Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 44
  1. #16
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Router
    Speedport Plus,TP-Link C5
    SNR / Attn
    0.9(dB) / 14.5(dB)
    "θα έπρεπε" 19000Kb(Kilobits) = 19000 / 8 = 2375KB (KiloByte)

    Έχω πιάσει με Φορ8νετ 24αρα από http://www.microsoft.com/windows/win...tshowcase.aspx 2241KB στιγμιαία.Είχα συγχρονίσει στα 21χχχ κάτι.

    Και φυσικά τράβηξα screenshot:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2241vf1.jpg 
Εμφανίσεις:  333 
Μέγεθος:  15,3 KB 
ID: 31474
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 29-02-08 στις 17:12. Αιτία: Προσθήκη attach tag

  2. #17
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256 θεωρητικά
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Router
    Baudtec T263R1U-AO PSTN
    SNR / Attn
    30,0(dB) / 35,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sanidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρωτο πραγμα που θα πρει να εχουμε στο μυαλο μας ειναι οτι σημασια δεν εχει μονο ποσο μπορουμε να κατεβασουμε εμεις, αλλα και ποσο μπορει να ανεβασει αυτος απο τον οποιο λαμβανουμε τα δεδομενα... Οποτε καθε φορα που δεν κατεβαζουμε "τερμα" δεν φταιει οποσδηποτε η συνδεση μας.

    Συνεχιζουμε με το τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε οταν τεσταρουμε την συνδεση μας για να εξακριβωσουμε την μεγιστη ταχυτητα της
    1.Ολα μα ολα τα p2pοειδη κλεινουν (π.χ. emule, torrent, limewire και δεν συμαζευεται)
    2.Σταματαμε να περιηγουμεστε στο διαδυκτιο και δεν αφηνουμε βιντεακια η δεν ξερω γω τι αλλο να φορτωνουν για αργοτερα
    3.Καλον ειναι για μεγιστη ταχυτητα να κλεινουμε και τα antivirus που κανουν συνεχη ελεγχο σε οτι κατεβαζουμε (μετρημενο το avast κοβει περι τα 35kb/s στην γραμμη μου... οχι πολλα οταν μιλαμε για ταχυτητες της ταξεως των 1,36mb/s αλλα κατι κοβουν)
    4.Επουδενη δεν χρησιμοποιουμε τον ενσωματωμενο download manager του περιηγητη μας

    Παμε τωρα βημα βημα να κανουμε την πολυποθητη μετρηση:

    Βημα 1ο: Παμε σε αυτην την ιστοσελιδα http://www.freedownloadmanager.org/download.htm και κατεβαζουμε τον fdm και τον εγκαθηστουμε

    Βημα 2ο: Φροντιζουμε να ισχυουν τα 1,2,3 που υπαρχουν παραπανω (αν ειχαμε ανοιχτα p2pοειδη κανουμε ενα rr στο modem ετσι ωστε να αδεισει γρηγορα το nat του απο τις παμπολες συνδεσεις που εχουν ανοιχτες αυτα τα προγραμματα... ειδικα οσαν χρησιμοποιούν το kademlia δικτυο)

    Βημα 3ο: Παμε σε ενα δικτυακο τοπο ο οποιος γνωριζουμε οτι διαθετει τεραστιο upload και καλυπτει πληρος τις αναγκες μας, και φυσικα εχει κατι να κατεβασουμε. Προτεινομενα ειναι το ο δικτυακος τοπος των drivers της nvidia ( http://www.nvidia.com/object/winvista_x86_163.75.html ) καθως και ο προσωπικα αγαπημενος* ευρωπαϊκος ftp της ncsoft ( ftp://ftp.playtr.com/setup ) απο οπου και κατεβαζουμε δωρεαν (και "τερμα") τον client του νεου τους παιχνιδιου.

    Βημα 4ο: Με drag'n'drop πεταμε το link στο κουτακι του fdm και αρχιζουμε το κατεβασμα (επειδη το προγραμμα "κλειδωνει" τον χορο που χρειαζεται στον σκληρο πριν ξεκινισει να λαμβανει δεδομενα μπορει να υπαρξει μια μικρη καθυστεριση πριν ξεκινησουμε να κατεβαζουμε ειδικα οταν μιλαμε για τα 2.66gb του client του παιχνιδιου)

    Αφου ξεκινισει το κατεβασμα περιμενουμε λιγο να σταθεροποιηθει η ταχυτητα και μολις αυτο γινει... επιτελους γνωριζουμε ποια ειναι η μεγιστη ταχυτητα της συνδεσης μας



    Επισης ΔΕΝ ξεχναμε ποτε οτι οταν αφηνουμε τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε (και κυριως τα p2pοειδη με τις απειρες συνδεσεις που ανοιγουν) να δεσμευουν ολο το upload της συνδεσης μας αυτο θα εχει ως επακολουθο τραγικη πτωση στο download μας ακομη και σε βαθμο που να μην μπορουμε να περιηγηθουμε στο διαδικτυο (αν προσεξετε στο screenshot παρακατω ενω κατεβαζω "τερμα" ανεβαζω κιολας, για τις αναγκες του κατεβασματος, με ρυθμο 32kb/s τον οποιο αν με καποιο limiter μειωσω θα μειωθει μαζι του και η ταχυτητα κατεβασματος). Επιπροσθετως τετοια αποτελεσματα μπορει να παρατηρησουμε (τι μπορει... σιγουρα) οταν αφηνουμε τα p2pοειδη να κανουν οσες συνδεσεις θελουν με αποτελεσμα να γονατιζουν το nat του router και μαζι το download μας.

    Τα δικα μου αποτελεσματα: http://www.adslgr.com/forum/attachme...1&d=1195327161
    Σημειωτεον το screenshot ειναι μετα την αναβαθμιση της γραμμης μου, δηλαδη με συνγχρονισμο στα 15227


    *Αγαπημενο για τους εξης λογους: Καταλαβαινω τι θα πει 10mbit/s, μια ταχητυτα που εμοιαζε ονειρο απατηλο πριν 1 χρονο, και εχω πολυ περισσοτερη ωρα στην διαθεση μου να το κοιταω και να ευχαριστιεμαι την ταχυτητα

    Περιμενω σχολια καθως και τις δικες σας screenshot




    Εγκατέστησα το freedownloadmanager , μετέφερα το http://www.freedownloadmanager.org/download.htm
    με drag and drop στον FDM και το πλήκτρο για να αρχίσω το download δεν είναι ενεργώ .


    Πρέπει να κάνω τίποτα άλλο ;




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FDM.jpg 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  59,7 KB 
ID: 31593






    .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 02-03-08 στις 22:11. Αιτία: Προσθήκη attach tag

  3. #18
    Εγγραφή
    03-03-2008
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    ΚΑΙ ΕΓΩ HOL 24 ΑΠΟ ΓΛΥΦΑΔΑ ATTN:20 ΚΑΤΕΒΑΖΩ ME 1.400 KB/S ΟΜΩΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ SERVER ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΙΕΣΤΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ.
    ΣΤΗΝ microsoft ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΙΜΟΥΝ ΚΙΝΤΑ ΣΤΑ 1.500 ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΛΟΥΣ ΟΧΙ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gtettis : 10-03-08 στις 21:52.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256 θεωρητικά
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Router
    Baudtec T263R1U-AO PSTN
    SNR / Attn
    30,0(dB) / 35,8(dB)
    Όταν κατεβάζω ένα αρχείο από το Ιντερνέτ το Windows Vista έτσι και αλλιώς μου δείχνει την download – ταχύτητα.


    Το freedownloadmanager δεν κάνει την ίδια δουλειά, δηλαδή τι είναι αυτό που προσφέρει περισσότερο ;




    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stavros Papanikolaou : 11-03-08 στις 09:38.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    baudtec
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ-ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΑΣ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ??? (ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ...)

  6. #21
    Εγγραφή
    29-02-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ρε παιδιά εγω μόλις έβαλα forthnet 24αρα και πιάνω με FDM από ftp.playtr.com μόλις 115 ΚΒ!!!
    Τι γίνεται εδώ? μήπως επιδή είναι φρέσκια η σύνδεση (σήμερα συνδέθηκα) έχω προβλήματα?
    το noise margin είναι μόνο 6db ενώ πριν 1 ώρα περίπου ήταν 2,6db!!!! τόσο χάλια γραμμή έχω ή φταίει η forthnet?
    αυτά είναι τα στατιστικά μου up/down:
    Line Rate: 14627/1020 Kbps
    Attainable Line Rate: 14232/1312 Kbps
    Noise Margin: 5.9/15.7 dB
    Line Attenuation: 29.0/12.5 dB
    Output Power: 12.9 /0.0 dBm

  7. #22
    Εγγραφή
    12-03-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χαίρετε...

    Εγώ πάλι έχω σύνδεση της ΟΤΕΝΕΤ στα 2048 kbps... Σύμφωνα με τις οδηγίες του παρόντος νήματος κατέβασα μια διανομή Mandriva από ntua με μέσο όρο ταχύτητας κατεβάσματος όπως φάνηκε στον FDΜ 200 ΚΒ/s. Αυτό είναι κάπου στα -50 από την ιδανική τιμή tων 256 kB/s. Έπειτα έκανα και πάλι reset το ρούτερ μου (έχω το Netgear DG834GB), βεβαίωσα ότι πήρα καινούρια IP από την οθόνη router status και κατέβασα μια διανομή Gentoo από ftp server της Βιέννης. Η ταχύτητά μου τότε ήταν κάπως μεγαλύτερη, της τάξης των 203 kB/s.

    Η απόκλιση των 50 ΚΒ/s από την ιδανική τιμή θα πρέπει να με ανησυχεί όσων αφορά την ποιότητα του router μου ή εξηγείται απλά από την ενδεχόμενα απαρχαιωμένη κατάσταση των DSLams στην περιοχή μου ή των καλωδίων; (Μένω Πατήσια, Αθήνα) Ευχαριστώ.

    Σημείωση: Το wireless ήταν κλειδωμένο κατά τη διάρκεια των τεστ μου με κωδικοποίηση WPA2 (οι δοκιμές έγιναν με ethernet στο pc μου), και κανένα πρόγραμμα p2p δεν έτρεχε, όπως επίσης streaming από videos ή filesharing στον msn δεν υφίσταντο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jafil : 17-03-08 στις 03:42.

  8. #23
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Η μεγιστη ταχυτητα που εχω παρατηρησει στην συνδεση μου ειναι 1900 kb/sec.

  9. #24
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Pirelli p10
    SNR / Attn
    (dB) / 8 db(dB)
    Ποιό είναι το σωστό speed test του adslgr ή του speedtest.com ?
    Γιατί του adslgr μου βγάζει 700 download ενώ του speedtest.com μου βγάζει 11.000 kbps download !

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL

  11. #26
    Εγγραφή
    12-03-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jafil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε...

    Εγώ πάλι έχω σύνδεση της ΟΤΕΝΕΤ στα 2048 kbps... Σύμφωνα με τις οδηγίες του παρόντος νήματος κατέβασα μια διανομή Mandriva από ntua με μέσο όρο ταχύτητας κατεβάσματος όπως φάνηκε στον FDΜ 200 ΚΒ/s. Αυτό είναι κάπου στα -50 από την ιδανική τιμή tων 256 kB/s. Έπειτα έκανα και πάλι reset το ρούτερ μου (έχω το Netgear DG834GB), βεβαίωσα ότι πήρα καινούρια IP από την οθόνη router status και κατέβασα μια διανομή Gentoo από ftp server της Βιέννης. Η ταχύτητά μου τότε ήταν κάπως μεγαλύτερη, της τάξης των 203 kB/s.

    Η απόκλιση των 50 ΚΒ/s από την ιδανική τιμή θα πρέπει να με ανησυχεί όσων αφορά την ποιότητα του router μου ή εξηγείται απλά από την ενδεχόμενα απαρχαιωμένη κατάσταση των DSLams στην περιοχή μου ή των καλωδίων; (Μένω Πατήσια, Αθήνα) Ευχαριστώ.

    Σημείωση: Το wireless ήταν κλειδωμένο κατά τη διάρκεια των τεστ μου με κωδικοποίηση WPA2 (οι δοκιμές έγιναν με ethernet στο pc μου), και κανένα πρόγραμμα p2p δεν έτρεχε, όπως επίσης streaming από videos ή filesharing στον msn δεν υφίσταντο.
    Μια απάντηση εδώ θα με βοηθούσε τα μέγιστα, γιατί όσο περνάει ο καιρός από την ημερομηνία που πήρα το ρούτερ τόσο αυξάνει η πιθανότητα να μου πουν ότι κάτι έχω κάνει εγώ και το χάλασα.

  12. #27
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Pirelli p10
    SNR / Attn
    (dB) / 8 db(dB)
    Έχεις δίκιο !
    Thanx !
    Δεν είχα δεί ότι υπάρχει τέτοιο thread.....!

  13. #28
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    CRYPTO FSB 200
    Εμείς εδώ στο Ηράκλειο της Κρήτης, είμαστε τελικά στην...άλλη Ελλάδα!!! Είμαι στη Forthnet από το καλοκαίρι του 2006 και περιμένω ... καρτερικά το...ιδιόκτητο δίκτυό της. Αν το δείτε εσείς να έρχεται, πείτε το και σε μένα για να του τη στήσω σε μια γωνιά να το τσακώσω!!!! Εγώ πληρώνω 2048 Forthnet, μέσω ΟΤΕ, αλλά καλύτερα να μην σας πω τι έχωωωωωω!!!! Με αυτά τα νούμερα που βλέπω εδώ μέσα, κοντεύω να φρικάρω...!!! Αθάνατη ελληνική επαρχίαααα!!!!!!!

  14. #29
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Καλησπέρα και από εμένα,

    Έχω μια απορία, από το καλοκαίρι έχω βάλει 24mbs forthnet....τους πρώτους 3 μήνες κατέβαζα από 1800 έως 2000....
    δεν έκανα καμία αλλαγή, ούτε στο software ούτε στο hardware....ούτε format Που λέει ο λόγος....και ξαφνικα έπεσα στα 1400 και τώρα είμαι με μέγιστο 1100(όταν έχει κέφια)......

    Θεώρησα ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα εγώ ...έτσι ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ να μιλήσω με forthnet, αλλά ως γνωστών δεν κατάφερα να κάνω και κάτι ιδιαίτερο....
    Μπορεί το παραπάνω να οφείλεται σε υπερφορτωμένο dslam?

  15. #30
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    Router
    SpeedTouch 780 wl
    Ευχαριστω ! ! ! Θα δοκιμασω τις τεχνικες αυτες ! !

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρηση ταχυτητας
    Από nikolakis1984 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-11, 02:38
  2. Μέτρηση ταχύτητας
    Από kominos trifonas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-08, 15:00
  3. Μέτρηση ταχύτητας ΟΝ
    Από ollram στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-07, 22:29
  4. Μετρηση ταχυτητας
    Από George978 στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 14:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας