Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Unhappy
    Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα στα παρόμοια θέματα που βρήκα στο forum έχω αρχίσει να αγανακτώ και να βλέπω το κόκκινο μενου της US Robotics κάθε φορά που κλείνω τα μάτια μου...η ιστορία έχει ώς εξής:

    Μετά την αναβάθμιση της Forthnet ήρθε στο σπίτι το Thomson TG585 v7 για PSTN με firmware 7.4.2.7. Ήδη χρησιμοποιούσα το 9108 αλλά με τη νέα σύνδεση δεν έπιανε καλές ταχύτητες οπότε έβαλα στη γραμμή το TG585. To internet όντος πάει μια χαρά και επειδή δεν θέλω να πετάω τπτ είπα να κάνω ένα bridge για να είναι στο Wifi ο εκτυπωτής και ένας υπολογιστής με lan στο άλλο δωμάτιο.

    Εδώ ξεκινάει το θέμα...από εχθές διαβάζω το forum και έχω δοκιμάσει όλα τα πιθανά configurations αλλά τπτ το USR δε βλέπει το Thomson για κανένα λόγο...

    Το configuration του Thomson είναι σε AP με ip 192.168.1.254, έχω ενεργοποιήσει το Wireless (μετά από τα πρώτα ζόρια έβγαλα το security οπότε είναι unencrypted) και έχω ενεργοποιήσει και το WDS όπου έχω προσθέσει (και μπαίνω και το ανανεώνω σε κάθε δοκιμή) το USR.

    -και τα δύο δίκτυα έιναι στο ίδιο κανάλι
    -είναι ανοιχτά (αν ποτέ δουλέψει θα ψάξω για ασφάλεια)
    -έχουν διαφορετικό SSID (από ότι κατάλαβα δεν επηρεάζει αρνητικά)

    Στο USR (ip 192.168.1.1) έκανα ένα reset και στο setup το έβαλα σε bridging mode και στο Wireless->AP mode το έβαλα Access Point, με enabled to bridge restrict όπου έβαλα τη MAC του Thomson. Αφού μπούν οι ρυθμίσεις φαίνεται το δίκτυο κανονικά αλλά αν συνδεθώ δεν μπαίνει internet, η ip που παίρνει παρόλο που το dhcp είναι disabled είναι από το USR. Δεν θα έπρεπε να παιρνει gateway 192.168.1.254??

    Αφού δεν δούλεψε λοιπόν δοκίμασα όλα τα υπόλοιπα configurations που βρήκα, έβαλα το USR σε bridge mode αλλά καμία τύχη, μετά έβαλα και το Thomson σε bridge...πάλι τπτ

    Και η ερώτηση μου είναι...υπάρχει κάτι που μου ξεφευγει στο setup? Μήπως by default σαν συσκευές δεν μπορούν να συνδεθούν? ή μήπως είμαι απλά στόκος?

    Please help.....

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε το πρώτο configuration που έκανες βάζοντας ταυτόχρονα καρφωτές IP και DNS την 192.168.1.254 στα PC.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15337/955
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    USR9113
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 23.0(dB)
    δοκιμασε με ιδιο SSID. δοκιμασε να απενεργοποιησεις το dhcp τελιως του USR και βαλτην εσυ manually την ip sto properties του network adapter Μονο που default gateway βαλε την ιp tou router του thompson
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος returnttsource : 02-10-09 στις 22:28.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-10-2008
    Περιοχή
    Αμπελοκηπους
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    22800/1020
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    νομιζω πως δε παιζει ετσι φιλε μου, εσυ χρησιμοποιεις 2 wir servers και προσπαθεις να συνδεθεις ενω σου λειπει ο client

  5. #5
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Φίλος abirato κατάφερες κάτι τελικά γιατί θέλω να κάνω κι εγώ ακριβως το ίδιο..

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2007
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Thomson 585v8
    Παιδιά σόρυ που επαναφέρω ένα παλιό θέμα, αλλά θέλω να κάνω το ίδιο πράγμα. Έχω ένα δορυφορικό δέκτη με ethernet και θέλω να τον συνδέσω με wifi στο υπόλοιπο δίκτυο.Έχω σαν router το thomson 585v8 και μου περισσεύει ένα usr 9108 και θέλω να το χρησιμοποιήσω ως bridge. Γίνεται;

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Ellada
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα κι από μένα. Το ξεθάβω γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας... Προσπαθώ να επεκτείνω το ασύρματο του γείτονα, μιας και θα το μοιραστούμε, ώστε να έχω καλύτερη κάλυψη στο διαμέρισμά μου. Η απόσταση του router του απ' το γραφείο μου είναι 7-8μ, αλλά παρεμβάλλονται 2 πόρτες και λίγο ένας τοίχος, οπότε η σύνδεση που έχω είναι τραγική. Το router του είναι το Thomson TG585 V7 (bridge) και το δικό μου που θα κάνω access point είναι το USR9108. Έστησα το USR σύμφωνα με τα παρακάτω βιντεάκια. Ίδιο κανάλι wireless, ίδια vpi/vci, default gateway την IP του Thomson, WEP 64bit με τον ίδιο κωδικό και στα 2.... και κολλάω στη ρύθμιση του WDS στο Thomson. Διάβασα ότι σε κάποια web interface του V7, έχουν αποκρύψει την επιλογή ρύθμισης του WDS και το κάνεις μόνο μέσω telnet (terminal στο mac osx, που χρησιμοποιώ). Δεν μπορώ με τίποτα να βρω πως θα ενεργοποιήσω το WDS στο Thomson για να προχωρήσω τη διαδικασία. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να γίνεται μόνο μέσω ethernet κι όχι ασύρματα που προσπαθώ εγώ; (περίεργο μου φαίνεται να εμφανίσει την επιλογή έτσι ξαφνικά) Έχει πάρει το μάτι σας κανένα καλύτερο walkthrough απ' τα παρακάτω βίντεο που να με βοηθήσουν; Τέλος, στο USR όταν βάλω connection type>Bridge δεν με αφήνει να καθορίσω default gateway, οπότε το ρύθμισα ως MAC encapsulation routing με mode SNAP-Bridging, που με αφήνει να καθορίσω gateway. Είναι λάθος; Οποιαδήποτε βοήθεια, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

    Τα βιντεάκια που έλεγα είναι αυτά:




Παρόμοια Θέματα

  1. Wireless Bridge usr9108 + netfaster iad.
    Από 785462 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 19:16
  2. THOMSON TG585 v7 problem with wireless
    Από kkt στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-09, 14:39
  3. Thomson tg585 v7 και mikrotik
    Από vleon στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 12:03
  4. WDS με USR9108 και THOMSON TG585 v7
    Από bablyk στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 00:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας