες.
    Κάνεις drag'n'drop ένα τραγούδι από το iTunes στο msn; Α, και χωρίς να χτυπήσουν 3 drm-O-συναγερμοί στα κεντρικά της apple...


    Ειλικρινά όσο αφορά τα επαγγελματικά προγράμματα δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε!
    Επίσης έστω, autocad & vectorworks πάνε μαζί. Αλλά Pro/Engineer δεν έχετε!


    Θα σε παρακαλούσα τέλος να μη με προσβάλλεις. Τα Vista τα έχω γραμμένα, όπως γραμμένα έχω και τα XP. Τα χρησιμοποιώ ακόμα για το scanner μου και εκτύπωση φωτογραφιών σε Canon εκτυπωτή αλλά ως εκεί. Μία ώρα το μήνα δεν θεωρείται χρήση. Το συγκεκριμένο hardware το αγόρασα όταν χρησιμοποιούσα windows ως κύριο λειτουργικό. Αν προσφέρεσαι να μου το αντικαταστήσεις με αντίστοιχο που παίζει σε linux δεν έχω πρόβλημα
    Μέχρι τότε θα το κρατήσω και θα μπαίνω περιοδικά στα παλιά win μέχρι να βγάλει τα λεφτά του.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #159
    Το avatar του μέλους n!ckk
    n!ckk Guest
    Μερικές μαζεμένες παρατηρήσεις, έτσι για να τελειώνουμε, διότι δεν έχει και πολύ νόημα η όλη ιστορία...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ypopto_mpifteki
    Επίσης θεωρώ όποιον χρησιμοποιεί Linux πολύ cool και trendy. Πλέον απαξιώ να σχοληθώ με όποιον μου μιλά για OS X και Mac. (πω πω μπηχτή τώρα θα αφρήσουν)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ypopto_mpifteki
    Δηλαδή και φανατικός να μην είμαι πρέπει να γίνβ με το open source για να το προστατέψω απο τους γύπες Mac και Windows.
    Viva la revolution! Viva Linux!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macgiorgosgr
    Μπουουχουχου, κλαψ λυγμ, η κακιά η ATI δεν σάχνει ντράιβερς για το λίνουξ!!!!
    Διαβάζοντας αυτό το σχόλιο από εσένα χάνω πάσα ιδέα για τη σοβαρότητά σου...

    Κατ' αρχήν, η ATi στο linux λειτουργεί τουλάχιστον τόσο καλά όσο λειτουργεί και στα windows XP. Ναι, δεν υποστηρίζει hardware acceleration του composite manager αλλά, αν το καλοσκεφτείς, για τα XP αυτή η τεχνολογία είναι ...διαστημική!

    Το Wolfenstein: Enemy Territory είναι αρκετά παλιό αλλά επειδή υπάρχει native και στα δύο λειτουργικά προσφέρεται για συγκρίσεις. Ε, λοιπόν, σε πληροφορώ ότι στο linux φορτώνει γρηγορότερα, είναι λίγο πιο γρήγορο και, το σημαντικότερο, έχει σταθερότερο framerate. Οι gamers γνωρίζουν ότι το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό...

    Επίσης, εσείς δεν είστε που περιμένετε τις κάρτες να κυκλοφορήσουν με τη σφραγίδα του μήλου γιατί αλλιώς δε μπαίνουν στα μηχανήματά σας? Και, όταν βγουν αυτές οι ελάχιστες εγκεκριμένες υλοποιήσεις, δεν κοστίζουν πολλαπλάσια χρήματα?

    Άσε, λοιπόν, δε σε παίρνει να μιλάς για κάρτες γραφικών και mac!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN)
    Άνοιξε το pc και μέτρα πόσο χρόνο κάνει να bootarei, με τον super βελτιστοποιημένο πυρήνα/σύστημα/whatever.
    Μετά κάνε το ίδιο και με έναν mac και το OSX και σύκρινε.

    Δεν χρειάζεσαι κάν χρονόμετρο. BTW Η ταχύτητα του boot up εξαρτάται το ελάχιστο απο τον επεξεργαστή και το πόσο το έχεις...κάνει compile.
    Αυτό είναι αλήθεια... περίμενε όμως να ωριμάσει το initNG και μετά τα συγκρίνουμε! Αν μάλιστα συνδυάσεις initNG + dual core...

    Ομολογουμένως, το μήλο χρησιμοποιεί ήδη κάποιο παρόμοιο σύστημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hpstg
    Και για να μιλήσω και με σοβαρό ύφος επιτέλους (γιατί και πριν σοβαρά τα έλεγα, αλλά είδες τι σου κάνει η επιφάνεια βρε παιδί μου), ας τοποθετηθώ.

    ΌΣΟ ΟΣΟ ΟΣΟ ΟΣΟ ΟΣΟ ΟΣΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΙΟΜΑΣΤΕ εμείς που έχουμε Linux, το Linux (είναι ΤΟ) ΔΕΝ έχει φτάσει σε ευχρηστία ΟΥΤΕ το OSX ούτε τα Windows.
    Δεν ξέρω πού ζεις, αλλά το linux έχει ήδη ξεπεράσει κατά πολύ σε ευχρηστία τα windows, αρκεί ο χρήστης να μυηθεί σε 2-3 βασικά concepts. Ακόμα και ο πιο αρχάριος (ή, μάλλον, ιδίως αυτός!) θα το βρει ευκολότερο στη χρήση από τα win.

    Για OSX δεν ξέρω, αλλά, αφού εσύ ο ίδιος το τοποθετείς στην ίδια κλάση με τα windows, φαντάζομαι ότι δε θα είναι και κάτι καταπληκτικό...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hpstg
    Αν έχουμε τον άλλο να σου λέει με θρησκευτικό φανατισμό ότι δεν πρόκειται ούτε να πατήσει στη Rainbow για να δει όχι να αγοράσει έναν Mac [...]
    Τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από msid
    Τελικά βρήκα γιατί συνεχίζετε αυτή την ανούσια συζήτηση... Για να αυξήσετε τον αριθμό των post σας και να πάρετε περισσότερα αστεράκια
    Το βρήκες!
    Εγώ μάλιστα τα κατάφερα, αφού "έσπασα" το φράγμα των 400 post!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Α. Τελευταίο MacOSX

    [...]
    2. Compiled for size και ΟΧΙ for speed.
    Επειδή αυτό το έχεις γράψει τουλάχιστον 37045 φορές, οφείλω να σου πω ότι ίσως η apple να έχει τους λόγους της...
    (Άντε, μια φορά να την υπερασπιστώ και εγώ! )

    Για παράδειγμα, software που έχει γίνει compiled for speed χρησιμοποιώντας κάποια extreme optimizations μπορεί σε συγκεκριμένο hardware να τρέχει πιο αργά, αν για παράδειγμα το μέγεθος του binary έχει μεγαλώσει πολύ (π.χ. λόγω "unroll loops") και έτσι δε χωρούν όλες οι συχνά χρησιμοποιούμενες συναρτήσεις στην cashe του επεξεργαστή.

    Γι' αυτό η γνώση του hardware και ο πειραματισμός πάνω σε αυτό είναι σημαντικά όταν κάνεις compile ένα πρόγραμμα και επιλέγεις τα flags... αλλιώς αποφεύγεις extreme επιλογές.

    Αυτά ασφαλώς πρέπει να τα γνωρίζεις - εσύ είσαι ο χρήστης Gentoo, όχι εγώ!

    Να σου δώσω ένα hint?
    Άνοιξε ένα official built του mozilla firefox και ως διεύθυνση βάλε about:buildconfig . Το " -Os " το βλέπεις?

    Κάτι ξέρουν και στο mozilla. (Θα μου πεις πολύ σωστά ότι αυτοί βγάζουν ένα binary που πρέπει να τρέχει καλά και σε κουτσουρεμένους celeron. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι και το optimization for size μπορεί να έχει τη χρησιμότητά του.)

    Επομένως συμπεραίνω ότι κάτι θα έχει και η apple στο μυαλό της (αν τυχόν όχι, τότε πράγματι πρέπει να είναι πολύ ηλίθιοι!)

  10. #160
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Κάνεις drag'n'drop ένα τραγούδι από το iTunes στο msn; Α, και χωρίς να χτυπήσουν 3 drm-O-συναγερμοί στα κεντρικά της apple...
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #161
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Α ναι, πάμε μία ακόμα για το Shake.
    To Shake δεν το ξεκίνησε η Apple. Το ξεκίνησε η Nothing Real.
    Η Apple το αγόρασε και τι πήγε και έκανε; Άρχισε να το δίνει ακριβότερα στο linux.

    Αν είναι έτσι τότε να αρχίσω και εγώ να καυχιέμαι ότι εκδίδω την κοπέλα μου και βγάζω τρελά λεφτά!
    Δεν ξέρω για εσάς, αλλά για εμένα η ηθική είναι σημαντικός παράγοντας...



    ΥΣ. WAntilles ξέρω ότι με καταλαβαίνεις στο συγκεκριμένο θέμα! Να δω πότε θα καταλάβουν οι υπόλοιποι!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #162
    Το avatar του μέλους n!ckk
    n!ckk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN)
    To cedega απο την άλλη ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει με το native στα windows και μην λέμε βλακίες. Tα μόνα παιχνίδια που παίζει αξιοπρεπώς είναι της blizzard τα οποία υπάρχουν native στον mac (και απορώ γιατί δεν τα κάνουν και στο liunx). Είδα πόσο κοντά στο native έπαιξε το Half Life 2 (με nvidia, σωστά ρυθμισμένη και τα ρέστα)
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει Cedega, αλλά είναι αλήθεια ότι παιχνίδια που βασίζονται σε DirectX (όπως το Half-Life 2) λογικά δε γίνεται να τρέχουν καλά.

    Αν όμως το linux εξαπλωθεί περισσότερο τότε θα κυκλοφορήσουν περισσότερα παιχνίδια και για αυτό. (Παιχνίδια κλάσης HL2, γιατί από παιχνιδάκια έχει πολλά.)

  13. #163
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ForthNet
    Router
    Alcatel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Δεν κατάλαβες!

    Το spotlight από ότι ξέρω είναι ξεχωριστή εφαρμογή. Σε εμάς το search γίνεται από οποιονδήποτε διάλογο ανοίγματος αρχείου. Από οποιαδήποτε μπάρα διεύθυνσης. Στη στιγμή και εδώ! Σύντομα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα ψάχνουμε και metadata. Προς το παρόν γίνεται από ξεχωριστό πρόγραμμα όπως σε εσάς, το beagle και το Kat.
    To link το λεει ξεκάθαρα ..Eίναι feature του OS X,όχι ξεχωριστή εφαρμογή.Ενα κλικ να κανεις ,το διαβαζεις και γλυτώνεις το ανούισο ποστ μετα


    Ούτε το drag'n'drop κατάλαβες.
    Κάνεις drag'n'drop ένα τραγούδι από το iTunes στο msn; Α, και χωρίς να χτυπήσουν 3 drm-O-συναγερμοί στα κεντρικά της apple...
    Αυτό με τo ιΤunes σας έχει εξηγηθεί άπειρες φορές και πάλι εκεί.Όχι δεν θα χτυπήσει και ειδικά η Αpple έχει στο ενεργιτηκό της 0 μυνήσεις απέναντι στους χρήστες της.Και αν θες να δώσεις το αγορασμένο σου τραγούδι στον φίλο σου το κάνεις ένα "deauthorise" και του το χαρίζεις να το χαρεί και εκείνος.

  14. #164
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ForthNet
    Router
    Alcatel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Δεν ξέρω για εσάς, αλλά για εμένα η ηθική είναι σημαντικός παράγοντας...



    ΥΣ. WAntilles ξέρω ότι με καταλαβαίνεις στο συγκεκριμένο θέμα! Να δω πότε θα καταλάβουν οι υπόλοιποι!
    Γιαυτό να μην το αγοράζετε γιατί προδιδετε το Linux και όλα τα υπόλοιπα που μας τζαμπουνάτε τώρα...

    Το κεφάλι ψηλά και keep compiling!

  15. #165
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από n!ckk


    Κατ' αρχήν, η ATi στο linux λειτουργεί τουλάχιστον τόσο καλά όσο λειτουργεί και στα windows XP. Ναι, δεν υποστηρίζει hardware acceleration του composite manager αλλά, αν το καλοσκεφτείς, για τα XP αυτή η τεχνολογία είναι ...διαστημική!
    ΜΙλάμε για OSX vs Linux, αφήστε τα έρμα τα windows στην άκρη.

    Επίσης, εσείς δεν είστε που περιμένετε τις κάρτες να κυκλοφορήσουν με τη σφραγίδα του μήλου γιατί αλλιώς δε μπαίνουν στα μηχανήματά σας? Και, όταν βγουν αυτές οι ελάχιστες εγκεκριμένες υλοποιήσεις, δεν κοστίζουν πολλαπλάσια χρήματα?
    Τσού δεν είμαστε. Τα mid-range products δεν προσφέρουν αναβάθμιση σε αυτόν τον τομέα.
    Τώρα με τους intelmacs κάτι ίσως αλλάξει.

    Άσε, λοιπόν, δε σε παίρνει να μιλάς για κάρτες γραφικών και mac!
    Μόνο που στους mac, και παίζει εξαίσια το 3d, και οι σκιούλες, οι διαφανειούλες, τα συννεφάκια, τα glitterάκια και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

    Αυτό είναι αλήθεια... περίμενε όμως να ωριμάσει το initNG και μετά τα συγκρίνουμε! Αν μάλιστα συνδυάσεις initNG + dual core...
    Μιλάμε για ΤΩΡΑ! Έχω initng στο ubuntu, έχει κόψει αρκετό χρόνο αλλα και πάλι. Επείσης μην ξεχνας οτι το μεγαλύτερο χρόνο στο boot up τον τρώει το μηχάνημα μέχρι να φτάσει στο λειτουργικό. Τα PC κάνουν 500 ώρες μέχρι σήμερα. (αλλάζει όμως με την εισαγωγή του EFI, αρχίζοντας απο τα macbooks...)

    Δεν ξέρω πού ζεις, αλλά το linux έχει ήδη ξεπεράσει κατά πολύ σε ευχρηστία τα windows, αρκεί ο χρήστης να μυηθεί σε 2-3 βασικά concepts. Ακόμα και ο πιο αρχάριος (ή, μάλλον, ιδίως αυτός!) θα το βρει ευκολότερο στη χρήση από τα win.

    Ναι, θα μπαίνει σε τσατ ευκολότερα απο τα windows. Επείσης θα παίζει μουσική πιο εύκολα και θα διαβάζει τα email (oops, wrong, apo usuability to evolution χάνει). Αλλα μέχρι εκεί. Αυτά βέβαια είναι που θέλει και ο βασικός χρηστης καλως η κακώς. Απο κει και πέρα όμως έχει ψωμιά.


    Για OSX δεν ξέρω, αλλά, αφού εσύ ο ίδιος το τοποθετείς στην ίδια κλάση με τα windows, φαντάζομαι ότι δε θα είναι και κάτι καταπληκτικό...
    I wont comment that. You have to check (check, not buy) yourself.

    Επειδή αυτό το έχεις γράψει τουλάχιστον 37045 φορές, οφείλω να σου πω ότι ίσως η apple να έχει τους λόγους της...
    (Άντε, μια φορά να την υπερασπιστώ και εγώ! )
    Δεν ξέρω αν το κάναν για αυτόν τον λόγο. Πάντως επειδή επιθυμούνε προς τα πίσω συμβατότητα με παλιότερα μηχανάκια (πιο αργοί επεξεργαστές, πιο αργές μνήμες, δίσκοι κτλ) λογικό είναι να μην το κάνουν ως προς speed. Το OSX αυτή τη στιγμή θα παίξει και σε G3.

Σελ. 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux speedtouch 530 drivers, shared folders linux
    Από loopg στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 20:05
  2. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24
  3. 5.1 sound για LInux & FarCry στο Linux!
    Από koroumel στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-04, 15:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας