Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Σημερα μου εδωσαν απο τη Forthnet το thomson GT585 v7 και πηγα να αλλαξω το administrator password. Νομιζα οτι ηταν κενο το password. Δεν δεχοταν κανενα password που εδινα. Και εσβυσα τους αστερισκους που ειχε στο old password και τωρα δεν εχω καν προσβαση στο web interface του router..Μα καλα...Κλειδωμενο απο τη Forthnet με δικο της password;; Τωρα τι κανω;

    Δοκιμαζω τα κλασσικα, administrator και admin με κενο pass αλλα τιποτα.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.511
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Κανε ενα Hard Reset πατωντας με ενα μολυβι το κουμπακι που εχει στην πισω πλευρα μεχρι να γινει κοκκινο το πρωτο λαμπακι. Μετα χρησιμοποιησε για User: Administrator και Pass: κενο

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Ευχαριστω. Μετα απο τρια reset μπηκα στο menu. Αλλα μαντεψε. Δεν μου ζητησε pass. Αλλα και παλι αν παω να αλλαξω το password δεν με αφηνει...Τουλαχιστον μπορω να κανω ρυθμισεις. Kλειδωμενο;. Ευχαριστω και παλι.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  4. #4
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω. Μετα απο τρια reset μπηκα στο menu. Αλλα μαντεψε. Δεν μου ζητησε pass. Αλλα και παλι αν παω να αλλαξω το password δεν με αφηνει...Τουλαχιστον μπορω να κανω ρυθμισεις. Kλειδωμενο;. Ευχαριστω και παλι.
    Δεν είναι κλειδωμένο, τουλάχιστον το 585. Το 780 που έδιναν για τη δεύτερη γραμμή είναι κλειδωμένο. Αν όντως έχεις το 585 προφανώς κάνεις κάτι λάθος! Από default δεν έχει κωδικό το ρούτερ οπότε συμπληρώνεις μόνο τον νέο κωδικό.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κλειδωμένο, τουλάχιστον το 585. Το 780 που έδιναν για τη δεύτερη γραμμή είναι κλειδωμένο. Αν όντως έχεις το 585 προφανώς κάνεις κάτι λάθος! Από default δεν έχει κωδικό το ρούτερ οπότε συμπληρώνεις μόνο τον νέο κωδικό.
    Δεν εκανα κατι λαθος. Αν αφησω username Administrator και pass κενο, τοτε το router δεν αναγνωριζει το κενο ως password και "κλειδωνει". Η λυση ηταν να βαλω το cd να ακολουθησω τον οδηγο και εκει που λεει για Administrator και αφηνα κενο το pass, να αλλαξω και τα 2 και δεν εχω προβλημα. Ακομη και σε αναβαθμιση firmware οταν ειχα Administrator o flasher δεν αναγνωριζε το "κενο" password και παλι "κλειδωνε το router. Και αλλο χρηστη εκανα και παλι κλειδωνε απο τη στιγμη που ειχα αφησει κενο το pass του admin...Περιεργα πραγματα...
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  6. #6
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Όταν λες ότι έβαζες κωδικό στον Upgrade Wizard και κλείδωνε το ρούτερ...τι εννοείς...; Αν ο κωδικός είναι λαθός απλά δεν ξεκινάει η διαδικασία, δεν κλειδώνει κάτι!

    Επίσης όταν κάνεις νέο χρήστη δεν υπάρχει περίπτωση να κλειδώσει το ρούτερ καθώς θα συνεχίσει να δουλεύει τουλάχιστον ο αρχικός.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες ότι έβαζες κωδικό στον Upgrade Wizard και κλείδωνε το ρούτερ...τι εννοείς...; Αν ο κωδικός είναι λαθός απλά δεν ξεκινάει η διαδικασία, δεν κλειδώνει κάτι!

    Επίσης όταν κάνεις νέο χρήστη δεν υπάρχει περίπτωση να κλειδώσει το ρούτερ καθώς θα συνεχίσει να δουλεύει τουλάχιστον ο αρχικός.
    Ειχα αφησει Administrator password κενο. Οταν εκανα τη διαδικασια για flash του firmware, ζητουσε κωδικο. Εβαζα Administrator, αφηνα κενο το Pass και οχι μονο δεν το δεχοταν, αλλα μετα οταν πηγαινα να μπω στο web menu δεν με αφηνε. Ζητουσε pass χωρις να εχω αλλαξει κατι. Το ιδιο αν εκανα και νεο χρηστη. Αν δοκιμαζα να μπω με τον νεο χρηστη παλι δεν δεχοταν οχι μονο το administrator κενο , αλλα ουτε και του νεου χρηστη. Παλι επρεπε να κανω reset, να βαλω το cd και να αλλαξω απο εκει το usename και το password. οποιαδηποτε αλλη ενεργεια μεσω web interface με αφηνε απέξω....
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  8. #8
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα αφησει Administrator password κενο. Οταν εκανα τη διαδικασια για flash του firmware, ζητουσε κωδικο. Εβαζα Administrator, αφηνα κενο το Pass και οχι μονο δεν το δεχοταν, αλλα μετα οταν πηγαινα να μπω στο web menu δεν με αφηνε. Ζητουσε pass χωρις να εχω αλλαξει κατι. Το ιδιο αν εκανα και νεο χρηστη. Αν δοκιμαζα να μπω με τον νεο χρηστη παλι δεν δεχοταν οχι μονο το administrator κενο , αλλα ουτε και του νεου χρηστη. Παλι επρεπε να κανω reset, να βαλω το cd και να αλλαξω απο εκει το usename και το password. οποιαδηποτε αλλη ενεργεια μεσω web interface με αφηνε απέξω....
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τι διαφορα οτι μετα απο "αναβαθμιση του firmware" και με hard reset (το ρουτερ κλειστο και πατωντας το reset κουμπι) δε μου δεχεται το username:Administrator ,password:κενο .

    Eσυ πως το αλλαξες το username password με το cd εγκαταστασης αφου για να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη πρεπει πρωτα να κανεις login στο router.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Just_Nikos : 12-10-09 στις 18:56.
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Eσυ πως το αλλαξες το username password με το cd εγκαταστασης αφου για να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη πρεπει πρωτα να κανεις login στο router.
    Αν κανεις hard reset επαναφερει τα κλασικα Administrator και password κενο. Δεν πειραξα τιποτα στο router. Εβαλα το CD και ακολουθησα απο εκει τον οδηγο. Μολις εμφανησε την επιλογη να αλλαξω τα username και password το εκανα με δικα μου και δεν ειχα ποτε ξανα προβλημα.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  10. #10
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κανεις hard reset επαναφερει τα κλασικα Administrator και password κενο. Δεν πειραξα τιποτα στο router. Εβαλα το CD και ακολουθησα απο εκει τον οδηγο. Μολις εμφανησε την επιλογη να αλλαξω τα username και password το εκανα με δικα μου και δεν ειχα ποτε ξανα προβλημα.
    Και εγω το ιδιο ακριβως εκανα με εσενα αλλα δε μου παιρνει το Administrator και password κενο

    Helpppppppppppppppp!
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω το ιδιο ακριβως εκανα με εσενα αλλα δε μου παιρνει το Administrator και password κενο

    Helpppppppppppppppp!
    Μα γιατι να αφησεις αυτα; Βαζεις το cd μετα απο hard reset. Ακολουθεις τον οδηγο. Σε ενα σημειο σε ρωταει αν θες να αλλαξεις τα password. Σβηνεις το "Administrator" με ενα της αρεσκειας σου και βαζεις ενα password και τελειωσες. Μετα κανεις Login με αυτα που εβαλες.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  12. #12
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιατι να αφησεις αυτα; Βαζεις το cd μετα απο hard reset. Ακολουθεις τον οδηγο. Σε ενα σημειο σε ρωταει αν θες να αλλαξεις τα password. Σβηνεις το "Administrator" με ενα της αρεσκειας σου και βαζεις ενα password και τελειωσες. Μετα κανεις Login με αυτα που εβαλες.
    Ακου να δεις τι γινεται με την περιπτωση μου.
    Ενω το ρουτερ ειναι σε λειτουργεια οταν παταω το ρεσετ δε κανει τιποτα.Ουτε λαμπακια αναβουν ουτε σβηνουν.
    Διαβασα στο νετ , οτι μπορεις να κανεις hard reset(διορθωστε με αν κανω λαθος)ενω το ρουτερ ειναι κλειστο και εχεις πατημεvο το κουμπι ρεσετ,το αναβεις και κανει hard reset.
    Το εκανα και οντως το κουμπι ΟΝ εγινε κιτρινο για κανα λεπτο και μετα αφου πρασινησε αρχισε να συγχρονιζει.
    Εβαλα το cd εγκαταστασης , και μου ζητουσε κωδικο , που οπως ειπα και παραπανω δε καταφερα τελικα να κανω login στο ρουτερ, με ολοες τις συνεπειες που συνεπάγεται.

    Μπορει καποιος να φτιαξει εναν οδηγο?
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Νομιζω ακομη ενας ειχε προβλημα με το reset, αλλα σε αυτον δεν εκαναν τιποτα τα λαμπακια και το πηγε για αντικατασταση. Εγω ανοιχτο το ειχα και εκανα απλο reset. Το κρατησα πατημενο καμια 5 δευτερα. Πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να φταιει με το δικο σου.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  14. #14
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω ακομη ενας ειχε προβλημα με το reset, αλλα σε αυτον δεν εκαναν τιποτα τα λαμπακια και το πηγε για αντικατασταση. Εγω ανοιχτο το ειχα και εκανα απλο reset. Το κρατησα πατημενο καμια 5 δευτερα. Πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να φταιει με το δικο σου.
    Και το δικο μου για αντικατασταση θα παει
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  15. #15
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Just_Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακου να δεις τι γινεται με την περιπτωση μου.
    Ενω το ρουτερ ειναι σε λειτουργεια οταν παταω το ρεσετ δε κανει τιποτα.Ουτε λαμπακια αναβουν ουτε σβηνουν.
    Διαβασα στο νετ , οτι μπορεις να κανεις hard reset(διορθωστε με αν κανω λαθος)ενω το ρουτερ ειναι κλειστο και εχεις πατημεvο το κουμπι ρεσετ,το αναβεις και κανει hard reset.
    Το εκανα και οντως το κουμπι ΟΝ εγινε κιτρινο για κανα λεπτο και μετα αφου πρασινησε αρχισε να συγχρονιζει.
    Εβαλα το cd εγκαταστασης , και μου ζητουσε κωδικο , που οπως ειπα και παραπανω δε καταφερα τελικα να κανω login στο ρουτερ, με ολοες τις συνεπειες που συνεπάγεται.

    Μπορει καποιος να φτιαξει εναν οδηγο?
    Φίλε μου, όταν το λαμπάκι γίνεται κίτρινο, το modem μπαίνει σε upgrade mode.

    Όταν γίνεται αυτό εσύ ξεκινάς τον οδηγό και ΑΜΕΣΑ πρίν γίνει πράσινο του κάνεις upgrade με άλλο firmware και ξεκλειδώνει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Thomson TG585 ports
    Από nexus31 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-09, 12:46
  2. Πηρα Το THOMSON TG585 v7
    Από Lancelotnt στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 153
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-09, 17:15
  3. Προβλημα με Thomson TG585 v7
    Από gsof7 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-09, 00:48
  4. THOMSON TG585 v7
    Από sakoula21 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 13:41
  5. THOMSON TG585 v7 Πρόβλημα
    Από Diktyo στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-09, 10:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας