Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλημέρα σε όλους,

    επανέρχομαι μ'ένα θέμα που για το οποίο είχα αναφερθεί σε ένα thread πριν από περίπου ένα χρόνο. Η κατάσταση είναι απλή. Έχω περίπου 20.000 emails στα οποία κατά καιρούς (μέρα παρά μέρα ) θέλω να κάνω αναζητήσεις.

    Αναζητήσεις με βάση τον τίτλο, αποστολέα ή παραλήπτη είναι εύκολες και γρήγορες. Εκεί που χωλαίνει η κατάσταση είναι όταν πρέπει να ψάξω με keywords μέσα στο σώμα των μηνυμάτων (π.χ. βρες μου όλα τα μηνύματα που αναφέρουν "XML" και "distributed").

    Αυτό που έχω μέχρι στιγμής είναι έναν λογαριασμό στην fastmail και κάνω αναζητήσεις χρησιμοποιώντας τον evolution email client και το imap σαν πρωτόκολλο επικοινωνίας. Το πρόβλημα είναι ότι τα keyword searches χρησιμοποιώντας imap + fastmail μόνο "fast" δεν είναι (κατά τα άλλα είμαι ικανοποιημένος από την fastmail).

    Άλλες λύσεις είναι να έχω τα μηνύματα μου και locally και να κάνω αναζητήσεις με τα resources του υπολογιστή μου. Νομίζω ότι το είχα κάνει και παλιότερα με τον thunderbird και δεν είχα μείνει ικανοποιημένος από την ταχύτητα. Το google/gmail είναι εξαίσιο για τέτοιες αναζητήσεις αλλά θέλω τα μηνύματά μου να μένουν private.

    Συνοψίζοντας θα ήθελα:
    1. να έχω τα μηνύματά μου online (μπορώ να τα έχω και locally αλλά σίγουρα και online)
    2. να κάνω γρήγορες αναζητήσεις με βάση keywords στο body των μηνυμάτων μου (αυτές δεν με πειράζει αν γίνονται από τον/στον υπολογιστή μου και όχι από οπουδήποτε μέσω web interface)
    3. να έχω privacy. Κοινώς google (gmail), yahoo (yahoo mail) και άλλες εταιρείες που δίνουν υπηρεσίες κάνοντας data mining στα δεδομένα μας απορρίπτονται.
    4. δεν με πειράζει να πληρώσω (κάποιο λογικό ποσό...)


    Ιδέες;;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 18-08-09 στις 14:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Περιοχή
    3 λαλούν & 2 χορεύουν
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11200/840
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 23.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε ξέρω αν αυτό που θα πω σε βολέψει.
    Αν συγχρονίσεις το Outlook ή το thunderbird με τον/τους λογαριασμούς μυνημάτων και τα κατεβάζεις στον υπολογιστή σου τοπικά, τότε μπορείς να εγκαταστήσεις το Google Desktop και να κάνεις αναζήτηση από εκεί.
    Μπορείς να του βάλεις (αν θυμάμαι κιόλας καλά) στις προτιμήσεις να ψάχνει και συγκεκριμένο μόνο folder (εκεί που θα ορίσεις να κατεβαίνουν) ή π.χ. mails

    Δεν είναι ανάγκη να έχεις ενεργοποιημένες μπάρες και συναφή, απλώς τρέχει στο παρασκήνιο πατάς διπλό Ctrl και σου βγαίνει η μπάρα αναζήτησης.

    Οπότε θα έχεις τη δύναμη του google search στον υπολογιστή.

    Εναλλακτικά (αλλά προφανώς θέλει πολύ χρόνο) να ανοίξεις έναν λογαριασμό στο gmail και να προωθήσεις όλα τα μηνύματα εκεί

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    ευχαριστώ για το μήνυμά σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν αυτό που θα πω σε βολέψει.
    Αν συγχρονίσεις το Outlook ή το thunderbird με τον/τους λογαριασμούς μυνημάτων και τα κατεβάζεις στον υπολογιστή σου τοπικά, τότε μπορείς να εγκαταστήσεις το Google Desktop και να κάνεις αναζήτηση από εκεί.
    Μπορείς να του βάλεις (αν θυμάμαι κιόλας καλά) στις προτιμήσεις να ψάχνει και συγκεκριμένο μόνο folder (εκεί που θα ορίσεις να κατεβαίνουν) ή π.χ. mails

    Δεν είναι ανάγκη να έχεις ενεργοποιημένες μπάρες και συναφή, απλώς τρέχει στο παρασκήνιο πατάς διπλό Ctrl και σου βγαίνει η μπάρα αναζήτησης.

    Οπότε θα έχεις τη δύναμη του google search στον υπολογιστή.

    • το Google Desktop δεν στέλνει προσωπικά δεδομένα στην google;
    • Φαντάζομαι ότι τα emails μετά θα τα ανοίγω σαν text files κάνοντας κλικ στα αποτελεσμάτα της αναζήτησης. Σωστά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναλλακτικά (αλλά προφανώς θέλει πολύ χρόνο) να ανοίξεις έναν λογαριασμό στο gmail και να προωθήσεις όλα τα μηνύματα εκεί
    Αυτό δεν το θέλω γιατί δεν θέλω η google να έχει τα μηνύματά μου (δες το 3 του παραπάνω μηνύματός μου).

  4. #4
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Περιοχή
    3 λαλούν & 2 χορεύουν
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11200/840
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 23.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι είπες όχι gmail, οκ.

    Δε νομίζω ότι το google desktop στέλνει δεδομένα.
    Εξάλλου με ένα απλό firewall μπορείς να του αποτρέψεις επικοινωνία με τον "έξω κόσμο".
    Αυτό έχω κάνει εγώ στο γραφείο, και δουλεύω το google desktop σαν να μην είναι σενδεδεμένος ο υπολογιστής στο Ϊντερνετ.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Καλά εμπιστεύεσαι τη Fastmail και όχι τη Google; Και πού το ξέρεις ότι και η πρώτη δεν κάνει data mining;

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά εμπιστεύεσαι τη Fastmail και όχι τη Google; Και πού το ξέρεις ότι και η πρώτη δεν κάνει data mining;
    η fastmail αν κάνει κάτι τέτοιο θα το κάνει κατά παράβαση των όρων που έχουμε συμφωνήσει. Με την google το έχω ήδη αποδεχθεί κατά την δημιουργία του λογαριασμού μου και γίνεται. Παράδειγμα οι στοχευμένες διαφημίσεις στο gmail ανάλογα το mail που βλέπεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σχεδόν το έλυσα το πρόβλημα.

    Βρήκα δύο ενδιαφέρουσες σελίδες:


    Λίγα σχόλια για τα παραπάνω links:
    • o Thunderbird δεν υποστηρίζει indexing. Aυτό επιβεβαιώνει την εμπειρία μου αλλά με ξαφνιάζει δυσάρεστα επειδή τον είχα για αρκετά σοβαρό email client - πχ ο evolution, που είναι ο default email client του gnome και σαφώς λιγότερο διαφημισμένος, το υποστηρίζει.
    • ο evolution κάνει μια χαρά γρήγορη αναζήτηση με βάση keywords στο σώμα του email γιατί υποστηρίζει indexing. Απαραίτητη προϋπόθεση, απ'όσο είδα, είναι να κατεβάζεις τα emails στον υπολογιστή σου, δηλαδή να χρησιμοποιείς pop και όχι imap σαν πρωτόκολλο επικοινωνίας.


    Το μόνο που μου μένει είναι να έχω το ίδιο directory structure τοπικά με αυτό που έχω στον server και όταν σβήνω μηνύματα τοπικά να σβήνονται και από τον server (αυτές οι λειτουργίες γίνονταν απευθείας χρησιμοποιώντας το imap).

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζητηση στο google...
    Από nikoletta στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-06, 14:20
  2. Δεν ήταν δυνατή η ενκκίνηση των windows...
    Από orestis7 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-06, 23:29
  3. Μουσική αναζήτηση στο Google
    Από poromenos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-05, 17:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας