Σελ. 3 από 390 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 5842
  1. #31
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Με αυτό το φακό δεν χρειάζεται να πας στη παραλία, φωτογραφίζεις και από το σπίτι σου!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #32
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μα δεν τον θέλουμε για φωτογράφιση, στην περίπτωση αυτή! Απλά θέλουμε ένα ΠΟΛΥ μεγάλο φακό, και μια ΠΟΛΥ μεγάλη μηχανή για να κάνουμε εφέ!

  3. #33
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω ψηθεί για Canon 450D. Με τον kit 18-55 IS (πολύ καλός) πάει 573, ενώ αν βάλεις και τον kit 55-250 IS (επίσης καλός) στο σύνολο...
    Έχω μια Nikon D40 και τον κιτ 18-55mm (πάρα πολύ καλός φακός γενικά και ο νεώτερος έχει και VR) αλλά πολλές φορές του λείπει το λίγο περισσότερο zoom. Έχω και ένα 55-200mm για ειδικές περιπτώσεις αλλά είναι μπελάς βάλε βγάλε για την λίγη διαφορά. Σκέπτομαι να πάρω ή τον 16-85mm της Nikon ή τον 18-200mm της Nikon (έχουν περίπου το ίδιο κόστος). Το ότι ένας φακός έχει μεγάλο zoom δεν σημαίνει ότι θα το χρησιμοποιείς και συνέχεια αλλά τις ελάχιστες φορές που θα το θελήσεις θα το έχεις. Προς το παρών τείνω στον 16-85mm αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

    PS Πολύ καλός σταθερός είναι και ο Nikon 35mm που είναι και σχετικά οικονομικός.

  4. #34
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Με το 1/3 των χρημάτων (200 ευρώ) παίρνεις τον αντίστοιχο 18-200mm της Sigma ή της Tamron. Δεν ξέρω αν έχουν μεγάλη διαφορά σε ποιότητα από το Nikon, αλλά είναι μία οικονομική και καλή λύση. Έχω δει φωτογραφίες από τον sigma σε συνδυασμό με Nikon D80 και μου άρεσε η ποιότητά τους.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #35
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    @Wolverine (SNIKT! )
    Θα σου απαντήσω για Canon γιατί αυτή η φίρμα με ενδιαφέρει. 0 αντίστοιχος της Canon είναι ο 17-85mm (με IS -VR-) και κοστίζει περίπου 380€ ή 340€ αν τον πάρεις kit με το συγκεκριμένο σώμα και ξεπερνά το όριο που έχω θέσει.

    Ο 18-55 IS (VR) ως kit κοστίζει 55€ και οι απόψεις στο διαδίκτυο τον θέλουν εφάμιλλο και κάποιες φορές καλύτερο του 17-85. Ακόμη και αν προσθέσεις τον 55-250 IS (VR) στο πακέτο, πάλι οι δύο αυτοί φακοί βγαίνουν πιο φθηνοί από τον 17-85 και ξέρεις πως στο range που χρησιμοποιείς περισσότερο (18-55) ίσως να είναι και καλύτεροι ή έστω το ίδιο καλοί.

    Βασικά είναι θέμα trade off και προσωπικών προτεραιοτήτων.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Παντως οσον αφορα τους φακους, πρεπει κανεις να αποφασισει τι προτιμαει να φωτογραφιζει.

    Αν βγαζεις τοπια τοτε θες ευρυγωνιο φακο. Ενας φακος των 300mm αχρηστος θα σου ειναι.
    Αν βγαζεις ανθρωπους μαλλον θες εναν μεσαιο φακο ουτως ωστε ακομα και φθηνος να ειναι να μην εχεις barrel distortion στα προσωπα τους για παραδειγμα. Ομοιως και εδω ενας φακος με πολυ ζουμ αχρηστος θα ειναι εκτος και αν θες να βγαλεις κρυφες φωτο την γειτονισα σου.
    Αν θες να βγαζεις ζωα, τοτε αναγκαστικα πας σε φακο με μεγαλο ζουμ διοτι για να δεις ενα πουλι στο δεντρο με φακο 23mm μαλλον θα θες μηχανη με 50ΜP και αρκετο ζουμ στο photoshop μετα.
    Τελος υπαρχουν και οι macro τυποι αλλα αυτοι αναγκαστικα εχουν καταλαβει τι φακοι τους χρειαζονται.

    Στο διαταυτα, αν εισαι νεος στο σπορ απο το να μην δωσεις τσαμπα χρηματα για κατι που δεν θα χρησιμοποιησεις αρκετα, παρε καλλιτερα μια κομπακτ μηχανη που να εχει ομως χειροκινητες ρυθμισεις. Ετσι θα μαθεις αλλα και θα δεις τι σου χρειαζεται περισσοτερο. Τελος κανοντας αυτη την κινηση θα ξερεις και ποτε θα χρειαστει να περασεις σε DSLR ->

    "Αγοραζεις DSLR οταν πλεον φτασεις στο σημειο να μην βγαινουν καλες οι φωτογραφιες σου, (και να καταλαβαινεις απο μονος σου οτι δεν ειναι καλες) εξαιτιας των τεχνικων αδυναμιων της μηχανης σου."

    Αυτα για αρχη.
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  7. #37
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Μμμ, ναι, δεν φαίνεται καλά και υπάρχει συσχέτιση και με κάποιο άλλο θέμα αλλά μιλάμε συνειδητοποιημένα για dSLR. Βέβαια και τις compact να πιάσουμε πάλι υπάρχει μεγάλη συζήτηση.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #38
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ksipsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Αγοραζεις DSLR οταν πλεον φτασεις στο σημειο να μην βγαινουν καλες οι φωτογραφιες σου, (και να καταλαβαινεις απο μονος σου οτι δεν ειναι καλες) εξαιτιας των τεχνικων αδυναμιων της μηχανης σου."
    Καλώς ήρθες στη συζήτηση. Κατ΄αρχάς συμφωνώ με όσα λες για τη χρήση των φακών για έκαστη περίπτωση.

    Το παραπάνω απόφθεγμα στα εισαγωγικά είναι κάτι που δεν ενστερνίζομαι. Πράγματι, αν καταλάβεις ότι περιορίζεσαι από τη μηχανή σου σε δυνατότητες και ποιότητα, τότε θα ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι. Πιστεύω όμως ότι είναι δύσκολο να εκτιμήσουμε το καλύτερο, αν δεν το έχουμε δοκιμάσει. Δύσκολα φαντάζεται κάποιος κάτι που δεν έχει δει στην πράξη να δουλεύει και να αποδίδει.

    Επομένως πιστεύω ότι με μία dslr ο χρήστης, ανακαλύπτει δυνατότητες φωτογράφισης και ποιότητα φωτογραφίας, που πριν δεν είχε φανταστεί. Ανεβάζει και τον πήχη στην ποιότητα. Πώς θα φανταστεί ο αρχάριος τις δυνατότητες που του προσφέρει η ρύθμιση του βάθους πεδίου μέσω εστιακής απόστασης και διαφράγματος; Πώς θα καταλάβει ότι με μία slr και με αργό κλείστρο, μπορεί να αποδώσει την κίνηση του αντικειμένου του; Οι χειροκίνητες ρυθμίσεις μίας compact είναι εντελώς στοιχειώδεις για να σε προϊδεάσουν για τις δυνατότητες.

    Ίσως χρειάζεται ταλέντο ή παρακολούθηση σε κάποια σχολή ή συζητήσεις με σχετικά άτομα για να μάθεις τι χάνεις. Δύσκολο είναι να το δεις μόνος σου.

    Πολλοί γνωστοί μου ήταν ικανοποιημένοι με compact μηχανές μέχρι που αποφάσισαν από περιέργεια να ασχοληθούν με slr. Τότε ανακάλυψαν τι έχαναν και μόλις τότε άρχισαν να βλέπουν ως χαμηλής ποιότητας τις φωτογραφίες που τραβούσαν μέχρι τότε.

    Είναι όπως με τα καταναλωτικά αγαθά: Είχες μία τηλεόραση 21" και σου φαινόταν τέλεια όταν την αγόρασες. Μετά που είδες LCD 32", απορούσες πώς έβλεπες τόσον καιρό τηλεόραση. Και μόλις είδες full HD, διαπίστωσες ότι τόσον καιρό δεν είχες καλή ποιότητα.

    Αντί για compact με χειροκίνητες ρυθμίσεις, εγώ θα πρότεινα ξεκίνημα με μία φτηνή dSLR με kit φακούς και σε κάθε ευκαιρία, δοκιμή από κανένα φίλο καλών φακών, ώστε να αρχίσουμε να αποκτούμε ιδέα για το πόσο θα ωθήσει την ποιότητα των φωτογραφιών μας ένας πραγματικά καλός φακός. Αν βρεθείς σε κάποια φωτογραφική ομάδα, είναι εύκολο να βρεις άτομα με αντίστοιχες μηχανές, ώστε να δανειστείς φακούς, αλλά και να πάρεις ιδέες για την αξιοποίηση των δυνατοτήτων της μηχανής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 01-06-09 στις 02:34.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #39
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια μερικες αποριες επειδη ειμαι νεος στο αθλημα

    Τι σημαινουν τα mm στους φακους?

    Εχω παρει μια compact olympus στα 10mpx αλλα δεν ειμαι και τοσο ικανοποιημενος σε σχεση με καποιες φανταστικες φωτο που βλεπω απο slr στο flickr
    Eπισης πολλες φορες οι φωτο βγαινουν κουνημενες απο το πατημα
    Τι μπορω να κανω εκτος απο αγορα του τριποδου?

    Τραβαω συνηθως σε iso 100 και auto white balance
    Δυστυχως η συγκεκριμενη καμερα δεν με αφηνει να επιλεξω χειροκινητα το aperture και ταχυτητα κλειστρου εχει μονο ενα σπορτ mode για γρηγορες συλληψεις
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  10. #40
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαινουν τα mm στους φακους?

    Eπισης πολλες φορες οι φωτο βγαινουν κουνημενες απο το πατημα
    Τι μπορω να κανω εκτος απο αγορα του τριποδου?
    mm = millimeters = χιλιοστά. Αντιστοιχούν στην εστιακή απόσταση του φακού. Όσο πιο λίγα, τόσο πιο ανοιχτό το οπτικό πεδίο, ενώ όσο πιο πολλά τόσο στενότερο το οπτικό πεδίο, άρα και η μεγέθυνση του φωτογραφιζόμενου αντικειμένου. Πρακτικά για φακούς ζουμ ισχύει: zoom in: πάμε σε πολλά mm και φέρνουμε κοντά το αντικείμενο, zoom out: πάμε σε λίγα mm και χωράνε περισσότερα αντικείμενα στη φωτογραφία.

    Το τρίποδο ή το ακούμπημα σε σταθερό σημείο είναι η καλύτερη λύση για να βγάζεις μη κουνημένες φωτογραφίες. Αλλάζει άρδην η ευκρίνεια, αφού το κούνημα μηδενίζεται. Σημαντικό κούνημα (ακόμα και στο τρίποδο) κάνει το πάτημα του διακόπτη του κλείστρου, επομένως, χρησιμοποιείς είτε κάποιο τηλεχειριστήριο για τη λήψη, είτε αντίστροφη μέτρηση. Αν έχεις αντίστροφη 2" βολεύει πολύ. Βάζεις τη μηχανή πάνω στο τρίποδο, ή σε ένα σταθερό αντικείμενο (τοιχαλάκι, παγκάκι, αμάξι), βάζεις αντίστροφη μέτρηση 2 δευτερόλεπτα, πατάς το κουμπί και περιμένεις. Έτσι δεν έχεις κούνημα (εκτός αν φυσάει πολύ).

    Για να αποφύγεις το κούνημα, προτείνω να κρατάς τη μηχανή με τα δύο χέρια, να έχεις τους αγκώνες κλειστούς και ακουμπισμένους τοποθετημένους στο θώρακα και να κρατάς την αναπνοή σου 2-3" πριν και 1-2" μετά το πάτημα του κουμπιού. Ο σημαντικότερος παράγοντας είναι το φως. Αν βγάλεις φωτογραφία μεσημέρι σε ηλιόλουστη καλοκαιρινή μέρα, με καλή μηχανή (shutter 1/500sec για όσους έχουν ασχοληθεί), πρακτικά την πετάς στον αέρα και τραβάει μόνη της χωρίς να βγει κουνημένο το θέμα σου. Αν βγάλεις φωτογραφία το βράδυ ή σε όχι πολύ φωτισμένο κλειστό χώρο, χωρίς φλας, χρειάζεται απαραίτητα τρίποδο για να μη σου βγει κουνημένη.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #41
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Θα αυξήσεις αναγκαστικά το ISO και οι φωτογραφίες σου θα έχουν περισσότερο θόρυβο. Επίσης προσπάθησε όταν πατάς το κουμπί για την απελευθέρωση του κλείστρου να το κάνεις μαλακά χωρίς να ταράζεις τη μηχανή.

    Αν χρησιμοποιείς πολύ ζουμ βάζει και αυτό το -σημαντικό- μερίδιο του καθώς όσο πιο πολύ ζουμ έχει τόσο πιο ευαίσθητη η λήψη στο κούνημα.

    Τα mm, συνοπτικά, είναι το εστιακό μήκος ενός φακού και όταν τα αναγάγεις σε ένα κοινό πεδίο (πχ φιλμ 35mm) τότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να συγκρίνεις πόσο μεγεθύνει πραγματικά ένας φακός. Πχ έχεις ένα φακό με 10x ζουμ και ένα με 6x ζουμ. Ποιος σου φέρνει πιο κοντά το θέμα σου; Είναι αδύνατο να πεις γιατί το ζουμ δεν εκφράζεται ως προς ένα κοινό εξωτερικό παράγοντα. Αντίθετα αν ένας φακός φτάνει 300mm και ένας άλλος 200mm ξέρεις πως ο πρώτος φέρνει πιο κοντά το θέμα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #42
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  13. #43
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Καλώς ήρθες στη συζήτηση.
    Καλως σας βρηκα!

    Το παραπάνω απόφθεγμα στα εισαγωγικά είναι κάτι που δεν ενστερνίζομαι. Πράγματι, αν καταλάβεις ότι περιορίζεσαι από τη μηχανή σου σε δυνατότητες και ποιότητα, τότε θα ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι. Πιστεύω όμως ότι είναι δύσκολο να εκτιμήσουμε το καλύτερο, αν δεν το έχουμε δοκιμάσει. Δύσκολα φαντάζεται κάποιος κάτι που δεν έχει δει στην πράξη να δουλεύει και να αποδίδει.
    Δεν αναφερεται το αποφθεγμα αυτο σε ανθρωπους που ασχολουντε-νταν χρονια με τη φωτογραφια. Για παραδειγμα μπορει καποιος μια μερα να θελει καινουργιο χομπι -> φωτογραφια.
    Δεν θα ηταν λαθος να παει να δωσει 800 ευρω για κατι που ισως τελικα να μην του αρεσει αρκετα ; Παιρνεις μια κομπακτ αν εισαι πρωταρης και παιζεις-μαθαινεις. Το καλο με την κομπακτ επειδη μεταφερεται πιο ευκολα, εν τελει καταληγει ενας πρωταρης να βγαλει περισσοτερες φωτογραφιες απο οτι αν ειχε DSLR.
    Απο την αλλη καποιος που σαφως ασχολειται ή ειχε ασχοληθει στο παρελθον με τη φωτογραφια και του αρεσε, μπορει ανετα να παει κατευθειαν σε μια DSLR, εφοσον του αναζωπυρωθηκε το παθος του.

    Επομένως πιστεύω ότι με μία dslr ο χρήστης, ανακαλύπτει δυνατότητες φωτογράφισης και ποιότητα φωτογραφίας, που πριν δεν είχε φανταστεί. Ανεβάζει και τον πήχη στην ποιότητα. Πώς θα φανταστεί ο αρχάριος τις δυνατότητες που του προσφέρει η ρύθμιση του βάθους πεδίου μέσω εστιακής απόστασης και διαφράγματος; Πώς θα καταλάβει ότι με μία slr και με αργό κλείστρο, μπορεί να αποδώσει την κίνηση του αντικειμένου του; Οι χειροκίνητες ρυθμίσεις μίας compact είναι εντελώς στοιχειώδεις για να σε προϊδεάσουν για τις δυνατότητες.
    Εδω θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Υπαρχει πληθωρα κομπακτ μηχανων που ρυθμιζεις ταχυτητα κλειστρου, διαφραγμα και ISO. Αρα μπορεις καλλιστα να κανεις και να δοκιμασεις παρα πολλα. Το μονο που θα σου λειψει ειναι ουσιαστικα ο καλος αισθητηρας (ο οποιος ομως σε νορμαλ χρηση για εναν ερασιτεχνη δεν ειναι και δα τοσο απαραιτητος) και λιγοτερο ο καλος φακος. Επιπλεον με μια κομπακτ μπορεις να εχεις ανετα εναν φακο 25-100+mm και τελικα να δεις τι πραγματικα σου αρεσει να βγαζεις. Ενω αν πας σε DSLR κατευθειαν τι φακο να παρει καποιος που τωρα ξεκινα να κανει τα πρωτα του βηματα ; Ολες αυτες οι επιλογες πολλες φορες πελαγωνουν τους ανθρωπους και εν τελει τους αποθαρρυνουν πολλες φορες. Δεν το θελουμε αυτο!

    Ίσως χρειάζεται ταλέντο ή παρακολούθηση σε κάποια σχολή ή συζητήσεις με σχετικά άτομα για να μάθεις τι χάνεις. Δύσκολο είναι να το δεις μόνος σου.

    Πολλοί γνωστοί μου ήταν ικανοποιημένοι με compact μηχανές μέχρι που αποφάσισαν από περιέργεια να ασχοληθούν με slr. Τότε ανακάλυψαν τι έχαναν και μόλις τότε άρχισαν να βλέπουν ως χαμηλής ποιότητας τις φωτογραφίες που τραβούσαν μέχρι τότε.

    Είναι όπως με τα καταναλωτικά αγαθά: Είχες μία τηλεόραση 21" και σου φαινόταν τέλεια όταν την αγόρασες. Μετά που είδες LCD 32", απορούσες πώς έβλεπες τόσον καιρό τηλεόραση. Και μόλις είδες full HD, διαπίστωσες ότι τόσον καιρό δεν είχες καλή ποιότητα.

    Αντί για compact με χειροκίνητες ρυθμίσεις, εγώ θα πρότεινα ξεκίνημα με μία φτηνή dSLR με kit φακούς και σε κάθε ευκαιρία, δοκιμή από κανένα φίλο καλών φακών, ώστε να αρχίσουμε να αποκτούμε ιδέα για το πόσο θα ωθήσει την ποιότητα των φωτογραφιών μας ένας πραγματικά καλός φακός. Αν βρεθείς σε κάποια φωτογραφική ομάδα, είναι εύκολο να βρεις άτομα με αντίστοιχες μηχανές, ώστε να δανειστείς φακούς, αλλά και να πάρεις ιδέες για την αξιοποίηση των δυνατοτήτων της μηχανής.
    Υπαρχουν πολλα ατομα που απλα ηθελαν να παρουν μια μηχανη για να ανεβαζουν φωτο στο facebook, αλλα τελικα καταληγουν με νεο χομπι. Αν αυτοι οι ανθρωποι αναγκαζονταν να παρουν μηχανη DSLR ισως και να μην παιρναν ποτε λογω κοστους και ετσι ποτε να μην ειχαν γνωρισει τον κοσμο της φωτογραφιας.

    Μιας και το πηγες με αναλογιες.
    Ειναι σαν να λεει καποιος μου θα μου αρεσε να τρεχω σε αγωνες. Σιγουρα το να παει κατευθειαν στο Super-1600 ειναι το καλλιτερο (την αναλογια WRC την κραταω για τις επαγγελματικες μηχανες ). Ομως δεν ειναι κριμα να ξοδεψει τοσα λεφτα κατευθειαν ; Δεν θα ηταν καλλιτερο να ξεκινησει με ενα ενιαιο η εστω ενα Group-N ; Αν τελικα δεν του αρεσει ; Να μεινει με την DSLR στο χερι ; Τουλαχιστον με την κομπακτ θα βγαζει και φωταγραφιες στην παραλια και στα παρτι. Νομιζεις οτι σε τετοιες περιπτωσεις θα κουβαλαγε ολοκληρη DSLR ;

    Στην τελικη αν του αρεσει θα ψαξει και στο ιντερνετ, θα ρωτησει, θα μαθει και θα δει. Αρα καποια στιγμη θα καταλαβει εκ των πραγματων τις αδυναμιες της μηχανης του. Τι ειναι καλλιτερο να ειχες παρει μια entry level DSLR για παραδειγμα εδω και 2 χρονια και η οποια τωρα θα ηταν ξεπερασμενη και τωρα να επαιρνες παλι μια νεα entry level DSLR ή να ειχες παρει μια κομπακτ και τωρα να επαιρνες μια mid-level DSLR με τον φακο που σου ταιριαζει ; Τα λεφτα στην τελικη ειναι τα ιδια.

    Υ.Γ. Φιλικα ολα αυτα παντα. Δε ζητω το αλαθητο.
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  14. #44
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Wolverine (SNIKT! )
    Θα σου απαντήσω για Canon γιατί αυτή η φίρμα με ενδιαφέρει. 0 αντίστοιχος της Canon είναι ο 17-85mm (με IS -VR-) και κοστίζει περίπου 380€ ή 340€ αν τον πάρεις kit με το συγκεκριμένο σώμα και ξεπερνά το όριο που έχω θέσει.

    Ο 18-55 IS (VR) ως kit κοστίζει 55€ και οι απόψεις στο διαδίκτυο τον θέλουν εφάμιλλο και κάποιες φορές καλύτερο του 17-85. Ακόμη και αν προσθέσεις τον 55-250 IS (VR) στο πακέτο, πάλι οι δύο αυτοί φακοί βγαίνουν πιο φθηνοί από τον 17-85 και ξέρεις πως στο range που χρησιμοποιείς περισσότερο (18-55) ίσως να είναι και καλύτεροι ή έστω το ίδιο καλοί.

    Βασικά είναι θέμα trade off και προσωπικών προτεραιοτήτων.
    Μα και εγώ με αυτή την λογική ξεκίνησα, όταν την πήρα την μηχανή είχε κιτ τον 18-55 mm (ο ποιο παλιός χωρίς το VR) και λίγο αργότερα πήρα τον 55-200 mm VR. Και οι δυο πολύ καλοί φακοί αλλά μετά από 2 χρόνια χρήσης με τον 18-55 mm είναι μερικές φορές που θέλω το λίγο παραπάνω και δεν το έχω και φυσικά δεν βολεύει να αλλάζεις συνέχεια τους φακούς. Το κόστος είναι σημαντικό πάντως για να πει κανείς ότι θα τα πάρει όλα μαζί, σιγά σιγά βλέπεις τις ανάγκες σου και προσθέτεις φακούς. Γι΄ αυτό λέω να πάρω τον 16-85 mm ώστε να αντικαταστήσω τον 18-55 mm και να έχω τον 55-200 mm ως δεύτερο για τα μακρινά zoom. Τέλος σχετικά με το τρίποδο, το θεωρώ (προσωπικά) περιττό εκτός studio, το VR (ή το IS) και λίγη εξάσκηση καλύπτει το 99% των περιπτώσεων.

  15. #45
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    για να μπω κι εγώ στην κουβέντα και μόνο για SLR - DSLR, όλα τα άλλα είναι κουτάκια για να κάνεις τη πλάκα σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wolverine Εμφάνιση μηνυμάτων
    1... φυσικά δεν βολεύει να αλλάζεις συνέχεια τους φακούς.
    2.... Το κόστος είναι σημαντικό πάντως για να πει κανείς ότι θα τα πάρει όλα μαζί, σιγά σιγά βλέπεις τις ανάγκες σου και προσθέτεις φακούς
    3....Τέλος σχετικά με το τρίποδο, το θεωρώ (προσωπικά) περιττό εκτός studio, το VR (ή το IS) και λίγη εξάσκηση καλύπτει το 99% των περιπτώσεων.
    1.φυσικά και δεν βολεύει αλλά είναι απαραίτητο αν θέλεις να μια σωστή, τεχνικά, φωτογραφία, οι φακοί μεταβλητού εστιακού επιπέδου (zoom) δεν είναι τίποτα παραπάνω από συμβιβασμός ευκολίας και κόστους, σε γενικές γραμμές για να επιτευχθούν μικρές παραμορφώσεις καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι zoom ευρυγώνιοι - τηλεφακοί, ο καλύτερος συνδυασμός είναι ένας ευρυγώνιος - νορμάλ και ένας νορμάλ - τηλεφακός
    επίσης από την τσάντα δεν πρέπει να λείπει ο νορμάλ - (ξέρω τον έφαγε η μαρμάγκα του DX) αλλά ο 50άρης κάνει θαύματα, έστω και σαν μικρός τηλεφακός - οι nikonians πάρτε αν δεν έχετε τον 50/1.8 φορέστε τον και ξεχάστε όλους τους άλλους - γρήγορος - ελαφρύς - φωτεινός - γρήγορος - φοβερός και τσάμπα

    2.

    3. το τρίποδο είναι από τα πλέον βασικά αξεσουάρ, για στατικές φωτογραφίες (τοπία) είναι ο καλύτερος τρόπος να πάρεις μικρά διαφράγματα - μεγάλο βάθος πεδίου, άριστο καδράρισμα και καθαρή φωτο από άποψη θορύβου - ξεχάστε τα VR και τα μεγάλα ISO


    ααα!!! μη ξεχάσω επειδή η κουβέντα περιστρέφεται γύρω από τους zoom ως τηλεφακούς για φώτο εκθεμάτων παραλίας να προσθέσω ότι δεν κάνουν τίποτα μπροστά σε ένα κατοπτρικό 500άρι - ότι ποιο φθηνό βρείτε - ναι θα είναι manual focus - ναι θα είναι βαρύς και μεγάλος σα μπουρί - σκοτεινός f8, και λοιπόν ο ήλιος είναι ντάλα και το μονόποδο στη θέση του, απλά βεβαιωθείτε ότι λειτουργεί με την μηχανή σας και απολαύστε για τις DSLR-DX 500*1,5=750mm
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mob : 01-06-09 στις 10:31.
    Bad to the Bone

Σελ. 3 από 390 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συζητηση περι webcache
    Από fumantsu στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 13:07
  2. Συζήτηση περι οικονομικών του κράτους
    Από andz στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-07, 11:17
  3. Μηνύματα: 249
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 14:23
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 16:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας