Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι ρε γαμωτο, μια ατυχια με αυτο το μαγαζι. Να μην θελει να του δουλεψει το "online συστημα" ( WOW !!). Αλλωστε και το υπουργειο κατανοει και δειχνει κατανοηση....

  2. #17
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε γαμωτο, μια ατυχια με αυτο το μαγαζι. Να μην θελει να του δουλεψει το "online συστημα" ( WOW !!). Αλλωστε και το υπουργειο κατανοει και δειχνει κατανοηση....

    Μάλλον είναι καμιά γρίππη, γιατί κόλλησε και το σύστημα του eshop!
    Αλλά ο γιατρός (Υπουργείο) είπε ότι δεν είναι τίποτα, και είναι φυσιολογικός ο πυρετός!

  3. #18
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά κάνει το Πλαίσιο - αλλά και το κάθε "πλαίσιο" - να χρεώνουν φθηνότερα τις ηλεκτρονικές από τις φυσικές αγορές.

    Στις φυσικές αγορές είσαι εκεί - ενώ είναι περιττό - και του απασχολείς υπάλληλο, του καταναλώνεις ρεύμα (ο κλιματισμός έχει για 1 παραπάνω άτομο να "τραβήξει κουπί") κλπ..

    Τα φυσικά μαγαζιά είναι περιττά και πρέπει να εκλείψουν.
    Έτσι γενικά που το λες, είναι τελείως λάθος.
    Έχει τη λογική και τη χρησιμότητά του το μαγαζί.Ειδικά για τον κόσμο που δε γνωρίζει και θέλει να πάρει μια άποψη επί του αντικειμένου.Και κανένα email ή τηλέφωνο δεν μπορεί να αντικαταστήσει την προσωπική επαφή.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #19
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Πριν 2 χρόνια είχα αγοράσει έναν φορητό από το Πλαίσιο. Μου έλεγαν ότι δεν γινόταν να μου κάνουν έκπτωση. Πάω δίπλα στο Multirama και βρίσκω τον ίδιο υπολογιστή και κοιτάω τιμή και ήταν γύρω στα 30-50 ευρώ πιο φτηνός. Ξαναπάω στο Πλαίσιο και τους λέω το Multirama μου δίνει τον ίδιο φορητό 100 ευρώ πιο φτηνά. Και τελικά το Πλαίσιο δέχτηκε να μου κάνει την ίδια υποθετική έκπτωση που τους είχα πει ότι θα μου έκανε το Multirama και επιπλέον δώρο ένα ασύρματο ποντίκι Microsoft.

    Με λίγα λόγια μην ακούτε ότι δεν κάνουν εκπτώσεις. Παζαρέψτε το όταν είναι να τους πληρώσετε 1000-1300 ευρώ.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον μας δουλεύουν άσχημα οι εταιρείες!

  6. #21
    Το avatar του μέλους efo355
    efo355 Guest
    Μάλλον πρέπει να αρχίσει ο κόσμος να αγοράζει και από αλλου και δεν εννοω το eshop (μακρια και από αυτους)

  7. #22
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efo355 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον πρέπει να αρχίσει ο κόσμος να αγοράζει και από αλλου και δεν εννοω το eshop (μακρια και από αυτους)
    Έχεις να προτίνεις κάτι καλύτερο;
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  8. #23
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Για Θεσσαλονικη δεν ξερω αλλα στην Αθηνα υπαρχουν αξιολογα μαγαζακια(μου εχουν πει, δεν εχω ιδια εμπειρια) οπως ο απιαστος.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  9. #24
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά κάνει το Πλαίσιο - αλλά και το κάθε "πλαίσιο" - να χρεώνουν φθηνότερα τις ηλεκτρονικές από τις φυσικές αγορές.

    Στις φυσικές αγορές είσαι εκεί - ενώ είναι περιττό - και του απασχολείς υπάλληλο, του καταναλώνεις ρεύμα (ο κλιματισμός έχει για 1 παραπάνω άτομο να "τραβήξει κουπί") κλπ..

    Τα φυσικά μαγαζιά είναι περιττά και πρέπει να εκλείψουν.
    Φυσικά.. Μα γιατί να απασχολείται τόσο προσωπικό; Γιατί να υπάρχουν θέσεις εργασίας; Γιατί να μην τα αρπάζουν οι μεγάλοι σε βάρος των μεροκαματιάρηδων; Τι να πληρώνουμε υπαλλήλους τώρα.. Ας τους να ψοφήσουν, να έχουμε εμείς εκεί το online να τα αρπάζουμε χοντρά να πεθάνουν όλοι οι άλλοι..

    Με κάτι μυαλά σαν το δικό σου, τα παιδιά σου θα ψάχνουν για δουλειά και αν βρεθεί κανένας εκμεταλλευτής να τους πηδάει όλη μέρα για τρεις κι εξήντα θα λες κι ευχαριστώ!

  10. #25
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @babylonx θέλεις να μου πείς οτι εσύ αν θές να αγοράσεις κάτι που πές το βρήκες στο πλαίσιο 100 και σε ενα συνοικιακό μαγαζί ,που ο ιδιοκτήτης έχει και 1 υπάλληλο, 115ευρώ πας και αγοράζεις το ακριβό για να στηρίξεις τον εργαζόμενο ε;;Μπράβο αν το κάνεις πάντως. Εγώ δεν το κάνω γιατί δεν είμαι ίδρυμα και γιατί αυτά τα έξτρα 15 δεν μου τα χάρισε κανείς. Αν ήταν μάγκας ας το έδινε 90-95 και ας πόνταρε στην ποσότητα και όχι στην ελληνική νοοτροπία οτι 1 κορόιδο=2 ευχαριστημένους καταναλωτές.Να κλείσουν όχι αλλά από τη στιγμή που όντως δεν τους κουράζεις με την φυσική σου παρουσία ή οτι τον χρόνο που θα ξόδευαν για να εξυπηρετήσουν εσένα εξυπηρετούν κάποιον άλλον(δηλαδή στον ίδιο χρόνο 1+1 πελάτες) λογικά θα πρέπει να σε ανταμοίβουν με κάποια έκπτωση.Αυτό το παράδειγμα με το πλαίσιο μην το πάρεις μόνο για τα ηλεκτρονικά είδη ή μόνο για το πλαίσιο αλλά γενικά.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  11. #26
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Ναι φίλε μου, το κάνω κι από τότε που το κάνω αισθάνομαι πολύ καλύτερα σαν καταναλωτής και έχω πολύ καλύτερη αντιμετώπιση. Γιατί όταν μπαίνω σε ένα μαγαζί τον δικό μου τον φωνάζω "Νίκο". Δε μπαίνω σε ένα απρόσωπο Πλαίσιο για να κάνω τη δουλειά μου. Ξέρω ότι ο Νίκος θα σκιστεί να με εξυπηρετήσει κι αν κάνει μαλακία θα τα ακούσει ο Νίκος και θα βρεθεί άκρη. Δε θα με συνδέσουν με Κάιρο επειδή δε γουστάρουν να με εξυπηρετήσουν. Μάλιστα ο Νίκος, επειδή είμαι καλός πελάτης και αγοράζω το 95% τον προϊόντων μου από εκεί θα με υποστηρίξει πολλές φορές και εκτός εγγύησης και πέρα από τα τυπικά. Όσο για τις διαφορές στις τιμές δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζεις. Αν ένας δίσκος έχει 52 από το Πλαίσιο από εκεί θα τον πάρω 55 με 57. Σπάνια θα τον πάρω και με 50 μάλιστα. Και πίστεψέ με, αυτά τα 5 ευρώ τα έχω βγάλει πολλές φορές σε after sales service που με το Πλαίσιο δεν υπήρχε περίπτωση να έχω ποτέ.

    Επειδή έχω δουλέψει σε τέτοιο μαγαζί και επειδή τα ξέρω από μέσα, να σε ενημρώσω ότι άλλες συμφωνίες κάνουν τα μεγάλα μαγαζιά με τους χονδρεμπόρους και άλλες τα μικρά. Και οι διαφορές δεν είναι μόνο στην τιμή. Όταν συμφωνούν σε εκπτώσεις στην τιμή, υπάρχουν και αντίστοιχες εκπτώσεις από την άλλη μεριά στην εξυπηρέτηση. Γι' αυτό τα μισά προϊόντα έχουν "1 χρόνο εγγύηση Πλαίσιο" και όχι αντιπροσωπίας. Γι αυτό δε μπορείς να βρεις άκρη πολλές φορές όταν γίνει η στραβή και γεμίζουν σελίδες και σελίδες από φόρουμ με δυσαρεστημένους πελάτες...

    Φυσικά υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες, σαφώς πολύ χειρότερες επιλογές από το Πλαίσιο. Αυτό δε σημαίνει ότι η λογική του σούπερ μάρκετ σε όλα τα είδη που αγοράζουμε είναι και η λύση για να αποφύγουμε τους κακούς επαγγελματίες! Για μένα το να βρεις έναν σωστό επαγγελματία και να κολλήσεις είναι πολύ καλύτερη λύση από το να γίνεις πελάτης του Πλαίσιο και του κάθε σούπερ μάρκετ τύπου Πλαίσιο.

    Επίσης να προσθέσω ότι αυτά που είπα παραπάνω δεν αφορούσαν μόνο τα μικρά μαγαζιά σε συγκριση με το Πλαίσιο αλλά και το ίδιο το Πλαίσιο αυτό καθ αυτό. Διότι αν το δεις μακροσκοπικά, το Πλαίσιο δε κερδίζει κάτι εάν εσύ αγοράσεις από το online. Προσπαθεί όμως να στρώσει το έδαφος για να κερδίσει μελλοντικά. Έτσι δίνει κίνητρα για να αυξηθούν οι πωλήσεις του online και να μειωθούν οι φυσικές πωλήσεις από τα καταστήματα. Τότε θα τα βγάλει τα λεφτά του, όταν θα μπορέσει επιτέλους να διώξει υπαλλήλους και, ακόμη χειρότερα, να κλείσει και μερικά καταστήματα ή να τα υποβιβάσει σε κέντρα παραλαβής τύπου e-shop. Εσένα σου φαίνεται καλή αυτή η τακτική; Για το Πλαίσιο καλή εξέλιξη θα είναι. Για όλους τους υπόλοιπους όμως όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babylonx : 21-08-09 στις 15:49.

  12. #27
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σίγουρα όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ είχα αρνητικές εμπειρίες από τα όσα τέτοια μαγαζάκια είχα πάρε δώσε οπότε εδώ και αρκετά χρόνια αγοράζω μόνο από το πλαίσιο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  13. #28
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Ε ναι. Έτσι είναι. Όπως έχει μάθει κανείς. Με τη σχέση που έχω εγώ από την άλλη με το δικό μου άνθρωπο δε θα με ικανοποιούσε ποτέ μια σχέση πελάτη-πωλητή με ένα μαγαζί σαν το Πλαίσιο. Για να μη παρεξηγηθώ, δε λέω πουθενά ότι το Πλαίσιο δεν είναι καλό μαγαζί. Απλά αισθάνομαι (και είναι γεγονός όπως και να το κάνουμε) ότι αλλιώς με βλέπει το Πλαίσιο που έχει 1 εκατομμύριο πελάτες και αλλιώς ο δικός μου.

  14. #29
    Το avatar του μέλους Hackerman
    Hackerman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 2 χρόνια είχα αγοράσει έναν φορητό από το Πλαίσιο. Μου έλεγαν ότι δεν γινόταν να μου κάνουν έκπτωση. Πάω δίπλα στο Multirama και βρίσκω τον ίδιο υπολογιστή και κοιτάω τιμή και ήταν γύρω στα 30-50 ευρώ πιο φτηνός. Ξαναπάω στο Πλαίσιο και τους λέω το Multirama μου δίνει τον ίδιο φορητό 100 ευρώ πιο φτηνά. Και τελικά το Πλαίσιο δέχτηκε να μου κάνει την ίδια υποθετική έκπτωση που τους είχα πει ότι θα μου έκανε το Multirama και επιπλέον δώρο ένα ασύρματο ποντίκι Microsoft.

    Με λίγα λόγια μην ακούτε ότι δεν κάνουν εκπτώσεις. Παζαρέψτε το όταν είναι να τους πληρώσετε 1000-1300 ευρώ.
    Ερώτηση: Δεν ισχύει ότι για να πάρεις κάποια έκπτωση από ένα μαγαζί πχ Γερμανός, Πλαίσιο κτλ, πρέπει πρώτα να δώσει την έγκρισή του ο προϊστάμενος?

    ........Auto merged post: MSofianos πρόσθεσε 11 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λές babylonx, αλλά έχω την αίσθηση ότι δραματοποιούμε λίγο τα πράγματα. Ναι, το Πλαίσιο και κάθε πλαίσιο είναι μια κερδοσκοπική εταιρεία, σωστά? Από εκεί και πέρα, όσο πιο καλή εικόνα βγάζει έξω ένα μαγαζί, τόσο πιο γνωστό γίνεται. Ισχύει βέβαια και το αντίθετο...

    Ας μην ξεχνάμε ότι το Πλαίσιο ξεκίνησε πριν από λίγα σχετικά χρόνια από ένα γωνιακό μαγαζάκι, σαν αυτά που αναφέρετε και οι υπόλοιποι. Και εγώ αγοράζω φλασάκια Kingston από ένα μαγαζί όχι ιδιαίτερα γνωστό στα 16 GB με 28€, ενώ το πλαίσιο είναι σαφώς πιο ακριβό...

    Στο παρασύνθημα τώρα, γινόμαστε λίγο άκομψοι όταν λέμε ότι ένα μαγαζί θέλει να διώξει την μόνη δύναμη που το στηρίζει, το προσωπικό του και να κρατήσει την ομάδα της ιστοσελίδας του και την μεταφορική... Είναι όντως λίγο απρόσωπες οι σχέσεις πελάτη-προμηθευτή, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλα τα ταχέως ανεπτυσσόμενα καταστήματα.

    Στο κάτω-κάτω της γραφής, να πουλήσουν υπολογιστές θέλουν, όχι ανθρωπειά, παρόλο που την δίνουν και αυτή άφθονη κατά την γνώμη μου....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hackerman : 21-08-09 στις 17:05. Αιτία: auto merged post

  15. #30
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Νομίζω με προϊστάμενο μίλησα στο τέλος, γιατί ο πωλητής μου έλεγε ότι δεν γίνεται να κάνει έκπτωση.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΛΑΙΣΙΟ: Τιμές WEB vs Τιμές Καταστήματος
    Από dslam στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-08, 18:31
  2. ΟΤΕ ADSL - προσοχή στις χρεώσεις
    Από Nick007 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-06, 19:44
  3. Μηνύματα: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-06, 18:59
  4. Νο Service στις Ψηφιακές HP ? - Προσοχή !
    Από oal331 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-05, 18:04
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-04, 11:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας