Σελ. 916 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 896906911914915916917918921926936 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.726-13.740 από 14549
  1. #13726
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλεπει τιποτα. Το δικο μου δικτυο ειναι στο καναλι 10 και του γειτονα στο 4.

    Οκ με το πρωτο, το εκανα μολις τωρα.
    Για να μην παιδεύεσαι με το wifi

    Μπούταρε ένα linux mint, δες ότι συνδέεσαι με το δίκτυο, lshw, lsusb βρές την κάρτα δικτύου χχχχ:ψψψψ και ψάξε με αυτές τις πληροφορίες για win driver
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #13727
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια κουβεντα ειναι το να μπουταρω με λινουξ. Επειδη εχει υβριδικα γραφικα, και στο λινουξ η υποστηριξη ειναι αθλια, φοβαμαι οτι δεν θα μπουταρει καν. Παλιοτερα, σε λαπτοπ με intel και nvidia, δεν μπορουσα να μπουταρω ουτε καν σε command line επειδη ο αναπηρος nouveau ειχε τα ψυχολογικα του με την nvidia.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post5989479


    ---edit
    Μεχρι να κατεβει το iso...
    Βλεποντας το id της καρτας στην λιστα του b43 εδω

    http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43/

    φαινεται καθαρα οτι δεν υποστηριζεται απο τον b43 και σε λινουξ θα ηθελε τον wl για να παιξει, οποτε σε live enviroment δεν υπαρχει περιπτωση να την δει και να συνδεθει καπου.

    - - - Updated - - -

    Οπως τα ειπα λοιπον. Και ο radeon εχει τα ψυχολογικα του και δεν εκκινει το live cd σε γραφικο περιβαλλον και η καρτα θελει τον wl για να παιξει. Τουλαχιστον βγαινει σε tty.

    Το lspci λοιπον λεει "network controller: broadcom corporation bcm43142 802.11b/g/n (rev 01)", δεν υπαρχει το wlan0 σαν ασυρματο interface και αν τρεξω "sudo iwlist scan" για να σκαναρει για ασυματα δικτυα απο το τερματικο δεν γινειται τιποτα.

    Επειδη το λαπτοπ ηταν στο σερβις αυτες τις μερες για αλλαγη σκληρου (εντος εγγυησης), παιζει να εγινε καμια μαλακια και να μην συνδεσανε την ασυρματη καρτα του κανονικα? Δεν το ανοιγω οσο ειναι ακομα εντος εγγυησης, αλλα ειδα οτι η μια απο τις 2 βιδες κατω απο την μπαταρια ειναι "κλωτσημενη".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 25-07-17 στις 14:01.
    ديميتريس

  3. #13728
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια κουβεντα ειναι το να μπουταρω με λινουξ. Επειδη εχει υβριδικα γραφικα, και στο λινουξ η υποστηριξη ειναι αθλια, φοβαμαι οτι δεν θα μπουταρει καν. Παλιοτερα, σε λαπτοπ με intel και nvidia, δεν μπορουσα να μπουταρω ουτε καν σε command line επειδη ο αναπηρος nouveau ειχε τα ψυχολογικα του με την nvidia.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post5989479


    ---edit
    Μεχρι να κατεβει το iso...
    Βλεποντας το id της καρτας στην λιστα του b43 εδω

    http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43/

    φαινεται καθαρα οτι δεν υποστηριζεται απο τον b43 και σε λινουξ θα ηθελε τον wl για να παιξει, οποτε σε live enviroment δεν υπαρχει περιπτωση να την δει και να συνδεθει καπου.

    - - - Updated - - -

    Οπως τα ειπα λοιπον. Και ο radeon εχει τα ψυχολογικα του και δεν εκκινει το live cd σε γραφικο περιβαλλον και η καρτα θελει τον wl για να παιξει. Τουλαχιστον βγαινει σε tty.

    Το lspci λοιπον λεει "network controller: broadcom corporation bcm43142 802.11b/g/n (rev 01)", δεν υπαρχει το wlan0 σαν ασυρματο interface και αν τρεξω "sudo iwlist scan" για να σκαναρει για ασυματα δικτυα απο το τερματικο δεν γινειται τιποτα.

    Επειδη το λαπτοπ ηταν στο σερβις αυτες τις μερες για αλλαγη σκληρου (εντος εγγυησης), παιζει να εγινε καμια μαλακια και να μην συνδεσανε την ασυρματη καρτα του κανονικα? Δεν το ανοιγω οσο ειναι ακομα εντος εγγυησης, αλλα ειδα οτι η μια απο τις 2 βιδες κατω απο την μπαταρια ειναι "κλωτσημενη".
    Αφού είναι στην εγγύηση γιατί δεν το γυρνάς πίσω στο service να στο φτιάξουν εκείνοι; "Κύριοι δεν λειτουργεί το wifi μου παρακαλώ φτιάξτε το". Αν το πήρες χωρίς λειτουργικό και δεν σου παίζει με W7 οδηγούς από άλλα μοντέλα φορητών αλλάζεις λειτουργικό σε ένα που θα παίξει. Αυτά είναι επακόλουθα σε HW δίχως λειτουργικό σύστημα. Στην τελική ψάξε σε forums του εξωτερικού για άλλους που έχουν το ίδιο θέμα με εσένα μπας και βρεις καμιά λύση, αν υπάρχει.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  4. #13729
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οντως το πηρα (το πηρε, ο κατοχος του, γιατι δεν εινια δικο μου) χωρις λειτουργικο.
    Οσους drivers εβαλα ηταν απο τη σελιδα που λεω παραπανω, δηλαδη μονο αυτους που δινει η εταιρια για (64αρια) windows (7, 8, 10) και κανουν για το λειτουργικο που θελω (w7). Τιποτε αλλο περα απο αυτους.

    Το λαπτοπ αγοραστηκε περυσι ή προπερσι το Σεπτεμβριο, εγινε μονο μια εγκατασταση windows σε αυτο, τα windows 7 δηλαδη, και προσφατα πηγε στο σερβις επειδη ο σκληρος του εβγαλε bad sectors και health ~10% στο hdsentinel. Επειδη ηταν μεσα στην εγγυηση, αντικατασταθηκε χωρις να πληρωσει κατι ο κατοχος του και γυρισε απο το σερβις μολις χτες, προφανως με αλλαγμενο σκληρο... και 1 βιδα κλωτσημενη :P
    ديميتريس

  5. #13730
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Αν πατήσεις το κουμπί του Wi-fi, βλέπεις να αλλάζει κάτι στην κατάσταση του μηχανήματος; Σκέφτομαι μήπως χρειάζεται να εγκατασταθεί κάποιο επιπλέον εργαλείο της HP.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #13731
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν εχει κουμπι για το wifi, ουτε keyboard shortcut (fn+κατι), ουτε καποια εφαρμογη που να δινει απο τη σελιδα της η hp.

    - - - Updated - - -

    Ειχα τη φαεινη ιδεα να κανω update το bios και τωρα βγαζει ακομα μια συσκευη στο device manager με ονομα "bcm4342a0" και id 0a5c:216d.
    Και πλεον βλεπει δικτυα, αν και ειναι με το προβλημα που λεω παραπανω (2 γραμμες σημα σε αποσταση 30εκ απο το ρουτερ). Τι να κανω τωρα?

    ---edit
    Το bluetooth ηταν τελικα, lol :P
    Εβαλα και τον driver για το bluetooth, εβαλα και τον παλιο driver για την broadcom και τελος καλο, ολα καλα. Σας ευχαριστω για τις προτασεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 25-07-17 στις 21:13.
    ديميتريس

  7. #13732
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Καλησπέρα, έχω πρόβλημα τώρα τελευταία με τον υπολογιστή. συγκεκριμένα δεν μου φορτώνει τα windows (έχω εφτάρια κανονικά) τον ανοίγω και εμφανίζεται μαύρη οθόνη και η ένδειξη "loading operating system" και τελικά αφού πατώ reset αρκετές φορές εν τέλει φορτώνει τα εφτάρια....μου το ΄χει κάνει και άλλες φορές στο παρελθόν, αλλά τώρα μου το κάνει σχεδόν συνεχόμενα, τι κάνω;

  8. #13733
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω πρόβλημα τώρα τελευταία με τον υπολογιστή. συγκεκριμένα δεν μου φορτώνει τα windows (έχω εφτάρια κανονικά) τον ανοίγω και εμφανίζεται μαύρη οθόνη και η ένδειξη "loading operating system" και τελικά αφού πατώ reset αρκετές φορές εν τέλει φορτώνει τα εφτάρια....μου το ΄χει κάνει και άλλες φορές στο παρελθόν, αλλά τώρα μου το κάνει σχεδόν συνεχόμενα, τι κάνω;
    Μήπως ο δίσκος ετοιμάζεται να την κάνει για...άλλες πολιτείες?Για κατέβασε το hard disk sentinel να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται.Τρέξε κι ένα chkdsk /f/r (αν έχεις συμβατικό δίσκο HD)

  9. #13734
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω πρόβλημα τώρα τελευταία με τον υπολογιστή. συγκεκριμένα δεν μου φορτώνει τα windows (έχω εφτάρια κανονικά) τον ανοίγω και εμφανίζεται μαύρη οθόνη και η ένδειξη "loading operating system" και τελικά αφού πατώ reset αρκετές φορές εν τέλει φορτώνει τα εφτάρια....μου το ΄χει κάνει και άλλες φορές στο παρελθόν, αλλά τώρα μου το κάνει σχεδόν συνεχόμενα, τι κάνω;
    ξεκινα απο εναν ελενχο δισκου των windows ,μετα μια εκκαθαριση του δισκου , και την εντολη σε dos sfc /scannow
    με το crystal disk info σαν δευτερο βημα μετα τον ελενχο δισκου μπορεις να δεις μια αναφορα του S.M.A.R.T. για την φυσικη κατασταση του δισκου (περα απο τα προβληματα λογισμικου που μπορει και να διορθωσει o ελενχος δισκου )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #13735
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεκινα απο εναν ελενχο δισκου των windows ,μετα μια εκκαθαριση του δισκου , και την εντολη σε dos sfc /scannow
    με το crystal disk info σαν δευτερο βημα μετα τον ελενχο δισκου μπορεις να δεις μια αναφορα του S.M.A.R.T. για την φυσικη κατασταση του δισκου (περα απο τα προβληματα λογισμικου που μπορει και να διορθωσει o ελενχος δισκου )
    δηλαδή - ο υπολογιστής μου - ιδιότητες - έλεγχος και ανασυγκρότηση δίσκου;

  11. #13736
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι εκει , μονο τον ελενχο για αρχη .
    μπορεις να κατεβασεις και το crystal disk info σαν πρωτο βημα , γιατι η εξεταση δισκων , θα ζητησει επανεκκινηση που μπορει να σε οδηγησει στα γνωστα σου προβληματα εκκινησης.
    αν δεις τιποτα κιτρινο , κατι δεν παει καλα.
    μπορεις να ανεβασεις και printscreen αν δεν νιωθεις βεβαιος για κατι .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #13737
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι εκει , μονο τον ελενχο για αρχη .
    μπορεις να κατεβασεις και το crystal disk info σαν πρωτο βημα , γιατι η εξεταση δισκων , θα ζητησει επανεκκινηση που μπορει να σε οδηγησει στα γνωστα σου προβληματα εκκινησης.
    αν δεις τιποτα κιτρινο , κατι δεν παει καλα.
    μπορεις να ανεβασεις και printscreen αν δεν νιωθεις βεβαιος για κατι .
    ευχαριστώ, θα το κάνω και βλέπουμε τι θα βγεί...τον υπολογιστή τον έχω μια πενταετία περίπου, να τα ΄παιξε άραγε όντως ο δίσκος;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ο δίσκος ετοιμάζεται να την κάνει για...άλλες πολιτείες?Για κατέβασε το hard disk sentinel να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται.Τρέξε κι ένα chkdsk /f/r (αν έχεις συμβατικό δίσκο HD)
    ας ελπίσουμε πως όχι!

  13. #13738
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Φίλε nightbird7000 για αρχή πάρε ένα γενικό backup του δίσκου...μετά κάνεις τα υπόλοιπα.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  14. #13739
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαθηκανε τα βελακια απο τον chromium και τον chrome στο start menu μου (εικονα)! Κανονικα, εινια οπως φαινεται στο vmware player και δινουν επιλογες για απευθειας ανοιγμα σε incognito mode και κατι αλλα που τα αγνοω. Οι εφαρμογες που φαινονται εκει εινια ολες pinned, δεν ειναι δηλαδη οι πιο δημοφιλεις ή οι πιο προσφατες εφαρμογες.

    Καμια ιδεα?

    - - - Updated - - -

    Ας ρωτησω κατι πιο ευκολο.

    Ενα pc με w7 home 32αρια εχει κολλησει εδω και λιγες μερες εναν ιο που ανοιγει διαφορες σελιδες-διαφημησεις του mail.ru, ειτε σαν popups στους browsers, ειτε στο ασχετο εκει που ο υπολογιστης κανει κατι αλλο, ειτε σαν διαφημηση 30 δευτερολεπτων μεσα σε ΚΑΘΕ βιντεο του youtube. Και με το ublock ενεργο!
    Σκαναριστηκε με avast, adwcleaner, mbam, junkware removal tool, hijackthis και με αλλο ενα που δεν το θυμαμαι και οτι ηταν να βγει, βγηκε. Οι ff και chrome εχουν γινει reset to default settings, οι συντομευσεις τους ειναι καθαρες (δεν λενε πχ "chrome.exe <url>"), δεν υπαρχει καποια περιεργη scheduled task να τρεχει και γενικα ειναι πλεον καθαρο. Παρολα αυτα, η μονη διαφορα απο πριν εινια στο οτι δεν πεταει διαφημησεις στο ασχετο. Εξακολουθει να τις πεταει στους browsers, με ΚΑΘΕ κλικ στον κενο χωρο των σελιδων στις σελιδες, και φυσικα στο youtube.

    Για πειτε καμια ιδεα...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails velakia.jpg  

    ديميتريس

  15. #13740
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κανε και ενα sfc /scannow απο cmd .
    ειχα συναντησει προσφατα αναλογη περιπτωση μετα απο εγκατασταση video plugin που ζητουσε πλαστο βιντεο για να παιξει (σε win 8 ) .
    δυστυχως, αν και φαινομενικα καθαρισε , δεν μπορω να πω οτι καθαρισε απολυτως .
    δοκιμασε και σκαναρισμα με live cd /usb απο καποιο antivirus .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 916 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 896906911914915916917918921926936 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows Vista: Διαθέσιμο το Service Pack 1 RTM
    Από kostas_pav στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας