Σελ. 946 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 926936941944945946947948951956966 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.176-14.190 από 14549
  1. #14176
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ την έλλειψη υποστήριξης σε νέο hardware δεν την εκλαμβάνεις ως έμμεσο (αν όχι άμμεσο) εκβιασμό Το γεγονός ότι με τόση απήχηση που έχουν ακόμα τα 7άρια & σου αφαιρεί με το έτσι θέλω την υποστήριξη τους, εμένα τουλάχιστον αυτό ακριβώς υποδηλώνει. Και από την στιγμή που δεν έχει λήξει η υποστήριξη τους, γιατί να μου βγάζει ασύμβατο το νέο hardware ? Όταν θα λήξει να πω εντάξει. Μόνο που το κάνει ήδη. Άρα ?

    Όσον αφορά το θέμα της ενεργοποίησης στα 10άρια με κλειδί των 7 δεν το γνωρίζω. Αλλά πάλι, σε περίπτωση που θελήσει κάποιος να προχωρήσει σε αναβάθμιση του PC έχοντας χάσει το κλειδί των 7, τότε τί κάνει ? Υποθετικά μιλώντας πάντα.
    Από την στιγμή που υπάρχουν δυνατότητες και λειτουργίες στο Hardware που δεν μπορεί να τις υποστηρίξει το λειτουργικό τι θέλεις να σου πει;;

    Δηλαδή μετά από 10 χρόνια που υπάρχει το λειτουργικό στην κυκλοφορία δεν θα πρέπει κάποια στιγμή να το αποσύρουν;; όσο και καλό λειτουργικό να ήταν τα 7αρια μπροστά στα 10 φαίνεται πλέον αρχαίο.

    Αν έχεις χάσει τον κωδικό και δεν μπορείς να τον βρεις με κανένα τρόπο τότε αγοράζεις καινούργιο, με ποιον άλλο τρόπο δηλαδή να κάνεις ενεργοποίηση εκτός από τις μεθόδους του "Θείου";;; δεν είσαι και ευχαριστημένος που μετά από τόσα χρόνια επιτρέπουν ενεργοποίηση με τον κωδικό άλλου λειτουργικού και δεν σου λένε να αγοράσεις καινούργια άδεια;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #14177
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Μετά από αλλαγή hardware στο Pc, αντιμετωπίζω «σοβαρό» πρόβλημα με το Win Update. Με το θα μπω στα windows πετάει το εξής

    Συνημμένο Αρχείο 204166

    με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το update.

    Σύνθεση υπολογιστή :

    - M/B : ASRock-Fatal1ty B450 Gaming K4
    - CPU : AMD Ryzen7

    Όσο κι αν έψαξα στο internet για κάποια λύση ώστε να δουλέψουν τα 7άρια με τον νέο επεξεργαστή, δυστηχώς δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Οι περισσότεροι αναφέρονταν σε νέα εγκατάσταση του λειτουργικού. Γνωρίζετε κάποιον άλλο τρόπο ώστε ν' αποφύγω την ταλαιπωρία ? Δεν είμαι σε θέση να ξαναστήσω τον υπολογιστή απ' την αρχή μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας & τόσες τροποποιήσεις που έχω κάνει στο λειτουργικό, ώστε να το φέρω στα μέτρα μου.
    Νομίζω πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας.

    Ευχαριστώ & συγνώμη αν το παραθέτω σε λάθος νήμα.
    αν δεν σου παρουσιαζει τιποτα παραπανω απο αυτο το μηνυμα , τοτε βρες ποια ενημερωση συμπεριλαμβανει αυτο το μηνυμα και αφαιρεσε την .

    και πλεον εχεις και μια ιδεα του τι φτανει να θεωρει "ενημερωση" η ms
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #14178
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν σου παρουσιαζει τιποτα παραπανω απο αυτο το μηνυμα , τοτε βρες ποια ενημερωση συμπεριλαμβανει αυτο το μηνυμα και αφαιρεσε την .



    και πλεον εχεις και μια ιδεα του τι φτανει να θεωρει "ενημερωση" η ms
    πλάκα κάνεις.
    Ή είναι για πλάκα οι ενημερώσεις .... ;;;;

    Περίεργος είμαι να δω αν ο φίλος θα τα καταφέρει με αυτό το tip

  4. #14179
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλάκα κάνεις.
    Ή είναι για πλάκα οι ενημερώσεις .... ;;;;

    Περίεργος είμαι να δω αν ο φίλος θα τα καταφέρει με αυτό το tip
    αν ειναι τα σωστα kb , γιατι να μην τα καταφερει ;
    οταν βγηκαν τα win 7 η ms , δεν ειχε την στρατηγικη να σπρωξει τα 10, ουτε και την συγκομιδη τετοιου πληθους "τηλεστοιχειων" , οποτε αρκετα πραγματα ειναι κατι περισσοτερο απο αχρηστα οταν φορτωνονται στον υπολογιστη σου για να σε σπρωχνουν χωρις λογο σε αλλο προιον.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #14180
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που υπάρχουν δυνατότητες και λειτουργίες στο Hardware που δεν μπορεί να τις υποστηρίξει το λειτουργικό τι θέλεις να σου πει;;

    Δηλαδή μετά από 10 χρόνια που υπάρχει το λειτουργικό στην κυκλοφορία δεν θα πρέπει κάποια στιγμή να το αποσύρουν;; όσο και καλό λειτουργικό να ήταν τα 7αρια μπροστά στα 10 φαίνεται πλέον αρχαίο.

    Αν έχεις χάσει τον κωδικό και δεν μπορείς να τον βρεις με κανένα τρόπο τότε αγοράζεις καινούργιο, με ποιον άλλο τρόπο δηλαδή να κάνεις ενεργοποίηση εκτός από τις μεθόδους του "Θείου";;; δεν είσαι και ευχαριστημένος που μετά από τόσα χρόνια επιτρέπουν ενεργοποίηση με τον κωδικό άλλου λειτουργικού και δεν σου λένε να αγοράσεις καινούργια άδεια;;
    Αυτό που θέλω είναι να το αναβαθμίσει ώστε να υποστηρίξει το hardware. Θες δλδ να μου πεις ότι απ' τη στιγμή που κυκλοφόρησαν τα 7άρια μέχρι & σήμερα ήταν σε θέση να υποστηρίξουν τις λειτουργίες-δυνατότητες που ακολουθούσαν την ανάπτυξη του hardware ή μήπως ότι τα 10άρια απ' την στιγμή που εμφανίστηκαν ήταν έτοιμα για την υποστήριξη των νέων επεξεργαστών ? Προφανώς μέσω αναβαθμίσεων γίνονται αυτά ή κάνω λάθος ?

    Όσο για την απόσυρση των 7 επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα. Προσωπικά τα βρίσκω μια χαρά. Το αν κάποιοι τα θεωρούν αρχαία, δικαίωμα τους. Δεν διατίθεμαι να τους αλλάξω γνώμη & δεν μου πέφτει λόγος. Όπως έχω ξαναπεί, όπως την βρίσκει ο καθένας. Και όσον αφορά τα 10άρια σε συνδυασμό με τα τόσα προβλήματα που δημιούργησαν σε χρήστες παγκοσμίως (και συνεχίζουν να το κάνουν σε κάθε νέο update), μόνο μοντέρνα δεν μπορώ να θεωρήσω.
    Αλλά είμαι περίεργος να μάθω (εάν έχεις άμεση πληροφόρηση) σε τι ποσοστό χρήσης έχουν φτάσει σε σχέση με τα 7άρια. Χωρίς παρεξήγηση φυσικά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν σου παρουσιαζει τιποτα παραπανω απο αυτο το μηνυμα , τοτε βρες ποια ενημερωση συμπεριλαμβανει αυτο το μηνυμα και αφαιρεσε την .



    και πλεον εχεις και μια ιδεα του τι φτανει να θεωρει "ενημερωση" η ms
    Νομίζω ότι η εικόνα μου παρέθεσα άλλο δείχνει. Δεν προχωρά σε updates δλδ, επειδή δεν υποστηρίζεται ο νέος επεξεργαστής.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  6. #14181
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αμα κοιταξεις πανω πανω στο φορουμ που παραπεμπει το λινκ των kb , νομιζω οτι αυτο αφορα .


    -edit-
    εχμ θα θες και ενημερωσεις ..
    ισως το wsus να βοηθησει ( δεν εγκαθισταται απο οσο θυμαμαι -εχω κανα 3αρι χρονια να το χρησιμοποιησω-), κατεβαζει και εγκαθιστα τις ενημερωσεις των windows για offline ενημερωσεις .
    δοκιμασε το αφαιροντας τις προβληματικες (kb ) ενημερωσεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 02-06-19 στις 22:15.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #14182
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω είναι να το αναβαθμίσει ώστε να υποστηρίξει το hardware. Θες δλδ να μου πεις ότι απ' τη στιγμή που κυκλοφόρησαν τα 7άρια μέχρι & σήμερα ήταν σε θέση να υποστηρίξουν τις λειτουργίες-δυνατότητες που ακολουθούσαν την ανάπτυξη του hardware ή μήπως ότι τα 10άρια απ' την στιγμή που εμφανίστηκαν ήταν έτοιμα για την υποστήριξη των νέων επεξεργαστών ? Προφανώς μέσω αναβαθμίσεων γίνονται αυτά ή κάνω λάθος ?

    Όσο για την απόσυρση των 7 επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα. Προσωπικά τα βρίσκω μια χαρά. Το αν κάποιοι τα θεωρούν αρχαία, δικαίωμα τους. Δεν διατίθεμαι να τους αλλάξω γνώμη & δεν μου πέφτει λόγος. Όπως έχω ξαναπεί, όπως την βρίσκει ο καθένας. Και όσον αφορά τα 10άρια σε συνδυασμό με τα τόσα προβλήματα που δημιούργησαν σε χρήστες παγκοσμίως (και συνεχίζουν να το κάνουν σε κάθε νέο update), μόνο μοντέρνα δεν μπορώ να θεωρήσω.
    Αλλά είμαι περίεργος να μάθω (εάν έχεις άμεση πληροφόρηση) σε τι ποσοστό χρήσης έχουν φτάσει σε σχέση με τα 7άρια. Χωρίς παρεξήγηση φυσικά
    Yπάρχουν και πάρα πολλοί ακόμη που θεωρούν τα XP μια χαρά λειτουργικό και συνεχίζουν να το δουλεύουν, είναι λόγος αυτός να συνεχίσει και η MS την υποστήριξη;;

    Επειδή παρουσιάζονται προβλήματα σε ορισμένα Hardware από τα 10αρια θεωρούνται και παλιότερο λειτουργικό από τα 7αρια;;

    Για το άλλο που ρωτάς, έχει αναφερθεί στο Forum
    https://www.adslgr.com/forum/threads...E%B1-Windows-7
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #14183
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πριν καμια εβδομαδα παντως ενα xp μηχανημα που εχω με pos μοντα , κατεβαζε ενημερωσεις , τις περισσοτερες που ειδα ,ειχαν να κανουν με net framework
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #14184
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν καμια εβδομαδα παντως ενα xp μηχανημα που εχω με pos μοντα , κατεβαζε ενημερωσεις , τις περισσοτερες που ειδα ,ειχαν να κανουν με net framework
    Όταν βλέπω αυτό το λειτουργικό με πιάνει μελαγχολία, νομίζω ότι έχω τηλεμεταφερθεί στον προηγούμενο αιώνα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #14185
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath

    ενα skin υποθεση ειναι αυτο
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #14186
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχουν και πάρα πολλοί ακόμη που θεωρούν τα XP μια χαρά λειτουργικό και συνεχίζουν να το δουλεύουν, είναι λόγος αυτός να συνεχίσει και η MS την υποστήριξη;;

    Επειδή παρουσιάζονται προβλήματα σε ορισμένα Hardware από τα 10αρια θεωρούνται και παλιότερο λειτουργικό από τα 7αρια;;

    Για το άλλο που ρωτάς, έχει αναφερθεί στο Forum
    https://www.adslgr.com/forum/threads...E%B1-Windows-7
    Εντάξει, μην τρελλαθούμε εντελώς Δεν συζητάμε πλέον για τα XP. Μιλάμε για ένα λειτουργικό που συνεχίζει να στέκεται σταθερά στα πόδια του τόσα χρόνια. Αυτό από μόνο του δίνει την απάντηση περί αρχαιότητας.

    Τώρα πάλι, όταν αναφέρεις προβλήματα σε «ορισμένα» hardware οφείλω να ομολογήσω ότι το θεωρώ ελαφρώς άστοχο. Με ποια έννοια το λέω. Όλοι αυτοί οι χρήστες παγκοσμίως που τους εμφανίζονται προβλήματα, έχουν hardware της προηγούμενης 10ετίας, οπότε είναι ένας πιθανός λόγος να τους δημιουργούν πρόβλημα ? Προσωπικά δεν το πιστεύω. Διότι αν θεωρήσουμε τα 10άρια ένα νέο-μοντέρνο λειτουργικό που υποστηρίζει τις δυνατότητες που προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες (cpu, ssd, γραφικά κλπ), πως γίνεται σε κάθε αναβάθμιση να δημιουργούν προβλήματα ?

    Δεν τα θεωρώ παλιότερο ως λειτουργικό, αλλά πολύ περισσότερο ασταθές σε σχέση με τα 7άρια. Και έχω & μια προσωπική εμπειρία που θέλω να αναφέρω επ' αυτού.

    Πρόσφατα, σε καθαρή εγκατάσταση των 10 σε υπολογιστή ενός φίλου έβγαζε πρόβλημα στο format του δίσκου. Παρένθεση : ο sata controller ήταν σε AHCI mode. Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ακριβώς το μνμ. Για να μην μακρυγορώ όμως, μετά από κάποιες προσπάθειες (με αλλαγή του SATA σε IDE) προχώρησε στην εγκατάσταση και στην 1η επανεκκίνηση έβγαζε πρόβλημα ότι δεν βρίσκει τον boot manager &&&, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεκινήσει το λειτουργικό. Τα 7άρια απ' την άλλη (που επανέφερε από backup) δούλευαν μια χαρά σε AHCI mode. Στο δε laptop (επίσης σε AHCI), η εγκατάσταση έγινε μια χαρά. Κανένα θέμα. Eντελώς διαφορετικό hardware θα μου πεις, ok.
    Με απλά λόγια τα 10άρια γενικώς τρώνε πολλές φρίκες ακόμα & σε νέο hardware σε αντίθεση με τα αρχαία 7άρια. Διότι αν εξαιρέσεις το θέμα της ασυμβατότητας με τον επεξεργαστή (που μου παρουσίασε), κατά τ' άλλα τα 7άρια & σφεντόνα πάνε & μια χαρά δουλεύουν. Είτε θέλει ο οποισδήποτε να τ' αποκαλεί αρχαία ή πανάρχαια, το θέμα είναι ότι ο υπολογιστής μου δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Σε αντίθεση με τα 10άρια που σε κάθε «αναβάθμιση» τους συνεχίζουν να δημιουργούν θέματα.

    Και τέλος, σχετικά με το ποσοστό χρήσης στο οποίο αναφέρθηκα (αφού διάβασα τις απόψεις των φίλων στο link, αλλά κοίταξα λίγο & στο internet), το γεγονός & μόνο ότι τα 7άρια συνεχίζουν να χρησιμοποιούνται σε ποσοστό πάνω απ' 30% παγκοσμίως (3 χρόνια μετά την κυκλοφορία των 10) επίσης απαντά από μόνο του. Πως & γιατί δεν πέφτει η δημοτικότητα τους είναι μεγάλο θέμα συζήτησης, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος.

    Υ.Γ. Δεν αμφισβητώ όλα αυτά που αναφέρεις (μιας και χρησιμοποιώ και τα 10άρια), αλλά πιστεύω ότι ο μόνος λόγος για την «εξαφάνιση» των 7 θα είναι η έλλειψη υποστήριξης και όχι η λειτουργικότητα των 10.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 03-06-19 στις 14:37.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  12. #14187
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, μην τρελλαθούμε εντελώς Δεν συζητάμε πλέον για τα XP. Μιλάμε για ένα λειτουργικό που συνεχίζει να στέκεται σταθερά στα πόδια του τόσα χρόνια. Αυτό από μόνο του δίνει την απάντηση περί αρχαιότητας.

    Τώρα πάλι, όταν αναφέρεις προβλήματα σε «ορισμένα» hardware οφείλω να ομολογήσω ότι το θεωρώ ελαφρώς άστοχο. Με ποια έννοια το λέω. Όλοι αυτοί οι χρήστες παγκοσμίως που τους εμφανίζονται προβλήματα, έχουν hardware της προηγούμενης 10ετίας, οπότε είναι ένας πιθανός λόγος να τους δημιουργούν πρόβλημα ? Προσωπικά δεν το πιστεύω. Διότι αν θεωρήσουμε τα 10άρια ένα νέο-μοντέρνο λειτουργικό που υποστηρίζει τις δυνατότητες που προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες (cpu, ssd, γραφικά κλπ), πως γίνεται σε κάθε αναβάθμιση να δημιουργούν προβλήματα ?

    Δεν τα θεωρώ παλιότερο ως λειτουργικό, αλλά πολύ περισσότερο ασταθές σε σχέση με τα 7άρια. Και έχω & μια προσωπική εμπειρία που θέλω να αναφέρω επ' αυτού.

    Πρόσφατα, σε καθαρή εγκατάσταση των 10 σε υπολογιστή ενός φίλου έβγαζε πρόβλημα στο format του δίσκου. Παρένθεση : ο sata controller ήταν σε AHCI mode. Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ακριβώς το μνμ. Για να μην μακρυγορώ όμως, μετά από κάποιες προσπάθειες (με αλλαγή του SATA σε IDE) προχώρησε στην εγκατάσταση και στην 1η επανεκκίνηση έβγαζε πρόβλημα ότι δεν βρίσκει τον boot manager &&&, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεκινήσει το λειτουργικό. Τα 7άρια απ' την άλλη (που επανέφερε από backup) δούλευαν μια χαρά σε AHCI mode. Στο δε laptop (επίσης σε AHCI), η εγκατάσταση έγινε μια χαρά. Κανένα θέμα. Eντελώς διαφορετικό hardware θα μου πεις, ok.
    Με απλά λόγια τα 10άρια γενικώς τρώνε πολλές φρίκες ακόμα & σε νέο hardware σε αντίθεση με τα αρχαία 7άρια. Διότι αν εξαιρέσεις το θέμα της ασυμβατότητας με τον επεξεργαστή (που μου παρουσίασε), κατά τ' άλλα τα 7άρια & σφεντόνα πάνε & μια χαρά δουλεύουν. Είτε θέλει ο οποισδήποτε να τ' αποκαλεί αρχαία ή πανάρχαια, το θέμα είναι ότι ο υπολογιστής μου δουλεύει μια χαρά. Σε αντίθεση με τα 10άρια που σε κάθε «αναβάθμιση» τους συνεχίζουν να δημιουργούν θέματα.

    Και τέλος, σχετικά με το ποσοστό χρήσης στο οποίο αναφέρθηκα (αφού διάβασα τις απόψεις των φίλων στο link, αλλά κοίταξα λίγο & στο internet), το γεγονός & μόνο ότι τα 7άρια συνεχίζουν να χρησιμοποιούνται σε ποσοστό πάνω απ' 30% παγκοσμίως (3 χρόνια μετά την κυκλοφορία των 10) επίσης απαντά από μόνο του. Πως & γιατί δεν πέφτει η δημοτικότητα τους είναι μεγάλο θέμα συζήτησης, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος.

    Υ.Γ. Δεν αμφισβητώ όλα αυτά που αναφέρεις (μιας και χρησιμοποιώ και τα 10άρια), αλλά πιστεύω ότι ο μόνος λόγος για την «εξαφάνιση» των 7 θα είναι η έλλειψη υποστήριξης και όχι η λειτουργικότητα των 10.
    Όταν αποφάσισε η MS να σταματήσει την υποστήριξη στα XP το ίδιο έγινε, πέσανε να την φάνε γιατί μια χαρά δούλευαν για εκατομμύρια χρήστες, στο ίδιο έργο θεατές είμαστε και σήμερα με τα 7αρια, τι να κάνουμε τώρα λοιπόν;; έκλεισαν τον κύκλο τους και πάνε να μπούνε και αυτά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, ένα γρήγορο μνημόσυνο και πάμε γι' άλλα, θα καθίσουμε να το κλωθογυρίζουμε για χρόνια γιατί να μας σταματήσουν την υποστήριξη;;;

    Για να μην πάμε πολύ πίσω, ας πιάσουμε την καινούργια έκδοση των 10(1903), αν διαβάσεις λοιπόν το νήμα των 10 θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι όσοι λένε ότι έχουν προβλήματα, άλλοι τόσοι λένε ότι εγκαταστάθηκε σωστά και χωρίς κανένα πρόβλημα, επίσης θα πρέπει να επισημάνουμε ότι γράφουν κυρίως αυτοί που έχουν πρόβλημα και όχι αυτοί που δεν έχουν.
    Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι αφού το λειτουργικό είναι το ίδιο, παρουσιάζονται προβλήματα με ορισμένα Hardware και φυσικά δεν έχω αναφέρει κάπου για παλιά και καινούργια, το "ορισμένα" που αναφέρω και το έχεις κάνει και Bold δεν σημαίνει παλιά ή καινούργια αλλά σε απλά Ελληνικά "ορισμένα".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #14188
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αποφάσισε η MS να σταματήσει την υποστήριξη στα XP το ίδιο έγινε, πέσανε να την φάνε γιατί μια χαρά δούλευαν για εκατομμύρια χρήστες, στο ίδιο έργο θεατές είμαστε και σήμερα με τα 7αρια, τι να κάνουμε τώρα λοιπόν;; έκλεισαν τον κύκλο τους και πάνε να μπούνε και αυτά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, ένα γρήγορο μνημόσυνο και πάμε γι' άλλα, θα καθίσουμε να το κλωθογυρίζουμε για χρόνια γιατί να μας σταματήσουν την υποστήριξη;;;

    Για να μην πάμε πολύ πίσω, ας πιάσουμε την καινούργια έκδοση των 10(1903), αν διαβάσεις λοιπόν το νήμα των 10 θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι όσοι λένε ότι έχουν προβλήματα, άλλοι τόσοι λένε ότι εγκαταστάθηκε σωστά και χωρίς κανένα πρόβλημα, επίσης θα πρέπει να επισημάνουμε ότι γράφουν κυρίως αυτοί που έχουν πρόβλημα και όχι αυτοί που δεν έχουν.
    Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι αφού το λειτουργικό είναι το ίδιο, παρουσιάζονται προβλήματα με ορισμένα Hardware και φυσικά δεν έχω αναφέρει κάπου για παλιά και καινούργια, το "ορισμένα" που αναφέρω και το έχεις κάνει και Bold δεν σημαίνει παλιά ή καινούργια αλλά σε απλά Ελληνικά "ορισμένα".
    Το ερώτημα που θέτω, νομίζω ότι είναι απλό. Και δεν απευθύνομαι σ' εσένα προσωπικά ! Εφόσον λοιπόν τα 7άρια έκλεισαν τον κύκλο τους, τί είναι αυτό που καθυστερεί τόσο την αύξηση χρήσης στα 10άρια ? Ποιά ακριβώς είναι η αιτία ? Γιατί δεν πιστεύω ότι αυτό το ποσοστό των χρηστών είναι απλά κολλημένοι με τα 7άρια και εξαιτίας αυτού δεν ακολουθούν την εξέλιξη των πραγμάτων! Ακόμα κι εδώ (στο adsl) ένα κάρο χρήστες αναφέρουν ότι έχουν εγκατεστημένα & τα δύο λειτουργικά.

    Η μεταπήδηση απ' τα XP στα 7άρια (προσωπικά μιλώντας) ήταν πολύ πιο γρήγορη επειδή ακριβώς είδα αρκετές βελτιώσεις και χωρίς προβλήματα στην λειτουργία του PC, σε αντίθεση με τα 10άρια. Και όσον αφορά την 1903 σχετικά με την «έλλειψη» προβλημάτων, προφανώς τα ποσοστά (στους φίλους του adsl) δεν συγκρίνονται μ' αυτό που συμβαίνει παγκοσμίως. Σίγουρα γνωρίζεις πόσα θέματα έχουν ήδη κυκλοφορήσει στο internet, σχετικά με προβλήματα που παρουσιάστηκαν κι απ' αυτή την αναβάθμιση. Τυχαίο ?

    Θα συμφωνήσω εν μέρη στο θέμα του hardware (περί παλιού & νέου). Ίσως να μην το έθεσα σωστά. Απ' την άλλη όμως βλέπω φίλους του site που ενώ το σύστημα τους δούλευε μια χαρά, ξαφνικά να παρουσιάζονται προβλήματα μετά το update. Αυτό πως το εξηγείς ? (βάσει της εμπειρίας σου εννοώ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 03-06-19 στις 17:35.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  14. #14189
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα που θέτω, νομίζω ότι είναι απλό. Και δεν απευθύνομαι σ' εσένα προσωπικά ! Εφόσον λοιπόν τα 7άρια έκλεισαν τον κύκλο τους, τί είναι αυτό που καθυστερεί τόσο την αύξηση χρήσης στα 10άρια ? Ποιά ακριβώς είναι η αιτία ? Γιατί δεν πιστεύω ότι αυτό το ποσοστό των χρηστών είναι απλά κολλημένοι με τα 7άρια και εξαιτίας αυτού δεν ακολουθούν την εξέλιξη των πραγμάτων! Ακόμα κι εδώ (στο adsl) ένα κάρο χρήστες αναφέρουν ότι έχουν εγκατεστημένα & τα δύο λειτουργικά.

    Η μεταπήδηση απ' τα XP στα 7άρια (προσωπικά μιλώντας) ήταν πολύ πιο γρήγορη επειδή ακριβώς είδα αρκετές βελτιώσεις και χωρίς προβλήματα στην λειτουργία του PC, σε αντίθεση με τα 10άρια. Και όσον αφορά την 1903 σχετικά με την «έλλειψη» προβλημάτων, προφανώς τα ποσοστά (στους φίλους του adsl) δεν συγκρίνονται μ' αυτό που συμβαίνει παγκοσμίως. Σίγουρα γνωρίζεις πόσα θέματα έχουν ήδη κυκλοφορήσει στο internet, σχετικά με προβλήματα που παρουσιάστηκαν κι απ' αυτή την αναβάθμιση. Τυχαίο ?

    Θα συμφωνήσω εν μέρη στο θέμα του hardware (περί παλιού & νέου). Ίσως να μην το έθεσα σωστά. Απ' την άλλη όμως βλέπω φίλους του site που ενώ το σύστημα τους δούλευε μια χαρά, ξαφνικά να παρουσιάζονται προβλήματα μετά το update. Αυτό πως το εξηγείς ? (βάσει της εμπειρίας σου εννοώ).
    H μετάβαση από το ένα λειτουργικό στο άλλο δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση, εδώ δεν μιλάμε πλέον μόνο για τους απλούς χρήστες αλλά εταιρίες ολόκληρες με 100αδες και χιλιάδες υπολογιστές, πόσο εύκολο το βλέπεις;;
    Και κολλημένοι με αυτό που ξέρουν και φοβούνται το καινούργιο είναι άλλοι και βαριούνται άλλοι και "υποψιασμένοι" είναι άλλοι(τρομάρα τους) και, και, και ................. και ένα εκατομμύριο επιπλέον και.....

    Κι' εγώ έχω εγκατεστημένα τα 7αρια σε δύο από τους 3 υπολογιστές που έχω, αλλά πλέον μπαίνω μόνο για να κάνω ενημερώσεις ή να δω κάτι που πρέπει να απαντήσω.

    Όλα τα λειτουργικά είχανε προβλήματα στην αρχή, τα 10αρια απλά είχανε και έχουν περισσότερα αλλά τρώνε και πόλεμο για την τηλεμετρία, την "κατασκοπεία", την αφαίρεση ορισμένων δυνατοτήτων παραμετροποίησης από τους χρήστες και διάφορες άλλες βλακείες και μη που εμείς σαν "υποψιασμένοι" χρήστες φροντίσαμε να τις εμφανίσουμε σαν το τέλος του κόσμου και την κόλαση με τα καζάνια.

    Για το τελευταίο που ρωτάς, έχω γράψει κάτι σχετικό εδώ, όταν φορτώνεις το λειτουργικό καινούργια πράγματα χωρίς να τα έχεις τεστάρει, θα παρουσιαστούν και προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #14190
    Εγγραφή
    20-05-2008
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Τα 7 παραμένουν καταπληκτικό λειτουργικό ιδίως για όσους από εμάς έχουν λίγο παλιότερο hardware. Δυστυχώς η MS μας αναγκάζει να μετακινηθούμε στα 10άρια γιατί σε λίγους μήνες παύει η υποστήριξη.

Σελ. 946 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 926936941944945946947948951956966 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows Vista: Διαθέσιμο το Service Pack 1 RTM
    Από kostas_pav στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας