Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 69
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Λοιπόν είμαι ο ιδιοκτήτης ενός Husky Σιβηρίας (Καλά και ήσυχα σκυλια μιάς και δέν γαυγίζουν) και ζώ σε διαμέρισμα (συντομα μετακομίζω σε σπίτι με κήπο αρκετά μεγαλύτερο) και το έχω μέσα αλλα ορισμένες φορές αναγκάζομαι να το περιορίσω στο μπαλκόνι (είτε για λόγους τιμωρίας είτε επειδη γίνεται καποιο καθάρισμα μεσα και αυτό κλαίει προφανώς (ειναι 1.5 μηνών) με αποτέλεσμα να μου κάνει παρατήρηση γειτόνισσα (μια γριούλα) με κακό τόνο και απειλή για αστυνομία ώρα φυσιολογική εκτός των ωρών κοινής ησυχίας..

    Τι μπορώ να κάνω? Αν γίνεται μπορείτε να με ενημερώσετε για την νομοθεσία περι των σκυλιών (μπορώ δηλαδή να την έχω έξω και να κλαίει εκτός των ωρών κοινής ησυχίας ?) , γιατι ακόμα και άν δέν θέλω να γίνω κακός ίσως αναγκαστώ..
    Πώς αλλάζουν οι καιροί.. Κάποτε οι 300 θυσιάστηκαν για τους Έλληνες ενώ σήμερα οι Έλληνες θυσιάζονται για τους 300..

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λογικά θα εξαρτάται απο το καταστατικό της πολυκατοικίας αν επιτρέπονται κατοικίδια. Πάντως το καλύτερο είναι απλά να περιμένεις για να πας στο σπίτι με κήπο για να χαρεί και το σκυλάκι

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hks300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα εξαρτάται απο το καταστατικό της πολυκατοικίας αν επιτρέπονται κατοικίδια. Πάντως το καλύτερο είναι απλά να περιμένεις για να πας στο σπίτι με κήπο για να χαρεί και το σκυλάκι
    Βασικά δέν υπάρχει καταστατικό, είναι ένα σπίτι με 2 διαμερίσματα και δέν ξέρω αν θεωρείται πολυκατοικία...
    Πώς αλλάζουν οι καιροί.. Κάποτε οι 300 θυσιάστηκαν για τους Έλληνες ενώ σήμερα οι Έλληνες θυσιάζονται για τους 300..

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hks300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα εξαρτάται απο το καταστατικό της πολυκατοικίας αν επιτρέπονται κατοικίδια. Πάντως το καλύτερο είναι απλά να περιμένεις για να πας στο σπίτι με κήπο για να χαρεί και το σκυλάκι

    τα καταστατικά δεν ισχύουν. Ο νόμος επιτρέπει κατοικίδια στις πολυκατοικίες.

    @WhiteAgent
    Σκυλί 1.5 μηνός και να το περιορίζεις στο μπαλκόνι
    Αυτό σας βλέπει σαν οικογένεια του και λογικό είναι να κλαίει με το μπαλκόνι. Σκυλι πήρατε και όχι γλάστρα. Η θέση του είναι μέσα στο σπίτι. Να το εκπαιδεύσεις να μην σου κάνει ζημιές ή οτιδήποτε άλλο

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα καταστατικά δεν ισχύουν. Ο νόμος επιτρέπει κατοικίδια στις πολυκατοικίες.

    @WhiteAgent
    Σκυλί 1.5 μηνός και να το περιορίζεις στο μπαλκόνι
    Αυτό σας βλέπει σαν οικογένεια του και λογικό είναι να κλαίει με το μπαλκόνι. Σκυλι πήρατε και όχι γλάστρα. Η θέση του είναι μέσα στο σπίτι. Να το εκπαιδεύσεις να μην σου κάνει ζημιές ή οτιδήποτε άλλο
    Ημμ.. Σίγουρα θα το εκπαιδεύσω περισσότερο αλλα μερικές φορές δαγκώνει αρκετά και το βγάζω σάν τιμωρία, ή αλλες φορές , έρχεται η καθαρίστρια και δεν θέλω να λερώνεται ή να γλύφει φάρμακα κτλπ..
    Πώς αλλάζουν οι καιροί.. Κάποτε οι 300 θυσιάστηκαν για τους Έλληνες ενώ σήμερα οι Έλληνες θυσιάζονται για τους 300..

  6. #6
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    βαλτου πανες!

    παντως προσεχε μη σου ριξει η γρια καμια φολα.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O,τι σου ειπε ο no_logo.
    Eκπαιδευση, απο χθες. Oχι θα.
    Aς γινουμε σωστοι ιδιοκτητες επιτελους.
    Aλλιως υπαρχουν και κατι σκυλια μπαταριας.
    Aπο εκει και περα ειναι νομοθετημενο σου δικαιωμα να εχεις κατοικιδιο.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    O,τι σου ειπε ο no_logo.
    Eκπαιδευση, απο χθες. Oχι θα.
    Aς γινουμε σωστοι ιδιοκτητες επιτελους.
    Aλλιως υπαρχουν και κατι σκυλια μπαταριας.
    Aπο εκει και περα ειναι νομοθετημενο σου δικαιωμα να εχεις κατοικιδιο.
    Κοίτα το κουτάβι ειναι 1.5 μηνών και το έχω εκπαιδέυσει να κάθεται και να ξαπλώνει
    Αλλα έχει πλάκα γιατι δέν καταλαβαίνει την εντολή σαν "Κάτσε" αλλα βλέπει το συγκεκριμένο τρόπο που του μιλάω το κοιτάω και έχω το χέρι μου και ότι και να του πείς θα κάτσει xD..

    Εντάξει... Εκπαίδευση απο χτές όμως δέν γίνεται... 1.5 Μηνών είναι...
    Πώς αλλάζουν οι καιροί.. Κάποτε οι 300 θυσιάστηκαν για τους Έλληνες ενώ σήμερα οι Έλληνες θυσιάζονται για τους 300..

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhiteAgent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ημμ.. Σίγουρα θα το εκπαιδεύσω περισσότερο αλλα μερικές φορές δαγκώνει αρκετά και το βγάζω σάν τιμωρία, ή αλλες φορές , έρχεται η καθαρίστρια και δεν θέλω να λερώνεται ή να γλύφει φάρμακα κτλπ..
    Πάρτου ένα κλουβάκι και μάθε το να κάθεται ήσυχο εκεί μέσα όταν πρέπει, όχι σαν τιμωρία, αλλά να είναι ο προσωπικός του χώρος στο οποίο πρέπει να περιορίζεται όταν ενοχλεί. Αν το βγάζεις στο μπαλκόνι, να του κάνεις παρέα με κάποιο παιχνίδι, μην το βλέπει σαν τιμωρία και κλαίει.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhiteAgent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν είμαι ο ιδιοκτήτης ενός Husky Σιβηρίας (Καλά και ήσυχα σκυλια μιάς και δέν γαυγίζουν) και ζώ σε διαμέρισμα (συντομα μετακομίζω σε σπίτι με κήπο αρκετά μεγαλύτερο) και το έχω μέσα αλλα ορισμένες φορές αναγκάζομαι να το περιορίσω στο μπαλκόνι (είτε για λόγους τιμωρίας είτε επειδη γίνεται καποιο καθάρισμα μεσα και αυτό κλαίει προφανώς (ειναι 1.5 μηνών) με αποτέλεσμα να μου κάνει παρατήρηση γειτόνισσα (μια γριούλα) με κακό τόνο και απειλή για αστυνομία ώρα φυσιολογική εκτός των ωρών κοινής ησυχίας..

    Τι μπορώ να κάνω? Αν γίνεται μπορείτε να με ενημερώσετε για την νομοθεσία περι των σκυλιών (μπορώ δηλαδή να την έχω έξω και να κλαίει εκτός των ωρών κοινής ησυχίας ?) , γιατι ακόμα και άν δέν θέλω να γίνω κακός ίσως αναγκαστώ..
    Το είχα ποστάρει και παλαιότερα καθώς είμαι διαχειριστής στην πολυκατοικία και οφείλω να τα γνωρίζω αυτά:

    Σύμφωνα με την Υ1Β/2000/1995 ισχύει το εξής

    Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα αυτών, ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά θα διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης, και δεν θα παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικίδιων ζώων στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, βεράντες, ακάλυπτους χώρους κλπ) όπως επίσης και σε αυλή ταράτσα, βεράντες, και λοιπούς ανοικτούς χώρους μονοκατοικιών.
    Βέβαια δεν αρκεί να επαναπαύεσαι σε αυτό. Καλό είναι να μάθεις τον σκύλο σου να συμπεριφέρεται σωστά, να του κάνεις παρατηρήσεις όταν κάνει φασαρία. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον εκπαιδευτή τα βασικά. Αν μάθει από την αρχή στραβά, θα έχεις πρόβλημα. Και να ξέρεις ότι ποτέ δεν θα βγάλεις νόημα με τους γείτονες, το πιο πιθανό είναι να τσακώνεσαι συνεχώς και ας σε καλύπτει ο νόμος. Απλά κάνε αυτό που σου είπαν όλοι σεβόμενος πρώτα τον εαυτό σου και μετά τους γείτονες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 31-05-10 στις 15:36.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Νόμος 3170. Πάρε το πρώτο αποτέλεσμα από αυτήν την αναζήτηση. Σε ενδιαφέρει το άρθρο 6.
    Με λίγα λόγια, ναι, επιτρεπεται να το βγάζεις και στο μπαλκόνι, αρκεί να μην είναι εκεί μόνιμα. Επίσης, αν γαβγίζει πού και πού, δεν τρέχει τίποτα. Όμως, αν γαβγίζει επίμονα τις ώρες κοινής ησυχίας, έχεις πρόβλημα.
    Ναι, λατρεύει να είναι με την οικογένειά του (εσένα / εσάς), αλλά εκτός από μορφή τιμωρίας, θα χρειαστεί και για άλλους λόγους να το εξορίζεις. Εκεί μπαίνει η εκπαίδευση: αν το βάλεις μέσα όταν σου γαβγίσει, την πάτησες. Θα μάθει ότι αν γαβγίσει θα μπει μέσα. Και έχει τρελή υπομονή και επιμονή. Προτείνω, άστο να γαβγίσει λίγο και όταν ησυχάσει για ένα λεπτό, τότε άνοιξέ του.
    Δεν ξέρω την ηλικία σου ή αν ζεις μόνος σου, πάντως και το σκυλί είναι ένας από τους λόγους που μας "αναγκάζουν" να το ξανασκεφτόμαστε πριν προκαλέσουμε/τσακωθούμε με τη γειτονιά. Οι άλλοι λόγοι μπορεί να είναι "θα μου χαράξουν το αυτοκίνητο", "θα προσβάλλουν τη γυναίκα μου" κ.λπ.
    Τέλος, ανέβασε βρε και καμιά φωτό!
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτου ένα κλουβάκι και μάθε το να κάθεται ήσυχο εκεί μέσα όταν πρέπει, όχι σαν τιμωρία, αλλά να είναι ο προσωπικός του χώρος στο οποίο πρέπει να περιορίζεται όταν ενοχλεί. Αν το βγάζεις στο μπαλκόνι, να του κάνεις παρέα με κάποιο παιχνίδι, μην το βλέπει σαν τιμωρία και κλαίει.
    Hmm.. Το είχα προσπαθήσει αλλα δέν του άρεσε και δέν έμπαινε καθόλου μέσα, επίσης του έχω πάρει ένα κρεβάτι αλλα πηγαίνει μόνο για να παίξει που και πού χωρίς να κοιμάται εκεί..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα ποστάρει και παλαιότερα καθώς είμαι διαχειριστής στην πολυκατοικία και οφείλω να τα γνωρίζω αυτά:

    Σύμφωνα με τον Υ1Β/2000/1995 ισχύει το εξή

    Βέβαια δεν αρκεί να επαναπαύεσαι σε αυτό. Καλό είναι να μάθεις τον σκύλο σου να συμπεριφέρεται σωστά, να του κάνεις παρατηρήσεις όταν κάνει φασαρία. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον εκπαιδευτή τα βασικά. Αν μάθει από την αρχή στραβά, θα έχεις πρόβλημα. Και να ξέρεις ότι ποτέ δεν θα βγάλεις νόημα με τους γείτονες, το πιο πιθανό είναι να τσακώνεσαι συνεχώς και ας σε καλύπτει ο νόμος. Απλά κάνε αυτό που σου είπαν όλοι σεβόμενος πρώτα τον εαυτό σου και μετά τους γείτονες.
    Δίκιο έχεις.. Αλλα εφόσον δικαιούμαι να το βγάζω έξω εκτός των ωρών ησυχίας είμαι Ok.

    Τέλος πάντων τώρα θα φύγω αλλα έχω μπεί στον πειρασμό για ένα ξύπνημα στις 7 Βέβαια είναι μόνο ένας αυτός που με ενοχλεί και όχι όλη η γειτονιά οπότε δέν θα ήταν καλό να το κάνω αλλα δέν ξέρω ..
    Πώς αλλάζουν οι καιροί.. Κάποτε οι 300 θυσιάστηκαν για τους Έλληνες ενώ σήμερα οι Έλληνες θυσιάζονται για τους 300..

  13. #13
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Αν θες ντε και καλά να το περιορίζεις/τιμωρία, οριοθέτησε ένα χώρο μέσα στο σπίτι σου για αυτή τη δουλειά (βρες ένα τρόπο να βάλεις σαν μικρό τοίχος/κάγκελα σε μια γωνιά).
    Επειδή του πείρες κλουβάκι/κρεβάτι μη περιμένεις να καταλάβει ότι είναι κλουβί/κρεβάτι και πρέπει ναι μπαίνει στο ένα για τιμωρία και στο άλλο να κοιμηθεί. Είναι μικρό ακόμα και φυσικά πρέπει να το εκπαιδεύσεις για αυτά με υπομονή...

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhiteAgent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν είμαι ο ιδιοκτήτης ενός Husky Σιβηρίας (Καλά και ήσυχα σκυλια μιάς και δέν γαυγίζουν) και ζώ σε διαμέρισμα (συντομα μετακομίζω σε σπίτι με κήπο αρκετά μεγαλύτερο) και το έχω μέσα αλλα ορισμένες φορές αναγκάζομαι να το περιορίσω στο μπαλκόνι (είτε για λόγους τιμωρίας είτε επειδη γίνεται καποιο καθάρισμα μεσα και αυτό κλαίει προφανώς (ειναι 1.5 μηνών) με αποτέλεσμα να μου κάνει παρατήρηση γειτόνισσα (μια γριούλα) με κακό τόνο και απειλή για αστυνομία ώρα φυσιολογική εκτός των ωρών κοινής ησυχίας..

    Τι μπορώ να κάνω? Αν γίνεται μπορείτε να με ενημερώσετε για την νομοθεσία περι των σκυλιών (μπορώ δηλαδή να την έχω έξω και να κλαίει εκτός των ωρών κοινής ησυχίας ?) , γιατι ακόμα και άν δέν θέλω να γίνω κακός ίσως αναγκαστώ..
    Έχε υπόψη ότι στο σπίτι του κάποιος μπορεί να θέλει - μεταξύ άλλων - καί να εργαστεί ή/καί μελετήσει - ανεξάρτητα από το τί λέει ο νόμος.

    Υπάρχουν οι γραπτοί νόμοι, αλλά υπάρχει και ο άγραφος νόμος που ονομάζεται "σεβασμός στους γύρω μας".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχε υπόψη ότι στο σπίτι του κάποιος μπορεί να θέλει - μεταξύ άλλων - καί να εργαστεί ή/καί μελετήσει - ανεξάρτητα από το τί λέει ο νόμος.

    Υπάρχουν οι γραπτοί νόμοι, αλλά υπάρχει και ο άγραφος νόμος που ονομάζεται "σεβασμός στους γύρω μας".
    Άγραφος νόμος οπως έιπες έτσι δέν μπορείς να απειλείς οτι θα φέρεις την αστυνομία..
    Έχω κάθε πρόθεση να σεβαστώ έναν γέιτονα αρκει να είναι στα πλαίσια του νόμου..
    Έτσι αν μου ερθει όρεξη να βάλω μουσική (στα όρια του νόμου πάντα) 7 το πρωί μπορώ να το κανω και θα το κάνω παρόλα αυτά κατανοώ οτι με τον ίδιο τρόπο μπορεί να φερθούν και οι γείτονες οπότε δέν το κάνω..

    Φυσικά αν η κυρία με πλησίαζε ήρεμα και ωραία θα έκανα το πάν για να μήν ενοχλήσω.. Αλλα οι απειλές με εξοργίζουν (οχι τοσο ωστε να την σκοτώσω ) αλλα μου δημιουργούν όρεξη για ένα ξύπνημα στις 7..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WhiteAgent : 31-05-10 στις 20:29. Αιτία: Μου αρέσει να φαίνομαι Κακός ..
    Πώς αλλάζουν οι καιροί.. Κάποτε οι 300 θυσιάστηκαν για τους Έλληνες ενώ σήμερα οι Έλληνες θυσιάζονται για τους 300..

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φασαρία και οι από πάνω γείτονες
    Από Cataract στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 342
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-23, 13:58
  2. Χαθηκε σκυλακι βοηθεια
    Από koroman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 18:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας