Σελ. 2 από 236 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 3539
  1. #16
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    plaza, θέλω τη βοήθειά σου πληζ.
    Η μητέρα μου είναι φανατική καπνίστρια εδώ και 40 χρόνια. Τα 2 πακέτα καθημερινά, είναι πλέον κανόνας. Δεν κάνει καμιά προσπάθεια να το μειώσει, αρνείται να χρησιμοποιήσει patches ή nicorette και ούτε λόγος να το κόψει. Και πολύ φοβάμαι οτι η ΧΑΠ μας έχει τιμήσει (αρκεί να ακούσεις πως βήχει)...
    Μπορεί να την βοηθήσει το ηλ. τσιγάρο? Λέω να της πάρω ντεφάκτο ένα σετάκι χαμηλής/μέτριας νικοτίνης μπας και το περιορίσει λιγάκι. Με μπόλικο googling είδα οτι όλα τα τσιγάρα είναι κινεζικής προέλευσης () και έχουν προπυλ. γλυκόλη, για την οποία πολλά ακούγονται. (EdSylver, Johnston Creek & Intellicig εξαιρούνται)
    Επίσης, πολλοί χρήστες διαμαρτύρονταν οτι η μπαταρία κράταγε ελάχιστα, οτι έκαναν αγώνα για μιά τζούρα, οτι δεν έβγαζε πολύ καπνό ατμό ή οτι ήταν πολύ βαρύ.

    Tί πρέπει να προσέξω? Ποιό είναι πιό κοντά στο κανονικό τσιγάρο (εμφάνιση, γεύση, αίσθηση κλπ)?
    Σημειωτέον οτι δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου και πιό εύκολα αγοράζω πύραυλο, παρά αυτό! Δεν έχω την παραμικρή ιδέα!

    HELP!

  2. #17
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plaza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν 4 επίπεδα: φίλτρα με πολύ νικοτίνη, μεσαία, με λίγη και με καθόλου.

    Εννοείται οτι αν φτάσεις στα φίλτρα χωρίς νικοτίνη, απλά δεν έχεις πλέον την ανάγκη να καπνίσεις, οπότε το κόβεις εντελώς.
    Δηλαδή υπάρχουν levels τζούρας? Και αλλάζουν κατά δύναμη?
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-04-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    οτι να'ναι
    ISP
    HOL
    Router
    NetFasterIAD
    Γειά σου 3lbereth,

    Θα σου στείλω κάποιες πληροφορίες σε πμ για να μην θεωρηθεί ότι κάνω κάποια διαφήμιση εδώ. Αν μπορείς, έλεγξε τι ποσοστό νικοτίνης περιέχουν τα τσιγάρα που καπνίζει η μητέρα σου.

    Είναι σημαντικό να αρχίσει το ηλ. τσιγάρο με φίλτρα ανάλογης περιεκτικότητας, ώστε να αποφύγει το στερητικό σοκ. Και σιγά σιγά θα της αλλάζεις το φίλτρο με άλλο, χαμηλότερης περιεκτικότητας, μέχρι να φτάσει να ανέχεται τα μηδενικής περιεκτικότητας σε νικοτίνη.

    Αυτό θα κριθεί από της αντιδράσεις της. Τις αλλαγές στα φίλτρα, θα πρέπει να τις κάνεις εσύ, γιατί οι μαμάδες είναι ξεροκέφαλες και θα ...μπλέξεις!

    Φυσικά, όταν θα φτάσει να ανέχεται τα φίλτρα μη νικοτίνης, η ίδια θα ξεχνάει να καπνίσει, οπότε, ουσιαστικά θα το κόψει. Είναι θέμα απεξάρτησης των υποδοχέων του εγκεφάλου από την ουσία.

    Ολα τα ηλ. τσιγάρα είναι κινεζικής προέλευσης. Οποιος ισχυρίζεται κάτι άλλο, απλά ψεύδεται.

    Ο πόλεμος κατά των ηλ. τσιγάρων, ξεκινά και τελειώνει από τις εταιρίες παραγωγής κανονικών τσιγάρων, για ευνόητους λόγους.

    Το θέμα της διάρκειας μπαταρίας. Αυτό εξαρτάται από την χρήση που κάνουμε βασικά. Η μπαταρία ενεργοποιήται και λειτουργεί, μόνο όταν ρουφάμε. Αν το παρακάνουμε, φυσικά αδειάζει γρήγορα.

    Προσωπικά, επέλεξα ηλ. τσιγάρο, που αν το παρακάνω, διακόπτει την λειτουργία αυτόματα και επίσης, αν πάρω μια πάρα πολύ βαθιά ρουφηξιά, πάλι διακόπτει. Αυτά βοηθάνε στην κατάχρηση.

    Propylene glycol

    Απειρες οι χρήσεις. Το βρίσκουμε παντού, σε τροφές σαν E1520, σε φάρμακα, οδοντόκρεμες, αρώματα, αντιβακτηριδιακά και ένα κάρο άλλα καταναλωτικά. Βασική προφύλαξη: δεν ανοίγουμε/σπάμε τις αμπούλες, μπορεί να έχουμε ερεθισμούς στο δέρμα ή στα μάτια, αν έρθει σε επαφή.

    Electronic cigarette

    Υ.Γ. Αν τελικά αγοράσεις πύραυλο, στείλε ένα πμ... θέλω κι εγώ να φύγω από εδώ!

    ........Auto merged post: plaza πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή υπάρχουν levels τζούρας? Και αλλάζουν κατά δύναμη?
    Διάβασε από πάνω, την απάντησή μου στην 3lbereth
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plaza : 30-06-09 στις 01:51. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ!

    Η mamma καπνίζει 100αρια slim lights. Αν βρω τόσο λεπτά, θα τα πάρω κι ο Θεός βοηθός...!

  5. #20
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    το ειδα σε περιπτερο 9ε

    ακυρον, δεν ηταν ηλ τσιγαρο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος guzel : 14-07-09 στις 13:29.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με αφορμή το παρόν νήμα και αφού έψαξα κάμποσο στα ειδικά φόρα πήρα ένα η.τ πριν 3 βδομάδες. Καπνιστής βαρύτατος με πάνω από δύο πακέτα την ημέρα, επί 21 χρόνια δεν είχα περάσει ούτε μια μέρα άκαπνος.

    Λέω ~100 ευρώ είναι, και αν σου κάτσει; Και μου έκατσε, 18 ημέρες δεν έχω καπνίσει κανονικό τσιγάρο και όλα είναι αλλιώς. Παραμένω δυστυχώς πρεζόνι της νικοτίνης αλλά τουλάχιστον έχω γλυτώσει την πίσσα και τα λοιπά παρελκόμενα της καύσης κοντά 800 τσιγάρων.

    Δεν ξέρω αν δουλεύει για όλους, προφανώς όχι αλλά για μένα δούλεψε, ίσως γιατί ήθελα να το κάνω να δουλέψει. Όπως και να έχει ευχαριστώ όσους συνεισέφεραν στο νήμα, χρωστάω μπύρες

  7. #22
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή το παρόν νήμα και αφού έψαξα κάμποσο στα ειδικά φόρα πήρα ένα η.τ πριν 3 βδομάδες. Καπνιστής βαρύτατος με πάνω από δύο πακέτα την ημέρα, επί 21 χρόνια δεν είχα περάσει ούτε μια μέρα άκαπνος.

    Λέω ~100 ευρώ είναι, και αν σου κάτσει; Και μου έκατσε, 18 ημέρες δεν έχω καπνίσει κανονικό τσιγάρο και όλα είναι αλλιώς. Παραμένω δυστυχώς πρεζόνι της νικοτίνης αλλά τουλάχιστον έχω γλυτώσει την πίσσα και τα λοιπά παρελκόμενα της καύσης κοντά 800 τσιγάρων.

    Δεν ξέρω αν δουλεύει για όλους, προφανώς όχι αλλά για μένα δούλεψε, ίσως γιατί ήθελα να το κάνω να δουλέψει. Όπως και να έχει ευχαριστώ όσους συνεισέφεραν στο νήμα, χρωστάω μπύρες
    Δηλαδή εισαι με το ηλεκτρονικό.
    Μπράβο πάντως.
    Αυτο που φαντάζομαι θα είδες ειναι ότι μπορείς να ελέγξεις και καλύτερα την δοσολογία της νικοτίνης, κάτι που φαντάζομαι μπορεί να βοηθήσει και στον περιορισμό της. Αυτό τουλάχιστον μου έλεγε το παλικάρι εμένα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εισαι με το ηλεκτρονικό.
    Μπράβο πάντως.
    Αυτο που φαντάζομαι θα είδες ειναι ότι μπορείς να ελέγξεις και καλύτερα την δοσολογία της νικοτίνης, κάτι που φαντάζομαι μπορεί να βοηθήσει και στον περιορισμό της. Αυτό τουλάχιστον μου έλεγε το παλικάρι εμένα.
    Δεν έχω αρχίσει να παίζω με δοσολογίες, medium ξεκίνησα και με αυτό συνεχίζω. Για να πω την αλήθεια προς το παρόν η νικοτίνη με αφήνει παγερά αδιάφορο. Είναι βέβαια ένα εθιστικό δηλητήριο που στον μη χρήστη δεν προκαλεί σχεδόν τίποτα εκτός από ναυτία σε αντίθεση π.χ με την κοκαΐνη. Οι παρενέργειές της ελάχιστες, εκτός ίσως για τους υπερτασικούς καθώς προκαλεί άμεση στιγμιαία σκλήρυνση των αγγείων.

    Όποιος καπνίζει αρκετά χρόνια και δε μπορεί να ανέβει δύο ορόφους σκαλιά χωρίς να λαχανιάσει ξέρει ότι το πρόβλημα δεν είναι η νικοτίνη, για όλες τις "καπνιστικές" ασθένειες συμπεριλαμβανομένου του καρκίνου δεν ενοχοποιήται η νικοτίνη. Σύντομα θα την αποχαιρετήσω και αυτή αλλά είναι το μικρότερο κομμάτι ενός μεγάλου προβλήματος

  9. #24
    Το avatar του μέλους skiny
    skiny Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμά θέλεις να το κόψεις το κόβεις,

    η γνώμη μου, προτιμώ να το κόψω αντί να βάλω αυτό το πράγμα στο στόμα
    απλα

  10. #25
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    Τα βραδια ειδικα που καθομουν στο pc ηθελα ενα πακετο τσιγάρα για πλακα. Τωρα με δαυτο, εκανα ενα τσιγαρο το πρωτο βραδυ: καποια στιγμή βαρεθηκα να κραταω το ψευτικο, το αφησα στο τασακι, κι οταν μου ξαναρθε, εκανα την συνηθισμενη κινηση: πακετο, τσιγαρο. Τωρα που εξαφανισα το πακετο, τη βγαζω μονο με το ηλεκτρονικο. Δεν εχω καν φιλτρα νικοτινης, κατι φιλτρακια με γευση μηλου εχω, που δυστυχως με κανουνε να πειναω, αλλα τελικα το κολλημα του να το κραταω στο χερι μαλλον ειναι μεγαλυτερο απο την αναγκη για νικοτινη (και οκ, καπνιζω ακομα τα κανονικα μου τσιγαρα μεσα στη μερα, αλλα οχι το χαλι που ειχα πριν!)

    my lost prince!

  11. #26
    Θελω να παρω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα πλεον κυκλφορουν τοσα πολλα στην αγορα με ποικιλια τιμων που εχω χαθει λιγο.


    Εχετε δοκιμασει καποιο απο αυτα να μου προτεινεται καποιο και με λινκ απο που μπορω να το παραγγειλω?

    Αντε να το κοβουμε σιγα-σιγα.

    Τι γνωμη εχετε και για τα patch νικοτινης?

  12. #27
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αν το πάρεις για να κόψεις το τσιγάρο έχασες. Δεν θα σε βοηθήσει καθόλου. Ειδικά αν πάρεις υγρά με νικοτίνη δεν γλιτώνεις την εξάρτιση, απλά θα παίρνεις από άλλη πηγή. Ο λόγος που χρισημοποιεί ο κόσμος το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι να μειώσει όσο το δυνατόν τις βλαβερές ουσίες που λαμβάνει με τον καπνό του. Εγώ χρησιμοποιώ ένα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι έχω πλέων όσφρηση, δεν λαχανιάζω, δεν μυρίζω τσιγαρίλα και διακρίνω πλέων την δυσφορία που παθαίνω αν ανάψω κανονικό τσιγάρο.

    Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει ειδικό ελληνικό forum http://www.e-kapnisma.gr όπου τα παιδιά εκεί το ψάχνουν αρκετά το θέμα. Άποψη μου είναι ότι αν πάρεις κάποιο που να μοιάζει αρκετά σε εμφάνιση με κανονικό τσιγάρο μάλλον θα έχεις πρόβλημα με μπαταρίες που δεν με έχουν ενθουσιάσει σε ποιότητα. Το προτιμότερο θα ήταν να πας σε ιδιοκατασκευές που μπορείς να αγοράζεις μπαταρίες από το εμπόριο. Έχουν όμως το κακό ότι δεν είναι και πολύ διακριτικά σε εμφάνιση και έχουν κάπως μεγάλο μέγεθος.

    Τα patch νικοτίνης τα θεωρώ άχρηστα. Θα μπορούσαν να βοηθήσουν μόνο αν τα κολλούσα απευθείας στη γλώσσα μου.

    Αν θέλεις να το κόψεις τελείως θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το βιβλίο του Allen Carr "Ο εύκολος τρόπος να κόψεις το κάπνισμα". Θέλει όμως και μία μικρή αυτοσυγκράτηση. Δεν την γλυτώνεις εδώ .

    Αν σκεφτεσε να επενδύσεις χρήματα για να το κόψεις ίσως να έριχνες μία ματιά εδώ. http://www.allencarr.gr/ . Έχει σχέση με το βιβλίο που σου πρότεινα παραπάνω.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.268
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχω κόψει το τσιγάρο δύο φορές από πέντε χρόνια την κάθε φορά. Ο τρόπος που το έκοβα ήταν μία και έξω, cold turkey, που λένε και οι Αμερικάνοι. Το διάστημα αυτό έμεινα άκαπνος ούτε ένα τσιγάρο. Τώρα όμως κάνα χρόνο, ξανακαπνίζω και δεν θέλω να το κόψω, μου αρέσει και με ξεκουράζει, παρά τις όποιες κακές επιπτώσεις. Ίσως να μην έχω "μπαφιάσει" ακόμα.
    Θέλω λοιπόν ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο να έχει γεύση Αμερικάνικου βαρύ τσιγάρου πχ Camel κόκκινο, PalMall κόκκινο. Κυρίως το θέλω εδώ που χαζεύω στον υπολογιστή. δεν με ενδιαφέρει για έξω καθώς δεν πάω στα κέντρα διασκέδασης αλλά και αν πάω καμιά φορά δεν έχω πρόβλημα με το να μην καπνίσω.
    Ακούω κάποιοες προτάσεις έστω και με PM για να μην κάνουμε διαφήμιση.
    Ευχαριστώ.


  14. #29
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    το καλυτερο ειναι το κοψιμο μαχαιρι αλλα ειναι δυσκολες οι πρωτες μερες...

  15. #30
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κόψει το τσιγάρο δύο φορές από πέντε χρόνια την κάθε φορά. Ο τρόπος που το έκοβα ήταν μία και έξω, cold turkey, που λένε και οι Αμερικάνοι. Το διάστημα αυτό έμεινα άκαπνος ούτε ένα τσιγάρο. Τώρα όμως κάνα χρόνο, ξανακαπνίζω και δεν θέλω να το κόψω, μου αρέσει και με ξεκουράζει, παρά τις όποιες κακές επιπτώσεις. Ίσως να μην έχω "μπαφιάσει" ακόμα.
    Θέλω λοιπόν ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο να έχει γεύση Αμερικάνικου βαρύ τσιγάρου πχ Camel κόκκινο, PalMall κόκκινο. Κυρίως το θέλω εδώ που χαζεύω στον υπολογιστή. δεν με ενδιαφέρει για έξω καθώς δεν πάω στα κέντρα διασκέδασης αλλά και αν πάω καμιά φορά δεν έχω πρόβλημα με το να μην καπνίσω.
    Ακούω κάποιοες προτάσεις έστω και με PM για να μην κάνουμε διαφήμιση.
    Ευχαριστώ.

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ ειναι το αν η γευση ειναι αποτέλεσμα της καύσης, κάτι το οποίο το ηλεκτρονικό μπορεί να παρέχει?
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 2 από 236 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer 1-10V για ηλεκτρονικό ballast
    Από George_GPS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 16:42
  2. Software για να κοψετε το τσιγάρο !!
    Από f15 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 15:08
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό εξάρτημα (RS-232 adaptor)...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 05:31
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας