Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Τα φώτα σας παρακαλώ. Εχουμε ένα παλιό Pc p4@3ghz-2gb μνήμη-geforce fx5900xt. Αυτό κάνει για παράδειγμα μια μετατροπή avi σε dvd σε περίπου μία ώρα. Αν πάρουμε ένα καινούριο pc, I 7 ή Phenom2 quad core, αυτή η μία ώρα πόσο θα πέσει; Μισή ώρα, ή και λιγότερο; Αν έχετε και κάποιο Link με αποτελέσματα,θα ήταν τέλειο... Ευχαριστώ.
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φώτα σας παρακαλώ. Εχουμε ένα παλιό Pc p4@3ghz-2gb μνήμη-geforce fx5900xt. Αυτό κάνει για παράδειγμα μια μετατροπή avi σε dvd σε περίπου μία ώρα. Αν πάρουμε ένα καινούριο pc, I 7 ή Phenom2 quad core, αυτή η μία ώρα πόσο θα πέσει; Μισή ώρα, ή και λιγότερο; Αν έχετε και κάποιο Link με αποτελέσματα,θα ήταν τέλειο... Ευχαριστώ.
    ΕΛΕΟC.

    Δώσε €30 να πάρεις ένα DivX - DVD Player με Mediatek chipset, και σταμάτα να σπαταλάς το χρόνο σου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Εγώ έχω ήδη...Ενας συνάδελφος θέλει να πάρει καινούριο pc. Εχει κάμερα και τα μετατρέπει σε dvd. Αν μπορείτε απαντήσεις στο θέμα παρακαλώ.
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω ήδη...Ενας συνάδελφος θέλει να πάρει καινούριο pc. Εχει κάμερα και τα μετατρέπει σε dvd. Αν μπορείτε απαντήσεις στο θέμα παρακαλώ.
    Να του πεις το ίδιο πράγμα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Είναι κολλημένος...Βάζει εφφέ,λεζάντες κ.τ.λ....Αφού θέλει καινούριο pc,τί να τον κάνω; Απλά με ρώτησε αν η διαφορά στον χρόνο θα είναι μεγάλη.
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    1. Mε την σημερινη χωρητικοτητα των δισκων η εννοια συμπιεση (κωδικοποιηση με στοχο την μειωση μεγεθους αρχειου) εχει χασει καθε νοημα.
    Δεν συμφερει ουτε οικονομικα ουτε και σε χρονο η συμπιεση. Ειδικα σε χρονο που απο την μια εχεις μηδενικο χρονο και απο την αλλη ωρες.

    2. Μετατροπη απο avi σε DVD δεν χρειαζεται για ταινιες. Οπως αναφερθηκε παιζουν κατευθειαν, και απο USB... ουτε καν καις δισκακι.

    3. Απο βιντεοκαμερα σε DVD...
    Δηλαδη απο DV σε DVD....
    Αδικος κοπος.
    Τσαμπα πεταμενος χρονος και τσαμπα μειωση της ποιοτητας. Μπορει για μια τηλεοραση 29" το DVD να ειναι τελειο αλλά για παραπανω δεν.

    4. Αν του αρεσουν τα μενου, εφφε κτλ και ετσι παει σε DVD Authoring τοτε ειτε σουπερ ντουπερ, ειτε ο P4 το ιδιο κανει.
    Την ωρα του θα την φαει. Τι να κανει 2 ωρες, τι 1 και 20 λεπτα...
    Ειναι μια εργασια -> το αφηνω ανοικτο και την τελιωνει οποτε την τελιωσει.
    Ετσι και αλλιως στην δημιουργια μενου, εφφε, κτλ το μονο που κανει ειναι να διαλεγει. Η δουλεια γινεται μετα.
    Αυτο που θελω να πω ειναι πως για να τα κανεις αυτα τρως χρονο μπροστα απο την οθονη θελεις δεν θελεις, οτι υπολογιστη και αν εχεις.
    Αυτο που καθυστερει ειναι το transcoding αλλά οπως ειπα το αφηνεις και τελιωνει, δεν σε δεσμευει μπροστα απο την οθονη.

    5. Ποσα βιντεο μετατρεπει; Ενα, δυο τον μηνα;
    Ακομα και να υπηρχε διαφορά στον χρονο και παλι δεν αξιζε να δωσει τοσα λεφτα.

    6. Εξαρταται τον encoder. Πολλοι ακομα χρησιμοποιουν μονο εναν πυρηνα.
    Σε τετοιες περιπτωσεις ο P4 3Ghz ειναι (στο περιπου) ισαξιος με εναν διπυρηνο στα 2.5Ghz.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Επειδή θα πάρει καινούριο pc όπως και να έχει, κάνει μοντάζ ταινίες από κάμερα hd διάφορες σκηνές και βγάζει ένα dvd. Απλά με ρώτησε εάν θα έχει τεράστια διαφορά στην ώρα που του παίρνει να γίνει η δουλειά.Οπως μου είπε μερικές φορές το αφήνει το βράδυ να κάνει τισ μετατροπές και όλα τα συναφή.Επειδή εγώ δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια πράγματα,σκέφτηκα να σας ρωτήσω. Δηλαδή οποιοσδήποτε από τούς καινούριους επεξεργαστές,θα του κάνει αν κατάλαβα...
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή θα πάρει καινούριο pc όπως και να έχει, κάνει μοντάζ ταινίες από κάμερα hd διάφορες σκηνές και βγάζει ένα dvd. Απλά με ρώτησε εάν θα έχει τεράστια διαφορά στην ώρα που του παίρνει να γίνει η δουλειά.Οπως μου είπε μερικές φορές το αφήνει το βράδυ να κάνει τισ μετατροπές και όλα τα συναφή.Επειδή εγώ δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια πράγματα,σκέφτηκα να σας ρωτήσω. Δηλαδή οποιοσδήποτε από τούς καινούριους επεξεργαστές,θα του κάνει αν κατάλαβα...
    Για HD έχει νόημα η επεξεργαστική ισχύς αλλά όχι η εγγραφή του υλικού σε DVD. Εκτός και αν γράφει σε AVCHD σαν mini BluRay...
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

  9. #9
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    TW263R4-A0
    Με τα κατάλληλα προγράμματα, η ταχύτητα σε θέματα απλού encoding χωρίς φίλτρα θα πέσει περίπου στο 1 / 5 του χρόνου που κάνει σήμερα.

    Πληροφοριακά, δεν υπάρχει επί του παρόντος native λύση editιng για Η264. Αναμένουμε από womble και Videoredo.

  10. #10
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    gpu transcoding μήπως.....; Λέω..... μήπως κάνει..... Είδα καλά αποτελέσματα με κάποια προγράμματα που το υποστηρίζουν....

  11. #11
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ρε παιδιά,εγώ δεν κατέχω από τέτοια. Γράφει hd video στην κάμερα. Το επεξεργάζεται με το
    pinnacle video studio.(Η κάπως έτσι). Η επεξεργασία όμως των σκηνών,σχολίων κ.τ.λ,του παίρνει πολλή ώρα.Ρωτάει λοιπόν. Με i7-phenom2 ,θα δεί μεγάλη διαφορά,ή και με κάτι πιό φτηνό θα κανει τη δουλειά του;
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

Παρόμοια Θέματα

  1. Re-encoding Video
    Από anodizer στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-06, 16:05
  2. Κατασκευή νέου PC αποκλειστικά γιά Video Editing - Encoding
    Από LuisRoyo στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 126
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-06, 10:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας