Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: Fink vs macports

  1. #1
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Καλημέρα. Έστησα ένα κλώνο Mac με 10.5. Όπως πάντα η Unix πλευρά μου με τρώει. Εχω δει τα fink και macports. Έχουν τις ίδιες διάφορες με το debian kai gentoo. Εχω δει πώς και τα δύο εγκαθίσταντε σε διαφορετικό φάκελο και δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα οι απορίες. Το macports έχει τις ίδιες δυνατότητες με το portage ή απλά μεταγλώττιζεις και βρίσκεσαι στο έλεος των άλλων; στο fink παίζεις με τον πηγαίο κώδικα όπως στο apt-source; από σταθερότητα τι λένε και τα 2; και αν βρω μια εφαρμογή στο νετ που δεν υπάρχει με εγγενή υποστήριξη στο osx ούτε στις αρχειοθηκες θα μεταγλώττιζετε η θα θέλει χάκερίες;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν βρεις κάποιο πακέτο που δεν υπάρχει ως native, δηλαδή Cocoa εφαρμογή, είναι πολύ πιθανό να το βρεις και στο macports και στο fink. Είναι ξεχωριστά repos, δεν σχετίζονται, αλλά φυσικά υπάρχουν πακέτα και στο ένα και στο άλλο. Προσωπικά παίζω ενίοτε με το macports.
    Στις απορίες σου, βρίσκεσαι στο έλεος των άλλων, αν και δεν καταλαβαίνω το ύφος της πρότασης. Αυτό είναι το open source, το ότι χρησιμοποιείς κώδικα που έχει γράψει άλλος. Ό,τι υπάρχει στο port, παίρνει τα δικά του dependencies, γίνεται δική του εφαρμογή, δεν επηρεάζει το σύστημα εκτός κι αν εσύ του ορίσεις να το κάνει, π.χ. να μην χρησιμοποιείται η εγγενής Python του Mac OS X, αλλά η Python του macports.
    Ουσιαστικά δεν portάρεις εσύ, απλά δίνεις την εντολή να σου εγκαταστήσει ένα πακέτο και η port αναλαμβάνει να κατεβάσει, να κάνει compile και να εγκαταστήσει το πακέτο και όλες τις εξαρτήσεις του. Με μία εντολή ενημερώνεται κτλ.. Αν είσαι συνηθισμένος από το portage, δεν θα συναντήσεις πρόβλημα.

    Αν έχεις βρει κάποιο πακέτο που δεν υπάρχει ούτε ως binary, ούτε ως source για OS X, ούτε υπάρχει στα fink και macports, τότε υπάρχει περίπτωση να παίξει με μια απλή σύνδεση με τις ανάλογες βιβλιοθήκες που απαιτεί, υπάρχει και περίπτωση να χρειάζεται τροποποίηση. Προσωπική εμπειρία με ένα προγραμματάκι σε C που απλά χρειάστηκε να λινκάρω στις βιβλιοθήκες του macports και δούλεψε κατευθείαν. Your Mileage May Vary, φυσικά…
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  3. #3
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Και εγώ το macports προτιμώ.... Είναι περισσότερο freebsd,openbsd ports like, και όχι τόσο με gentoo portage.....

    (έχει και gui για αυτούς που δεν μπορούν την κονσόλα )

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Και εγώ προς το macports κλίνω. Αν και θα τα δοκιμάσω και τα 2 διότι δεν πειράζουν το υπόλοιπο σύστημα. Ρυθμίζονται το ίδιο εύκολα τα macports σαν το portage; πχ το gimp έχει ένα σωρό ρυθμίσεις. Παίζεις με αυτές ή ότι σου δίνουν αυτοί.

  5. #5
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    To macports, δεν μοιάζει με το gentoo portage, αλλά με το freebsd ports..... Δεν έχει καμία σχέση το gentoo portage....

    http://walkah.net/blog/walkah/macports-vs-fink

    http://serverfault.com/questions/12952/macports-vs-fink

    http://download.cnet.com/MacPorts/30...4_4-67577.html

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας