Σελ. 944 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 924934939942943944945946949954964 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.146-14.160 από 14549
  1. #14146
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @sweet dreams
    Δεν γινεται να κραταω image μηνιαια για να αντιμετωπιζω την οποια αναπηρια θα μου φερει το wu, και μονο αυτο, επειδη η ms εχει πλεον ανυπαρκτο quality testing σε ολα της τα λειτουργικα. Η εγκατασταση απο την αρχη δεν ειναι λυση επισης, γιατι θα μου παρει μερες μεχρι να το ξαναφερω στα μετρα μου.
    Επειδη στα 7 δεν μπαινω και τοσο συχνα, επειδη δεν εχω αλλο συστημα με windows μεσα στο σπιτι για να εχω μια δευτερη γνωμη, και επειδη εχω και αλλα θεματα στο κεφαλι μου, ασχολουμαι οποτε μπορω και σιγουρα μου παιρνει παραπανω απο 1-2 μερες να το λυσω. Αλλα με το συγκεκριμενο εχω φτασει στο σημειο που δεν μπορω να προχωρησω παραπερα.

    @slalom
    Στο ιδιο hardware, σε λινουξ, το δικτυο με τις ιδιες ακριβως παραμετρους (δηλαδη σταθερη ip, dns της google, ipv6 κλειστο) κανει μολις 4 δευτερα να ξεκινησει και εινια το πιο αργο πραγμα στην εκκινηση του λειτουργικου.

    Spoiler:
    Κώδικας:
    $ systemd-analyze 
    Startup finished in 3.031s (kernel) + 2.660s (userspace) = 5.691s 
    graphical.target reached after 2.638s in userspace
    
    $ systemd-analyze blame
              2.114s ifupdown-wait-online.service
              1.788s ifupdown-pre.service
               962ms dev-sda3.device
               577ms udisks2.service
               457ms systemd-timesyncd.service

    Με τον σκεπτικο "πας για κατουρημα και μεχρι να γυρισεις εχει μπει", στο λινουξ ειναι ετοιμο πριν καν προλαβω να τα κανω πανω μου!
    Το εξοργιστικο ειναι οτι αν δεν ειναι το δικτυο ετοιμο, αργουνε να ανοιξουν και οσες εφαρμογες χρησιμοποιουν δικτυο, πχ teamviewer, chromium, skype κλπ. Ακομα και το παναργο network discovery που εχουν τα 7 και δεν φτιαχτηκε ποτε, γινεται ακομα πιο αργο και κανω 3+ λεπτα να κανω mount τα δικτυακα shares μου για να παρω κατι.

    Long story short, εκανα και την ενημερωση του Απριλιου, που περασε αυτη του Μαρτιου σαν security update, αλλα δεν αλλαξε κατι.

    - - - Updated - - -

    Και για οσους λενε "δεν εβγαλε κανενα προβλημα σε μενα η ενημερωση"
    https://www.ghacks.net/2019/04/11/oh...ausing-issues/

    Btw, απο το παραπανω επιρρεαζονται ακομα και οσοι βαλανε το σκετο security update.

    - - - Updated - - -

    Μπορει καποιος να μου ποσταρει τα περιεχομενα του hosts του? Με ενδιαφερουν μονο αυτες οι γραμμες εδω
    Κώδικας:
    # localhost name resolution is handled within DNS itself.
    #	127.0.0.1       localhost
    #	::1             localhost
    γιατι ειδα καποιον να λεει οτι δεν θελουν καγκελο μπροστα και οτι ισως να ευθυνονται για το θεμα μου με το dns event clients.
    ديميتريس

  2. #14147
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ετσι ειναι τα default hosts και στα δικα μου 7
    το καγκελο ειναι για να μετατρεπει το τι ακολουθει ,σε σχολιο ωστε να μην εφαμοζεται .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #14148
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξερω τι κανει το καγκελο. Και σε μενα ετσι ειναι, με το καγκελο. Στο λινουξ παρολα αυτα η αντιστοιχη γραμμη (127.0.0.1 localhost) ειναι χωρις καγκελο, απο παντα.

    - - - Updated - - -

    Εβγαλα λοιπον το καγκελο απο τη γραμμη με το 127.0.0.1 (η αλλη δεν με ενδιαφερει μιας και εχω το ipv6 κλειστο), το πρωι πριν φυγω και εκανα τερματισμο, οποτε δεν το τσεκαρα.
    Και τωρα που ξαναμπηκα windows, ξεχασα οτι ειχα κανει την αλλαγη... και πηγα τουαλετα μεχρι να μπει και δεν ειδα τι γινεται. Παντως, αν για τον Χ λογο καθυστερησει η εκκινηση για αρκετο χρονο, πχ για να κανει τις ενημερωσεις, οταν μπει στα windows το δικτυο εινια ετοιμο με την πρωτη.

    Επανεκκινησα και καθησα μπροστα στο pc να δω τι θα κανει και παλι κανει τα ιδια. αρα δεν ειναι το hosts.
    ديميتريس

  4. #14149
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Σας λειτουργεί η απομακρυσμένη βοήθεια με την επιλογή «εύκολη σύνδεση» (easy connect); Τελευταία φορά που θυμάμαι να δούλεψε πρέπει να ήταν πριν από τουλάχιστον έναν χρόνο. Πλέον παίρνω πάντα το μήνυμα «Δεν είναι δυνατή η σύνδεση με το καθολικό ομότιμο δίκτυο»/«Can't connect to the global peer-to-peer network».

    Το έχω δοκιμάσει σε διάφορους υπολογιστές, με και χωρίς native σύνδεση IPv6. Έχω ελέγξει τις ρυθμίσεις του firewall των Windows. Υποψιάζομαι ότι η Microsoft έχει απενεργοποιήσει τους PNRP seed servers που χρειάζονται για αυτή τη λειτουργία.

    Μπορεί να το δοκιμάσει κανείς και να μου πει τι του βγάζει η παραπάνω επιλογή, όπως και οι παρακάτω εντολές στη γραμμή εντολών;
    Κώδικας:
    netsh p2p pnrp cloud sync seed Global_
    netsh p2p pnrp cloud show statistics Global_
    Γνωρίζω για το Teamviewer κ.τ.λ., με ενδιαφέρει όμως συγκεκριμένα η απομακρυσμένη βοήθεια των Windows. Στα 10 υπάρχει ακόμα, με το όνομα msra. Δεν έχει σχέση με το quick assist.

    Ευχαριστώ
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #14150
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οι εντολες βγαζουν
    Κώδικας:
    Δεν βρεθηκε συννεφο (σφαλμα 0x80980601)
    ديميتريس

  6. #14151
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μάλλον έχεις απενεργοποιήσει τις σχετικές υπηρεσίες.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #14152
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Την καλημέρα ή την καλησπέρα μου μάλλον τώρα...
    και πάω να ανοίξω τον υπολογιστή μου και μου ΄ρχετε αυτό εδώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_11.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  51,4 KB 
ID: 203599

    καλά αυτοί δεν είχαν πει πως θα υποιστηρίζουν τα εφτά μέχρι την άνοιξη του '21;

  8. #14153
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καλημέρα ή την καλησπέρα μου μάλλον τώρα...
    και πάω να ανοίξω τον υπολογιστή μου και μου ΄ρχετε αυτό εδώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_11.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  51,4 KB 
ID: 203599

    καλά αυτοί δεν είχαν πει πως θα υποιστηρίζουν τα εφτά μέχρι την άνοιξη του '21;
    όχι μέχρι το 2020 είναι όπως αναφέρει
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  9. #14154
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καλημέρα ή την καλησπέρα μου μάλλον τώρα...
    και πάω να ανοίξω τον υπολογιστή μου και μου ΄ρχετε αυτό εδώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_11.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  51,4 KB 
ID: 203599

    καλά αυτοί δεν είχαν πει πως θα υποιστηρίζουν τα εφτά μέχρι την άνοιξη του '21;
    Το έχουν μέσα στο Site.
    https://support.microsoft.com/el-gr/...anuary-14-2020
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #14155
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    μάλιστα, πρέπει δηλαδή να αρχίσω να ψάχνομαι για τα δεκάρια...ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας skel & sweet dreams.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουν μέσα στο Site.
    https://support.microsoft.com/el-gr/...anuary-14-2020
    και αν κάποιος συνεχίσει δηλαδή να δουλεύει σε εφτάρια; Δεν θα λαμβάνει βέβαια ενημερώσεις, αλλά απο διάφορους φίλους τεχνικούς κατά καιρούς ακούω την άποψη "και τι έγινε;" εδώ υπάρχουν ακόμα τα windows XP, αν έχεις λάβει όλα τα απαραίτητα προστατευτικά μέτρα στον υπολογιστή σου νομίζω πως δεν έχεις ανάγκη τις ενημερώσεις, πολλοί δεν τις εγκαθιστούν καν...

  11. #14156
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν κάποιος συνεχίσει δηλαδή να δουλεύει σε εφτάρια; Δεν θα λαμβάνει βέβαια ενημερώσεις, αλλά απο διάφορους φίλους τεχνικούς κατά καιρούς ακούω την άποψη "και τι έγινε;" εδώ υπάρχουν ακόμα τα windows XP, αν έχεις λάβει όλα τα απαραίτητα προστατευτικά μέτρα στον υπολογιστή σου νομίζω πως δεν έχεις ανάγκη τις ενημερώσεις, πολλοί δεν τις εγκαθιστούν καν...
    Αυτοί που λένε τέτοια πράγματα, απλά δεν είναι τεχνικοί υπολογιστών αλλά άλλη ειδικότητα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #14157
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που λένε τέτοια πράγματα, απλά δεν είναι τεχνικοί υπολογιστών αλλά άλλη ειδικότητα.
    Πεοβασανιστές?

  13. #14158
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλιστα, πρέπει δηλαδή να αρχίσω να ψάχνομαι για τα δεκάρια...ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας skel & sweet dreams.

    - - - Updated - - -



    και αν κάποιος συνεχίσει δηλαδή να δουλεύει σε εφτάρια; Δεν θα λαμβάνει βέβαια ενημερώσεις, αλλά απο διάφορους φίλους τεχνικούς κατά καιρούς ακούω την άποψη "και τι έγινε;" εδώ υπάρχουν ακόμα τα windows XP, αν έχεις λάβει όλα τα απαραίτητα προστατευτικά μέτρα στον υπολογιστή σου νομίζω πως δεν έχεις ανάγκη τις ενημερώσεις, πολλοί δεν τις εγκαθιστούν καν...
    Δεν θα έχεις ενημερώσεις ασφαλείας με ότι συνεπάγεται αυτό.
    Αν θέλεις έναν υπολογιστή που δεν θα έχει σχέση με το Internet, οκ μπορείς να την βγάλεις και με τα xp.


    Υπάρχει ακόμα πολύς κόσμος που όταν ακούσει οτι για να έχει ενημερώσεις κλπ θα πρέπει να το έχει νόμιμο σου λέει, έλα και τι έγινε

  14. #14159
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω παντως περισσοτερα προβληματα εχω συναντησει με ενημερωσεις παρα απο την ελειψη αυτων . και αν καποια ενημερωση ειναι απαραιτητη για καποια λειτουργια , παντα υπαρχει η δυνατοτητα να την κανω μεμονωμενα .

    τωρα για τα κενα ασφαλειας .

    αν εχουν ανακαλυψει καποια, παντα θα υπαρχουν και καποια που δεν τα εχουν ανακαλυψει , ή δεν τα εχουνε διορθωσει , οποτε , μια ή αλλη . ενημερωνομαι κιολας και ετσι αν τυχει κατι συνταρακτικο , ελπιζω οτι δεν θα ειμαι ο πρωτος ωστε να μην εχω μαθει πριν για αυτο .
    την τελευταια φορα που θυμαμαι οτι χρειαστηκε ενημερωση για να διορθωθει προβλημα ηταν στα xp και ειχα ανακαλυψει μια λυση πριν βγει η ενημερωση που διορθωνε το προβλημα .

    τωρα πχ , βλεπω οτι τελευταια φορα εκανα ενημερωσεις πριν απο 2,5 χρονια (4/1/2017),σε εγκατασταση λειτουργικου στις 27/12/2015 . εχω εγκαταστησει λογισμικο συνυφασμενο με το λειτουργικο απο τοτε οπως και πανω απο 366 εφαρμογες περα απο αλλες τοσες ,ισως και τις διπλασιες που τις τρεχω απο απλο unzip .
    επισης αν τυχει και κανω ενημερωσεις σε καποιον υπολογιστη , τρεχω και ενα σκριπτακι που αφαιρει τις ενημερωσεις με "τηλεμετρησεις" της microsoft .
    α ! και δεν εχω antivirous , εκανα για 2 χρονια δοκιμη με ενα που δεν εκανε realtime scan (clamwin ) και μετα τα αφαιρεσα τελειως . εχω αφησει κανα δυο εφαρμογες για σκαναρισμα οπως το malwarebytes το 2 , και μερικα tools απο διαφορους . εχω ομως το defender (ανενεργο ) μηπως και καποτε χρειαστει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #14160
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως περισσοτερα προβληματα εχω συναντησει με ενημερωσεις παρα απο την ελειψη αυτων . και αν καποια ενημερωση ειναι απαραιτητη για καποια λειτουργια , παντα υπαρχει η δυνατοτητα να την κανω μεμονωμενα .

    τωρα για τα κενα ασφαλειας .

    αν εχουν ανακαλυψει καποια, παντα θα υπαρχουν και καποια που δεν τα εχουν ανακαλυψει , ή δεν τα εχουνε διορθωσει , οποτε , μια ή αλλη . ενημερωνομαι κιολας και ετσι αν τυχει κατι συνταρακτικο , ελπιζω οτι δεν θα ειμαι ο πρωτος ωστε να μην εχω μαθει πριν για αυτο .
    την τελευταια φορα που θυμαμαι οτι χρειαστηκε ενημερωση για να διορθωθει προβλημα ηταν στα xp και ειχα ανακαλυψει μια λυση πριν βγει η ενημερωση που διορθωνε το προβλημα .

    τωρα πχ , βλεπω οτι τελευταια φορα εκανα ενημερωσεις πριν απο 2,5 χρονια (4/1/2017),σε εγκατασταση λειτουργικου στις 27/12/2015 . εχω εγκαταστησει λογισμικο συνυφασμενο με το λειτουργικο απο τοτε οπως και πανω απο 366 εφαρμογες περα απο αλλες τοσες ,ισως και τις διπλασιες που τις τρεχω απο απλο unzip .
    επισης αν τυχει και κανω ενημερωσεις σε καποιον υπολογιστη , τρεχω και ενα σκριπτακι που αφαιρει τις ενημερωσεις με "τηλεμετρησεις" της microsoft .
    α ! και δεν εχω antivirous , εκανα για 2 χρονια δοκιμη με ενα που δεν εκανε realtime scan (clamwin ) και μετα τα αφαιρεσα τελειως . εχω αφησει κανα δυο εφαρμογες για σκαναρισμα οπως το malwarebytes το 2 , και μερικα tools απο διαφορους . εχω ομως το defender (ανενεργο ) μηπως και καποτε χρειαστει .
    Όλο το post αναφέρει επικίνδυνα πράγματα και μάλιστα από μέλος που έχει αποδείξει ότι ξέρει αρκετά, προσωπικά κάνω ότι δεν το διάβασα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 944 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 924934939942943944945946949954964 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows Vista: Διαθέσιμο το Service Pack 1 RTM
    Από kostas_pav στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας