Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 152

Θέμα: Mac VS Pc

  1. #31
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Γατούλη, είχα την εντύπωση πως η Στάηνμπεργκ είναι η κορυφή σε αυτά τα θέματα... Απατώμαι; Και, αλήθεια, κυκλοφορεί και "εκτός πισί";

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας

  2. #32
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    CGA5720S/TE
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Ακατονόμαστε μου πήρε 10 ολάκερα δευτερόλεπτα να καταλάβω ότι η " Στάηνμπεργκ " είναι η Steinberg !!!! Χαχαχαχα
    Λοιπόν η " Στάηνμπεργκ " βγάνει τα πασίγνωστα Cubase , Nuendo, Wavelab κα... Όλα και για πισι και για μακ.
    ΑΛΛΑ : 1ον Οι εκδόσεις ΜΑΚ είναι ΑΝΩΤΕΡΕΣ από το ΠιΣι !!! Δεν έχουν σχέση ούτε σαν features ούτε σαν ήχος. (Αν και τελευταία έχει γίνει προσπάθεια τουλάχιστον να έχουν τα ίδια features δηλ. να κάνουν τα ίδια πράγματα)
    2ον Οι εκδόσεις για ΜΑΚ προηγούνται χρονικά των ΠιΣι . Το VST π.χ. έκανε ένα χρόνο να βγει σε ΠιΣι.
    3ον Αν έχεις Μακ είναι πολύ σπάνιο (και λίγο χαζό) να δουλεύεις κάτι άλλο εκτός από Pro Tools. (Τα οποία βγήκαν και σε Πισι αλλά καμία σχέση!!!)
    4ον Ναι το Cubase ειναι κορυφαιο για mixing και midi σε pc, το Samplitude της Magic κορυφαιο για editing & recording σε PC και τα Pro Tools η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΟΝ MAC !!! Φυσικα υπαρχουν και αλλα καλα προγραμματα αλλα ειναι και λιγο θεμα γουστου και πως εχεις μαθει να δουλευεις.....

    Οι παρατηρήσεις μου στην όλη παραπανω κουβέντα είναι ότι τα Μακ έχουν τρομερή σταθερότητα και λειτουργικότητα. Οταν ο πελατης πλερωνει το στουντιο 50€ και ανω, ανα ωρα μαλλον δεν θελει να βλεπει μπλε οθονες.... Και ότι τα προγράμματα έχουν σημαντικές διαφορές υπέρ των Μαk πάντα.

  3. #33
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Συμφωνώ βρε, μα έχω μιλήσει με επαγγελματίες μουσικούς που ναι μεν στα στούντιος δουλεύουν σε Μακ, σπίτια τους όμως έχουν κυρίως πισιά. Μου φάνηκε περίεργο που έκαναν την ίδια δουλειά και στα δύο, και ένας μου ανέφερε αυτό που λες: πως είναι θέμα συνήθειας. Μου φαίνεται, δίχως να γνωρίζω τον χώρο, πως ο Μακ είναι κάτι σαν τον ΑταριΣΤ στο Μίντι παλαιότερα: μπορεί η Αμίγκα να τον είχε φτάσει και ξεπεράσει, μπορεί να υπήρχαν καλύτερα εξαρτήματα σε άλλα μηχανήματα, μα αυτός είχε χωθεί και προλάβει να γίνει "το Στάνταρ" στις μίντι εργασίες.
    Τα Πρό Τουλς τα έχω ακούσει μα ΔΕΝ τα έχω δουλέψει... Τι διάολο έχουν και είναι τόσο καλά;
    Και, επίσης, απορία προς εσένα που φαίνεσαι να ξέρεις μικρέ και αθώε μα συνάμα ποταπέ και ξεδιάντροπε γατουλίνο: Όταν μιλάς για ποιότητα, μιλάς για ποιότητα αποτελέσματος που εξάγεται σαν αρχείο σε τελικό εξοπλισμό, ή ποιότητα που ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ απο το μηχάνημα; Διότι και στο πισί υπάρχουν άκρως κουλές και επαγγελματικές κάρτες ήχου (που όχι, μικρέ Βασιλάκη, δεν παίζουν Τούμ Ρέηντερ με ΕΑΞ 8)...

    Φιλικά
    Παπιάρχονταζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζπολλάζζ ζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

  4. #34
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    CGA5720S/TE
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord
    Όταν μιλάς για ποιότητα, μιλάς για ποιότητα αποτελέσματος που εξάγεται σαν αρχείο σε τελικό εξοπλισμό, ή ποιότητα που ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ απο το μηχάνημα;
    Δεν κατάλαβα την σιβυλλική σου ερώτηση αδιόρθωτε πτηνοβάτη…. Τι εννοείς ? Πάντως η ποιότητα του ήχου είναι καλύτερη (δεν πιστευα μεχρι που άκουσα), η ποιότητα της μίξης και των εφε είναι πολύ καλύτερη καθώς και ο χειρισμός των δυναμικών (headroom – clipping) σε πολυκαναλη μίξη είναι σχεδόν αναλογικός…. Δηλαδή αν δυναμώσεις πολύ ένα κανάλι δεν κλιπαρει (παραμορφώνει) εύκολα πράγμα που το cubase σε pc δεν μπορεί να κανει. Και είναι φυσικό όλοι οι στουντιαδες (και εγώ) να έχουν pc σπίτι αφού το κόστος του MAC με pro tools είναι απαγορευτικό για home χρήση. Έχε υπόψη σου ότι τα pro tools συνοδεύονται πάντα από το δικό τους πανάκριβο hardware. Όπως λέει χαρακτηριστικά η κατασκευάστρια digidesign στο site τους : «A basic Pro Tools|HD professional system starts at just under $10,000 USD.»
    http://www.digidesign.com/


    Φιλάκια !

  5. #35
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Γατούλη, εννοούσα πως ένα αρχείο μπορεί να παραχθεί, μεταφερθεί, επεξεργασθεί και αναπαραχθεί απο επαγγελματικό εξοπλισμό (βλέπε κονσόλα ήχου) ακόμη και αν το έχεις πειράξει σε ένα... ΑτάριΣΤ με καμένο τσιπάκι ήχου: είναι αρχείο. Σε ρώτησα αν παράγει καλύτερα ΔΕΔΟΜΕΝΑ (data), δηλαδή αν "δουλεύει" με διαφορετικό τρόπο, ή αν παράγει και καλύτερο ΗΧΟ (που γενικώς μεταφράζεται σαν "έχει καλύτερο σύστημα αναπαραγωγής")...

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας

  6. #36
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    Μπούυυυυχουυυυυ ο Κόμμοντορ μου έχει καμμένο τσιπάκι ήχου, κλάψ, λύγμ.
    *Ξαναμπαίνει στην τρύπα του*

  7. #37
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    CGA5720S/TE
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Ναι φίλε παπιοτετοιε.... Με ένα περίεργο τρόπο στον Μακ ακούγεται καλύτερα από το PC το ίδιο αρχείο ήχου με την ίδια κάρτα ήχου και σύστημα αναπαραγωγής.....! Ειλικρινά δεν ξέρω πως εξηγείται μιλάμε για αυτούσιο ψηφιακό αρχείο!!! Προφανώς δουλεύει με τελείως διαφορετικό τρόπο....

    Φιλάκια
    Γατούλης

  8. #38
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Ναι, αλλά τότε η επεξεργασία και η ποιότητά τους είναι ίδια. Η αναπαραγωγή διαφέρει. Θεωρητικά λοιπόν, αν μεταφέρεις το αρχείο σε μια ειδική κονσόλα και απο εκεί συνεχίσεις την επεξεργασία, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο σε Μακ και σε ΠΣ. Απλώς "αρχικά" θα το ΕΙΧΕΣ ακούσει καλύτερα.
    Το έπιασα ως είναι;

    Φιλικά
    Παπιάρχονταζζζζζζζζζζζ....μάναδώσεένατσιπάκιήχουστοπαιδίπουτου κάηκεμάνα.......ζζζ...χρ.

  9. #39
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    CGA5720S/TE
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Φίλε παπιε φοβάμαι ότι δεν το κατάλαβες….. Έχεις ένα αρχείο aiff. Το ακούς στο πσ και στο μακ και ειναι σαν τη μερα με τη νυχτα (οκ υπερβαλλω λιγο) υπερ του μακ. Με ίδια κάρτα, ενισχυτή και ηχεία. Κάνεις επεξεργασία (effect πχ reverb) και η ποιότητα είναι συντριπτικά καλύτερη στο μακ (Όχι τωρα δεν υπερβάλλω). Το «αν μεταφέρεις το αρχείο σε μια ειδική κονσόλα και απο εκεί συνεχίσεις την επεξεργασία (σε πισι εννοείς), το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο σε Μακ και σε ΠΣ» δεν ισχύει αφού ναι μεν θα έχεις μια καλή πηγή η οποία όμως θα καταστραφεί από την επεξεργασία στο πισι.
    Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, μιλάω για μικρές διαφορές που περνάν εντελώς απαρατήρητες στους άπειρους ακροατές που έχουν συνηθίσει να ακούν mp3 128κβιτς σε ηχειακια των 5€. Τα ηχεία μου κάνουν 800€ (και είναι από τα πιο φθηνά near field monitor) έκαστο προκειμένου να ακούω αυτά που σου γράφω. Γενικότερα η ηχογράφηση είναι μεγάλη επιστήμη και ίσως η πλέον ευεργετημένη «τέχνη» από τους υπολογιστές αφού με κόστος μερικών χιλιάδων ευρω κάνεις πράγματα ψηφιακά, που αν τα είχες σε αναλογικές μονάδες hardware (μπομπινοφωνα, εφφε, κονσόλες κλπ) θα κόστιζαν πολλά εκατομμύρια ευρώ.

  10. #40
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Γατουλίνο, μου απάντησες σε κάτι άσχετο και άθελά σου μου έδωσες τη σωστή απάντηση σαν... δευτερεύουσα! Ορίστε τι εννοούσα για να το καταλάβεις (ελπίζω να "περάσει" σωστά):

    ΑΡΧΕΙΟ
    /\
    / \
    ΜΑΚ ΠΙΣΙ
    Ι Ι
    Ι Ι
    (επεξεργασία στο ένα ή το άλλο, δεν έχει σημασία)
    Ι Ι
    Ι Ι
    ΚΑΛΗ ΧΑΛΙΑ (αναπαραγωγή)
    Ι Ι
    Ι Ι
    (παραγωγή αποτελέσματος και αποστολή σε καθαρά επαγγελματικό εξοπλισμό)
    Ι Ι
    \ /
    \ /
    ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ (ίδιο και με τις δύο οδούς)

    Αυτό διότι, θεωρητικά, τα data θα παρέμεναν ίδια. Με λίγα λόγια, είχα καταλάβει (απο ό,τι έλεγες) πως το πισί είναι σαν το παράδειγμα με τα ηχεία σου: μια λύση με χάλια ηχεία ενώ ο μακ έχει γαμάτα ηχεία. Το αποτέλεσμα στα αυτία σου μπορεί να είναι διαφορετικό, μα στην πράξη είναι το ίδιο: αν μεταφέρεις το αρχείο σε ένα τρίτο μηχάνημα, και εκεί θα υπήρχαν διαφορές, άσχετα με το αν θα ήταν το ίδιο αρχείο.
    Εσύ, όμως, μου εξήγησες πως και ΟΙ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ που γίνονται με το κάθε μηχάνημα διαφέρουν. Πως, δηλαδή, βγάζει άλλα δεδομένα το πισί και άλλα ο Μακ.

    Ξέρεις τι μου φαίνεται περίεργο; Δεν είμαι κολλημένος πισάς (αμιγκάς ναι, πισάς όχι) και δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ την ανωτερώτητα ενός μηχανήματος απο ένα άλλο σε ένα χώρο. Δεν καταλαβαίνω όμως πως Ο ΙΔΙΟΣ (θεωρητικά) αλγόριθμος δουλεύει διαφορετικά στο ένα μηχάνημα απο ό,τι στο άλλο.... Χμμμμμμ!

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Υ.Γ.: Δεν λέω πως δεν γίνεται, και σε πιστεύω. Με παραξενεύει όμως όσο με παραξένεψαν οι ισχυρισμοί γνωστών μου πως "η ίδια ταινία με τις ίδιες ρυθμίσεις και την ίδια συμπίεση DivX απο τα ίδια αρχεία παράγει καλύτερο αποτέλεσμα στους ιντέλ απο ότι στους ΑΜΔ".....!!!!! Βρε, λες;

  11. #41
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    CGA5720S/TE
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord
    Δεν καταλαβαίνω όμως πως Ο ΙΔΙΟΣ (θεωρητικά) αλγόριθμος δουλεύει διαφορετικά στο ένα μηχάνημα απο ό,τι στο άλλο.... Χμμμμμμ!
    Ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω…. Άσε που μου φαίνεται εντελώς παράλογο και έκανα άπειρους τσακωμούς για αυτό το θέμα όταν παλιότερα δούλευα μόνο πισι μέχρι που μου έβαλε φίλος να ακούσω mac και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Νομίζω τελικά, κάνοντας και άλλες συγκρίσεις επιδόσεων σε audio, ότι τα mac είναι πολύ πολύ καλύτερα και σαφώς γρηγορότερα αν και στη μισά MHz από τα pc.

    Φιλάκια φίλε παπιαπαραδεκτε…

    Γατούλης

  12. #42
    Το avatar του μέλους Salvador
    Salvador Guest
    τωρα που σας ακουσα να αναφερεστε σε AtariST με επιασε νοσταλγία..
    κάπου στο πατάρι πρέπει να υπάρχει ακόμα ο γκρίζος μου STe 1040

  13. #43
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Σαλβαδόρ: βγάλτον και παίχτον (με το συμπάθειο!)... Εγώ δεν θα άντεχα δίχως την αμιγκάρα μου στην τηλεόραση!

    Γατούλη: Κοίτα, η ηλίθια αντίληψη πως "τα πισιά είναι γρηγορότερα σε όλα" δεν στέκει παρά στα παιχνίδια, και αυτό όχι πάντα (και μιλάμε για το συνδυασμό πισί και γουίν). Εκεί που έχω δει τα πισιά πραγματικά να διαπρέπουν, όσον αφορά ταχύτητα σε σοβαρές εφαρμογές, είναι σε διπλά ιντελάκια με Γουίν ΝΤ. Είχα δουλέψει Φωτοσόπι σε πισί με δύο επεξεργαστές στα 650ΜΗζ και 256ΜΒ μνήμης και είχα σαλλέψει σε σχέση με άλλα μηχανήματα (και Μακ, και "απλά" πισιά). Δεν έχω δοκιμάσει το τι γίνεται στην περίπτωση των Γουίν2κ και ΧΠ για να μπορώ βέβαια να φέρω γνώμη για αυτά.
    Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως, τουλάχιστον αυτή την περίοδο της ζωής μου, δεν θα μπορούσα να έχω έναν τέτοιο υπολογιστή. Η τάση των Μακ γιούζερ μα και της πλειοψηφίας των πισάδων είναι το να χρησιμοποιούν το μηχάνημά τους σαν... τοστιέρα - δηλαδή για μια, άντε δύο δουλειές και κανένα παιχνιδάκι. Εγώ τυγχάνω ψυχοπαθής, και απο το ρέντερινγκ πηδάω στη σχεδίαση ιστοσελίδων, στο βιντεομοντάζ, στα παιχνίδια, στην χουτουμουλού... Και βασίζομαι πολύ σε όπεν-σορς, αν και γούν-μπέησντ, εργαλεία.
    Θα μπορούσα να κάνω τα ίδια με έναν Μακ, μα μέχρι να τον συνηθίσω και να αρχίσω να ασχολούμαι... άστα... συν το οτι θα έψαχνα με το κερί να βρω τα παιχνιδάκια που περιστασιακά μου... γεμίζουν τον αμελητέο κενό χώρο μου!

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας

  14. #44
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    CGA5720S/TE
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Συμφωνώ και επαυξάνω παπιόπτυστε* άρχοντα, το πισι είναι πιο ευέλικτο για οικονομικούς περισσότερο λόγους και λόγω πληθώρας εφαρμογών, που από όσο γνωρίζω εσύ τις έχεις όλες αγορασμένες.

    Φιλακια

    Ο πιστος σου γάτος.

    * Εκ του "κατάπτυστος".

  15. #45
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Γατουλίνη, χαίρομαι για την ομόφωνη απόφασή μας πως "το πισί ρούλεζ, γουη αρ χάκας" (ε..!
    Ο Μακ, πάντως, πρέπει να έχει γίνει πολύ, ΠΟΛΥ πιο ελκυστικός στους λίγους που ξέρουν πως το Οσ-Εξ τρέχει μπι-ες-ντι (πράγμα που σημαίνει πως δεν έκεις μόνο Ιλουστράτορα και Φωτοσόπι μα και Γκίμπ... Γιου γκετ μαη ντριφτ...

    Έλα μου, όμως, που χθές μετά τα σκίτσα στο φώτοσοπ τέλειωσα και το Πρινς Οφ Πέρσια Σαντς οφ Τάημ;!

    Τέσπα... Άλλη μια συζήτηση φτάνει στο ήρεμο τέλος της... Πού` σαι ρε 100χ να μας ανάψεις τα αίματα;
    (λέμε τώρα)

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Υ.Γ.: Δηλαδή, το "πάπια" είναι συνώνυμο του "κατά"; Τότε, αυτό εξηγεί γιατί πάντα γούσταρα τα σπαθιά Παπιάνα, μετά απο τόση επιμόρφωση με τον Σο Κοσούγκι...!

Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mac OSX για Mac δυσπιστους demo
    Από Mac4all στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 09:36
  2. Apple Mac Mini. Προσιτό Mac ή Μούφα;
    Από teacake στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-06, 12:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας