Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 141
  1. #91
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί με σένα που έχεις 128ΜΒ RAM και κοινό δίσκο 7.200 RPM είναι πιο γρήγορο.

    Με μένα όμως που έχω 8GB RAM και SSD, είναι πολύ πιο γρήγορο το κανονικό boot.

    Και φυσικά είναι και κατά πολύ ασφαλέστερο.



    ΥΓ: Το hibernation είναι επικίνδυνο τρεντ-μόδα.
    Επαναλαμβανεις βλεπω τους ιδιους χαρακτηρισμους για το hibernation..

    Το τελευταιο πραγμα που κανει ειναι το γρηγορο boot.
    Κανει τοσα αλλα πραγματα που βοηθανε τον χρηστη να μην χαθουν αρχεια, βοηθανε να μην κλεινει αποτομα ο υπολογιστης και παθει ζημια, βοηθαει στην οικονομια του ρευματος, βοηθαει στην ευκολια κλπ.
    Τα ειπα και εδω:

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...43#post2914643
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν ειναι μονο αυτο..
    Ειναι οτι κλεινεις το pc και μετα το ανοιγεις και το βρισκεις ακριβως οπως το αφησες..

    Επισης σου δινει την ευκολια οτι δεν χρειαζεται καν να ασχολεισαι να κλεινεις το pc για οικονομια ρευματος.
    Δουλευεις στο pc και ξαφνικα σηκωνεσαι και φευγεις.
    Ουτε ασχολεισαι να κλεισεις τα προγραμματα , να σωσεις την εργασια σου κλπ για να κλεισεις το pc.
    Σηκωνεσαι και το εχεις ρυθμισει μετα απο καποια ωρα (πχ 30 λεπτα) να κανει hibernation.

    Ετσι εχεις και οικονοιμια στο ρευμα.



    Χωρια φυσικα οτι ειναι αναντικαταστατο εργαλειο στους φορητους, οπου οταν τελειωνει η μπαταρια, μπαινει σε hibernation και ετσι δεν κλεινει αποτομα χανοντας την εργασια που κανεις.

  2. #92
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Αν κλείσει με shutdown θα πάθει ζημιά???

    ........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων


    Νομίζω, ότι έχεις λίγο άδικο.
    Οι 64bit είναι πολύ πιο καλά γραμμένοι από τους 32bit.
    Αν είναι βάζω 64 και αν δω προβλήματα περνάω τα 32. Τα 7 RC και 64 και 32 bit δεν είναι???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [DSL]MANOS : 30-06-09 στις 16:48. Αιτία: auto merged post

  3. #93
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κλείσει με shutdown θα πάθει ζημιά???
    Οχι, αλλα θα χαθει η εργασια που εχεις κανει και δεν εχεις σωσει..
    Ασε που μερικα προγραμματα αν ειναι ανοιχτα μπορει να μην αφησουν να κλεισει ο υπολογιστης ή να τον καθυστερησουν ,
    με αποτελεσμα να κλεισει με hard shutdown με κινδυνο hardware ζημιας.

    Αντιθετα με το hibernation ουτε την εργασια σου χανεις ουτε φυσικα φοβασαι για hardware ζημια αν δεν καταφερει να κλεισει ο υπολογιστης.

  4. #94
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.712
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κλείσει με shutdown θα πάθει ζημιά???

    ........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Αν είναι βάζω 64 και αν δω προβλήματα περνάω τα 32. Τα 7 RC και 64 και 32 bit δεν είναι???
    Ναι για τα 7
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #95
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε που μερικα προγραμματα αν ειναι ανοιχτα μπορει να μην αφησουν να κλεισει ο υπολογιστης
    Παίζει κάτι τέτοιο??? Και στα 7 συμβαίνει???

  6. #96
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    61440/3072
    ISP
    Virgin Media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κλείσει με shutdown θα πάθει ζημιά???
    Αν το shutdown γίνει από το laptop αυτόματα λόγω τελειωμένης μπαταρίας δεν παθαίνει ζημιά (εκτός κι αν τελειώσει η μπαταρία πριν το shutdown και ξεμείνει από ρεύμα - σε αυτή την περίπτωση δεν έχει κλείσει όμως).
    Ανάλογα με τις ρυθμίσεις όμως θα χάσεις ότι δεδομένα δεν έχουν σωθεί, το hibernate σε βοηθά σε αυτό.

  7. #97
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανει τοσα αλλα πραγματα που βοηθανε τον χρηστη να μην χαθουν αρχεια...
    Μιλάς σοβαρά τώρα;

    Εκεί όπου εξ' ορισμού όλα τα:

    - αρχεία
    - εφαρμογές
    - filesystems

    παραμένουν ανοικτά και mounted, "βοηθάνε τον χρήστη να μη χαθούν αρχεία";

    Μιλάς σοβαρά;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #98
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάς σοβαρά τώρα;

    Εκεί όπου εξ' ορισμού όλα τα:

    - αρχεία
    - εφαρμογές
    - filesystems

    παραμένουν ανοικτά και mounted, "βοηθάνε τον χρήστη να μη χαθούν αρχεία";

    Μιλάς σοβαρά;

    Ναι φυσικα..

    Θελεις να κανουμε ενα πραγματικο τεστ?? (ειμαι σιγουρος πως θα το αρνηθεις)

    Θα γραφεις ενα ποστ στον firefox ή κατι στο notepad ή στο word και θα σου τελειωσει η μπαταρια και θα εχεις βαλει τον υπολογιστη να κανει shutdown. (αν δεν θελεις να μπλεξεις με το ups σου , τοτε μπορεις εσυ πολυ απλα να κανεις shutdown)

    Θα κανω και εγω το ιδιο , μονο που εμενα οταν τελειωνει η μπαταρια θα κανει hibernation.

    Μετα θα τα βαλουμε ξανα στο ρευμα-κανουμε boot και θα δουμε ποιανου ο πνευματικος κοπος σωθηκε...

    Πολυ φοβαμαι ομως οτι δεν θα θελεις να κανουμε το τεστ!


    Και σε αυτα προσθεσε την πιθανοτητα να μην μπορεσει να κανει shutdown και να αναγκαστει να κανει hard shutdown(λογω οτι τελειωσε το ρευμα) με κινδυνο για hardware ζημια και με κινδυνο να εμφανιστουν corrupted αρχεια.

  9. #99
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.057
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    SSB, Manos, ευχαριστώ για τη διόρθωση. Καλά τα νέα λοιπόν. Ας ελπίσουμε ότι οι κατασκευαστές μητρικών θα βγάλουν νέα bios που να υποστηρίζουν δίσκους μεγαλύτερους των 2TB (να υποστηρίζουν το UEFI). Πάνω που νόμιζα ότι είχαμε ξεμπερδέψει με το ζήτημα της αναβάθμισης bios για υποστήριξη δίσκων (για boot πάντα) για χρόνια...
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #100
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    UK
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    61440/3072
    ISP
    Virgin Media
    Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεστε σε διαφορετικά πράγματα. O Haha ανφέρει τη χρησιμότητα του hibernation σε περίπτωση laptop ή συστήματος που ενδέχεται να ξεμείνει από ρεύμα και το ξέρει (UPS).
    Οι κίνδυνοι που αναφέρει ο WAntilles έχουν να κάνουν με το ότι δεν είσαι ασφαλής αν συμβεί κάτι στη διάρκεια του hibernation αλλά δεν υποστήριξε κανείς ότι πρέπει να καταργηθεί το shutdown, δε βάζεις τον υπολογιστή σε hibernate αν λείψεις για το τριήμερο...προς θεού!

  11. #101
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atziatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεστε σε διαφορετικά πράγματα. O Haha ανφέρει τη χρησιμότητα του hibernation σε περίπτωση laptop ή συστήματος που ενδέχεται να ξεμείνει από ρεύμα και το ξέρει (UPS).
    Οι κίνδυνοι που αναφέρει ο WAntilles έχουν να κάνουν με το ότι δεν είσαι ασφαλής αν συμβεί κάτι στη διάρκεια του hibernation αλλά δεν υποστήριξε κανείς ότι πρέπει να καταργηθεί το shutdown, δε βάζεις τον υπολογιστή σε hibernate αν λείψεις για το τριήμερο...προς θεού!
    Ακριβως!!

    Εγω δεν μιλαω για αντικατασταση του shutdown απο το hibernation.(αλλωστε ειπα οτι το γρηγορο boot απο hibernation ειναι το τελευταιο που με νοιαζει)
    Λεω οτι δεν πρεπει να απενεργοποιειται το hibernation αν θελουμε να εχουμε ασφαλεια σε περιπτωση που τελειωνει η μπαταρια στο λαπτοπ ή πεσει το ρευμα σε μηχανημα με ups. Το hibernation λειτουργει συμπληρωματικα του shutdown για να προστατευσει τον υπολογιστη.

    Οπως και στην ευκολια-οικονομια ρευματος που προσφερει το hibernation, οπου μπορουμε να το εχουμε ρυθμισει να κανει hibernate σε 30 λεπτα αφοτου φυγουμε απο τον υπολογιστη..
    Ετσι κερδιζουμε σε καταναλωση, γιατι shutdown δεν μπορουμε να του πουμε να κανει , γιατι θα χαναμε οτι δεν ειχαμε σωσει .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 30-06-09 στις 17:25.

  12. #102
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γραφεις ενα ποστ στον firefox ή κατι στο notepad ή στο word και θα σου τελειωσει η μπαταρια...
    Ξέρεις εσύ καμμιά μπαταρία που να τελειώνει απροειδοποίητα, στα καλά του καθουμένου;

    Φυσικά όχι.

    Εσύ ο χρήστης είσαι ανεύθυνος και παίζεις κορώνα-γράμματα, ρώσικη-ρουλέτα, με τα δεδομένα σου, και άφησες να έρθει η κατάσταση στο αμήν, ενώ όφειλες λίγα λεπτά πιο πριν να κάνεις ασφαλές save & κλείσιμο όλων των εφαρμογών, και ασφαλές shutdown, όπως είναι το σωστό δηλαδή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atziatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κίνδυνοι που αναφέρει ο WAntilles έχουν να κάνουν με το ότι δεν είσαι ασφαλής αν συμβεί κάτι στη διάρκεια του hibernation αλλά δεν υποστήριξε κανείς ότι πρέπει να καταργηθεί το shutdown, δε βάζεις τον υπολογιστή σε hibernate αν λείψεις για το τριήμερο...προς θεού!
    Μα αυτό μας λένε εδώ μέσα.

    Ποτέ μην κάνετε shutdown αλλά πάντα hibernation.

    Απλά ΕΛΕΟC.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #103
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις εσύ καμμιά μπαταρία που να τελειώνει απροειδοποίητα, στα καλά του καθουμένου;

    Φυσικά όχι.

    Εσύ ο χρήστης είσαι ανεύθυνος και παίζεις κορώνα-γράμματα, ρώσικη-ρουλέτα, με τα δεδομένα σου, και άφησες να έρθει η κατάσταση στο αμήν, ενώ όφειλες λίγα λεπτά πιο πριν να κάνεις ασφαλές save & κλείσιμο όλων των εφαρμογών, και ασφαλές shutdown, όπως είναι το σωστό δηλαδή.
    Ναι φυσικα και ξερω..
    Διακοπη ρευματος λεγεται σε μηχανημα που εχει μπαταρια(φορητος ή μηχανημα με ups)..
    Αν εγω ειμαι μακρια τι θα κανω?

    Ανευθυνος ειναι ο χρηστης που ενω υπαρχει το εργαλειο hibernation που προστατευει τα αρχεια του και το hardware του, δεν το χρησιμοποιει και προτιμαει να παιρνει ρισκα με τα αρχεια του, την δουλεια του , το hardware του.



    Οπως φυσικα προβλεψαμε, απεφυγες να συμμετασχεις στο τεστ για να δεις ποσο λαθως εισαι.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό μας λένε εδώ μέσα.

    Ποτέ μην κάνετε shutdown αλλά πάντα hibernation.

    Απλά ΕΛΕΟC.
    Oπως διευκρινασα, εγω ποτε δεν ειπα να μην κανουμε shutdown, αλλα hibernation.
    Το hibernation λειτουργει συμπληρωματικα του shutdown για να προστατευσει τον υπολογιστη απο corruption αρχειων/χασιμο μη σωσμενης δουλειας/ ζημια hardware και για να κανει και οικονομια.

    Απλα ΕΛΕΟC λοιπον σε αυτους που προτεινουν στους χρηστες να απενεργοποιησουν το hibernation με ρισκο των αρχειων τους και της μη σωσμενης δουλεις τους.

  14. #104
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικα και ξερω..
    Διακοπη ρευματος λεγεται σε μηχανημα που εχει μπαταρια(φορητος ή μηχανημα με ups)..
    Αν εγω ειμαι μακρια τι θα κανω?

    Ανευθυνος ειναι ο χρηστης που ενω υπαρχει το εργαλειο hibernation που προστατευει τα αρχεια του και το hardware του, δεν το χρησιμοποιει και προτιμαει να παιρνει ρισκα με τα αρχεια του, την δουλεια του , το hardware του.
    Οποιοδήποτε ΣΟΒΑΡΟ UPS (π.χ. APC) έχει ένα πολύ απλό software όπου του λες να ξεκινήσει αυτόματα σωστό-ομαλό shutdown του λειτουργικού (άρα και των εφαρμογών) με όποια από τις παρακάτω προϋποθέσεις πληρωθεί πρώτα:

    - περάσουν x λεπτά αφότου πέσει το ρεύμα
    - απομένει y% ενέργεια στη μπαταρία

    Υποθέτω και τα laptops έχουν το ίδιο πράγμα.

    Αν δεν το έχουν, τότε απλά πήρες laptop της πλάκας και όχι σοβαρό.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #105
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιοδήποτε ΣΟΒΑΡΟ UPS (π.χ. APC) έχει ένα πολύ απλό software όπου του λες να ξεκινήσει αυτόματα σωστό-ομαλό shutdown του λειτουργικού (άρα και των εφαρμογών) με όποια από τις παρακάτω προϋποθέσεις πληρωθεί πρώτα:

    - περάσουν x λεπτά αφότου πέσει το ρεύμα
    - απομένει y% ενέργεια στη μπαταρία

    Υποθέτω και τα laptops έχουν το ίδιο πράγμα.

    Αν δεν το έχουν, τότε απλά πήρες laptop της πλάκας και όχι σοβαρό.
    Ετσι ακριβως ειναι σε ολα τα λαπτοπ..

    Αλλα δεν μου ειπες τι γινεται με την μη σωσμενη εργασια σου..
    (ουτε φυσικα με την περιπτωση οπου δεν καταφερνει να γινει shutdown λογω καποιου προγραμματος)


    Αν μου πεις να φροντιζα να ειχα σωσει την εργασια μου, τοτε θα σου πω πως δεν θελω να δουλευω εγω για το pc μου, οταν μπορει αυτο να δουλευει για εμενα.


    Τελος, εγω για παραδειγμα μπορω να αφησω τον υπολογιστη μου να κανει μια 5ωρη μετατροπη video (ή οτι αλλα εχεις στο μυαλο σου) και να μην φοβαμαι οτι αν τελειωσει η μπαταρια (γινει διακοπη ρευματος ή ειμαι εκτος πριζας στην υπαιθρο κλπ) θα χαθει ολη η μετατροπη που εχει γινει μεχρι εκεινο το σημειο..
    Κανει hibernate και οταν βρεθω σε ρευμα συνεχιζει απο εκει που σταματησε.

    Εσυ που χρησιμοποιεις επικινδυνες πρακτικες(απενεργοποιηση hibernation) για τα αρχεια σου και την δουλεια σου ,δεν μπορεις να το κανεις αυτο.

    Ειπαμε:
    Το hibernation λειτουργει συμπληρωματικα του shutdown για να προστατευσει τον υπολογιστη απο corruption αρχειων/χασιμο μη σωσμενης δουλειας/ ζημια hardware και για να κανει και οικονομια ρευματος.



    Υ.Γ.: Τελικως το τεστ θα το κανουμε για να δουμε αν ειναι πιο επικινδυνα να χασεις την μη σωσμενη εργασια σου με shutdown ή με hibernation?
    Ή θα το αποφυγεις παλι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 30-06-09 στις 17:39.

Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SSD, οι «φονιάδες» των σκληρών δίσκων
    Από brantoc στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 00:25
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-08, 13:16
  3. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 17:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας