Σελ. 3 από 236 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 3539
  1. #31
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ ειναι το αν η γευση ειναι αποτέλεσμα της καύσης, κάτι το οποίο το ηλεκτρονικό μπορεί να παρέχει?
    Καμία σχέση, το ηλεκτρονικό σε παραμυθιάζει ότι καπνίζεις (ενώ ατμίζεις) γιατί κάνεις την ίδια κίνηση και παίρνεις και το ναρκωτικό σου, δεν έχει σχέση με το κανονικό τσιγάρο σαν γεύση. Ούτε καν υποκατάστατο δε μπορεί να θεωρηθεί, είναι μια άλλη ίσως λιγότερη βλαβερή εξάρτηση.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εντάξει, σαν υποκατάστατο κάνει δουλεία. Σαν γεύση πιο πολύ θα την παρομοίαζα με τον ναργιλέ. Υπάρχουν 26 διαφορετικές γεύσεις.

    @thourios
    Αν θέλεις κάτι να αντικαταστήσεις το τσιγάρο τότε ψάξου σε υγρά και γεύσεις. Στην συσκευή αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ομαλή λειτουργία. Για τις γεύσεις όμως τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά. Ο καθένας έχει άλλα γούστα και σε γεύση και σε περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

  3. #33
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, σαν υποκατάστατο κάνει δουλεία. Σαν γεύση πιο πολύ θα την παρομοίαζα με τον ναργιλέ. Υπάρχουν 26 διαφορετικές γεύσεις.

    @thourios
    Αν θέλεις κάτι να αντικαταστήσεις το τσιγάρο τότε ψάξου σε υγρά και γεύσεις. Στην συσκευή αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ομαλή λειτουργία. Για τις γεύσεις όμως τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά. Ο καθένας έχει άλλα γούστα και σε γεύση και σε περιεκτικότητα σε νικοτίνη.
    Σε ευχαριστώ. Ήδη τραβάω τις πρώτες μου ρουφιξιές. Αν και δεν μορώ να βγάλω ακόμα συμπεράσματα μια χαρά το βλέπω το ηλεκτρονικό τσιγάρο.


  4. #34
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ. Ήδη τραβάω τις πρώτες μου ρουφιξιές. Αν και δεν μορώ να βγάλω ακόμα συμπεράσματα μια χαρά το βλέπω το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

    ποιό πήρες τελικά ?


  5. #35
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το intellicig πήρα.
    Αυτά τα φίλτρα πάντως που λένε ότι κρατούν για 15 τσιγάρα, μου φαίνεται, προσωπικά ότι δεν κρατούν ούτε για πέντε.


  6. #36
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    N.S
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    Thomson TG585v7
    Υπαρχει καποιος που να το εχει χρησιμοποιησει? Μπορω να το αγορασω απο Φαρμακειο και να προμηθευομαι τα φιλτρα απο εκει? Απο προσωπικη εμπειρια μπορει καποιος να μου προτεινει καποια μαρκα ή αλλες πληροφοριες .Με αλλο τροπο δεν μπορω να το κοψω θα δοκιμασω και αυτο...

  7. #37
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε από το ebay που είναι πολύ πιο φθηνά και είναι το ίδιο πράγμα.
    Υπάρχει και ένα "ηλεκτρονικό καπνοπωλείο" στη Συγγρού κοντά στη Νομαρχία.
    Το είχα δοκιμάσει πριν δύο χρόνια για κανένα μήνα, οκ έχεις την αίσθηση και τη γεύση του τσιγάρου, αλλά δεν θα κόψεις έτσι το κάπνισμα. 'Η το πετάς τελείως ή καπνίζεις κανονικά. Μην ξεχνάς πως το κάπνισμα είναι μια μηχανική κίνηση που με αυτό δεν τν κόβεις!
    Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι αβλαβή. Ο ΠΟΥ λέει πως όχι, εγώ δεν είχα πάθει τίποτα, είχα όμως μια φαγούρα στο κεφάλι και δεν ξέρω κατά πόσο ήταν από αυτό.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #38
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Εγώ πάντως έχω φίλο που το έχει κόψει έτσι (καπνίζει αποκλειστικά "ηλεκτρονικά" εδώ και 1 χρόνο..) οπότε είναι σχετικό το αν θα σε βοηθήσει,προφανώς εξαρτάται κι από σένα. Εγώ δοκίμασα από το ηλεκτρονικό, προσωπικά δε μου άρεσε είναι η αλήθεια, αλλά και ο φίλος που το χρησιμοποιεί μου είπε στην αρχή σου φαίνεται κάπως, μετά συνηθίζεις. Εγώ κάνω κανονικά ακόμη! (λίγα μόνο!).
    Κι αυτός όμως από ebay και άλλα site απέξω ψωνίζει, έχει μεγάλη διαφορά (ειδικά αν παίρνεις και ποσότητες)

  9. #39
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilis_val Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αλλο τροπο δεν μπορω να το κοψω θα δοκιμασω και αυτο...
    Τσιχλες νικοτίνης για ν'απαλλαγεις αρχικα απο τη συνήθεια του τσιγαρου (ανοιγω πακετο, αναβω αναπτηρα κλπ) εχεις δοκιμασει;
    Αν ναι και δεν σε καλυπταν, πηγαινε σε γιατρο και συζητησε το μηπως σου γραψει τις πιο "ενισχυμενες" οι οποιες δινονται μονο με συνταγη.

  10. #40
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Αφού έγινε μια προσπάθεια συγχώνευσης των σχετικών θεμάτων και επειδή από την εμπειρία μου ως "βαρύς" καπνιστής βλέπω ότι η χρήση του "ηλεκτρονικού τσιγάρου" έχει σημαντικά διαδοθεί στην πατρίδα μας πάμε πάλι.

    ........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 10 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ας ξεκινήσω λοιπόν εγώ.

    Καπνίζω εδώ και 40 περίπου χρόνια σταθερά (λίγο πριν τα 13 μου ξεκίνησα) τα τουλάχιστον τελευταία 30 πάνω από 2 πακέτα την ημέρα. Από πέρσι κυρίως λόγω της απαγόρευσης του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους, ή πιο σωστά με αφορμή την απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους, σκέφθηκα να το ελαττώσω (κατ΄αρχήν) με σκοπό φυσικά να το κόψω χωρίς αποτέλεσμα.

    Στη σχολή που εργάζομαι, παρατήρησα φέτος κυρίως μεταξύ των συναδέλφων καθηγητών, την αύξηση χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Έτσι εδώ και μια εβδομάδα περίπου αγόρασα και εγώ ένα "σετ", ηλεκτρονικού τσιγάρου, όχι με φίλτρα αλλά με υγρό.

    Προς το παρόν βέβαια καπνίζω παράλληλα γύρω στα 10-12 τσιγάρα την ημέρα, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικά καλές.

    Το συγκεκριμένο που πήρα έχει και ανάλυση του υγρού από τον δικό μας Δημόκριτο, με μόνη αρνητική επισήμανση (από τις ουσίες που περιέχει) την νικοτίνη (ως εξόχως τοξική).

    Θα ήθελα (εφόσον είναι δυνατόν) να μοιραστούμε εμπειρίες και κυρίως ... γεύσεις ατμών.

    Προσωπικά είμαι αποφασισμένος να αντικαταστήσω τελείως το κάπνισμα με αυτό το ηλ. τσιγάρο σε πρώτη φάση.

    Προς το παρόν έχω ήδη κάνει απόσβεση LOL.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικαετός : 08-11-11 στις 11:44. Αιτία: auto merged post

  11. #41
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Χρονια "βαρυς" καπνιστης (τσιγαρων, στριφτου, πιπας, πουρων, ακομη και συναχωμενος με πυρετο καπνιζα ), δεν ειχα ποτε δοκιμασει να το κοψω, το θεωρουσα δυσκολο.
    Το τελευταιο διαστημα (προτου το κοψω) εχοντας πληρη συναισθηση των μειονεκτηματων του καπνισματος, το γυροφερνα στο μυαλο μου συνεχεια και εκει νομιζω οτι παιχτηκε το παιχνιδι (στο μυαλο).

    Μια μερα του περασμενου Γεναρη, δεν αγορασα τσιγαρα.
    Τοσο απλα. Ουτε σταδιακη μειωση, ουτε τσιροτα/τσιχλες νικοτινης, ουτε ηλεκτρονικα τσιγαρα.
    Τωρα βλεπω το λαθος μου (που δεν ειχα δοκιμασει να το κοψω νωριτερα), αλλα καλλιο αργα παρα ποτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 08-11-11 στις 12:10. Αιτία: auto merged post

  12. #42
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Δεν διαφωνώ ότι πρωτίστως το πρόβλημα είναι στο μυαλό και στο κατά πόσο το έχεις πάρει απόφαση. Εγώ όμως δεν το έχω πάρει απόφαση. Θέλω απλά ένα υγιεινό (όσο γίνεται) υποκατάστατο. Μέχρι στιγμής καλά πάει.

    Χρονια "βαρυς" καπνιστης (τσιγαρων, στριφτου, πιπας, πουρων, ακομη και συναχωμενος με πυρετο καπνιζα ), δεν ειχα ποτε δοκιμασει να το κοψω, το θεωρουσα δυσκολο.
    Εσύ μιλάς για συναχάκια και κρυολογήματα... εγώ έφυγα από το νοσοκομείο από προγραμματισμένη επέμβαση έλκους πριν από 20 χρόνια γιατί μου είπαν ότι θα μείνω 2 μέρες χωρίς τσιγάρο...

  13. #43
    Εγγραφή
    20-03-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    zte 931 VII
    SNR / Attn
    31(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ μία απο τα ίδια.
    25 χρόνια καπνιστής, το μόνο που είχσ καταφέρει, ήταν να καπνιζω 2 πακέτα την ημέρα "ελαφριά τσιγάρα" αντί βαριά.
    Εδώ και δύο μήνες το έχω κόψει τελείως, καπνίζοντας μόνο ηλεκτρονικό.
    Ξεκίνησα με το μικρότερο ποσοστό νικοτίνης και σκοπέυω εντός του μήνα, να ξεκινήσω υγρό χωρίς καθόλου νικοτίνη.
    Μεγάλη διαφορά που είδα μετά απο μια εβδομάδα χρήσης?
    Κόπηκε μαχαίρι ο βήχας και τα φλέματα κάθε πρωί.

  14. #44
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μιλάς για συναχάκια και κρυολογήματα... εγώ έφυγα από το νοσοκομείο από προγραμματισμένη επέμβαση έλκους πριν από 20 χρόνια γιατί μου είπαν ότι θα μείνω 2 μέρες χωρίς τσιγάρο...
    Με την εννοια του οτι συναχωμενος δεν ειχα οσμη και γευση.

  15. #45
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ μία απο τα ίδια.
    25 χρόνια καπνιστής, το μόνο που είχσ καταφέρει, ήταν να καπνιζω 2 πακέτα την ημέρα "ελαφριά τσιγάρα" αντί βαριά.
    Εδώ και δύο μήνες το έχω κόψει τελείως, καπνίζοντας μόνο ηλεκτρονικό.
    Ξεκίνησα με το μικρότερο ποσοστό νικοτίνης και σκοπέυω εντός του μήνα, να ξεκινήσω υγρό χωρίς καθόλου νικοτίνη.
    Μεγάλη διαφορά που είδα μετά απο μια εβδομάδα χρήσης?
    Κόπηκε μαχαίρι ο βήχας και τα φλέματα κάθε πρωί.
    Εγώ για αρχή πήρα δύο μπουκαλάκια υγρό. Το ένα με άρωμα καπνού "USA Blend" με 11 mg νικοτίνη (ανά μπουκάλι). Το άλλο με άρωμα "βανίλια" με 6 mg nικοτίνη. Έκανα το λάθος στην αρχή και χρησιμοποίησα την βανίλια. Μου τσάκισε το λαιμό. Με το άλλο όμως τα πάω μια χαρά. Θα δοκιμάσω και άλλα στην πορεία. Αυτή την Πέμπτη θα πάω στο φαρμακείο για προμήθειες...

Σελ. 3 από 236 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer 1-10V για ηλεκτρονικό ballast
    Από George_GPS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 16:42
  2. Software για να κοψετε το τσιγάρο !!
    Από f15 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 15:08
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό εξάρτημα (RS-232 adaptor)...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 05:31
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας