Σελ. 947 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 927937942945946947948949952957967 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.191-14.205 από 14549
  1. #14191
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mια χαρά λειτουργικό είναι τα 7αρια, από την άλλη και επειδή αναφέρθηκε το παλιότερο Hardware, μια χαρά παίζουν τα 10αρια σε έναν DELL OPTIPLEX 330 που έχω, τα υπόλοιπα τα είπαμε πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #14192
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H μετάβαση από το ένα λειτουργικό στο άλλο δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση, εδώ δεν μιλάμε πλέον μόνο για τους απλούς χρήστες αλλά εταιρίες ολόκληρες με 100αδες και χιλιάδες υπολογιστές, πόσο εύκολο το βλέπεις;;
    Και κολλημένοι με αυτό που ξέρουν και φοβούνται το καινούργιο είναι άλλοι και βαριούνται άλλοι και "υποψιασμένοι" είναι άλλοι(τρομάρα τους) και, και, και ................. και ένα εκατομμύριο επιπλέον και.....

    Κι' εγώ έχω εγκατεστημένα τα 7αρια σε δύο από τους 3 υπολογιστές που έχω, αλλά πλέον μπαίνω μόνο για να κάνω ενημερώσεις ή να δω κάτι που πρέπει να απαντήσω.

    Όλα τα λειτουργικά είχανε προβλήματα στην αρχή, τα 10αρια απλά είχανε και έχουν περισσότερα αλλά τρώνε και πόλεμο για την τηλεμετρία, την "κατασκοπεία", την αφαίρεση ορισμένων δυνατοτήτων παραμετροποίησης από τους χρήστες και διάφορες άλλες βλακείες και μη που εμείς σαν "υποψιασμένοι" χρήστες φροντίσαμε να τις εμφανίσουμε σαν το τέλος του κόσμου και την κόλαση με τα καζάνια.

    Για το τελευταίο που ρωτάς, έχω γράψει κάτι σχετικό εδώ, όταν φορτώνεις το λειτουργικό καινούργια πράγματα χωρίς να τα έχεις τεστάρει, θα παρουσιαστούν και προβλήματα.
    Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση (προσωπικά μιλώντας πάντα) δεν τίθεται σε ότι αφορά την μετάβαση. Κι εγώ με το που είδα το νέο UI των 10 έμεινα κάγκελο & ιδίως σε ότι αφορά την αλλαγή του Start. Το πόσο γρήγορα μπορεί να το συνηθίσει κάποιος επαφίεται αποκλειστικά στην διάθεση και τις ορέξεις του εκάστοτε χρήστη. Σχετικά με τα «features» που χώσανε στο λειτουργικό δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε. Είναι σίγουρο ότι οι απόψεις (το λιγότερο) τριίσταναι.

    Εάν είναι όμως 3 χρόνια μετά να εξακολουθούν να παρουσιάζουν προβλήματα, εμένα τουλάχιστον δεν μου κάθεται καθόλου καλά. Και όπως ο ίδιος αναφέρεις στο νήμα για τα 10άρια (στο οποίο με παρέμπεψες) :
    «Μπουχτίσαμε από ηλίθια features, ας δουλέψει σωστά και παντού το λειτουργικό και ας μην βάλουν τίποτε άλλο για 10 χρόνια», νομίζω πως υπονοείς ακριβώς αυτό.
    Και θα αναφέρω ένα απλό προσωπικό παράδειγμα επ' αυτού, μιας & δοκίμασα κι εγώ την 1903. Έχοντας λοιπόν εγκατεστημένα τα 10άρια σχεδόν απ' την αρχή της κυκλοφορίας τους κι αφού έχω αφαιρέσει ένα κάρο λειτουργίες που μου έσπαγαν τα νεύρα (όπως την cortana εν προκειμένω) και έχω φέρει το λειτουργικό στα μέτρα μου, μετά την εγκατάσταση του update επανεμφανίζεται στα settings η cortana Δεν έκατσα καν να ψάξω για οτιδήποτε άλλο. Ξήλωμα και επιστροφή στην 1809.

    Υποτίθεται ότι σκοπός των updates είναι να λύνει προβλήματα του λειτουργικού και όχι να δημιουργεί μονίμως καινούργια (ασχέτως hardware όπως είπαμε). Δλδ ήμαρτον. Κι αυτός πιστεύω είναι ένας από τους βασικότερους λόγους που δεν πέφτουν εύκολα τα 7άρια σε ποσοστό χρήσης.

    Τέλος πάντων. Επειδή αυτή η συζήτηση μπορεί να τραβήξει πολύ μακρυά και έχω ξεφύγει από το αρχικό μου πρόβλημα (περί ασυμβατότητας του επεξεργαστή και διακοπή των updates στα 7άρια), το αφήνω εδώ για μην σε κουράζω κι εσένα.

    Κάτι τελευταίο μόνο κι απευθύνομαι στην εμπειρία σου. Από την στιγμή που προχώρησα στην αλλαγή του hardware παρουσιάζεται ένα πρόβλημα στην σύνδεση στο internet. Διακόπτεται ξαφνικά (εμφανίζει & το x στο εικονίδιο του δικτύου) & επανέρχεται σε μερικά δευτερόλεπτα. Μπορεί να συμβεί 5-6 φορές μέσα σε μια ώρα. Το οποίο θέμα παρουσιάζεται & στα 10άρια. Καμιά ιδέα γι' αυτό ?

    Ευχαριστώ πάντως για την κουβέντα & τον χρόνο σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 04-06-19 στις 19:23.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  3. #14193
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις τσεκάρει τον Driver της κάρτας δικτύου;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #14194
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όπως σου είπε και ο sweet dreams, τσέκαρε τον driver.
    Είναι από το site του κατασκευαστή της κάρτας δικτύου ή τον πέρασαν τα windows; Είναι ο τελευταίος;
    Μήπως υπάρχει driver από τον κατασκευαστή του chipset της κάρτας και δουλεύει;

    Ανάλογα τι έχεις, δοκιμάζεις και βλέπεις.

  5. #14195
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή πολλοί θετουν το ερώτημα:
    Αν το 10 είναι καλύτερα απο τα 7 γιατι δεν έχουν αντικαταστησει τα 7 με τον ίδιο ρυθμό με τον οποίο τα 7 αντικατεστησαν τα xp?
    Μεγάλη διάφορά που εκανε αρκετούς να μεταβουν στα win7 απο τα xp, είναι η μετάβασης απο 32 bit (άρα 4gb ram μέγιστο) , στα 64 bit.
    Ναι υπήρχαν 64 bit xp, αλλά σε μηδενικά ποσοστά.

  6. #14196
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.628
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή πολλοί θετουν το ερώτημα:
    Αν το 10 είναι καλύτερα απο τα 7 γιατι δεν έχουν αντικαταστησει τα 7 με τον ίδιο ρυθμό με τον οποίο τα 7 αντικατεστησαν τα xp?
    Μεγάλη διάφορά που εκανε αρκετούς να μεταβουν στα win7 απο τα xp, είναι η μετάβασης απο 32 bit (άρα 4gb ram μέγιστο) , στα 64 bit.
    Ναι υπήρχαν 64 bit xp, αλλά σε μηδενικά ποσοστά.

    συν την επιθετικη επιβολη αντικαταστασης με εγκατασταση των 10 στους υπολογιστες μας , απο την ιδια την microsoft μεσω ιντερνετ .
    τα xp χ64 , απλα δεν παιζουν , τρεχουν μεν , αλλα δεν παιζουν . 64bitη φαρσα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #14197
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Α) Σχετικά με την κάρτα δικτύου, δείτε αν θέλετε τις φωτογραφίες που ανέβασα (από win7 & 10) μήπως βοηθήσουν, γιατί εγώ μπερδεύτηκα λίγο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Lan Drivers-1.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  192,8 KB 
ID: 204217

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network Adapters-2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  260,3 KB 
ID: 204218

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MB Lan Specs-1.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  223,9 KB 
ID: 204219

    Τα 7άρια δείχνουν ως driver provider την Realtek με ημ/νία το '16, ενώ τα 10άρια την MS με ημ/νία το '15. Παράλληλα έψαξα στο site της Realtek https://www.realtek.com/en/component...press-software & σε αυτό
    https://realtek-download.com/realtek...ly-controller/, αλλά δεν έβγαλα άκρη.

    Αναφέρονται σε «auto installation programs», «all-in-one installation kit» κι έχασα λίγο την μπάλα Απ' την άλλη, στο site της ASRock https://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1...s.asp#Download, βρήκα 2 ξεχωριστούς drivers (για 7άρια & 10άρια), αλλά θα προτιμούσα να έχω μια επιβεβαίωση κι από σας, μιας και είστε πιο έμπειροι. Προσωπικά δεν έχω πολυασχοληθεί με το άθλημα. Άπαξ και δουλεύει το PC, σπάνια να πειράξω οδηγούς. Τώρα όμως που προχώρησα σε αλλαγή hardware & υπήρξε θέμα προτιμώ να έχω την προσωπική σας άποψη Αυτά σχετικά με το δίκτυο.
    Α! κάτι που παρατήρησα σχετικά με τις διακοπές που ανέφερα, έχω την αίσθηση ότι συμβαίνει κυρίως όταν σερφάρω. Εχθές ας πούμε που κατέβαζα κάποια αρχεία (torrent για την ακρίβεια) για περισσότερο από 1 ώρα, δεν παρουσίασε κάποια διακοπή. Κατέβαζε μια χαρά
    Άκυρο. Μόλις το έκανε & σε downloading. Sorry !

    Β) Σχετικά με drivers της κάρτας γραφικών, απ' την στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα και το PC δουλεύει μια χαρά, θεωρείτε χρήσιμη την αναβάθμιση τους ? Αυτή τη στιγμή ο driver είναι πάνω από 4ετία (με εγκατεστημένο παράλληλα & το AMD Catalyst), χωρίς κάποιο θέμα.

    Γ) Η ASRock παρέχει εφαρμογή για Bios & Driver Updates. Θεωρείτε καλό να την χρησιμοποιήσω? Είναι καλό (εκτός από drivers) να αναβαθμίζω & το Bios που & που εάν υπάρχουν updates? Ρωτώ επειδή έχουν γραφτεί πολλά για αναβαθμίσεις του bios & ζημιές που μπορεί να προκαλέσει, οπότε είμαι αρκετά επιφυλακτικός επ' αυτού. Για την ακρίβεια δεν έχω κάνει ποτέ εφόσον ο υπολογιστής λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASRock-Bios & Drivers Update.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  92,9 KB 
ID: 204220

    Δ) Πέρασα πρόσφατα τους τελευταίους «chipset drivers της AMD» μήπως εξυπηρετούσαν στην ομαλότερη λειτουργία των Windows με το νέο hardware. Κυρίως από περιέργεια τους έβαλα δλδ, δεν είχα πρόβλημα με τον υπολογιστή. Κάποια πρόταση επ' αυτού? Να αφήσω το PC ήσυχο εφόσον λειτουργεί ή μήπως να τους ξηλώσω?

    Ειλικρινά, χίλια συγνώμη για το πρήξιμο Είπα να τα βάλω όλα μαζί στο τραπέζι ώστε ν' αποκτήσω μια πιο σφαιρική άποψη, τόσο για προσωπική αναβάθμιση γνώσεων όσο & για περίπτωση που χρειαστεί βοήθεια κάποιος φίλος.

    Σας ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 04-06-19 στις 15:18.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  8. #14198
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α) Σχετικά με την κάρτα δικτύου, δείτε αν θέλετε τις φωτογραφίες που ανέβασα (από win7 & 10) μήπως βοηθήσουν, γιατί εγώ μπερδεύτηκα λίγο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Lan Drivers-1.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  192,8 KB 
ID: 204217

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network Adapters-2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  260,3 KB 
ID: 204218

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MB Lan Specs-1.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  223,9 KB 
ID: 204219

    Τα 7άρια δείχνουν ως driver provider την Realtek με ημ/νία το '16, ενώ τα 10άρια την MS με ημ/νία το '15. Παράλληλα έψαξα στο site της Realtek https://www.realtek.com/en/component...press-software & σε αυτό
    https://realtek-download.com/realtek...ly-controller/, αλλά δεν έβγαλα άκρη.

    Αναφέρονται σε «auto installation programs», «all-in-one installation kit» κι έχασα λίγο την μπάλα Απ' την άλλη, στο site της ASRock https://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1...s.asp#Download, βρήκα 2 ξεχωριστούς drivers (για 7άρια & 10άρια), αλλά θα προτιμούσα να έχω μια επιβεβαίωση κι από σας, μιας και είστε πιο έμπειροι. Προσωπικά δεν έχω πολυασχοληθεί με το άθλημα. Άπαξ και δουλεύει το PC, σπάνια να πειράξω οδηγούς. Τώρα όμως που προχώρησα σε αλλαγή hardware & υπήρξε θέμα προτιμώ να έχω την προσωπική σας άποψη Αυτά σχετικά με το δίκτυο.
    Α! κάτι που παρατήρησα σχετικά με τις διακοπές που ανέφερα, έχω την αίσθηση ότι συμβαίνει κυρίως όταν σερφάρω. Εχθές ας πούμε που κατέβαζα κάποια αρχεία (torrent για την ακρίβεια) για περισσότερο από 1 ώρα, δεν παρουσίασε κάποια διακοπή. Κατέβαζε μια χαρά
    Άκυρο. Μόλις το έκανε & σε downloading. Sorry !

    Β) Σχετικά με drivers της κάρτας γραφικών, απ' την στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα και το PC δουλεύει μια χαρά, θεωρείτε χρήσιμη την αναβάθμιση τους ? Αυτή τη στιγμή ο driver είναι πάνω από 4ετία (με εγκατεστημένο παράλληλα & το AMD Catalyst), χωρίς κάποιο θέμα.

    Γ) Η ASRock παρέχει εφαρμογή για Bios & Driver Updates. Θεωρείτε καλό να την χρησιμοποιήσω? Είναι καλό (εκτός από drivers) να αναβαθμίζω & το Bios που & που εάν υπάρχουν updates? Ρωτώ επειδή έχουν γραφτεί πολλά για αναβαθμίσεις του bios & ζημιές που μπορεί να προκαλέσει, οπότε είμαι αρκετά επιφυλακτικός επ' αυτού. Για την ακρίβεια δεν έχω κάνει ποτέ εφόσον ο υπολογιστής λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASRock-Bios & Drivers Update.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  92,9 KB 
ID: 204220

    Δ) Πέρασα πρόσφατα τους τελευταίους «chipset drivers της AMD» μήπως εξυπηρετούσαν στην ομαλότερη λειτουργία των Windows με το νέο hardware. Κυρίως από περιέργεια τους έβαλα δλδ, δεν είχα πρόβλημα με τον υπολογιστή. Κάποια πρόταση επ' αυτού? Να αφήσω το PC ήσυχο εφόσον λειτουργεί ή μήπως να τους ξηλώσω?

    Ειλικρινά, χίλια συγνώμη για το πρήξιμο Είπα να τα βάλω όλα μαζί στο τραπέζι ώστε ν' αποκτήσω μια πιο σφαιρική άποψη, τόσο για προσωπική αναβάθμιση γνώσεων όσο & για περίπτωση που χρειαστεί βοήθεια κάποιος φίλος.

    Σας ευχαριστώ
    Aπό την μία υπάρχει το 'If it ain't broke, don't fix it' και από την άλλη ότι κάθε Update δεν βγαίνει απλά επειδή ο κατασκευαστής δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει αλλά για να διορθώσει κάτι ή να προσθέσει δυνατότητες στην συσκευή, διαλέγεις και παίρνεις.
    Προσωπικά κάνω όλα τα Update παντού και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #14199
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω χρησιμοποιω τους drivers που δινουν τα Windows

    Διεγραψε τη συσκευη και αστο να τη βρει μονο του

    (Βεβαια εχω και Win 7!!)
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #14200
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαλό είναι να χρησιμοποιούνται Drivers από τον κατασκευαστή και όχι ότι επιλέξουν τα Windows, άσε που πάντα θα είναι παλιότερη έκδοση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #14201
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό την μία υπάρχει το 'If it ain't broke, don't fix it' και από την άλλη ότι κάθε Update δεν βγαίνει απλά επειδή ο κατασκευαστής δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει αλλά για να διορθώσει κάτι ή να προσθέσει δυνατότητες στην συσκευή, διαλέγεις και παίρνεις.
    Προσωπικά κάνω όλα τα Update παντού και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλό είναι να χρησιμοποιούνται Drivers από τον κατασκευαστή και όχι ότι επιλέξουν τα Windows, άσε που πάντα θα είναι παλιότερη έκδοση.
    Οκ! Απόλυτα κατανοητό. Μερικές μόνο λεπτομέρειες, γιατί αρκετά σας τα έπρηξα.

    Δεν ξέρω εάν κοίταξες καθόλου τα link που ανέφερα για τους οδηγούς της κάρτας δικτύου, αλλά εάν βρεις χρόνο θα μπορούσες να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη? Διότι στην προκειμένη περίπτωση δείχνει «broke» με τις διακοπές που κάνει.

    Σε ότι αφορά την εφαρμογή της ASRock ποιά είναι η άποψη σου? Υπάρχει περίπτωση να εξυπηρετήσει ή προτιμάς να τις κάνεις τις αναβαθμίσεις manually? Βασικά για το Bios με απασχολεί περισσότερο.

    Τέλος, σχετικά με την κάρτα γραφικών, η AMD προτείνει την χρήση του «AMD Driver Autodetect Utility». https://www.amd.com/en/support/kb/faq/ccc-install

    Έψαξα να βρω drivers της κάρτας για manual εγκατάσταση (Radeon HD 5800 Series) για να είμαι πιο «σίγουρος» , αλλά στο site της Amd εμφανίζονται 3 διαφορετικά μοντέλα (5830-5850-5870), οπότε έχω μπεδευτεί. Πως μπορώ να βρω το ακριβές μοντέλο που έχω? Ή να δοκιμάσω με το auto detect ? Τι θα πρότεινες γι' αυτό?

    Και πάλι ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 04-06-19 στις 18:26.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  12. #14202
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ! Απόλυτα κατανοητό. Μερικές μόνο λεπτομέρειες, γιατί αρκετά σας τα έπρηξα.

    Δεν ξέρω εάν κοίταξες καθόλου τα link που ανέφερα για τους οδηγούς της κάρτας δικτύου, αλλά εάν βρεις χρόνο θα μπορούσες να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη? Διότι στην προκειμένη περίπτωση δείχνει «broke» με τις διακοπές που κάνει.

    Σε ότι αφορά την εφαρμογή της ASRock ποιά είναι η άποψη σου? Υπάρχει περίπτωση να εξυπηρετήσει ή προτιμάς να τις κάνεις τις αναβαθμίσεις manually? Βασικά για το Bios με απασχολεί περισσότερο.

    Τέλος, σχετικά με την κάρτα γραφικών, η AMD προτείνει την χρήση του «AMD Driver Autodetect Utility». https://www.amd.com/en/support/kb/faq/ccc-install

    Έψαξα να βρω drivers της κάρτας για manual εγκατάσταση (Radeon HD 5800 Series) για να είμαι πιο «σίγουρος» , αλλά στο site της Amd εμφανίζονται 3 διαφορετικά μοντέλα (5830-5850-5870), οπότε έχω μπεδευτεί. Πως μπορώ να βρω το ακριβές μοντέλο που έχω? Ή να δοκιμάσω με το auto detect ? Τι θα πρότεινες γι' αυτό?

    Και πάλι ευχαριστώ
    Driver
    Win7 and Server 2008 R2 Auto Installation Program

    H εφαρμογή της εταιρίας είναι πάντοτε ασφαλής, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις χωρίς πρόβλημα.
    ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!
    Όταν κάνεις κρίσιμα Update και ειδικά σε BIOS, θα πρέπει o υπολογιστής να είναι συνδεδεμένος σε UPS που να λειτουργεί σωστά ώστε να αποφύγεις ενδεχόμενες ατυχίες από κάποια διακοπή ρεύματος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #14203
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Driver
    Win7 and Server 2008 R2 Auto Installation Program

    H εφαρμογή της εταιρίας είναι πάντοτε ασφαλής, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις χωρίς πρόβλημα.
    ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!
    Όταν κάνεις κρίσιμα Update και ειδικά σε BIOS, θα πρέπει o υπολογιστής να είναι συνδεδεμένος σε UPS που να λειτουργεί σωστά ώστε να αποφύγεις ενδεχόμενες ατυχίες από κάποια διακοπή ρεύματος.
    Θα σου ήταν εύκολο να μου δώσεις το link? Έχεις κάτι αντίστοιχο για τα 10άρια ?

    Ok! το βρήκα το πρόγραμμα. Ακριβώς από πάνω έχει & το «Win10 Auto Installation Program (SId:1152921504628031054)». Οπότε πάω μ' αυτό για τα 10άρια?

    Για την κάρτα γραφικών?

    Όσο για το UPS, χρησιμοποιώ ήδη μιας & στην περιοχή που βρίσκομαι η ΔΕΗ μαμιέται. Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 04-06-19 στις 19:32.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  14. #14204
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλό είναι να χρησιμοποιούνται Drivers από τον κατασκευαστή και όχι ότι επιλέξουν τα Windows, άσε που πάντα θα είναι παλιότερη έκδοση.
    Ναι αλλα,
    πρωτον παιζει σωστα,
    δευτερον τι κακο μπορει να εχει μια παλιοτερη εκδοση σε driver καρτας δικτύου?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  15. #14205
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα,
    πρωτον παιζει σωστα,
    δευτερον τι κακο μπορει να εχει μια παλιοτερη εκδοση σε driver καρτας δικτύου?
    Ξέρει η MS καλύτερα από τον κατασκευαστή της συσκευής τι θέλει η συσκευή;;

    Απλά είναι παλιότερη έκδοση και μπορεί να βγάζει προβλήματα, για κάποιο λόγο βγαίνει νεώτερη, για συμβατότητες, νέες δυνατότητες, ασφάλεια, κ.λ.π.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου ήταν εύκολο να μου δώσεις το link? Έχεις κάτι αντίστοιχο για τα 10άρια ?

    Για την κάρτα γραφικών?

    Όσο για το UPS, χρησιμοποιώ ήδη μιας & στην περιοχή που βρίσκομαι η ΔΕΗ μαμιέται. Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως
    Win7 and Server 2008 R2 Auto Installation Program (SId:1152921504628030952)

    Για τα 10αρια είναι πιο πάνω.

    Και για την κάρτα γραφικών την εφαρμογή της εταιρίας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 947 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 927937942945946947948949952957967 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows Vista: Διαθέσιμο το Service Pack 1 RTM
    Από kostas_pav στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας