Σελ. 959 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 939949954957958959960961964969 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.371-14.385 από 14549
  1. #14371
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H ειδοποίηση αυτή βγαίνει μόνο όταν βάζεις διαφορετική έκδοση(π.χ. έχεις Home και βάζεις Pro) ή διαφορετική αρχιτεκτονική, δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έχει συμβεί από αυτά που δοκίμασες και δεν αναγνωρίζει το ISO.
    Βάλε τον άλλον δίσκο πάνω και μπες κανονικά στα Windows, δοκίμασε την 3η διαδικασία που σου έχω πιο πάνω αλλά μέσα από τα Windows.
    Δηλαδή:
    Άνοιξε CMD σαν διαχειριστής
    γράψε:bcdboot C:\Windows /s C: >>> Enter >>> θα μας βγάλει "Βοοt files successfully created".
    Για να μην ψάχνεσαι με το Diskpart κλείσε το CMD, πήγαινε στην διαχείριση δίσκων, κάνε δεξί κλικ πάνω στο partition C: και κάνε κλικ στο: Σήμανση διαμερίσματος ως ενεργού.
    Κλείσε τον υπολογιστή, βγάλε τον δίσκο που είχε τα αρχεία και άφησε μόνο τον δίσκο που επιδιόρθωσες, άνοιξε τον υπολογιστή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #14372
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Βγαίνει το παρακάτω. Έγραψα D διότι ο δίσκος που δεν εκκινεί έχει πάρει το γράμμα D πλέον.
    Επίσης, δεν ξέρω αν έχει σημασία, στον δίσκο που δεν εκκινεί, έχουν δημιουργηθεί κάποιοι καινούργιοι φάκελοι:

    $WINDOWS.~BT
    $Windows.~WS
    ESD


  3. #14373
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είναι θα το γράψεις, δεν αντικαθιστάς τίποτα από γράμματα.

    - - - Updated - - -

    Σε ποιο λειτουργικό μπήκες;; σ' αυτό που θέλεις να κάνεις επιδιόρθωση έχουμε πει ότι θα μπεις.

    Παράδειγμα με ss για να γίνω περισσότερο κατανοητός
    Eγκατάσταση των Windows 10 και μετά χωρίς να αφαιρεθεί ο δίσκος(κακώς) γίνεται εγκατάσταση των Windows 7.
    Aν αφαιρεθεί ο δίσκος των Windows 10 δεν εκκινεί ο δίσκος με τα Windows 7.
    Mπαίνουμε στα Windows 7
    Aνοίγουμε CMD σαν διαχειριστές και γράφουμε ότι βλέπουμε στο ss, θα εμφανιστεί "επιτυχία".
    Πάμε στην διαχείριση δίσκων και κάνουμε δεξί κλικ πάνω στο partition C:, το κάνουμε ενεργό.
    Κλείνουμε τον υπολογιστή, αφαιρούμε τον άλλον δίσκο και εκκινούμε από τον δίσκο που κάναμε επιδιόρθωση.

    Screenshots

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  159,7 KB 
ID: 216498 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  71,4 KB 
ID: 216499 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  221,7 KB 
ID: 216500 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  129,3 KB 
ID: 216501
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #14374
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά...Στο παράδειγμά σου γράφεις ότι πρέπει να μπούμε στα Windows 7 που δεν εκκινούν. Αυτό δεν κατάλαβα πώς γίνεται.
    Γράφω άλλη μια φορά αναλυτικά, όχι μόνο για να καταλάβω καλύτερα τι λες αλλά και για να μη σε ταλαιπωρώ.

    Πριν δοκιμάσω format οι δίσκοι με λειτουργικό ήταν δύο:
    - ένας SSD με Win 7 Pro ο οποίος είχε γράμμα C
    - ένας μηχανικός με Win 7 Pro ο οποίος είχε γράμμα Ε. Αυτόν θέλω να φορμάρω.

    Στη φάση που είμαστε εκκινεί μόνο ο μηχανικός ο οποίος πλέον έχει γράμμα C (δεν ξέρω πώς έγινε) ενώ ο SSD (που δεν εκκινεί) έχει γράμμα D. Με άλλα λόγια μπορώ να μπω μόνο στο λειτουργικό του δίσκου τον οποίο θέλω να φορμάρω (δηλαδή του μηχανικού που ήταν E και τώρα είναι C).
    Μέσα από τη Διαχείριση δίσκων και μέσα από το EasyBCD {όταν τα τρέχω μέσα από το λειτουργικό του μηχανικού (του τωρινού C)}, τους βλέπω και τους δύο με τα τωρινά τους γράμματα δηλαδή SSD=D, μηχανικός=C.
    Οπότε ποιά πρέπει να είναι η σύνταξη της εντολής;

    bcdboot C:\Windows /s C: ή bcdboot C:\Windows /s D:

    Υποθέτω ότι πρέπει να είναι και οι δύο συνδεδεμένοι όταν δώσω την εντολή.

  5. #14375
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν μπορείς να μπεις στον SSD;; δεν έχεις Boot Menu;; μπες από το Boot menu της μητρικής.

    - - - Updated - - -

    Δεν εκκινούν μόνα τους είπαμε, αν αφαιρεθεί ο άλλος δίσκος και όχι ότι δεν εκκινούν καθόλου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #14376
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν μπορείς να μπεις στον SSD;; δεν έχεις Boot Menu;; μπες από το Boot menu της μητρικής.

    - - - Updated - - -

    Δεν εκκινούν μόνα τους είπαμε, αν αφαιρεθεί ο άλλος δίσκος και όχι ότι δεν εκκινούν καθόλου.
    Ο SSD δεν εκκινεί καθόλου! Στον Windows Boot Manager υπάρχουν και οι δύο καταχωρήσεις, και του μηχανικού και του SSD αλλά:

    - περίπτωση Α: και οι δύο συνδεδεμένοι > ο μηχανικός εκκινεί κανονικά, ο SSD δεν εκκινεί (βλέπε εικόνα)
    - περίπτωση Β: μόνο ο μηχανικός συνδεδεμένος > ο μηχανικός εκκινεί κανονικά
    - περίπτωση Γ: μόνο ο SSD συνδεδεμένος > ο SSD δεν εκκινεί (βλέπε εικόνα)

    Εννοείται ότι όταν εκκινώ από τον μηχανικό, βλέπω κανονικά τον SSD (όπως και τους υπόλοιπους δίσκους του συστήματος).


  7. #14377
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O SSD θα εκκινούσε μόνο με τον άλλον συνδεδεμένο, οπότε μόνο αυτό το σενάριο παίζει.
    Έχεις κάνει τόσες λανθασμένες προσπάθειες που δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί σε όλο το σύστημα.
    Ξέχνα το Boot menu των Windows και μπες στο Boot Menu της μητρικής για να επιλέξεις τον SSD και να δεις τι γίνεται.

    Για μένα μετά από όλο αυτόν τον αχταρμά καλύτερα να πάρεις ότι αρχεία έχεις στον SSD και να κάνεις μια σωστή καθαρή εγκατάσταση από την αρχή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #14378
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    O SSD θα εκκινούσε μόνο με τον άλλον συνδεδεμένο, οπότε μόνο αυτό το σενάριο παίζει.
    Έχεις κάνει τόσες λανθασμένες προσπάθειες που δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί σε όλο το σύστημα.
    Ξέχνα το Boot menu των Windows και μπες στο Boot Menu της μητρικής για να επιλέξεις τον SSD και να δεις τι γίνεται.

    Για μένα μετά από όλο αυτόν τον αχταρμά καλύτερα να πάρεις ότι αρχεία έχεις στον SSD και να κάνεις μια σωστή καθαρή εγκατάσταση από την αρχή.
    Σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου και τις προσπάθειές σου.
    Ίσως είναι καλύτερα το στήσιμο από την αρχή.

    Το πλάνο είναι κάπως έτσι (διόρθωσέ με όπου χρειάζεται):

    Προσθέτω ακόμη έναν SSD (ας τον πούμε SSD 2) και του βάζω καινούργιο λειτουργικό (Win 10). Κατά την εγκατάσταση, ο SSD (αυτός που τώρα δεν εκκινεί) και ο μηχανικός (που θέλω να φορμάρω) θα είναι αποσυνδεδεμένοι. Οι υπόλοιποι δίσκοι του συστήματος (που δεν έχουν λειτουργικό) μένουν συνδεδεμένοι. Όταν τους ξανασυνδέσω (SSD και μηχανικό), λογικά θα μπορέσω να φορμάρω τον μηχανικό μέσα από το λειτουργικό του SSD 2. Θα μπορέσω επίσης (μέσα από το λειτουργικό του SSD 2) να φορμάρω και τον SSD για να του βάλω άλλο λειτουργικό (πχ Win, Ubuntu δεν ξέρω).
    Με το EasyBCD θα κάνω ρυθμίσεις του boot menu (λογικά μέσα από τα Windows) και προφανώς θα πρέπει να έχω και τους δύο SSD συνδεδεμένους.

  9. #14379
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι

    Θα ειναι οπλα συνδεδεμενα, μεσα απο το μενου του setup, θα σβησεις τους δισκους που δε θες και μετα θα προχωρησεις στην εγκατασταση σε αυτον που θες
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #14380
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου και τις προσπάθειές σου.
    Ίσως είναι καλύτερα το στήσιμο από την αρχή.

    Το πλάνο είναι κάπως έτσι (διόρθωσέ με όπου χρειάζεται):

    Προσθέτω ακόμη έναν SSD (ας τον πούμε SSD 2) και του βάζω καινούργιο λειτουργικό (Win 10). Κατά την εγκατάσταση, ο SSD (αυτός που τώρα δεν εκκινεί) και ο μηχανικός (που θέλω να φορμάρω) θα είναι αποσυνδεδεμένοι. Οι υπόλοιποι δίσκοι του συστήματος (που δεν έχουν λειτουργικό) μένουν συνδεδεμένοι. Όταν τους ξανασυνδέσω (SSD και μηχανικό), λογικά θα μπορέσω να φορμάρω τον μηχανικό μέσα από το λειτουργικό του SSD 2. Θα μπορέσω επίσης (μέσα από το λειτουργικό του SSD 2) να φορμάρω και τον SSD για να του βάλω άλλο λειτουργικό (πχ Win, Ubuntu δεν ξέρω).
    Με το EasyBCD θα κάνω ρυθμίσεις του boot menu (λογικά μέσα από τα Windows) και προφανώς θα πρέπει να έχω και τους δύο SSD συνδεδεμένους.
    Αποσυνδέεις για ασφάλεια όλους τους υπόλοιπους δίσκους του συστήματος, τα Windows λόγω βλακείας έχει τύχει να γράψουν τα αρχεία του Bootloader σε άλλον δίσκο και επίσης για να καθαρίσεις σωστά και με ασφάλεια τους δίσκους.
    Αν ο δίσκος που θα κάνεις την πρώτη εγκατάσταση δεν είναι καινούργιος, καλό είναι να του κάνεις ένα secure erase αφού πρόκειται για SSD.
    Αφού θα κάνεις σ' αυτόν secure erase κάνεις και σ' αυτόν τον SSD που είχες μέχρι τώρα, απλά φρόντισε να μην ξεχάσεις να πάρεις τα αρχεία που μπορεί να έχεις μέσα.
    Κάνεις την εγκατάσταση των Windows αφού θα έχεις συνδέσει μόνο τον SSD που θέλεις και αφού θα τον έχεις καθαρίσει.
    Μόλις τελειώσεις με την εγκατάσταση των Windows συνδέεις πάλι μόνο τον μηχανικό δίσκο και του κάνεις clean all, ώστε να τον επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση.
    Προσοχή, clean all και όχι μόνο clean, απλά να ξέρεις ότι θα πάρει ώρες ανάλογα με την χωρητικότητα.
    Μόλις τελειώσει το clean all, μπαίνεις στην διαχείριση δίσκων και του κάνεις διαμόρφωση.
    Όταν θα χρειαστεί να βάλεις το άλλο λειτουργικό θα κάνεις για λόγους ασφφαλείας πάλι το ίδιο, αποσύνδεση όλους τους δίσκους, εγκατάσταση και μετά σύνδεση.
    Εγκαθιστάς στο ένα λειτουργικό που θέλεις το EasyBCD και φτιάχνεις το Boot Menu.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #14381
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα Windows λόγω βλακείας έχει τύχει να γράψουν τα αρχεία του Bootloader σε άλλον δίσκο
    Αν και λίγο offtopic. Δεν ξέρω αν έχεις εγκαταστήσει ποτέ κάποια διανομή Linux, συνήθως σε κάποιο στάδιο της εγκατάστασης σε ρωτάει σε ποιο δίσκο θες να εγκαταστήσεις τον bootloader. Τα Windows δεν το κάνουν αυτό (γιατί; γιατί είμαι η MS και κάνω ότι γουστάρω). Βασικά οι θύρες sata των μητρικών είναι αριθμημένες (συνήθως στο manual αναφέρεται πως πάει η αρίθμηση με κάποιο σχεδιάγραμμα και ίσως να φαίνεται και πάνω στην μητρική) και τα Windows έχουν την τάση να εγκαθιστούν τον bootloader αυτόματα και χωρίς να σε ρωτήσει, στον δίσκο που έχει συνδεθεί στην πρώτη αριθμητικά θύρα ακόμη και αν εσύ εγκαταστήσεις τα Windows σε διαφορετικό σκληρό. Αυτό γίνεται σε περίπτωση που έχουν εγκατασταθεί πολλοί δίσκοι στον υπολογιστή, αν είναι μόνο ένας τότε εγκαθίσταται σε αυτόν.

    Για αυτό είναι καλό να είναι συνδεδεμένος μόνο ο δίσκος στον οποίο θα γίνει η εγκατάσταση, και καλό είναι να βρίσκεται στην 1η θύρα sata της μητρικής.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  12. #14382
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest


    Όταν πατάω να δω πόσα GB τρώει ο φάκελος Aggelos μου λέει ~45GB. Όταν πατάω τα properties όλων των φακέλων/αρχείων μέσα στον Aggelos μου λέει ~6GB. Θέλω να έχω περισσότερο χώρο και δεν μπορώ να καταλάβω τι θα ξεφορτωθώ. Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει;

  13. #14383
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων


    Όταν πατάω να δω πόσα GB τρώει ο φάκελος Aggelos μου λέει ~45GB. Όταν πατάω τα properties όλων των φακέλων/αρχείων μέσα στον Aggelos μου λέει ~6GB. Θέλω να έχω περισσότερο χώρο και δεν μπορώ να καταλάβω τι θα ξεφορτωθώ. Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει;
    Υπάρχουν και κρυφοί φάκελοι
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  14. #14384
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε πρώτα μια εκκαθάριση του δίσκου, μετά βρες αναλυτικά τι υπάρχει στον δίσκο με το SpaceSniffer.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #14385
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάνε πρώτα μια εκκαθάριση του δίσκου, μετά βρες αναλυτικά τι υπάρχει στον δίσκο με το SpaceSniffer.
    Κάνω αυτή τη στιγμή εκκαθάριση του δίσκου. Ελπίζω να μην διαγράψει σημαντικά πράγματα. Έχω back up πάντως.

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ, ξεφορτώθηκα 50gb

Σελ. 959 από 970 ΠρώτηΠρώτη ... 939949954957958959960961964969 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows Vista: Διαθέσιμο το Service Pack 1 RTM
    Από kostas_pav στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας