Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θα δηλώσετε (και θα πληρώσετε) τους ημιυπαίθριους;

Ψήφισαν
39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, θα δηλώσω και θα πληρώσω. Είμαι νομοταγής πολίτης.

    7 17,95%
  • 'Οχι, ούτε θα δηλώσω, ούτε θα πληρώσω. Για κορόϊδα ψάχνουνε;

    32 82,05%
Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σόρυ που διακόπτω τη δημοφιλή συζήτηση για το αν θα κοπεί το indymedia ή όχι. Θέλω απλά να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το νέο εισπρακτικό μέτρο της λαοφιλούς κυβέρνησης μας για την τακτοποίηση (όχι νομιμοποίηση) των ημιυπαιθριων. Θα τους δηλώσει κανείς (και θα πληρώσει 10% της αντικειμενικής);


  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Slip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρυ που διακόπτω τη δημοφιλή συζήτηση για το αν θα κοπεί το indymedia ή όχι. Θέλω απλά να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το νέο εισπρακτικό μέτρο της λαοφιλούς κυβέρνησης μας για την τακτοποίηση (όχι νομιμοποίηση) των ημιυπαιθριων. Θα τους δηλώσει κανείς (και θα πληρώσει 10% της αντικειμενικής);
    Βάλε και το "Δεν έχω παράνομους ημιυπαίθριους για να το παίζω θύμα ή νομοταγής αφού με έπιασαν" ... για να μπορέσω να ψηφίσω και εγώ...

    Κλασσικοί Ελληναράδες. Πρώτα κάνουμε την παρανομία και μετά αρνούμαστε να πληρώσουμε τα πρόστιμα... Πάντα φταίει κάποιος άλλος!!! Όποιος δεν θέλει να πληρώσει μπορεί κάλλιστα να τα γκρεμίσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πληρώνεις,γκρεμίζεις η το παίζεις τρελίτσα.

    Όμως είναι από τα θέματα στα οποια οτι και να κανεις δεν δικαιούσαι να γκρινιάξεις αφού ήξερες από την αρχή ότι παρανομείς.

    Και κερατάς και δαρμένος θα βγεις ότι κι αν κάνεις αλλά όταν τζογάρεις ότι τα πάντα είναι μπ.....λο στη Ελλάδα και σιγά μην ασχοληθεί κάποιος μπορεί και να χάσεις

    Και όπως είπε και ο vasper βάλε και 3 επιλογή με τον ορο νομοταγής μόνο σε αυτή.....

  4. #4
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, θα δηλώσω και θα πληρώσω. Είμαι νομοταγής πολίτης.
    'Οχι, ούτε θα δηλώσω, ούτε θα πληρώσω. Για κορόϊδα ψάχνουνε;
    Αντιλαμβάνεσαι επίσης ότι λες κορόιδα όλους τους νομοταγείς πολίτες έτσι όπως έχεις συντάξει τις προτάσεις;Εκτός και αν το έκανες εν γνώση σου οποτε η συζητηση τελειωνει πριν καν αρχισει.

    Και ένα γενικό φαινόμενο που παρατηρώ σε πολλά polls.Γιατί πέραν από την ερώτηση μπαίνουν και επιπλέον χαρακτηρισμοί,προσωπικές προτιμήσεις και άλλα άσχετα με την εκάστοτε ερώτηση;

  5. #5
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    'Οχι, δε θα βάλω τρίτη επιλογή γιατί όπως γράφει το σχόλιο της Καθημερινής:

    Σε συντριπτικό ποσοστό, οι ημιυπαίθριοι είναι κλειστοί. Πρόστιμα επιβάλλονται στις ελάχιστες περιπτώσεις που υπάρχει καταγγελία. Η τρέχουσα πρακτική είναι υποκριτική. Η επί μακρόν μαζική παραβίαση ενός νόμου είναι αδιάψευστη απόδειξη ότι έχει αποτύχει πλήρως και πρέπει να αντικατασταθεί.
    Κατά κανόνα οι ημιυπαίθριοι κλείνονται από τους κατασκευαστές. Ευθύνη έχουν, όμως, μόνο οι αγοραστές. Εάν κάποιος ήθελε να αγοράσει νεόδμητο διαμέρισμα με ανοικτό ημιυπαίθριο θα είχε το σοβαρό μειονέκτημα της πολύ μικρής γκάμας επιλογών. Η συντριπτική πλειοψηφία των διαμερισμάτων της τελευταίας 20ετίας βγήκε προς πώληση με κλειστούς τους ημιυπαίθριους. Στην πραγματικότητα, ο νομοθέτης ζητούσε πολλά από τον αγοραστή και άφηνε στο απυρόβλητο τον κατασκευαστή, ο οποίος, βεβαίως, έκανε τα ίδια και στην επόμενη οικοδομή του.
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...07/2009_320851

    Στη συντριπτική πλειοψηφία οι ημιπαίθριοι είναι κλειστοί, και καλά κάνουν που είναι κλειστοί γιατί ο νόμος είναι γελοίος. Για τη φορολογία είναι άλλο θέμα, αλλα σε πολλές περιπτώσεις φορολογούνται και κανονικότατα, πληρώνουν δημοτικά τέλη κλπ. Και όπως λέει το άρθρο, οι κατασκευαστές δεν έχουν ευθύνη. Γελοίο. Με βάση αυτά λοιπόν θέλω να δω τι θα ψηφίσει ο κόσμος, αν και όλοι λίγο-πολύ υποψιαζομαστε οτι θα είναι παταγώδης αποτυχία και οτι η κυβέρνηση δε θα πάρει ούτε το 1/10 των όσων ευελπιστεί να πάρει. Επίσης δεν χωράει αμφιβολία για το οτι είναι κίνηση πανικού επειδή τα δημόσια έσοδα καταρρέουν, και τα δημόσια έξοδα ανεβαίνουν στο θεό. 'Ετσι είναι όμως, όποιος θερίζει κρατισμό και διαφθορά, σπέρνει χρεοκοπίες.


  6. #6
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε και το "Δεν έχω παράνομους ημιυπαίθριους για να το παίζω θύμα ή νομοταγής αφού με έπιασαν" ... για να μπορέσω να ψηφίσω και εγώ...

    Κλασσικοί Ελληναράδες. Πρώτα κάνουμε την παρανομία και μετά αρνούμαστε να πληρώσουμε τα πρόστιμα... Πάντα φταίει κάποιος άλλος!!! Όποιος δεν θέλει να πληρώσει μπορεί κάλλιστα να τα γκρεμίσει.
    Ετσι ακριβώς. Δεν έχουμε όλοι ημιυπαίθριους.

    Αν πάντως είχα, θα ήθελα μια οριστική ρύθμιση οπου θα με καλουσαν να πληρώσω και μετά να ειμαι πλέον ΝΟΜΙΜΟΣ και να μη με θυμουνται κάθε χρόνο ως ευκολη λύση για το κενό του προϋπολογισμού.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δεν έχω ημιυπαίθριους, αλλά και να είχα δεν θα δήλωνα τίποτα, ψάχνουν για κορόιδα που θα τους βάλουν να πληρώνουν κάθε λίγο και λιγάκι. Είμαι περίεργος πως ακριβώς θα κάνουν τους ελέγχους πάντως!

  8. #8
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    10239/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Pirelli A4201G
    Θεωρώ τον νόμο γελοίο και την κυβέρνηση που τον ψήφισε ομοίως. Όμως οι νόμοι δεν πρέπει να εφαρμόζονται μόνο αν μας αρέσουν. Αν είχα σπίτι δικό μου (που δεν έχω) και είχε ημιυπαίθριο, θα το πλήρωνα.

    One can survive everything, nowadays, except death, and live down everything except a good reputation.
    Oscar Wilde

  9. #9
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    εγω δεν εχω καταλαβει ακομη τι οριζεται ημιυπαιθριος

  10. #10
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων.
    την οποία πλευρά ο έξυπνος έλλην έκλεισε και απέκτησε ένα ακόμα δωμάτιο το οποίο δεν προσμετράτε στα τ.μ του σπιτιού του.....

  11. #11
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    σαν ενα μπαλκονι οπου εχει γινει δωματιο δηλαδη

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonypspgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν ενα μπαλκονι οπου εχει γινει δωματιο δηλαδη
    Το μπαλκόνι που προεξέχει τελείως ή έχει τοίχο χωρίς όμως κολόνες έξω από το κτήριο και έγινε δωμάτιο δεν είναι ημιυπαίρθιος και δεν μπορεί να ταχτοποιηθεί. Αυτό γιατί το μπαλκόνι δεν έχει φτιαχτεί στατικά για τέτοια χρήση και είναι επικίνδυνο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Slip Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Οχι, δε θα βάλω τρίτη επιλογή γιατί όπως γράφει το σχόλιο της Καθημερινής:

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...07/2009_320851

    Στη συντριπτική πλειοψηφία οι ημιπαίθριοι είναι κλειστοί, και καλά κάνουν που είναι κλειστοί γιατί ο νόμος είναι γελοίος. Για τη φορολογία είναι άλλο θέμα, αλλα σε πολλές περιπτώσεις φορολογούνται και κανονικότατα, πληρώνουν δημοτικά τέλη κλπ. Και όπως λέει το άρθρο, οι κατασκευαστές δεν έχουν ευθύνη. Γελοίο. Με βάση αυτά λοιπόν θέλω να δω τι θα ψηφίσει ο κόσμος, αν και όλοι λίγο-πολύ υποψιαζομαστε οτι θα είναι παταγώδης αποτυχία και οτι η κυβέρνηση δε θα πάρει ούτε το 1/10 των όσων ευελπιστεί να πάρει. Επίσης δεν χωράει αμφιβολία για το οτι είναι κίνηση πανικού επειδή τα δημόσια έσοδα καταρρέουν, και τα δημόσια έξοδα ανεβαίνουν στο θεό. 'Ετσι είναι όμως, όποιος θερίζει κρατισμό και διαφθορά, σπέρνει χρεοκοπίες.
    Jim Slip, ο νόμος για την δυνατότητα κατασκευής ημιυπαίθριων έγινε για να μην είναι τα κτήρια κουτιά με μικρά μπαλκονάκια. Δεν μπορεί να καταργηθεί και δεν πρέπει.Οπότε αυτό που λέει η Καθημερινή δεν ισχύει. Πρέπει όμως πολεοδομικά να εφαρμόζεται και να μην εκμεταλλεύονται τους χώρους για άλλες χρήσεις.

    Όσοι έκλειναν τους ημιυπαίθριους το έκαναν παράνομα, γιατί οι ημιυπαίθριοι για αυτούς ήταν ένας τρόπος να γλιτώνουν χρήματα από την εφορία. Ήταν δηλαδή μόνο φοροδιαφυγή. Υπάρχουν όμως άλλοι τόσοι που τους ημιυπαίθριους τους έχουν φτιάξει σύννομα. Ε δεν θα είναι αυτοί τα κορόϊδα και οι άλλοι οι έξυπνοι!!! Ότι και να λέει η... Καθημερινή ή άλλη εφημερίδα με αυθεντίες δημοσιοκάφρους.

    Οπότε καλό θα είναι να βάλεις και τρίτη επιλογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ακριβώς. Δεν έχουμε όλοι ημιυπαίθριους.

    Αν πάντως είχα, θα ήθελα μια οριστική ρύθμιση οπου θα με καλουσαν να πληρώσω και μετά να ειμαι πλέον ΝΟΜΙΜΟΣ και να μη με θυμουνται κάθε χρόνο ως ευκολη λύση για το κενό του προϋπολογισμού.
    Και δεν είναι όλοι οι ημιυπαίθριοι παράνομοι, γιατί δεν τους έχουν κλείσει όλους. Για αυτό ακριβώς τον λόγο ζητήθηκαν διευκρινήσεις. Οι μόνο που δεν έχουν συμφωνήσει ακόμα είναι οι συμβολαιογράφοι γιατί σωστά περιμένουν διευκρινήσεις για το τι θα γίνει με τις μεταβιβάσεις. Οι συγκεκριμένοι χώροι το μόνο επιπλέον που επιβαρύνουν είναι στην αντικειμενική αξία του σπιτιού (όπως θα γινόταν αν οι χώροι ήταν νόμιμα προσμετρημένοι), δηλαδή στο ΕΤΑΚ και στους φόρους μεταβίβασης (εφ' όσον διευκρινιστεί και αυτό το θέμα). Όλοι οι χώροι αλλάζουν μόνιμα χρήση και εξαιρούνται από κατεδαφίσεις και άλλα πρόστιμα, ακόμα και από καταγγελίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 05-07-09 στις 01:11. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οι ημιπαίθριοι είναι μια ανοησία, κάτι σαν ημι-ανοιχτά δωμάτια. Το 90% των κτιρίων στην Αθήνα έχει κλειστούς ημιυπαίθριους και είναι λογικό. Η ιδέα θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο σε πολύ μεγάλα διαμερίσματα. Τώρα για παράδειγμα στην Κυψέλη και το Παγκράτι, τι ημιυπαίθριοι και κουραφέξαλα. Είναι ένας νόμος που λες και τον έβγαλαν επίτηδες για να παρανομήσουν οι μηχανικοί και εργολάβοι, στους οποίους όμως όπως γράφει και η Καθημερινή δεν αναγνωρίζεται ευθύνη. Μόνο στον αγοραστή. Γελοίο. Φυσικά πολλοί όντως κλέβουν και την εφορία , ή πχ πληρώνουν λιγότερα δημοτικά τέλη, αλλα άλλοι τόσοι τους έχουν δηλώσει σε δήμους και εφορίες και πληρώνουν φόρους και τέλη κανονικότατα.

    Το μέτρο είναι έτσι κι αλλιώς μέτρο πανικού, μπας και μπει χρήμα στο ταμείο, και κατα πάσα πιθανότητα αντισυνταγματικό. Προσωπικά θεωρώ βέβαιη την αποτυχία του. Θα είναι μάλλον και προεκλογική χρονία, και σιγά μη βγουν οι πολεοδομίες να κάνουν τους ελεγχους που δεν έκαναν τόσες δεκαετίες.


  14. #14
    Εγγραφή
    09-08-2004
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Thomson 585v7
    Path Level
    Interleaved
    Το μέτρο είναι απλά αηδιαστικό.

    Σου ζητάνε να πληρώσεις κάτι που είναι παράνομο, ΧΩΡΙΣ όμως να το νομιμοποιούν. Δηλαδή πληρώνεις σα μαλάκας και μετά από 5-10 χρόνια (αφού έχουν αλλάξει 2-3 κυβερνήσεις) μπορούν να σου πουν "μεγάλε, ακόμα παράνομος είσαι, πλήρωσε λίγο ακόμα γιατί αδειάσανε πάλι τα ταμεία".

    Αηδίες. Νομοθέτες του κώλου και απλοί λωποδύτες του κοινού ποινικού δικαίου. Ντροπή και αίσχος. Αν θέλουν να λέγονται κυβέρνηση να κάτσουν και να φτιάξουν σοβαρά νομοσχέδια που θα λύνουν τα προβλήματα, όχι που θα τα διαιωνίζουν "τακτοποιώντας" τα.

    Και για τον προηγούμενο φίλο που έθιξε το νομοταγής = κορόιδο, απλά να του πω ότι στην Ελλάδα έτσι είναι. Όποιος είναι τίμιος και σωστός απέναντι στο κράτος, τον χαρατσώνουν συνέχεια γιατί ξέρουν ότι θα πάει να τα "σκάσει".
    ISTJ

  15. #15
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    @Jim Slip, Την ταχτοποίηση των ημιυπαίθριων την συζητούσαν κυβερνήσεις εδώ και μία δεκαετία. Το μέτρο είναι λογικότατο και όποιος είναι παράνομος πρέπει να πληρώσει. Το ότι θα μπουν και λεφτά στα ταμεία σε μια περίοδο κρίσης μόνο κακό δεν είναι. Δεν θα πληρώνουν μια ζωή μόνο αυτοί που είναι νόμιμοι. Θέλω να δω τι θα πεις και για τα τεκμήρια όταν θα έρθουν....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArChEaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για τον προηγούμενο φίλο που έθιξε το νομοταγής = κορόιδο, απλά να του πω ότι στην Ελλάδα έτσι είναι. Όποιος είναι τίμιος και σωστός απέναντι στο κράτος, τον χαρατσώνουν συνέχεια γιατί ξέρουν ότι θα πάει να τα "σκάσει".
    Τότε αυτό που μου λες είναι ότι εσύ θες να είσαι παράνομος για να μην είσαι κορόιδο; Ε πλήρωνε να δεις ποιος είναι κορόιδο!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 05-07-09 στις 01:23. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 295
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-10, 14:34
  2. Μπορούμε να αφήνουμε τους Βουλευτές να ψηφίζουν τους μόνοι τους?
    Από sperxios στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 17:22
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-08, 17:32
  4. Αηδία για τους φοιτητες του σημερα και τους πολίτες του αύριο
    Από Hwoarang στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-06, 17:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας