Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    H κάρτα μου αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα αυτού του topic. 3DSP Wlan + Bluetooth.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν συνεχιζω αλλο.

    Για να βρεις πως δουλευει κατι στο linux πρεπει να βρεις πρωτα πως το αναγνωριζει ο ιδιος ο πυρηνας, και ενας τροπος υπαρχει να το κανεις αυτο
    - lspci, αν ειναι καρτα pci ή γενικα εσωτερικη
    - lsusb, αν ειναι κατι που συνδεεται σε usb θυρα.
    Αυτο ειναι κανονας.

    Πχ Αυτη η ασυρματη καρτα της level one εχει πανω της ενα τσιπακι της realtek. Αυτο το τσιπακι βλεπει ο πυρηνας και φορτωνει το αναλογο module και οχι τον κατασκευαστη ή κατι αλλο. Αν ηταν να ψαξω να βρω αν παιζει με βαση τον κατασκευαστη, ακομα θα εψαχνα.
    ديميتريس

  3. #18
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Φίλε turboirc, σου είναι εύκολο να βρεις μέσα από τα Windows το vendor ID και device ID της κάρτας;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #19
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συνεχιζω αλλο.

    Για να βρεις πως δουλευει κατι στο linux πρεπει να βρεις πρωτα πως το αναγνωριζει ο ιδιος ο πυρηνας, και ενας τροπος υπαρχει να το κανεις αυτο
    - lspci, αν ειναι καρτα pci ή γενικα εσωτερικη
    - lsusb, αν ειναι κατι που συνδεεται σε usb θυρα.
    Αυτο ειναι κανονας.

    Πχ Αυτη η ασυρματη καρτα της level one εχει πανω της ενα τσιπακι της realtek. Αυτο το τσιπακι βλεπει ο πυρηνας και φορτωνει το αναλογο module και οχι τον κατασκευαστη ή κατι αλλο. Αν ηταν να ψαξω να βρω αν παιζει με βαση τον κατασκευαστη, ακομα θα εψαχνα.

    Τοση ώρα τι έλεγα στα μυνήματα, οτι δεν την βλέπει καθόλου. Δεν είχα καμία ένδειξη για το τσιπάκι ούτε για το Vendor ID.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε turboirc, σου είναι εύκολο να βρεις μέσα από τα Windows το vendor ID και device ID της κάρτας;
    Θα το δώ αύριο ελπίζω και θα σου πώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 21-05-09 στις 23:00. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBps-9500/725
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν είμαι αρχάριος.

    2. Έριξα το θέμα σε αυτό το φόρουμ γιατί δεν σκόπευα να χάσω χρόνο ψάχνοντας, απλά ήλπιζα ότι κάποιος θα είχε ήδη αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα και θα μπορούσε να συμβουλεύσει. Απαιτώ άμεσο αποτέλεσμα και λύσεις από τα εργαλεία μου και το μόνο αποτέλεσμα που είχα από όλη την διαδικασία είναι να χάσω πολύτιμο χρόνο από την δουλειά μου ψάχνοντας για κάτι που υπάρχει έτοιμα στα Windows.

    3. Τουλάχιστον αυτή η λύση μου εξασφαλίζει αποτέλεσμα. Αν βλέπεις κάτι διαφορετικό σαν λύση, απλά πες την. Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες για αυτούς που έχουν όρεξη να ψάχνουν με τις ώρες στο google για την κάθε μία απίθανη λύση - και εγώ δεν ανήκω καθόλου σε αυτήν την κατηγορία.
    Υπάρχει σαν μια λύση αυτό ... μόνο 20 euro!

  6. #21
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Συμφωνώ και επαυξάνω σχετικά με την αντιμετώπιση του ζητήματος. Τα λειτουργικά συστήματα είναι για να μας εξυπηρετούν, όχι για να χάνουμε πολύτιμο χρόνο, αν δε μας περισσεύει. Βέβαια, αν έχουμε ελεύθερο χρόνο και το μεράκι, καλό είναι να ασχολούμαστε και να μαθαίνουμε.

    Πόσον χρονών είναι ο πατέρας σου και πήρε mini note; Για ποια χρήση; Μπράβο του που ασχολείται, δεν είναι συνηθισμένο στην Ελλάδα, σε μεγάλες ηλικίες και μου κάνει (θετική) εντύπωση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #22
    Υπάρχει ενας driver γι'αυτη τη κάρτα εδω: http://www.mediafire.com/?ddybmoqzb0x αλλα παίζει μόνο για 2.6.24 kernel. (ubuntu)

  8. #23
    Το avatar του μέλους marlene
    marlene Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν είμαι αρχάριος.

    2. Έριξα το θέμα σε αυτό το φόρουμ γιατί δεν σκόπευα να χάσω χρόνο ψάχνοντας, απλά ήλπιζα ότι κάποιος θα είχε ήδη αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα και θα μπορούσε να συμβουλεύσει. Απαιτώ άμεσο αποτέλεσμα και λύσεις από τα εργαλεία μου και το μόνο αποτέλεσμα που είχα από όλη την διαδικασία είναι να χάσω πολύτιμο χρόνο από την δουλειά μου ψάχνοντας για κάτι που υπάρχει έτοιμα στα Windows.
    Kαι αν δεν το είχε αντιμετωπίσει κανείς άλλος; ( ας πούμε ότι ήσουν ο πιο άτυχος άνθρωπος του κόσμου).
    Θα απαιτούσες τότε και πάλι; ( όχι από τα εργαλεία σου, αλλά από τους άλλους.. Στην προκειμένη περίπτωση φαίνεται σαν να απαιτείς από τους άλλους να σου δώσουν την λύση που ζητάς).

    3. Τουλάχιστον αυτή η λύση μου εξασφαλίζει αποτέλεσμα. Αν βλέπεις κάτι διαφορετικό σαν λύση, απλά πες την. Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες για αυτούς που έχουν όρεξη να ψάχνουν με τις ώρες στο google για την κάθε μία απίθανη λύση - και εγώ δεν ανήκω καθόλου σε αυτήν την κατηγορία.
    Ποιοτικό αποτέλεσμα;

    Παρεμπιπτόντως έχω απάντηση σε αυτό που ρώτησες. Μόνο που βιάστηκες λίγο να βγάλεις τα συμπεράσματα σου και πλέον δεν σε αφορά..

  9. #24
    Εγγραφή
    10-05-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    18543/1022
    ISP
    vodafon-hol
    DSLAM
    H.O.L. - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    intracom jetspeed 520
    Για όσους το ψαχνουνε αυτο υπαρχει και windows 7 ΚΑΙ 64 ΒΙΤ αλλα και απο ενα αλλο SITE
    Κώδικας:
    http://www.stk.com.tw/product-01.asp?Product_Type=58
    και για λινουξ
    Κώδικας:
    https://github.com/reyiyo/3dsp
    I tried to compile the 3DSP source available at 3DSP official page, but it didn't work with Ubuntu 11.04, so I made some changes in the code and it works

    First, you should install all dependencies:

    $ sudo aptitude install build-essential linux-headers-`uname -r`
    With all dependencies satisfied, just clone this git repository and run Install_3DSP.sh:

    $ git clone http://github.com/reyiyo/3dsp.git
    $ cd 3dsp
    $ sudo bash Install_3DSPUSB.sh
    If you don't use git, just download the source from Github, extract it and run Install_3DSP.sh:

    $ curl http://github.com/reyiyo/3dsp/tarball/master -o 3dsp.tar.gz
    $ tar -xvzf 3dsp.tar.gz
    $ cd 3dsp
    $ sudo bash Install_3DSP.sh
    If you are using Ubuntu with Unity desktop, the uWB and Wifi Radar icon will not appear in the systray. You will have to do one aditional step, that you can find it here:

    (In spanish): http://tuamigotetieneganas.blogspot....n-systray.html

    If you have any question, contact me: reyiyo [at] gmail [dot] com

    [UPDATE] I wanna thank you all for your mails and blog comments. I've received many questions about if I'm going to make this drivers work with the new Ubuntu version... The answer is maybe. I don't have tha bangho machine to test them in Ubuntu, I don't have much time right now and also I don't know wich is the problem and if I can solve it so the only thing I can say is that I promise to start working on it in a few weeks. If you're interested in the news, please suscribe to this repo or to my blog and as soon as I have some news, I'll publish them. Again, thank you all!!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρειαζομαι βοηθεια για overclocking
    Από yiannis667 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 22:51
  2. χρειαζομαι tutorial για c++(επειγον)
    Από iced_82 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-06, 09:06
  3. Linux Wifi pcmcia driver BCM4306, υπάρχει?
    Από edoeimaiego στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-06, 01:05
  4. IP για Ping , χρειαζομαι πληροφορία.
    Από Weskers στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 11:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας