Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τεχνική εξυπηρέτηση - αντιμετώπιση βλαβών σε ένα πάροχο είναι το α και το ω, κάτι που δυστυχώς αρκετοί πάροχοι αγνοούν, αδυνατούν να προσφέρουν, αδιαφορούν κλπ.

    Σε περίπτωση παρατεταμένου και άλυτου τεχνικού προβλήματος ή το ανέχεται κάποιος με ότι αυτό συνεπάγεται για την ψυχική του υγεία, εργασία κλπ. ή αλλάζει πάροχο, όπως πολύ σωστά έπραξε ο φίλος ipo.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  2. #17
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ολες οι ιδιωτικες εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας ειναι καλες και αγιες αρκει να μη σου συμβει βλαβη απο το καφαο μεχρι το κουτι του σπιτιου σου. Εκει αντε γεια , χανεται η μπαλα. Εγω π.χ εχω Forthnet 2play και εμεινα χωρις τηλεφωνο και internet πανω απο 20 μερες. Το προβλημα ηταν οτι ειχε βραχυκυκλωμα η γραμη μου στο καφαο του ΟΤΕ. Φυσικα επικοινωνησα πρωτα με τον παροχο μου , δηλαδη την εταιρεια Forthnet και ζητησα λυση στο προβλημα μου. Για να μη γινομαι κουραστικος και να περιγραφω το ποσες φορες πηρα την εν λογω εταιρεια η οποια διαβεβαιωναι οτι εχει δωσει την βλαβη στο συνεργειο του ΟΤΕ και οτι ο "κακος" ΟΤΕ δεν το φτιαχνει γιατι και καλα σαμποταρει τις αλλες εταιρειες , εμαθα οτι οι αιτησεις βλαβης που δινουν οι ιδιωτικες εταιρειες προς αποκατασταση κοστολογουντε 65 ευρω. Για να αποφυγουν λοιπον τη χρεωση αυτη (λες και θα πεσουν εξω δηλαδη αν πληρωσουν 65 ευρω) σε τρεναρουν μη και τυχον καποιος αλλος συνδρομητης του ΟΤΕ αυτη τη φορα, δωσει βλαβη στο ιδιο καφαο και αναγκαστικα τοτε το συνεργειο αποκαθηστωντας τη βλαβη του πελατη του ΟΤΕ φτιαχνει στο ιδιο κυκλωμα ταυτοχρονα και τη ζημια της Forthnet. Αποτελεσμα , αν και εγω καποτε κατηγορουσα τον ΟΤΕ για αλαζονικη συμπεριφορα που θελει μονο να τα παιρνει , εν τουτοις κατεληξα οτι ειναι η πιο αξιοπιστη εταιρεια και ας ειναι η ακριβοτερη.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις ποια είναι η πηγή των πληροφοριών σου σχετικά με την κοστολόγηση των βλαβών που δρομολογούνται στον ΟΤΕ και της επιλογής για αναμονή, ώστε να αποφευχθούν τα έξοδα;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #19
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η πηγη των πληροφοριων μου ειναι μεσα απο τον ΟΤΕ και ειναι απολυτως αξιοπιστες και διασταυρωμενες.
    Και για να βαλουμε το ολο θεμα στη σωστη του διασταση , προσωπικα θα θεωρησω μεγαλη και αξιοπιστη μια ιδιωτικη εταιρεια παροχης σταθερης τηλεφωνιας οταν θα ειναι ικανη να υποστηριζει τεχνικα τους πελατες της αποκλειστικα απο μονη της.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Ο ΟΤΕ έχει 3 εργάσιμες να διορθώσει τη βλάβη αλλιώς πληρώνει ρήτρες. Δεν ξέρω τι πληρώνουν αυτοί στον ΟΤΕ αλλά όταν πάει στον ΟΤΕ η βλάβη σίγουρα την κοιτάνε

  6. #21
    Εγγραφή
    10-02-2008
    Περιοχή
    Ανω Ηλιουπολη Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7636 kbps/1016kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Tellas - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    WAG200G (ολα τα αλ
    Εγώ ήμουν στην forthnet ακριβώς ένα χρόνο με το Forthnet ADSL Economy
    Δεν θέλω να θυμάμαι τις αλλεπάλληλες αποσύνδεσης του μόντεμ , δεν θέλω να θυμάμαι την επιλεκτική αναγνώριση κλήσεων στην τηλεφωνία γιατί όλα αυτά γίνονταν τους πρώτους 8 με 9 μήνες .
    Μετά από αλλεπάλληλες κλήσεις συνειδητοποίησαν ότι υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή μου ( …και όχι όπως τόσο καιρό προσπαθούσαν να με πείσουν ότι εγώ είχα το πρόβλημα με την λάθος συνδεσμολογία του μόντεμ και των φίλτρων),… και την αναβάθμισαν ώστε να έχω και καλή τηλεφωνία αλλά και σταθερό internet , ΠΡΟΣΟΧΗ όμως , μα κάποιο κόστος = ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΑ 6 με max 7 Mbps από 13 και 14 που είχα .
    Ούτε αυτό με πείραξε
    Όταν όμως θα έληγε η υποχρέωση παραμονής στην εταιρία , πήρα τηλ για να την συνεχίσω αλλά με την νέα προσφορά για τους 6 μήνες στα 14,75€
    Μου είπαν ότι αυτό ισχύει μόνο για νέους συνδρομητές( τους ρώτησα που το λέει στο site = δεν μου απάντησαν )
    Τους αναφέρω ότι όταν υπόγραψα στα σχόλια αναφέρει ότι ο χρήστης εφόσον δεν διακόψει θα ισχύει ο τρέχων τιμοκατάλογος (.. τους λέω λοιπών ο τρέχων τιμοκατάλογος είναι αυτός με την προσφορά = μου απάντησαν ότι δεν ισχύει ο τιμοκατάλογος ΑΥΤΟΣ για μένα !!!!! )

    Ε αυτό με πείραξε και αντί να τους καταγγείλω για διπλούς τιμοκαταλόγους και για την κοροϊδία που παίζουν…. Όχι σε οποιοδήποτε πολίτη ..αλλά στους ίδιους τους πελάτες τους …προτίμησα να αποχωρίσω μετά από ένα καλό σιχτίρισμα

  7. #22
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση να αποχωρείς από την εταιρεία, αφού τους ενημερώσεις εγγράφως για τους λόγους της αποχώρησής σου. Προς το παρόν το ισοζύγιο "κερδίζω πελάτες από τη διαφήμιση - χάνω πελάτες εξαιτίας κακής ποιότητας υπηρεσιών" είναι θετικό για τις εταιρείες παροχής ADSL εταιρεία, λόγω της αυξανόμενης διείσδυσης των ευρυζωνικών γραμμών. Όταν έρθει σε ισορροπία, θα αρχίσουν να σκέφτονται και πως θα διατηρήσουν σταθερό τον αριθμό των πελατών τους.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #23
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Χρησιμοποιούσα τη Forthnet απο το 1999 για τηλεφωνια με επιλογη κωδικου(1789)/
    Μετα τη χρησιμοποιούσα για παροχο ιντερνετ μεσω pstn γραμμης.
    Απο το 2005 πληρωνα extra κυκλωμα adsl στον οτε και adsl 384 απο τη forthnet.
    Μετα το 2006 πηγα στη προσφορα της 1ης Ιουνιου.Εκει ήρθε η πρωτη μεγαλη δοκιμασια καθως εκαναν 3 μηνες να με συνδεσουν γιατι εστελναν λάθος το ονομα μου στο πληροφοριακο συστημα του ΟΤΕ και αυτος την απέρριπτε και αυτοι την εστελναν παλι λάθος και ετσι ειχαν περασει 3 μηνες μεχρι που ειχα παει στην ΕΕΤΤ και βγήκε ακρη.
    Τον Οκτώβριο του 2007 ημουν απο τους πρώτους που περασα στο δικτυο της Forthnet στη Λαρισα με το full Double play .
    Ημουν αρκετα ικανοποιημενος γιατι ειχα ταχυτητες γυρω στο 21 .
    Το Φεβρουαριο 2008 επρεπε να φυγω για καποιους μήνες/
    Το Ιουλιο του 2008 γυρισα κανω αιτηση για αριθμοδοτηση με συνδεουν το Σεπτεμβριο οπου δε λειτουργουσε τιποτα.Ακομα και τον ΟΤΕ μου εστειλαν και ο ανθρωπος του ΟΤΕ δεν ειχε βρει βλάβη.Καθε μερα αμετρητα τηλεφωνα ,υποσχεσεις για ραντεβου κλπ κλπ/
    Τελικα η βλαβη ηταν ths forthnet στο κεντρο της .Εχουν τεχνικους απο εξωτερικο συνεργειο το οποιο μια δυο φορες την εβδομαδα βρισκεται στη Λαρισα μονο τις αλλες μερες ειναι σ αλλες πολεις της περιοχης.
    Απο Δεκεμβριο 2008 η κατασταση ειναι δραματικη.Χαμηλες ταχυτητες και συνεχεις αποσυνδεσεις.Ειμαι 800 μετρα απο το τηλ.κεντρο και το μοντεμ συγχρονιζει στα 15 και 16 (πριν εναμισι χρονο στο ιδιο σπιτι συγχρονιζε 21) και εχω συνεχεις αποσυνδεσεις.
    Η πραγματικη ταχυτητα ομως δεν ανεβαινει ποτε πανω απο 5.
    Ειμαι για μεταβαση στη HOL στο επιδοτουμενο πακετο αλλα κι αυτοι αργουν πολυ!!!

  9. #24
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Σκέφτομαι να φύγω απο Forthnet λόγω ανύπαρκτου Customer Service.

    Συγκεκριμένα λόγω βλάβης που ήταν υπαιτιότητα της Forthnet, έμεινα χωρίς τηλέφωνο περίπου 6 μέρες. Έστειλα περι τα 5 e-mail ζητώντας έκδοση πιστωτικού και ουδέποτε μου απάντησαν.
    Δεν είναι τα χρήματα αλλά αυτή η αδιαφορία που επιδυκνείει η εταιρεία, πραγματικά με εξοργίζει.

  10. #25
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να φύγω απο Forthnet λόγω ανύπαρκτου Customer Service.

    Συγκεκριμένα λόγω βλάβης που ήταν υπαιτιότητα της Forthnet, έμεινα χωρίς τηλέφωνο περίπου 6 μέρες. Έστειλα περι τα 5 e-mail ζητώντας έκδοση πιστωτικού και ουδέποτε μου απάντησαν.
    Δεν είναι τα χρήματα αλλά αυτή η αδιαφορία που επιδυκνείει η εταιρεία, πραγματικά με εξοργίζει.
    Ακριβώς αυτός ήταν και ο ΝΟ1 λόγος που έφυγα και εγώ. Η αδιαφορία και η αδυναμία απάντησης στα email μου. Θα μπορούσαν απλά να δώσουν μία απάντηση ότι δεν γίνεται.

  11. #26
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτός ήταν και ο ΝΟ1 λόγος που έφυγα και εγώ. Η αδιαφορία και η αδυναμία απάντησης στα email μου. Θα μπορούσαν απλά να δώσουν μία απάντηση ότι δεν γίνεται.
    Πάντως απ'όσα έχω διαπιστώσει και διαβάσει εδώ κι εκεί, το Customer Service της εταιρείας είναι εντελώς μπάχαλο (για να το θέσω κομψά...)

  12. #27
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το εντυπωσιακό είναι ότι το 2004-2006 που ήμουν και πάλι πελάτης τους, είχαν το καλύτερο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Απαντούσαν στα e-mail (είχα στείλει κάμποσα) την επόμενη εργάσιμη και γενικά ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Τότε είχα φύγει, επειδή είχα βρει σε προσφορά μισοτιμής OnDSL kit (για ένα χρόνο 50% έκπτωση) + wifi router.

    Υποθέτω ότι τα μεγάλα αφεντικά έκοψαν κονδύλια από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών/τεχνικής υποστήριξης και τα έδωσαν στο τμήμα προώθησης πωλήσεων.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #28
    Εγγραφή
    26-11-2008
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP-LINK TD-W8960N V6
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 26(dB)
    βασικα αποψη μου ειναι οτι οταν εχεις να κανεις με βλαβη στη γραμμη σου και ανηκεις σε εναλλακτικο παροχο πρεπει πρωτα απο ολα να οπλιστεις με υπομονη και με πολυ αναισθησια...
    και γιατι το λεω αυτο?απο προσωπικη εμπειρια γιατι εχω δηλωμενη βλαβη απο τις 10/6....
    και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...
    και οταν στελνεις e-mail πρεπει να ειναι πολυ να ειναι πολυ προσεγμενο και ακριβες συνταγμενο...
    αλλιως δε δινουν σημασια...
    και μην ευλογουμε τα γενια του ΟΤΕ γιατι προσπαθησαν αρκετες φορες να κανουν "βλαβη αρθεισα" αλλα φαγανε πορτα!!!μεχρι να γειανει η γραμμη μου δε θα τα παρατησω...και οταν φτιαχτει θα δω τι θα κανω...γιατι ουτε και στη Forthnet ειναι αμοιροι ευθυνων...αλλα καπου και αυτοι ειναι "κλειδωμενοι" νομικα...
    ιδωμεν...πρωτα θα φτιαξουνε τη γραμμη με το ετσι θελω και μετα θα δω σε τι παροχο θα μετακομισω...

  14. #29
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως απ'όσα έχω διαπιστώσει και διαβάσει εδώ κι εκεί, το Customer Service της εταιρείας είναι εντελώς μπάχαλο (για να το θέσω κομψά...)
    συγνώμη αλλά τι δεν είναι μπάχαλο σε αυτή την εταιρεία; ποιο τμήμα λειτουργεί σωστα ; μήπως των πωλήσεων ; σίγουρα πάντως υπάρχει μόνιμο πρόβλημα στην μηχανογράφηση και στο λογιστήριο, το λενε και στα forthnet shop.

  15. #30
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω παντως το adslgr.com που με αφηνει να καταθεσω την αποψη μου ελευθερα , γιατι σε καποιο αλλο site ( insomn.a.gr) η θεση μου διεγραφη μεσα σε λιγοτερο απο 12 ωρες. Γιατι αραγε ?...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφυγα απο forthnet,πως καθαριζω τωρα?
    Από Twisted_Wicked στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-09, 00:26
  2. Έφυγα από τη HOL
    Από panos1601 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 17:59
  3. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 02:34
  4. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-07, 19:26
  5. Γιατί έφυγα από τη FORTHnet
    Από WAntilles στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-07, 11:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας