Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    πολύ καλός οδηγός, μπράβο!

  2. #17
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.878
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα να προσθέσω στα πλεονεκτήματα του PSTN (είτε "καθαρού", είτε ψευδο-PSTN, αλλά πάντως PSTN στο χρήστη) ότι δεν χρειάζεται καμία αλλαγή στις εσωτερικές του καλωδιώσεις εάν έχει περισσότερες από μία συσκευές σε διαφορετικές πρίζες μέσα στο σπίτι. Αντίθετα στην περίπτωση της VoIP τηλεφωνίας στο χρήστη, θα πρέπει να γίνουν αλλαγές στην καλωδίωση ώστε όλες οι πρίζες/συσκευές να τροφοδοτηθούν από το router.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Περνώντας από ISDN σε PSTN (On Telecoms), είχα την εντύπωση ότι από κάθε τηλεφωνική πρίζα θα μπορώ να έχω internet, αλλά λόγω VoIP μάλλον έκανα λάθος.

  4. #19
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Mπράβο για την προσπάθεια

    που όταν δεν έχει παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, δεν λειτουργεί, άρα ο συνδρομητής / πελάτης δεν έχει τηλεφωνική σύνδεση όταν δεν έχει ηλεκτρικό ρεύμα.
    Ένα από τα πιο σημαντικά που αποτρέπουν μεγάλη μερίδα κόσμου, να επιλέξει VOIP τηλεφωνία.... Το "τηλέφωνο", θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω "σημαντικό αγαθο" επικοινωνίας, και έκτακτης ανάγκης.... Όταν λοιπόν, η ΔΕΗ τα παίζει για πάνω από ας πουμε πχ 2 ώρες (έχω δει διακοπή και 7-8 ώρες) και σου συμβεί κάτι σε αυτό το διάστημα κάτι που χρήζει άμεσης ειδοποιησης τι κάνεις....; Βέβαια θα μπορούσε κάποιος να πει... "πάρε ups".... Το ups δεν κρατάει τόσες ώρες.... Πάρε γεννήτρια....; Το κόστος μεγαλώνει....

    Αν ποτέ λυθεί το πρόβλημα του ρεύματος, θα δούμε πολύ κόσμο, να αφήνει τους ενδυασμούς του.....

  5. #20
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια θα μπορούσε κάποιος να πει... "πάρε ups".... Το ups δεν κρατάει τόσες ώρες.... Πάρε γεννήτρια....; Το κόστος μεγαλώνει....
    Ένα απλό-ok ups με ένα router μόνο πάνω πόσο κρατάει;

  6. #21
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπράβο για την προσπάθεια



    Ένα από τα πιο σημαντικά που αποτρέπουν μεγάλη μερίδα κόσμου, να επιλέξει VOIP τηλεφωνία.... Το "τηλέφωνο", θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω "σημαντικό αγαθο" επικοινωνίας, και έκτακτης ανάγκης.... Όταν λοιπόν, η ΔΕΗ τα παίζει για πάνω από ας πουμε πχ 2 ώρες (έχω δει διακοπή και 7-8 ώρες) και σου συμβεί κάτι σε αυτό το διάστημα κάτι που χρήζει άμεσης ειδοποιησης τι κάνεις....; Βέβαια θα μπορούσε κάποιος να πει... "πάρε ups".... Το ups δεν κρατάει τόσες ώρες.... Πάρε γεννήτρια....; Το κόστος μεγαλώνει....

    Αν ποτέ λυθεί το πρόβλημα του ρεύματος, θα δούμε πολύ κόσμο, να αφήνει τους ενδυασμούς του.....
    Απ όσο γνωρίζω, router / CPE με ενσωματωμένη μπαταρία (τα οποία είναι αρκετά σπάνια, για να είμαι ειλικρινής) δίνουν δυνατότητα λειτουργίας τουλάχιστον 2 ωρών. Γενικότερα, ένα router δεν είναι ενεργοβόρος συσκευή, δεν είναι όπως ένα PC ας πούμε, οπότε χωρίς να έχω κάτσει να το υπολογίσω, πιστεύω ότι με ένα μικρό UPS θα πετύχαινε uptime πολλών ωρών.

    Επίσης, ας μην ξεχνάμε και κάτι άλλο: Το 90% των συσκευών που χρησιμοποιούνται σε σπίτια σήμερα είναι ασύρματες / DECT, οι οποίες προφανώς δε λειτουργούν σε διακοπή ρεύματος. Ναι, υπάρχουν και περιπτώσεις όπου η μόνη συσκευή στο σπίτι είναι ενσύρματη, αλλά είναι σαφέστατα η μειοψηφία πλέον. Άρα, και ΟΤΕ να έχεις με "καθαρό" PSTN, δεν σώζεσαι σ' αυτή την περίπτωση
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  7. #22
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ όσο γνωρίζω, router / CPE με ενσωματωμένη μπαταρία (τα οποία είναι αρκετά σπάνια, για να είμαι ειλικρινής) δίνουν δυνατότητα λειτουργίας τουλάχιστον 2 ωρών. Γενικότερα, ένα router δεν είναι ενεργοβόρος συσκευή, δεν είναι όπως ένα PC ας πούμε, οπότε χωρίς να έχω κάτσει να το υπολογίσω, πιστεύω ότι με ένα μικρό UPS θα πετύχαινε uptime πολλών ωρών.

    Επίσης, ας μην ξεχνάμε και κάτι άλλο: Το 90% των συσκευών που χρησιμοποιούνται σε σπίτια σήμερα είναι ασύρματες / DECT, οι οποίες προφανώς δε λειτουργούν σε διακοπή ρεύματος. Ναι, υπάρχουν και περιπτώσεις όπου η μόνη συσκευή στο σπίτι είναι ενσύρματη, αλλά είναι σαφέστατα η μειοψηφία πλέον. Άρα, και ΟΤΕ να έχεις με "καθαρό" PSTN, δεν σώζεσαι σ' αυτή την περίπτωση
    Εντάξει στη μεγάλη ανάγκη κοτσάρεις ένα wired τηλέφωνο να κάνεις τη δουλειά σου και όλα ΟΚ. Δεν είναι τόσος κόπος ούτε βέβαια θα είναι κάτι καθημερινό
    Και όντως το ίδιο πράμα είναι σε αυτή τη περίπτωση με τις ασύρματες συσκευές, χρειάζεται μια wired συσκευή in case. (όχι απαραίτητα στο κουτί της )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 25-07-10 στις 14:43.

  8. #23
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει στη μεγάλη ανάγκη κοτσάρεις ένα wired τηλέφωνο να κάνεις τη δουλειά σου και όλα ΟΚ. Δεν είναι τόσος κόπος ούτε βέβαια θα είναι κάτι καθημερινό
    Και όντως το ίδιο πράμα είναι σε αυτή τη περίπτωση με τις ασύρματες συσκευές, χρειάζεται μια wired συσκευή in case. (όχι απαραίτητα στο κουτί της )
    Συμφωνώ - Απλά το λέω γιατί σε μια συζήτηση που είχαμε με τη θεία μου (σχετικά μεγάλης ηλικίας, έχει 1 ασύρματο τηλέφωνο σπίτι της) μας είπε ότι "όταν κόβεται το ρεύμα, και εγώ δεν έχω τηλέφωνο" (όπως συμβαίνει και στο σπίτι μου που έχουμε VOIP τηλεφωνία).

    Ρωτώντας τη γιατί συμβαίνει αυτό, αφού δεν έχει πάροχο VOIP, μου απάντησε αυθόρμητα "δεν έχει ρεύμα το ασύρματο".

    Γι' αυτό για το συγκεκριμένο θέμα (διακοπές κτλ) ο καθένας σταθμίζει τις ανάγκες του. Στην περιοχή μου, για παράδειγμα, αν γίνει διακοπή θα γίνει για 1-2 ώρες 2 φορές το χρόνο...άντε 3. Δεν είναι ικανό διάστημα για να πω ότι θα με ενοχλεί που ίσως να μην έχω (σταθερό) τηλέφωνο, σε περιπτώσεις ανάγκης υπάρχει και το κινητό.

    Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους, είτε μπορεί να έχουν διακοπές συχνότερα, είτε μεγαλύτερης διάρκειας, είτε να έχουν κατάκοιτο άνθρωπο στο σπίτι, κτλ κτλ. Δεν είναι όλες οι χρήσεις ίδιες.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  9. #24
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αλλο μεγαλο προβλημα με το VoIP (στους ελληνικους ISPs τουλαχιστον) ειναι οτι "παντρευεσαι" ενα συγκεκριμενο μοντελο router... και να πεις οτι ειναι κανα αξιολογο CPE που αντεχει βαρια χρηση πολλων connections (π.χ. BitTorrent), παει στο καλο

    αν ειναι κανα αδυναμο σε επεξεργαστικη ισχυη, την εκατσες

    φυσικα δεν φταιει το VoIP per se σαν τεχνολογια (το skype/viva κλπ. μια χαρα ειναι και δεν σε δεσμευει), φταιει η ξεροκεφαλια των ISPs και η υλοποιηση τους... αν εδιναν τα user/pass του SIP account, δεν θα υπηρχε προβλημα

  10. #25
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλο μεγαλο προβλημα με το VoIP (στους ελληνικους ISPs τουλαχιστον) ειναι οτι "παντρευεσαι" ενα συγκεκριμενο μοντελο router... και να πεις οτι ειναι κανα αξιολογο CPE που αντεχει βαρια χρηση πολλων connections (π.χ. BitTorrent), παει στο καλο

    αν ειναι κανα αδυναμο σε επεξεργαστικη ισχυη, την εκατσες

    φυσικα δεν φταιει το VoIP per se σαν τεχνολογια (το skype/viva κλπ. μια χαρα ειναι και δεν σε δεσμευει), φταιει η ξεροκεφαλια των ISPs και η υλοποιηση τους... αν εδιναν τα user/pass του SIP account, δεν θα υπηρχε προβλημα
    Δε συμβαίνει με όλους τους Ελληνικούς ISP αυτό.
    Στη Vivodi, το fritzbox είναι το 3ο διαφορετικό VoIP router που παίζει μια χαρά.
    Αλλά βέβαια στη Cyta στο Ηράκλειο, είναι παντρεμένα με τη mac address τους

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπράβο για την προσπάθεια



    Ένα από τα πιο σημαντικά που αποτρέπουν μεγάλη μερίδα κόσμου, να επιλέξει VOIP τηλεφωνία.... Το "τηλέφωνο", θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω "σημαντικό αγαθο" επικοινωνίας, και έκτακτης ανάγκης.... Όταν λοιπόν, η ΔΕΗ τα παίζει για πάνω από ας πουμε πχ 2 ώρες (έχω δει διακοπή και 7-8 ώρες) και σου συμβεί κάτι σε αυτό το διάστημα κάτι που χρήζει άμεσης ειδοποιησης τι κάνεις....; Βέβαια θα μπορούσε κάποιος να πει... "πάρε ups".... Το ups δεν κρατάει τόσες ώρες.... Πάρε γεννήτρια....; Το κόστος μεγαλώνει....

    Αν ποτέ λυθεί το πρόβλημα του ρεύματος, θα δούμε πολύ κόσμο, να αφήνει τους ενδυασμούς του.....
    Στις 7-8 ώρες όμως σκέψου τι θα κάνουν οι γεννήτριες του παρόχου σου, γιατί και αυτός θα έχει πρόβλημα.

    τις 2 ώρες τις καλύπτει άνετα ο πάροχος με pstn καθώς θα μπορούσε και ο χρήστης με ενα Ups (παλιά θυμάμαι η telle έδινε και ups μαζί με τον εξοπλισμό)

  12. #27
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλο μεγαλο προβλημα με το VoIP (στους ελληνικους ISPs τουλαχιστον) ειναι οτι "παντρευεσαι" ενα συγκεκριμενο μοντελο router... και να πεις οτι ειναι κανα αξιολογο CPE που αντεχει βαρια χρηση πολλων connections (π.χ. BitTorrent), παει στο καλο
    Γίνεται αρκεί να ξέρεις να το ρυθμίσεις.

    Όσον αφορά επίσης τα CPE ο χρήστης είναι υπεύθυνος για την αδιάλειπτη λειτουργια τους. Αναφέρεται ρητά στα συμβόλαια των περισσότερων παρόχων.

  13. #28
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται αρκεί να ξέρεις να το ρυθμίσεις.
    δεν νομιζω να γινεται με netone/cyta

  14. #29
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω να γινεται με netone/cyta
    Γίνεται, με net one / cyta / vivodi / ακόμα και forthnet όταν έδινε ST780 για 2η γραμμή VOIP, γιατί τα Thomson 780 και συναφή CPE μπορούν να "ξεκλειδωθούν" και με ελάχιστη προσπάθεια να αποκτήσει ο χρήστης administrator account. Υπάρχει και οδηγός εδώ, στο adslgr.com, σχετικά με αυτό.

    Απ' όταν το κάνει αυτό, μπορεί κατ' επέκταση να αποκτήσει τις ρυθμίσεις VOIP που είναι περασμένες στον εξοπλισμό, και εν τέλει, μέχρι και Asterisk να στήσει σπίτι του (αν θέλει)
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  15. #30
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται, με net one / cyta / vivodi / ακόμα και forthnet όταν έδινε ST780 για 2η γραμμή VOIP, γιατί τα Thomson 780 και συναφή CPE μπορούν να "ξεκλειδωθούν" και με ελάχιστη προσπάθεια να αποκτήσει ο χρήστης administrator account. Υπάρχει και οδηγός εδώ, στο adslgr.com, σχετικά με αυτό.

    Απ' όταν το κάνει αυτό, μπορεί κατ' επέκταση να αποκτήσει τις ρυθμίσεις VOIP που είναι περασμένες στον εξοπλισμό, και εν τέλει, μέχρι και Asterisk να στήσει σπίτι του (αν θέλει)
    Στη Cyta η γραμμή είναι παντρεμένη με τη mac address του CPE.
    Εκτός και αν κάνεις mac address cloning, αλλά και πάλι, πως βρίσκεις τη mac του wan interface του αρχικού CPE;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 23:55
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-09, 02:25
  3. Τηλεφωνικό κέντρο VoIP και PSTN
    Από kstampo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 21:04
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 00:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας