Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλισπερα,

    Στην οικοδομη μου εχει εναν κοινο καυτηρα για 6 οικογενειες, στα οποια υπαρχουν ρολογια που μετραει το ποσο εκαψες. Οπως το κοντερ στο αμαξι που γυριζει αναλογα με τις στροφες που κανουν οι ροδες, τι ειναι αυτο που κανει το ρολοϊ του καλοριφερ να γυριζει.

    Το ρωτο επιδη σκεφτικα οτι εχω 75 τ.μ., και αν κλεισω τις βανες ορισμενων καλοριφερ(δηλαδη να μην ζεστενεται όλο το σπιτι), θα πληρωσω λιγοτερα?Η' το ρολοϊ παει με την ώρα όποτε οτι και να κανω πληρώνω το ιδιο?

    Επίσης σκεφτικα για φέτος να εγκαταστησω κλιματιστικο σε ολα τα δοματεια (3), και το χειμωνα μονο 1 θα δουλευει αναλογα στο μέρος στο οποιο θα ειμαι, λετε να συμφερει πιο πολυ απο το καλοριφερ?

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνήθως είναι η παροχή ζεστού νερού προς το διαμέρισμά σου. Επομένως αν κλείσεις κάποια από τα καλοριφέρ, με δεδομένο ότι προς αυτά δεν υπάρχει παροχή, το ρολόι ποηγαίνει πιο αργά και άρα πληρώνεις λιγότερο. Μπορείς φυσικά και να το δοκιμάσεις όταν έρθει η ώρα.

    Για το aircondition η απάντηση είναι: Εξαρτάται
    Η τιμή της κιλοβατώρας εξαρτώνται από την κατανάλώσή σου. Άρα αν είσαι σε υψηλή κατηγορία δεν συμφέρει με τίποτε.
    Αν είσαι σε χαμηλή κατηγορία εξαρτάται από την απόδοση/ποιότητα του κλιματιστικού σου, την απόδοση του συστήματος θέρμανσης και φυσικά την τιμή του πετρελαίου. Συνήθως πάντως το πετρέλαιο είναι φθηνότερο.
    Μια μέση λύση είναι η ρύθμιση του καλοριφέρ σε χαμηλή πλην όμως υποφερτή θερμοκρασία και η χρήση του κλιματιστικού (που είναι καλής ποιότητας και σαφώς ενεργειακής κλάσης Α) μόνο για λίγο (π.χ. όταν η γκρίνια της συζύγου γίνει ανυπόφορη)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 11-08-09 στις 03:44. Αιτία: auto merged post
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weedness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλισπερα,

    Στην οικοδομη μου εχει εναν κοινο καυτηρα για 6 οικογενειες, στα οποια υπαρχουν ρολογια που μετραει το ποσο εκαψες. Οπως το κοντερ στο αμαξι που γυριζει αναλογα με τις στροφες που κανουν οι ροδες, τι ειναι αυτο που κανει το ρολοϊ του καλοριφερ να γυριζει.

    Το ρωτο επιδη σκεφτικα οτι εχω 75 τ.μ., και αν κλεισω τις βανες ορισμενων καλοριφερ(δηλαδη να μην ζεστενεται όλο το σπιτι), θα πληρωσω λιγοτερα?Η' το ρολοϊ παει με την ώρα όποτε οτι και να κανω πληρώνω το ιδιο?

    Επίσης σκεφτικα για φέτος να εγκαταστησω κλιματιστικο σε ολα τα δοματεια (3), και το χειμωνα μονο 1 θα δουλευει αναλογα στο μέρος στο οποιο θα ειμαι, λετε να συμφερει πιο πολυ απο το καλοριφερ?

    Ευχαριστω.
    Συνηθως οι ροδελες γυρνουν με την ωρα.Οποτε και ενα σωμα να αφησεις ανοικτο δεν θα εχεις διαφορα στην χρεωση.Το σωστο βεβαια θα ηταν η χρεωση να γινεται με την καταναλωση πετρελαιου αλλα δεν εχω δει ακομα συτσημα που να μετραει ετσι.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνηθως οι ροδελες γυρνουν με την ωρα.Οποτε και ενα σωμα να αφησεις ανοικτο δεν θα εχεις διαφορα στην χρεωση.Το σωστο βεβαια θα ηταν η χρεωση να γινεται με την καταναλωση πετρελαιου αλλα δεν εχω δει ακομα συτσημα που να μετραει ετσι.
    Για να γίνει κάτι τέτοιο θα χρειαστεί ξεχωριστός καυστήρας με μετρητή για κάθε διαμέρισμα.
    Σε πολλές περιπτώσεις δεν συμφέρει η αυτόνομη θέρμανση. Ειδικά όταν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις στις ώρες που το καίνε τα διαμερίσματα.
    Στο προηγούμενο σπίτι μου έβγαινε 3€ η ώρα γιατί ο από κάτω το είχε όλη την ημέρα στο φουλ!!! (και εγώ βέβαια την έκανα)
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνηθως οι ροδελες γυρνουν με την ωρα.Οποτε και ενα σωμα να αφησεις ανοικτο δεν θα εχεις διαφορα στην χρεωση.Το σωστο βεβαια θα ηταν η χρεωση να γινεται με την καταναλωση πετρελαιου αλλα δεν εχω δει ακομα συτσημα που να μετραει ετσι.

    Οι μετρητές που γνωρίζω είτε γυρίζουν με παροχή νερού είτε είναι θερμιδομετρητές που μετρούν την απώλεια θερμότητας του νερού.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    @weedness

    Θερμοστάτη εχει το διαμέρισμα σου?

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οι μετρητές που γνωρίζω είτε γυρίζουν με παροχή νερού είτε είναι θερμιδομετρητές που μετρούν την απώλεια θερμότητας του νερού.
    Ti να σου πω.Ισως εχω δει παλια συστηματα.Παντως και στην πολυκατοικια που μενω με την ωρα γυρνανε.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ti να σου πω.Ισως εχω δει παλια συστηματα.Παντως και στην πολυκατοικια που μενω με την ωρα γυρνανε.
    Με την ώρα ποια;
    Και αν λείπεις; Και το καλοκαίρι; Και αν ο αποκάτω έβαλε 239524783 σώματα και το έχει κάνει σάουνα;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ώρα ποια;
    Και αν λείπεις; Και το καλοκαίρι; Και αν ο αποκάτω έβαλε 239524783 σώματα και το έχει κάνει σάουνα;
    Οι μετρητες καθε οικιας γυρνανε με την ωρα που αφηνεις ανοικτο το θερμοστατη.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ώρα ποια;
    Και αν λείπεις; Και το καλοκαίρι; Και αν ο αποκάτω έβαλε 239524783 σώματα και το έχει κάνει σάουνα;
    Κανονικά αυτό απαγορεύεται να γίνει.
    Οι θερμίδες για κάθε διαμέρισμα έχουν μετρηθεί από τον μηχανικό και έχουν υπολογιστεί στο ποσοστό που πρέπει να πληρώνει ο κάθε ένοικος. Χωρίς βέβαια να έχει γίνει καμία αλλαγή στα σώματα. Εάν είναι να γίνει αλλαγή, πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ένοικοι και να γίνει νέα μελέτη.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά αυτό απαγορεύεται να γίνει.
    Οι θερμίδες για κάθε διαμέρισμα έχουν μετρηθεί από τον μηχανικό και έχουν υπολογιστεί στο ποσοστό που πρέπει να πληρώνει ο κάθε ένοικος.
    Σωστά, απαγορεύεται οποιαδήποτε αλλαγή στα σώματα με σώματα διαφορετικής απόδοσης από ότι έχει γραφτεί στην αρχική μελέτη. Βάσει της μελέτης υπάρχουν κάποια συντελεστές με τους οποίους υπολογίζεται η κατανάλωση (κάτι ε(ι) και φ(ι) για όσους έχουν εύκαιρους τους κανονισμούς της πολυκατοικίας).

    Το ρολόι γράφει για όση ώρα είναι ανοιχτός ο θερμοστάτης - κοινώς για όση ώρα η ηλεκτροβάνα είναι ανοιχτή και "κυκλοφορεί" νερό στα σώματα.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Έχεις ωρομετρητή ή θερμιδομετρητή;
    Αν το 1ο τότε δεν θα έχεις διαφορά. Αν το 2ο θα έχεις διαφορά αν κλείσεις κάποιο σώμα.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μετρητες καθε οικιας γυρνανε με την ωρα που αφηνεις ανοικτο το θερμοστατη.
    A-χα. ΟΚ, το κατάλαβα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #14
    Εγγραφή
    03-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εχω θερμοστατη στο σπιτι που ρυθμιζεις την θερμοκρασια, οποτε αν ειναι με ωρομετρηση, θα το αναβω στο φουλ, μιας και θα ειναι ιδια τιμη απο το να το εχω στο χαμηλο.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weedness Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω θερμοστατη στο σπιτι που ρυθμιζεις την θερμοκρασια, οποτε αν ειναι με ωρομετρηση, θα το αναβω στο φουλ, μιας και θα ειναι ιδια τιμη απο το να το εχω στο χαμηλο.
    Λάθος ΜΕΓΑΛΟ.
    Ψάχνεις να βρεις τον πιο οικονομικο τρόπο και αυτό που λες μόνο σε καλό δε θα σου βγει. Ορίζοντας τον θερμοστάτη σε μία νορμάλ θερμοκρασία (19-22 βαθμούς), φτάνοντας η θερμοκρασία δωματίου στην επιθυμητή τιμή θα κλείσει και η ηλεκτροβάνα...άρα μειώνεις και τις ώρες λειτουργίας που σου αναλογούν.
    Πιο οικονομικό είναι να μην ανεβάζουμε πολύ τον θερμοστάτη, ώστε να μπορεί να φτάσει στην θερμοκρασία που τον ορίζουμε και έτσι να μειώνονται και οι ώρες μας.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Αξιόπιστο modem-router για pstn και ερώτηση για bandwidth management
    Από harryal στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 18:32
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-09, 13:50
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-09, 16:35
  4. Βοήθεια για νέο PSU 800+ Watt και ερώτηση για το UPS
    Από marios007 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-08, 00:49
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-07, 20:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας