Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    speedtouch 585
    Αρχικά αν δεν ειμαι στο σωστό section παρακαλώ να μεταφερθεί το νήμα...
    Την πάτησε τελικά κ ο πατέρας μου με τους απατεώνες που κυκλοφορούν. Τον κάλεσε ευγενέστατη κοπελιά με απόκρυψη ισχυριζόμενη πως δουλευει στο 134(!!). Του ειπε πως τωρα με τους εναλλακτικους κανουν προσφορες για να κρατησουν τους πελάτες τους και πως προσφερουν πακέτο τηλεφωνίας με 10 λεπτά/κληση ανεξάρτητα αστικών η υπεραστικών. Ο πατέρας μου της ειπε πως δεν εχει δει ουτε στην τηλεοραση ουτε στο ιντερνετ τετοια προσφορα απο οτε. τεσπα ειπε να συμφωνήσει και φυσίκά οταν του ζητηθηκε το ΑΦΜ για επιβεβαιωσητο εδωσε...

    Αργοτερα με πηρε να μου πει το κατορθωμα του και αφου καλεσαμε το σωστο 134 φυσικά μάθαμε πως δεν υπάρχει τετοια κίνηση απο οτε. Τι κανουμε τώρα?

  2. #2
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    ΤΕΛΛΑΣ μυριζομαι.......!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    άντε καλή τύχη.... τώρα περιμένεις να δεις ποια εταιρία σε πήρε.... και πόσο καιρό χρειάζεται για να φύγεις....

    κλασικό παράδειγμα λειτουργίας ελληνικής εταιρίας τηλεπικοινωνιών....

  4. #4
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    speedtouch 585
    αρα περιμενουμε να δουμε να σκασει λογαριασμός που φυσικά και δε θα πληρώσουμε..

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m3fisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα περιμενουμε να δουμε να σκασει λογαριασμός που φυσικά και δε θα πληρώσουμε..

    Καλύτερα να κάνετε χρήση του 1777 (ώστε να πάνε οι κλήσεις μέσω ΟΤΕ) καθώς και να κάνετε αίτηση στον ΟΤΕ για κατάργηση προεπιλόγης ή αν σας δίνουν δυνάτοτητα να μην δεχτούν την αίτηση

    μην ξεχνάς ότι έδωσε τα στοιχεία και είπε ναι

  6. #6
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Πηγαινε στον ΟΤΕ που ανηκεις,εξηγησε και κανε ενυπογραφη δηλωση-αιτηση στον οτε να μην δεχτει την αιτηση φορητοτητας!(κοιτα να μιλησεις με προισταμενο)
    Παρε αντιγραφο και με ενα μικρο ιστορικο στειλτο με φαξ και στην Πατρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nontasaggelis : 21-05-09 στις 15:54.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m3fisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κανουμε τώρα?
    Αν δεν έχει έρθει ο courier να φέρει και να πάρει υπογεγραμμένη την αίτηση και φωτοτυπίες εκαθαριστικού και ταυτότητας δεν υπάρχει πρόβλημα. Οταν θα έρθει να τον στείλεις από εκεί που ήρθε.

    Αν έχει όμως καταθέσει την αίτηση ο πατέρας σου, πάρε τηλέφωνο όλους τους εναλλακτικούς παρόχους που δραστηριοποιούνται στην Πάτρα (Hol, 4Net, Tellas, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος) και πες είμαι ο τάδε, και την τάδε του μηνός έκανα μία αίτηση, θέλω να δω σε τι στάδιο βρίσκεται αίτησή μου, θα σου πουν να δώσεις πλήρη στοιχεία (αν μπορείς απέφυγε να δώσεις ΑΦΜ και αριθμό ταυτότητας) να δούμε, αν σου πει ναι έχει κατατεθεί κλπ κλπ, τον τσίμπησες τον μάγκα. Πας μετά από εκεί και τα κάνεις γυαλιά καρφιά.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  8. #8
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    speedtouch 585
    πρωτο θεμα. Ο πατερας μου δεν ειναι Πατρα. ειναι σε αλλη πολη. Φυσικα αυτο δεν αλλαζει κατι περα απο το οτι θα στειλω αυτον να κανει τις απαραιτητες ενεργειες και δε θα παω εγω.
    Το τηλεφωνημα του το εκαναν σημερα το πρωι αρα πιστευω οτι ισως και να προλαβουμε προτου δρομολογηθει το θεμα της προεπιλογης.
    1777 ηταν και εμενα η πρωτη μου απαντηση.Ειναι σιγουρα ενα καλό πρωτο μέτρο απέναντι στους απατεώνες.
    Στην πολη που μενουν οι γονεις μου δραστηριοποιουνται για τηλεφωνία οοοοολοι οι πιθανοι καραγκιόζηδες..αντε να βρεις ποιος απ ολους...
    @ sdikr εχεις δικιο οτι συμφωνησε...ΑΛΛΑ συμφωνησε παραπλανημενος ο ανθρωπος με βαση ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ειμαστε απο το 134 του ΟΤΕ , θελουμε να κρατησουμε τους πελατες μας κτλ). Αν εγώ παρω τηλέφωνο σε σπιτι ισχυριζόμενος οτι πουλαω αυτοκινητα εκ μερους της toyota και τελικα πουλησω yugo ειμαι σιγουρος οτι μπορει να προσβληθει η συμφωνια καθότι περιελάμβανε παραπλανητικα και αναληθη στοιχεία.Εξαλλου πως νοείται ενεργοποιηση υπηρεσίας χωρίς υπογραφή του αιτούντος?....

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m3fisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεφωνημα του το εκαναν σημερα το πρωι .............

    1777 ηταν και εμενα η πρωτη μου απαντηση.Ειναι σιγουρα ενα καλό πρωτο μέτρο απέναντι στους απατεώνες.

    Εξαλλου πως νοείται ενεργοποιηση υπηρεσίας χωρίς υπογραφή του αιτούντος?....
    Ακριβώς εφόσον δεν έχει υπογραφεί τίποτα παρά μόνο τηλεφωνικά δεν είναι δυνατόν να γίνει ενεργοποίηση της υπηρεσίας, αλλά δεν ξέρεις και με τι απατεώνες έχεις μπλέξει.

    Αυτό με το 1777 σίγουρα πρέπει να το εφαρμόσει.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  10. #10
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    [QUOTE=ztasos;2831601][QUOTE=terko;2831539]Ακριβώς εφόσον δεν έχει υπογραφεί τίποτα παρά μόνο τηλεφωνικά δεν είναι δυνατόν να γίνει ενεργοποίηση της υπηρεσίας, αλλά δεν ξέρεις και με τι απατεώνες έχεις μπλέξει.


    Μην είσαι και τόσο σίγουρος.
    Σε φίλο μου σε μια παρόμοια υπόθεση που έγινε από το τηλέφωνο η αίτηση όπως και με σένα για αλλαγή σε άλλο πάροχο επειδή ντρεπόταν να πάρει ο ίδιος τηλέφωνο για εξηγήσεις πήρα εγώ και μου είπανε ότι δεν χρειάζεται πλέον γραπτή αίτηση από τον ενδιαφερόμενο αρκεί το ΝΑΙ που θα πεις στο τηλέφωνο όταν σε ρωτήσουν αν θέλεις να προχωρήσουν την διαδικασία συμπληρώσεις της αίτησης. Να μην ξεχνάμε όλοι μας ότι η συνομιλία μας καταγράφεται και αυτό είναι πειστήριο στο δικαστήριο σε περίπτωση που αρνηθείς να πληρώσεις τον λογαριασμό .
    Αυτά μου είπε η κοπέλα από την εταιρία που πήρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ztasos : 21-05-09 στις 16:38. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ztasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην είσαι και τόσο σίγουρος.
    Σε φίλο μου σε μια παρόμοια υπόθεση που έγινε από το τηλέφωνο η αίτηση όπως και με σένα για αλλαγή σε άλλο πάροχο επειδή ντρεπόταν να πάρει ο ίδιος τηλέφωνο για εξηγήσεις πήρα εγώ και μου είπανε ότι δεν χρειάζεται πλέον γραπτή αίτηση από τον ενδιαφερόμενο αρκεί το ΝΑΙ που θα πεις στο τηλέφωνο όταν σε ρωτήσουν αν θέλεις να προχωρήσουν την διαδικασία συμπληρώσεις της αίτησης. Να μην ξεχνάμε όλοι μας ότι η συνομιλία μας καταγράφεται και αυτό είναι πειστήριο στο δικαστήριο σε περίπτωση που αρνηθείς να πληρώσεις τον λογαριασμό .
    Αυτά μου είπε η κοπέλα από την εταιρία που πήρα.

    Φίλε ztasos κάπου μπερδεύτηκες δεν έχω εγώ το πρόβλημα.

    Εστω και έτσι, ο φίλος σου όμως όταν ήρθε ο λογαριασμός τον αποδέχθηκε και τον πλήρωσε σωστά??, οπότε έμεσα αποδέχθηκε και την ανυπόγραφη αίτηση ή πλαστογραφημένη υπογραφή στην αίτηση που συμπλήρωσαν άλλοι για αυτόν.

    Εδώ από την στιγμή που δεν έχουν αυτοί φωτοτυπίες εκκαθαριστικού εφορίας και ταυτότητας και η αίτηση είναι ανυπόγραφη ή πλαστογραφημένη και αρνηθεί φυσικά να πληρώσει το λογαριασμό δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα.

    Το αντίθετο μάλιστα αποδεικνύεται ότι πρόκειται περί απάτης και παραπλάνησης του πατέρα του φίλου m3fisto πόσο μάλλον και με την καταγραφή της συνομιλίας (είσαι σίγουρος ότι τους συμφέρει να την παρουσιάσουν) που λένε ότι είναι από τον ΟΤΕ ενώ δεν είναι.

    Η καταγραφή συνομιλίας δεν είναι κανένα πειστήριο για τα δικαστήρια, δεν σου τα είπε και τόσο καλά η κοπέλα ή μάλλον σου τα είπε όπως ήθελε αυτή.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  12. #12
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    speedtouch 585
    ο φιλος ztasos αλλο εννοει. εννοει πως οι καλοι μας απατεωνίσκοι έχοντας στα χέρια τους ΜΟΝΟ προφορική συμφωνία και στοιχεία είναι σε θέση να προχωρήσουν τις αιτήσεις που χρειάζονται. Το αν θα στειλουν κουριερ απ οτι καταλαβαινω βρισκεται στη διακριτικη τους ευχέρεια για να πλαστογραφήσουν ή όχι την υπογραφή του θύματος.
    Ρωτώντας φίλους και γνωστους έμαθα και για αλλες περιπτωσεις οπου μονο με ένα τηλεφώνημα ενεργοποιησαν υπηρεσίες και έστειλαν λογαριασμο. Στις περιπτωσεις αυτες τα θυματα εκαναν ακυρωση της προεπιλογης φορέα, πλήρωσαν το λογαριασμό (που ηταν πανω κατω σα να μην ειχαν την προεπιλογη) και μετα απο λιγα βρισίματα και πολλα φαξ ξεμπέρδεψαν.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m3fisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο φιλος ztasos αλλο εννοει. εννοει πως .................
    Φίλε m3fisto ο φίλος μας ztasos ήταν σαφέστατος και κατανοητός και εγώ για αυτό απάντησα έτσι στο προηγούμενό μου post και νομίζω ότι το ίδιο σαφής και κατανοητός ήμουν και εγώ.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    παιδιά το πιο πιθανό είναι να ενεργοποιηθεί η προεπιλογή φορέα τελικά, οπότε και ο φίλος θα πρέπει να περιμένει 2 μήνες για να μπορεί να την βγάλει.

    φυσικά χρήση του προθέματος 1777 συνιστάται και συχνή επικοινωνία με το 134 για να δει πότε θα μπει η προεπιλογή φορέα.

    δεν αποδέχεται κανέναν λογαριασμό από την άλλη εταιρία και τους επιστρέφει στο ταχυδρομείο χωρίς καν να τους ανοίξει...

  15. #15
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Είναι απάτη και μήνυση στον εισαγγελέα με αυτά που γράφεις. Ενημέρωση ΕΕΤΤ Κατάθεση αιτήματος στον ΟΤΕ να σου πουν ποιος ήταν. Μόλις έρθει ο λογαριασμός θα πας και θα συμπληρώσεις το φάκελο της μήνυσης.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-09, 01:15
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-08, 00:45
  3. "Nεο" πακετο 4pay απο τον οτε
    Από tommygun στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-07, 16:55
  4. Βοήθεια για >>>dsl από "οτε" και "zy
    Από eric_in στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-03, 03:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας