Σελ. 231 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 211221226229230231232233 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.451-3.465 από 3539
  1. #3451
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Για την ακριβεια ο πατερας μου ηταν μανιωδης καπνιστης, τοτε δεν υπηρχαν ουτε ηλεκτρονικα τσιγαρα ουτε τσιχλες ή αυτοκολλητα, μετα βιας κυκλοφορουσαν τσιγαρα με φιλτρο...
    Καποιος του ειπε οτι το καπνισμα πιπας ηταν πιο υγιεινο.
    Ξεκινησε λοιπον και μετα δυο χρονακια, τον ακουσα ενα καταμεσημερο να φωναζει, οτι δεν αντεχει αλλο, εχει μουδιασει το σαγονι του και μαζι με το τσιμπουκι τερμα και το καπνισμα οριστικα
    Αυτα τα ολιγα απο τον περασμενο αιωνα τοτε που δεν υπηρχαν απαγορευσεις και ελαχιστες ηταν οι μελετες για τις απιστευτα βλαβερες συνεπειες του τσιγαρου!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #3452
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ακριβεια ο πατερας μου ηταν μανιωδης καπνιστης, τοτε δεν υπηρχαν ουτε ηλεκτρονικα τσιγαρα ουτε τσιχλες ή αυτοκολλητα, μετα βιας κυκλοφορουσαν τσιγαρα με φιλτρο...
    Καποιος του ειπε οτι το καπνισμα πιπας ηταν πιο υγιεινο.
    Ξεκινησε λοιπον και μετα δυο χρονακια, τον ακουσα ενα καταμεσημερο να φωναζει, οτι δεν αντεχει αλλο, εχει μουδιασει το σαγονι του και μαζι με το τσιμπουκι τερμα και το καπνισμα οριστικα
    Αυτα τα ολιγα απο τον περασμενο αιωνα τοτε που δεν υπηρχαν απαγορευσεις και ελαχιστες ηταν οι μελετες για τις απιστευτα βλαβερες συνεπειες του τσιγαρου!
    1) Το κάπνισμα πίπας είναι πολύ πιο βλαβερό από το τσιγάρο, προκαλώντας καρκίνο του στόματος και του οισοφάγου με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα.

    2) Ανέκδοτες ιστορίες δεν έχουν καμία αξία όταν έχουμε μελέτες που δείχνουν ότι το κόψιμο-μαχαίρι έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες αποτυχίας.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  3. #3453
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Το κάπνισμα πίπας είναι πολύ πιο βλαβερό από το τσιγάρο, προκαλώντας καρκίνο του στόματος και του οισοφάγου με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα.

    2) Ανέκδοτες ιστορίες δεν έχουν καμία αξία όταν έχουμε μελέτες που δείχνουν ότι το κόψιμο-μαχαίρι έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες αποτυχίας.
    Έχεις πρόχειρη κάποια από αυτές τις μελέτες;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  4. #3454
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν το παιζω ουτε ειδικος ουτε κουναω το δακτυλο στους εθισμενους στο ο,τιδηποτε, ανεφερα μια προσωπικη μου αναμνηση και εξεφρασα τον προβληματισμο μου.
    Κι εγω παρ ολο που ειμαι διαβητικη, αδυνατω να κοψω τις... σοκολατες!
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ αδερφια.

    - - - Updated - - -

    υγ
    μιλαμε για καθημερινους ανθρωπους που ανταλλασσουν γνωμες στο καφενειο
    τη δεκαετια του 60. χωρις ιντερνετ σοσιαλ μιδια κοκ
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #3455
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Η διακοπή του καπνίσματος περιλαμβάνει και ξεκινάει με το κόψιμο μαχαίρι.
    Αν ο εθισμένος δεν λάβει στήριξη τότε πολύ εύκολα ξανακυλαει.

    Για όποιον ενδιαφέρεται ας δει το συνημμένο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Overview of smoking cessation management in adults - UpToDate.pdf  

    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #3456
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πρόχειρη κάποια από αυτές τις μελέτες;
    https://excommunity.becomeanex.org/c...rkey-work-best
    https://thechart.blogs.cnn.com/2012/...th-withdrawal/

    Και για το άτμισμα:
    http://www.ecigalternative.com/eciga...ccess-rate.htm
    https://www.vapingpost.com/2018/08/2...on-via-vaping/
    https://edition.cnn.com/2019/10/21/h...udy/index.html
    https://www.abc.net.au/news/health/2...ement/10766370
    http://www.ecigarette-research.org/r...76-ecig-heart2
    http://www.ecigarette-research.org/r.../277-ecig-cess


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διακοπή του καπνίσματος περιλαμβάνει και ξεκινάει με το κόψιμο μαχαίρι.
    Αν ο εθισμένος δεν λάβει στήριξη τότε πολύ εύκολα ξανακυλαει.

    Για όποιον ενδιαφέρεται ας δει το συνημμένο.
    Φυσικά, η ολική διακοπή του καπνίσματος φέρνει καλύτερα αποτελέσματα από την σταδιακή μείωση του καπνίσματος. Αυτό έλεγε και η μια μελέτη πιο πάνω.
    http://annals.org/article.aspx?articleid=2501853

    Εδώ δεν μιλάμε για αυτό όμως. Το θέμα που έθιξε η manoulamou ήταν για υποβοηθούμενη ή αβοήθητη διακοπή.

    Το ίδιο λέει και το pdf που έδωσες. Σελίδα 8:

    only 3 to 6 percent of smokers who make an unaided quit attempt are still abstinent one year later
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 23-10-20 στις 02:36.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  7. #3457
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://excommunity.becomeanex.org/c...rkey-work-best
    https://thechart.blogs.cnn.com/2012/...th-withdrawal/

    Και για το άτμισμα:
    http://www.ecigalternative.com/eciga...ccess-rate.htm
    https://www.vapingpost.com/2018/08/2...on-via-vaping/
    https://edition.cnn.com/2019/10/21/h...udy/index.html
    https://www.abc.net.au/news/health/2...ement/10766370
    http://www.ecigarette-research.org/r...76-ecig-heart2
    http://www.ecigarette-research.org/r.../277-ecig-cess




    Φυσικά, η ολική διακοπή του καπνίσματος φέρνει καλύτερα αποτελέσματα από την σταδιακή μείωση του καπνίσματος. Αυτό έλεγε και η μια μελέτη πιο πάνω.
    http://annals.org/article.aspx?articleid=2501853

    Εδώ δεν μιλάμε για αυτό όμως. Το θέμα που έθιξε η manoulamou ήταν για υποβοηθούμενη ή αβοήθητη διακοπή.

    Το ίδιο λέει και το pdf που έδωσες. Σελίδα 8:
    Νομιζω γίνονται ορισμένες παρανοήσεις. Οτι η διακοπή του τσιγαρου δεν απαιτεί αποχή και οτι το ηλεκτρονικό τσιγαρο ειναι μέθοδος υποβοήθησης στη διαδικασία της διακοπής.

    Το κόψιμο του τσιγαρου απαιτεί το κοψιμο μαχαίρι, ΑΛΛΑ ο εξαρτημένος χρειάζεται να πάρει βοήθεια, γιατι διαφορετικά εχει μεγάλες πιθανότητες να ξανακυλήσει. Ακόμα και η σταδιακή μείωση πρεπει να εχει ως στόχο την εναρξη πλήρους αποχής 2 εως 4 βδομάδες μετά.
    Ο καπνιστής πρέπει να απευθυνθεί στο γιατρό του και στα κέντρα διακοπής καπνίσματος για βοήθεια.

    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στις επίσημες μεθόδους υποβοήθησης των καπνιστών να διακόψουν το κάπνισμα και κατα την γνώμη μου δεν πρόκειται να μπει γιατι φαίνεται να αποτελεί πλεον την πόρτα εισόδου στον εθισμό στην νικοτινη για νεες ηλικιες στις ΗΠΑ μια ταση που γενικεύεται και αλλού.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #3458
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα την γνώμη μου δεν πρόκειται να μπει γιατι φαίνεται να αποτελεί πλεον την πόρτα εισόδου στον εθισμό στην νικοτινη για νεες ηλικιες στις ΗΠΑ μια ταση που γενικεύεται και αλλού.
    Η JUUL και τα nicotine salts φταίνε για αυτή την υστερία στην Αμερική. Όχι η freebase νικοτίνη, ούτε το άτμισμα γενικά.
    Χώρια το lobbying που κάνουν οι Big Tobacco στο FDA κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 23-10-20 στις 14:25.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  9. #3459
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στις επίσημες μεθόδους υποβοήθησης των καπνιστών να διακόψουν το κάπνισμα και κατα την γνώμη μου δεν πρόκειται να μπει γιατι φαίνεται να αποτελεί πλεον την πόρτα εισόδου στον εθισμό στην νικοτινη για νεες ηλικιες στις ΗΠΑ μια ταση που γενικεύεται και αλλού.

    Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι πόσο αντιφατικό, για να μην πω γελοίο είναι αυτό το επιχείρημα, όταν διαψεύδεται στην πράξη καθημερινά από ατέλειωτα εκατομμύρια ατμιστές σε όλο τον πλανήτη; Κάπνιζα επί 36 ολόκληρα χρόνια, και την Πρωταπριλιά του 2014 ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Από τότε δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο, ποτέ. Και είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν θα ξανακαπνίσω ποτέ, γιατί δοκιμάζοντας απλά και μόνο να ανάψω το τσιγάρο της συζύγου στην παραλία, που δεν τα κατάφερνε επειδή φυσούσε πολύ, με μία και μοναδική τζούρα κόντεψα να κάνω εμετό!

    Δύο τουλάχιστον φίλοι μου, καπνιστές επί χρόνια, τους έβαλα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και 2-4 χρόνια μετά σταμάτησαν εντελώς και το άτμισμα, μειώνοντας σταδιακά την νικοτίνη στα υγρά τους. Δεν έχεις παρά να μπεις στο vaping.gr και να διαβάσεις μόνος σου, για ατελείωτες, εκατοντάδες, χιλιάδες περιπτώσεις καπνιστών που έκοψαν το κάπνισμα με τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

    Το τι ισχυρίζονται κάποιες πλήρως κατευθυνόμενες έρευνες των φαρμακοβιομηχανιών και των καπνοβιομηχανιών, δεν νομίζω ότι απασχολούν λογικά σκεπτόμενους ανθρώπους. Ο καθένας από εμάς δεν έχει παρά να κοιτάξει στον κοινωνικό του περίγυρο. Σίγουρα θα ανακαλύψει κάποιον γνωστό ή φίλο, που έκοψε το κάπνισμα με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου...

  10. #3460
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι πόσο αντιφατικό, για να μην πω γελοίο είναι αυτό το επιχείρημα, όταν διαψεύδεται στην πράξη καθημερινά από ατέλειωτα εκατομμύρια ατμιστές σε όλο τον πλανήτη; Κάπνιζα επί 36 ολόκληρα χρόνια, και την Πρωταπριλιά του 2014 ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Από τότε δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο, ποτέ. Και είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν θα ξανακαπνίσω ποτέ, γιατί δοκιμάζοντας απλά και μόνο να ανάψω το τσιγάρο της συζύγου στην παραλία, που δεν τα κατάφερνε επειδή φυσούσε πολύ, με μία και μοναδική τζούρα κόντεψα να κάνω εμετό!

    Δύο τουλάχιστον φίλοι μου, καπνιστές επί χρόνια, τους έβαλα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και 2-4 χρόνια μετά σταμάτησαν εντελώς και το άτμισμα, μειώνοντας σταδιακά την νικοτίνη στα υγρά τους. Δεν έχεις παρά να μπεις στο vaping.gr και να διαβάσεις μόνος σου, για ατελείωτες, εκατοντάδες, χιλιάδες περιπτώσεις καπνιστών που έκοψαν το κάπνισμα με τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

    Το τι ισχυρίζονται κάποιες πλήρως κατευθυνόμενες έρευνες των φαρμακοβιομηχανιών και των καπνοβιομηχανιών, δεν νομίζω ότι απασχολούν λογικά σκεπτόμενους ανθρώπους. Ο καθένας από εμάς δεν έχει παρά να κοιτάξει στον κοινωνικό του περίγυρο. Σίγουρα θα ανακαλύψει κάποιον γνωστό ή φίλο, που έκοψε το κάπνισμα με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου...
    Μπράβο σου που το έκοψες και μπράβο στους φίλους σου που το έκοψαν, αλλά το γεγονός αυτό δεν κάνει το ηλεκτρονικό τσιγάρο επίσημη μέθοδο υποβοήθησης διακοπής του καπνίσματος.
    Εσύ και ο καθένας μπορείτε να δίνετε ότι συμβουλές θέλετε, αλλά αυτός που θέλει να κόψει το κάπνισμα πρέπει να απευθυνθεί στον οικογενειακό γιατρό του και στα κέντρα διακοπής καπνίσματος και όχι στο βαπινγκ.γρ

    Αλήθεια σε ποιες κατευθυνόμενες και πληρωμένες έρευνες αναφέρεσαι;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #3461
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Θα συμφωνήσω με τον Zarko (ως προς το ατμισμα και την διακοπή του καπνίσματος) αλλά παράλληλα θα μιλήσω για τον εαυτό μόνο.
    Αν είχα τρόπο να συνεχίσω το κάπνισμα, χωρίς τις επιπτώσεις στην υγεία και στην τσέπη (γιατί, κακά τα ψέματα, υπάρχει σημαντική οικονομική παράμετρος), δεν θα το έκοβα. Και το λέω φόρα παρτίδα.
    Εδώ και ~ 1.5 χρόνο, μετά από σχεδόν 30 χρόνια καπνίσματος, ατμιζω αποκλειστικά, ενώ έχω καπνίσει 2 1/2 τσιγάρα και αυτά τους πρώτους μήνες. Πλέον το παραδοσιακό τσιγάρο μου προκαλεί αηδία (και χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό).
    Δεν θα κάνω αναγωγή της δικής μου περίπτωσης στο σύνολο, αλλά ναι, για εμένα, ξεκάθαρα το ατμισμα βοήθησε απόλυτα.
    Σε καμία περίπτωση όμως δε θα πούλαγα το ατμισμα ως πανάκεια σταματηματος του τσιγάρου, σε κάποιον που θέλει να το κόψει.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  12. #3462
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι πόσο αντιφατικό, για να μην πω γελοίο είναι αυτό το επιχείρημα, όταν διαψεύδεται στην πράξη καθημερινά από ατέλειωτα εκατομμύρια ατμιστές σε όλο τον πλανήτη; Κάπνιζα επί 36 ολόκληρα χρόνια, και την Πρωταπριλιά του 2014 ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Από τότε δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο, ποτέ. Και είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν θα ξανακαπνίσω ποτέ, γιατί δοκιμάζοντας απλά και μόνο να ανάψω το τσιγάρο της συζύγου στην παραλία, που δεν τα κατάφερνε επειδή φυσούσε πολύ, με μία και μοναδική τζούρα κόντεψα να κάνω εμετό!

    Δύο τουλάχιστον φίλοι μου, καπνιστές επί χρόνια, τους έβαλα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και 2-4 χρόνια μετά σταμάτησαν εντελώς και το άτμισμα, μειώνοντας σταδιακά την νικοτίνη στα υγρά τους. Δεν έχεις παρά να μπεις στο vaping.gr και να διαβάσεις μόνος σου, για ατελείωτες, εκατοντάδες, χιλιάδες περιπτώσεις καπνιστών που έκοψαν το κάπνισμα με τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

    Το τι ισχυρίζονται κάποιες πλήρως κατευθυνόμενες έρευνες των φαρμακοβιομηχανιών και των καπνοβιομηχανιών, δεν νομίζω ότι απασχολούν λογικά σκεπτόμενους ανθρώπους. Ο καθένας από εμάς δεν έχει παρά να κοιτάξει στον κοινωνικό του περίγυρο. Σίγουρα θα ανακαλύψει κάποιον γνωστό ή φίλο, που έκοψε το κάπνισμα με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου...
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο @Zarko

    Κάπνιζα από 16 χρονών (τότε αγόρασα το πρώτο μου πακέτο τσιγάρα Rothmans) και στην ηλικία των 44 χρονών και συγκεκριμένα στις 31/08/2016 πήρα την απόφαση να κόψω το τσιγάρο
    Μάλιστα στις 01/09/2016 αγόρασα το πρώτο μου mod για ηλεκτρονικό τσιγάρο με τον ατμοποιητή Aspire Nautilus (τσιγαρίσιος) και από τότε συνεχίζω με το ηλεκτρονικό τσιγάρο (άλλαξα πάρα πολλά mod μέχρι να καταλήξω σε Geek Vape) και σε ατμοποιητή Immokin Zenith εννοείται ότι κανονικό τσιγάρο δεν ξανά έβαλα ποτέ στο στόμα μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο σου που το έκοψες και μπράβο στους φίλους σου που το έκοψαν, αλλά το γεγονός αυτό δεν κάνει το ηλεκτρονικό τσιγάρο επίσημη μέθοδο υποβοήθησης διακοπής του καπνίσματος.
    Εσύ και ο καθένας μπορείτε να δίνετε ότι συμβουλές θέλετε, αλλά αυτός που θέλει να κόψει το κάπνισμα πρέπει να απευθυνθεί στον οικογενειακό γιατρό του και στα κέντρα διακοπής καπνίσματος και όχι στο βαπινγκ.γρ

    Αλήθεια σε ποιες κατευθυνόμενες και πληρωμένες έρευνες αναφέρεσαι;
    όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο υπάρχουν

    ειδικά από την στιγμή που μεγάλες καπνοβιομηχανίες επειδή είδαν τα κέρδη τους να μειώνονται μπήκαν στο χώρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου ή παραπλήσια με αυτό (δεν θα αναφέρω ονομασίες που υπάρχουν στο εμπόριο από τις επώνυμες καπνοβιομηχανίες)

  13. #3463
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω με τον Zarko (ως προς το ατμισμα και την διακοπή του καπνίσματος) αλλά παράλληλα θα μιλήσω για τον εαυτό μόνο.
    Αν είχα τρόπο να συνεχίσω το κάπνισμα, χωρίς τις επιπτώσεις στην υγεία και στην τσέπη (γιατί, κακά τα ψέματα, υπάρχει σημαντική οικονομική παράμετρος), δεν θα το έκοβα. Και το λέω φόρα παρτίδα.
    Εδώ και ~ 1.5 χρόνο, μετά από σχεδόν 30 χρόνια καπνίσματος, ατμιζω αποκλειστικά, ενώ έχω καπνίσει 2 1/2 τσιγάρα και αυτά τους πρώτους μήνες. Πλέον το παραδοσιακό τσιγάρο μου προκαλεί αηδία (και χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό).
    Δεν θα κάνω αναγωγή της δικής μου περίπτωσης στο σύνολο, αλλά ναι, για εμένα, ξεκάθαρα το ατμισμα βοήθησε απόλυτα.
    Σε καμία περίπτωση όμως δε θα πούλαγα το ατμισμα ως πανάκεια σταματηματος του τσιγάρου, σε κάποιον που θέλει να το κόψει.
    Έφυγες απο το ένα και πήγες στο άλλο, όπως και εγώ, είναι καλύτερο απο το τσιγάρο, μάλλον, τουλάχιστον έτσι το νιώθω, είναι ακάκο, όχι

    Αλήθεια νικοτίνη σταμάτησες;

  14. #3464
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφυγες απο το ένα και πήγες στο άλλο, όπως και εγώ, είναι καλύτερο απο το τσιγάρο, μάλλον, τουλάχιστον έτσι το νιώθω, είναι ακάκο, όχι

    Αλήθεια νικοτίνη σταμάτησες;
    Όχι ακόμη, είμαι σε 3ρα,αλλά λέω να φτιάξω ένα υγρό χωρίς για δοκιμή.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #3465
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ακόμη, είμαι σε 3ρα,αλλά λέω να φτιάξω ένα υγρό χωρίς για δοκιμή.
    Από τα 3mg/ml στο 0 είναι μεγάλη διαφορά. Πήγαινε στο 1 ή 2mg/ml πρώτα.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

Σελ. 231 από 236 ΠρώτηΠρώτη ... 211221226229230231232233 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer 1-10V για ηλεκτρονικό ballast
    Από George_GPS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 16:42
  2. Software για να κοψετε το τσιγάρο !!
    Από f15 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 15:08
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό εξάρτημα (RS-232 adaptor)...
    Από del_ahmettt στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 05:31
  4. Ερωτηματολόγιο για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο
    Από ndan_gr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 21:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας