Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Στην εταιρική γραμμή κινητού μου, με ειδοποίησε το HR της εταιρείας ότι ενεργοποιήθκε (στην ίδια sim) υπηρεσία data, η οποία παρέχει 100Mb το μήνα δωρεάν για e-mail, internet κλπ.
    Επειδή δεν διαθέτω κάποιο smart phone τύπου iphone,htc κλπ θέλω να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία κυρίως για να βλέπω e-mail/internet μέσα απο τον netbook που έχω.

    Έχω τις εξής ερωτήσεις:

    1)Υπάρχουν στην αγορά "ελεύθερα" (δηλαδή non-branded) 3g/2g usb modems, κάτι σαν κι'αυτό, ώστε να βάζω μέσα την sim μου και να συνδέομαι? (Ουσιαστικά δηλαδή, ζητάω ένα usb modem το οποίο όμως να μην είσαι αναγκασμένος να το αγοράσεις με κάποιο πρόγραμμα που δίνουν οι εταιρείες αλλά σκέτη την συσκευή). Έχετε να προτείνετε κάποια?

    2)Ένα usb modem δουλεύει με sim φωνής πάνω στην οποία έχει ενεργοποιηθεί υπηρεσία data, ή απαιτεί ξεχωριστή data sim?

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον κινητό σου ως modem την έχεις αποκλείσει; Μπορείς να το συνδέσεις μέσω καλωδίου σε μια USB ή μέσω bluetooth με το netbook. Και αν το κινητό υποστηρίζει και 3G ακόμα καλύτερα.
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι κινητό έχεις;
    συνήθως μπορεί να δουλέψει σαν modem

  4. #4
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην εταιρική γραμμή κινητού μου, με ειδοποίησε το HR της εταιρείας ότι ενεργοποιήθκε (στην ίδια sim) υπηρεσία data, η οποία παρέχει 100Mb το μήνα δωρεάν για e-mail, internet κλπ.
    Επειδή δεν διαθέτω κάποιο smart phone τύπου iphone,htc κλπ θέλω να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία κυρίως για να βλέπω e-mail/internet μέσα απο τον netbook που έχω.

    Έχω τις εξής ερωτήσεις:

    1)Υπάρχουν στην αγορά "ελεύθερα" (δηλαδή non-branded) 3g/2g usb modems, κάτι σαν κι'αυτό, ώστε να βάζω μέσα την sim μου και να συνδέομαι? (Ουσιαστικά δηλαδή, ζητάω ένα usb modem το οποίο όμως να μην είσαι αναγκασμένος να το αγοράσεις με κάποιο πρόγραμμα που δίνουν οι εταιρείες αλλά σκέτη την συσκευή). Έχετε να προτείνετε κάποια?

    2)Ένα usb modem δουλεύει με sim φωνής πάνω στην οποία έχει ενεργοποιηθεί υπηρεσία data, ή απαιτεί ξεχωριστή data sim?
    Tο συγκεκριμενο ειναι branded....ΖΤΕ ειναι η "μαρκα" και απο το eshop δεν θα το παρεις "χυμα" (πληρωνοντας τα 93 ευρω που κανει) αλλα θα στο δωσουν δωρακι με συνδεση του ΟΤΕ.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Η vodafone δείχνει να έχει τέτοιο USB modem, το οποίο το δίνει και ως σκέτη συσκευή και από τις φωτό δείχνει να είναι unbranded.
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον κινητό σου ως modem την έχεις αποκλείσει; Μπορείς να το συνδέσεις μέσω καλωδίου σε μια USB ή μέσω bluetooth με το netbook. Και αν το κινητό υποστηρίζει και 3G ακόμα καλύτερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κινητό έχεις;
    συνήθως μπορεί να δουλέψει σαν modem
    Έχω ένα Sony Ericsson W880i. Για να το συνδέσω με Bluetooth χρειάζομαι κάποιο software προκειμένου να το "δει" το netbook?
    Στην προηγούμενη ερώτηση μου, υπάρχει κάποιο non-branded usb modem?

    ........Auto merged post: Arkady πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η vodafone δείχνει να έχει τέτοιο USB modem, το οποίο το δίνει και ως σκέτη συσκευή και από τις φωτό δείχνει να είναι unbranded.
    Τώρα είδα την απάντηση σου...

    ........Auto merged post: Arkady πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η vodafone δείχνει να έχει τέτοιο USB modem, το οποίο το δίνει και ως σκέτη συσκευή και από τις φωτό δείχνει να είναι unbranded.
    189€ χωρίς σύνδεση ? Άστο καλύτερα, μάλλον θα προσανατολιστώ στην λύση που μου προτείνατε νωρίτερα, δηλαδή σύνδεση κινητού με netbook.

    Χρειάζεται κάποιο λογισμικό για να συνδεθούν μέσω bluettooth/καλωδίου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arkady : 13-08-09 στις 11:22. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα Sony Ericsson W880i. Για να το συνδέσω με Bluetooth χρειάζομαι κάποιο software προκειμένου να το "δει" το netbook?
    Αν το netbook έχει ενσωματωμένο bluetooth adapter, τότε είτε θα είναι ήδη εγκατεστημένο το αντίστοιχο bluetooth stack, είτε θα το κατεβάσεις από τον κατασκευαστή του netbook.

    Από κει και πέρα, με το λογισμικό της SE θα μπορείς να συνδέσεις το τηλέφωνο με το netbook μέσω bluetooth και μετά να κάνεις και "κλήση data" προς τον πάροχό σου.
    Ανυπόγραφος

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το netbook έχει ενσωματωμένο bluetooth adapter, τότε είτε θα είναι ήδη εγκατεστημένο το αντίστοιχο bluetooth stack, είτε θα το κατεβάσεις από τον κατασκευαστή του netbook.

    Από κει και πέρα, με το λογισμικό της SE θα μπορείς να συνδέσεις το τηλέφωνο με το netbook μέσω bluetooth και μετά να κάνεις και "κλήση data" προς τον πάροχό σου.
    Bluetooth έχει το netbook ενσωματωμένο. Τι εστί όμως bluetooth stack?

    Το λογισμικό το κατεβάζω δωρεάν απο την S/E? Όταν λές "κλήση" αναφέρεσαι σε HCSD,GPRS ή/και UMTS?

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bluetooth έχει το netbook ενσωματωμένο. Τι εστί όμως bluetooth stack?
    Το ενδιάμεσο software που αναλαμβάνει τη διαχείριση του bluetooth.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λογισμικό το κατεβάζω δωρεάν απο την S/E? Όταν λές "κλήση" αναφέρεσαι σε HCSD,GPRS ή/και UMTS?
    Το λογισμικό είτε το κατεβάζεις από την SE (μάλλον είναι δωρεάν, δεν έχω εμπειρία από SE), είτε θα το βρεις στο συνοδευτικό CD.

    "Κλήση" μπορεί να είναι και τα δύο (ανάλογα τι είναι διαθέσιμο στην περιοχή)
    Ανυπόγραφος

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Περίεργο...Ψάχνω στο website της S/E και δεν βρίσκω καλώδιο σύνδεσης με PC, το οποίο να είναι συμβατό με W880i.

    Γνωρίζετε κάτι περι αυτού?

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο...Ψάχνω στο website της S/E και δεν βρίσκω καλώδιο σύνδεσης με PC, το οποίο να είναι συμβατό με W880i.

    Γνωρίζετε κάτι περι αυτού?
    Μήπως υπάρχει στην αρχική συσκευασία της συσκευής;
    Ανυπόγραφος

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως υπάρχει στην αρχική συσκευασία της συσκευής;
    Δεν έχω συσκευασία του κινητού, διότι μου το χάρισε ένας φίλος λόγω αναβάθμισης του δικού του. Απ'όσο ξέρω όμως δεν βάζουν καλώδιο στις συσκευασίες αλλά Handsfree

  13. #13
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω συσκευασία του κινητού, διότι μου το χάρισε ένας φίλος λόγω αναβάθμισης του δικού του. Απ'όσο ξέρω όμως δεν βάζουν καλώδιο στις συσκευασίες αλλά Handsfree
    Για τα SE δεν ξέρω. Πάντως σε Nokia E65/E75 υπήρχε μέσα στη συσκευασία τους το αντίστοιχο καλώδιο.

    Βλέποντας πάντως στα αξεσουάρ της SE για το W880i δε βρίσκω κάποιο καλώδιο, όπως παρατήρησες και συ παραπάνω. Οπότε μάλλον το bluetooth είναι μονόδρομος.
    Ανυπόγραφος

  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα SE δεν ξέρω. Πάντως σε Nokia E65/E75 υπήρχε μέσα στη συσκευασία τους το αντίστοιχο καλώδιο.

    Βλέποντας πάντως στα αξεσουάρ της SE για το W880i δε βρίσκω κάποιο καλώδιο, όπως παρατήρησες και συ παραπάνω. Οπότε μάλλον το bluetooth είναι μονόδρομος.
    Είναι λίγο "κουλό" όμως να μην υπάρχει καλώδιο για το W880i, δεδομένου ότι το "βύσμα" του είναι αυτό που έχουν πολλά άλλα μοντέλα....

  15. #15
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Μηνύματα
    914
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Για μικρή χρήση που το θέλεις εσύ (100MB το μήνα) τότε είναι ΟΚ απλά να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου. Εάν όμως το ήθελες για πιο μεγάλη χρήση σαφώς και συμφέρει μια αγορά USB 3G Modem. Ο βασικός λόγος; Δεν καταπονείς τη μπαταρία του κινητού σου.

    Και για να απαντήσω στη πρώτη σου ερώτηση, υπάρχουν πολλά ξεκλείδωτα modems στο e-bay σε πολύ καλές τιμές. Τυχαίο παράδειγμα: http://cgi.ebay.com/HUAWEI-E156G-USB...d=p3286.c0.m14

    Παρόλα αυτά για περιστασιακή χρήση και για να μην χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια κάρτες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 23:09
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 20:04
  3. Η "κλήση" ADSL με USB modem χρεώνεται;
    Από way στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 23:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας